ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.06.2012
ÎNSCRIS: 24.06.11
MAY-2012

Floarea Levantului 2012

21.05 la ora 10:00 am plecat cu autocarul spre destinatia: Insula Zakynthos, statiunea Kalamaki. Treseul a decurs fara probleme.

22.05- Statiunea Kalamaki este micuta, cocheta si linistita, iar Studioul Merlis este pozitionat bine. Nu am ce sa reprosez, afost totul “ca la carte”. Am pornit pe plaja spre Laganas, o plaja cu multa forfota si cu multi englezi, apoi am oprit la insula Agios Sostis si am incercat podul de lemn care duce la insula (accesul pe insula costa 4euro de persoana)

23.05- am fost la plaja-intre Kalamaki si Laganas dar las mai bine pozele sa vorbeasca…

24.05- am pornit spre Zante Town pe jos (sunt 4 km), am intrat in Biserica Sf. Dionysios de pe Strada Alexandru Roma, Muzeul Solomos, Muzeul Bizantin si Biserica Sf Nicolae, toate fiind inchise. Apoi am mers spre dealul Bohali spre castelul venetian pe care l-am gasit tot inchis, insa am facut cateva poze pe acolo.

25.05- Ne-am decis sa afcem turul insulei cu masina impreuna cu niste prieteni ceea cea ne-a costat 30 euro inchirierea masinii si 20 euro benzina. Prima oprire a fost la Keri, apoi la Cross Exo Hora cu cel mai batran maslin, Volimes, Manastirea Anafonitrias, aici tot inchis am gasit, Navagio, punctual cel mai nordic cu farul si in zare insula Keffalonia, tot aici 2 mori de vant, Portul Agios Nikolaus, portul Zoro si Roma, care sunt 2 plaje si punctual sudic cu plaja Geracas. De aici incepe parcul protejat pentru testoase, continuand cu golful Laganas.

26.05- o plimbare pe plaja din Kalamaki si prin statiunea Laganas, un fel de Ibiza a insulei.

27.05- pornim turul insulei pe mare cu vasul piratilor, o zi cam innorata cu vant, insa peisajul te lasa mut:

-la grotele albastre pentru poze;

-la punctul cel mai Nordic al insulei unde am vazut o foca pe fuga;

- plaja Navagio unde am facut plaja si baie;

-un lant de grote numite Muntele dragonului;

-la portul Volimes unde pe un perete al grotei se vedea profilul zeului Poseidon;

-grota delfinului;

- la Keri;

- la o grota cu multi pestisori rosii pentru inot de pe vas in apa;

Costul a fost de 21 euro de persoana, pret negociat la o agentie locala

28.05- zi pentru cumparaturi din Kalamaki, Laganas si Zante Town.

29.05- ziua de plecare din paradis spre realitatea cotidiana.

Trimis de lilianaooo in 11.06.12 19:42:40
Validat / Publicat: 11.06.12 21:04:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Insula Corfu, Olympic Beach

VIZUALIZĂRI: 6754 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lilianaooo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 grotele albastre
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 16 voturi)

[11.06.12 19:53:05]

@lilianaooo, fiind un review de tip calatorie, am retras notele acordate pt cazare si servicii.

Te asteptam sa scrii un alt review despre hotel si poti acorda acolo aceste note.

Mutat la rubrica "Descoperind Zakynthos-ul" (deja existenta pe site);

[11.06.12 23:17:37]

Felicitari pentru poze!!!

Alexia90
[11.06.12 23:36:30]

Cum sunt camerele la studio merlis, dar chicineta si baia. Pentru ca pe sit sunt doar 4 poze, si nu se observa foarte mult cum ar fi. Curatenie este in camere? Daca poti sa descrii mai mult studio'ul Merlis, ti-as fi recunoscatoare.

[13.06.12 21:10:54]

este o garsoniera curata, recent renovata cu tot ce trebuie. o doamna vine si face curat zi de zi, duce gunoiul, face patul, prosoapele si lenjeria se schimba o data... etc. la wc este hartie si sapun lichid insa la dus nu esteperdea. aviz; sunt tantari! tv nu a mers in schimb am avut aer conditionat. nu este receptie, in rest nu am ce reprosa. per total a fost ok.

[13.06.12 21:14:00]

am fost in extra sezon insa timpul a tinut un pic cu noi. chia recomand zakynthos...

georgiana
[13.06.12 22:36:55]

Asa a inceput si dragostea mea pentru Grecia: cu Zakynthos, Kalamaki, Merlis, Caretta-Caretta, Navagio, Blue Caves... si alte denumiri asemanatoare care mie-mi sunau nemaipomenit in urechi!

Iar ecoul lor mi-a ramas mereu in suflet, pentru ca acolo am trait un adevarat vartej de emotii.

Sunt fericita cand citesc ca si altii se intorc de acolo si sunt incantati.

Pacat ca este atat de departe... iar zboruri directe din Timisoara nu mai sunt!

anamm
[27.06.12 21:23:18]

o multime de informatii utile, mai ales ca mai am 2 saptamani si plec si eu acolo. nu ai spus prea mult de preturile de acolo... ?

[04.07.12 12:20:05]

Un dus la Zante 1,60; un bax de apa 1,50; 1,60 depinde de unde il cumperi; un gyros pita la farfurie 1,80 in kalamaki, iar in laganas 1,50; suvenir de la un euro in sus; la restaurant un fel de mancare este de la 8 euro in sus; noi am cumparat de la magazine de fam. si din Zante si am iesit mai bine cu bugetul.

pcarmen08
[10.07.12 09:35:37]

Va rog, am nevoie de cateva inf. ref. drumul cu autocarul catre Zakynthos: este greu, f. obositor?

Cassie
[12.07.12 20:35:59]

Buna ziua,

Voi merge si eu in Zakynthos in august. Mi-ati putea spune ceva despre apa marii? Ma intereseaza daca se poate inota fara probleme in zona Kalamaki-Laganas (daca sunt in apa testoase mari, meduze mai ales, arici de mare, pesti etc).

Multumesc!

[13.07.12 18:47:03]

@pcarmen08: Drumul este obositor insa merita efortul. Cu multa rabdare 24 ore cu autocarul si o ora si jumatate cu feribotul trec de nu se vad.

[13.07.12 19:07:43]

@Cassie: Apa si plaja din Kalamaki-Laganas sunt de vis. Ai facut o alegere buna. Meduze, arici si testoase nu am vazut. Iti vand un pot, sa incerci si plaja GERAKAS.

Cassie
[16.07.12 11:12:26]

@lilianaooo: Multumesc!

yarine
[19.07.12 16:06:27]

Buna,

Si eu urmeaza sa plec la sfarsitul lui august in Zakynthos. Pozele tale sunt superbe, abia astept sa ajung si sa vad cu ochii mei acele peisaje minunate.

M-ar interesa cam cat timp ati facut mergand pe jos din Kalamaki pana in Laganas, respectiv Zante Town.

Merci!

[19.07.12 17:56:11]

@Cassie: Buna Cassie... si noi plecam tot in august... mai exact pe 19... zi-mi si mie te rog unde ati luat cazarea... noi am luat la Timotheos Studios... poate ne nimerim sa facem o gasca mai mare

[20.07.12 11:23:09]

@yarine: Din Kalamaki pe plaja pana in Laganas sunt in jur de 3 km, iar pe sosea sunt 4 km. Idem si pt Zante, 1ora si 20 min.

[20.07.12 11:28:14]

@yarine: Pe ce data pleci yarine?

[06.08.12 13:29:59]

@yarine: Buna yarine: D Pe ce data pleci? Noi, adica eu si sotia, plecam pe 19 august cu autocarul de la VT. Ne gandeam ca poate facem un grup de prieteni inca de la plecare

[10.02.13 19:23:07]

oameni buni... ajutati-ma si pe mine... voi cand va-ti lua bilet in grecia... daca ati fi in locul meu, am unele optiuni si nu stiu. intre 10-05-2013 pana la 01-06-2013?? s-au intre 15-09-2013 pana la 01-10-2013 inclusiv multumesc si astept raspuns de la voi

[10.02.13 19:46:30]

@flllo: Eu mi-as lua in perioada 10-05-2013 - 01-06-2013, pentru ca e mai cald. In Septembrie - Octombrie vremea e mai rece si ploioasa un pic.

[10.02.13 20:29:36]

@orculad: multumesc mult de raspuns

[10.02.13 20:34:23]

@flllo: Noi plecam anul acesta in Thassos pe 22 iunie. Suntem un mic grup. Un hotel SUPER si la un pret bun (750 ron drum +cazare/ persona - avans 225 ron si retul banilor pana la jumatatea lui martie). Ideea e ca mai dispunem de o camera, pentru ca unul din cupluri s-a retras, constransi de probleme personale care le-au dat planurile peste cap. Daca vrei sa discutam, lasa-mi un mesaj in privat.

[10.02.13 20:59:43]

@orculad: spune-mi te rog, hotelul este vândut cumva de agenția pentru care lucrezi?

Poate fi un aspect important în interpretarea "ofertei" de mai sus. Cititorii au dreptul să cunoască (și) acest aspect.

[10.02.13 21:05:35]

@Admin: eu nu lucrez la nici o agentie de turism. Eu am o firma de reparatii si vanzare calculatoare si ma ocup si cu firme volumetrice. Hobby ul forte, atat al meu cat si al sotiei mele, este vizitarea lumii. In toate sejururile de pana acum ne-am facut o gramada de prieteni cu care ne intersectam si in alte sejururi.

[10.02.13 21:10:23]

@orculad: informațiile noastre spun altceva - că ești în f. strânsă legătură cu o agenție de turism a cărei denumire începe cu M., din Bucureşti.

O să le reverificăm și voi reveni cu precizări.

[10.02.13 21:20:01]

@Admin: Am fost pana toamna trecuta. Din pacate pentru ei, nu mai sunt in asa stransa legatura cu acea agentie mirifica: |

[10.02.13 21:27:57]

@orculad: ok, premiza de bune intenţii îţi este garantată (şi ţie), în ciuda îndoielilor mele personale. (în fapt, te comporţi EXACT la fel ca până acum - încerci să "agăţi" clienţi, sub străvezia "acoperire" a organizării unui grup. Dar mă rog, poate mi se pare doar mie).

Verificările le voi face însă oricum - şi nu doar mâine, ci permanent (la fel ca în cazul oricărui alt agent de turism, fost sau actual)

[11.02.13 10:03:48]

@Admin: Multumesc mult pentru intelegere, nu ne cunoastem personal, verificarile le poti face oricand si oricum. Daca de o viata calatorim peste tot in lume, asta nu inseamna ca sunt agent de turism. Pe pagina persoanala de Facebook am 12 000 de poze. Nu stiu daca imi este ingaduit sa dau adresa, dar daca imi permiti, o voi face intr-un ecou urmator. Daca nu ai planuri pentru la vara, mai exact pe 22 iunie, sa stii ca oferta cu camera in Thassos la hotel Emerald ramane valabila pentru oricine, inclusiv pentru tine. Mi-ar place ca cei care vor sta intr-o camera alaturi de noi sa ne fie "cunostinte".

Si ca verificarile sa fie mai concludente, vezi ca excursia nu mai e luata de la firma de turism care incepe cu M ci de la la cea care incepe cu G. Si daca ne uitam in urma la ecourile mele, si la review urile postate de mine, nu am incercat sa "agat" oameni pentru alte excursii decat cele in care am fost si eu, nicidecum altele.

[11.02.13 19:35:09]

@orculad: multumesc de invitatie mult, numai ca suntem un grup mai mare (10 persoane) si vrem numai in Zakynthos, oricum oferta ta este mult prea atragatoare, sincer iti spun daca eram numai eu cu sotia nu mai stateam pe ganduri, multumesc inca o data

[11.02.13 21:24:04]

@flllo: Nu ai pentru ce: d Ne-ar fi facut placere. Daca vrei sa citesti un review postat de mine dupa sejurul de anul trecut, te invit sa dai un click aici

Partea 1-vezi impresii

si Partea a 2 a-vezi impresii

calatorul
[20.09.15 22:11:57]

Foarte frumoase si convingatoare si fotografiile, inclusiv piratul cel linistit.

Alexia90, anamm, calatorul, celeste, flllo, georgiana, lilianaooo, MCM, orculad, pcarmen08, yarine
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Zakynthos: