ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.06.2012
MAY-2012

Hammam Al Andalus – o oaza de relax in centrul Madridului

OMAR KHAIRAT - The meeting

www.hammamalandalus.com

Acesta era cadoul pe care mi l-a facut sora-mea de ziua mea, anul trecut in noiembrie. Din diverse motive, nu m-am putut bucura de el pana acum cateva saptamani. Voucherul fiind valabil 6 luni de la rezervare, mi-am planuit scurta escapada la mijlocul lui mai, insa, din motive personale, a trebuit sa mai aman o saptamana. Personalul a fost foarte amabil si receptiv, schimbandu-mi rezervarea facuta prin Atrapalo fara probleme.

Hammam Al Andalus, sau Medina Mayrit (in traducere “medina Madrid”), este un hammam modern, care face parte dintr-un lant cu locatii in mai multe orase din Spania (Granada, Córdoba…), intre care si capitala acesteia. Un loc de relax in plin centrul orasului, pe strada Atocha, nº 14, destul de aproape de epicentrul Puerta del Sol si la doi pasi de Plaza Mayor.

Noi am avut pachetul “Las mil y una noches”, care continea “scaldat” cat cuprinde in Hammam, in trei piscine cu temperaturi diferite, o baie de vapor, o sala de relax cu un ceai, un masaj relaxant de 15 minute, si o cina cu spectacol de dans oriental. Pretul normal este de 76,50 euro de persoana (vineri si sambata) si 66 euro de duminica pana joi. Noi am avut un voucher care a costat 120 euro pentru doua persoane (de duminica pana joi). Programul a inceput la 20h seara si s-a terminat in jurul orei 12 noaptea.

Cateva cuvinte despre normele care trebuie respectate in hammam.

Evident, este obligatoriu costumul de baie :), se intra in grup… Nu e nevoie de casca de baie, daca aveti parul lung, vi-l prindeti in coada si s-a rezolvat. Slapii personali nu-i puteti folosi decat in vestiar, dar nu aveti nevoie, vi se dau niste cipilici dintr-o punga de plastic cu elastic. Vi se da si un prosop, iar in vestuar gasiti sampon, gel, uscator de par si dulapioare unde va puteti pastra lucrurile personale. Minorii sub 16 ani trebuie insotiti de un adult. Timpul pe care il puteti petrece acolo este o ora si jumatate, care include si masajul in cazul in care aveti pachet cu masaj. Pe site-ul locatiei puteti gasi diverse oferte, de la baie simpla pana la pack-ul complet, cu pranz sau cina si spectacol de dans.

Experienta noastra.

Dupa o dupa amiaza petrecuta in Madrid, in care am vizitat gara Atocha, cu o adevarata gradina botanica in interior, si Gradina Botanica din Madrid, aflata langa Muzeul Prado, unde erau niste cozi imense (auzisem ceva de “jornada de puertas abiertas”), si dupa inca o plimbare prin Plaza Mayor si Puerta del Sol, pline de artisti amatori care mai de care mai originali, am ajuns la 19:30h la Hammam. Ni se spusese sa fim acolo la 19:45h, insa batea vantul destul de tare, si am preferat sa asteptam inauntru. Baiatul de la receptie care ne-a “primit” cred ca era marocan dupa accent. Ma rog, strain era sigur. Ne-a dat doua prosoape si bonul pentru cina posterioara, precum si doua bratarele de plastic cu doua numere pentru masaj. De mentionat ca restaurantul se afla langa hammam, si au intrari separate. Imediat au inceput sa ajunga si alte persoane cu rezervare pentru aceeasi ora. Pe la fara un sfert, cealalta fata de la receptie, spanioloaica get beget si fara un zambet pe fata, ne-a dat explicatiile de rigoare, indicandu-ne unde ne puteam schimba (vestiare separate pentru barbati si femei) si facandu-ne un rezumat cu normele locatiei. Cum am trecut de usa din spatele ei, am si intrat intr-un ambient oriental. Mirosea a esente orientale, totul era luminat difuz, si inca doua angajate erau prezente pentru a ne indruma pe ici pe colo. Ne-am schimbat, ne-am lasat lucrurile in dulapioare, am facut un dus pentru “a indeparta orice urma de creme, parfumuri, etc. ” si am intrat. Sala de bai propriu-zisa nu era foarte mare, insa atmosfera era una relaxanta. Lumanari rosii peste tot si mirosul acela de esente, foarte foarte placut. Evident ca nu am putut lua mobilul cu mine ca sa fac poze :) Am intrat intai in piscina cu apa calduta, si imediat in cea cu apa fierbinte. Sfatul era acesta: apa calda, apa fierbinte, apa rece.

Nu am avut timp sa parcurgem tot circuitul ca ne-au si chemat pentru masaj. Una din angajate (sudamericanca) trecea prin dreptul fiecarei piscine si striga numerele cu pricina. Pe noi ne-a chemat in prima ronda. Inainte de a intra, ne-au indrumat spre sala de relax ca sa ne alegem esenta cu care voiam masajul: trandafir, violete, ambar rosu sau lavanda. Erau un fel de sticle sau recipiente si ceva ardea dedesubt ca sa sa iasa un usor fum frumos mirositor. Nu am stat sa citim la ce era buna fiecare esenta. Ne-a placut aia de ambar rosu si pe-aia am ales-o. Sala de masaje nu era nici ea mare, din ce-am vazut, ca pe intunericul ala si pe deasupra si fara ochelari, cam trebuia sa ma tin dupa sor’mea ca sa nu ma-mpiedic. Buuun. La masaj vedem un baiat cu muschi pe el, de culoare :). Si uite asa imi da surioara mea cu cotul, ma trage de par ca sa ma dea inapoi si sa prinda ea masajul al’ mai bun!! E o gluma, evident, pe seama careia am ras toata seara. Pentru ca doamna mea maseuza mai mult m-a gadilat decat mi-a facut masaj. Intai ne-a intrebat ce masaj dorim, pe picioare sau pe spate. Am ales amandoua, rugandu-i sa insiste mai mult pe spate. Intinsa acolo, nu am reusit prea mult sa ma relaxez, auzind plescaiturile celui de langa (ale baiatului ala cu muschi, hehe), gandindu-ma ce noroc a avut surioara mea si invidiind-o la greu. Mai ales ca la iesire mi-a mai dat si detalii. Astfel, am aflat ca masajul ei a inclus si talpile si capul… Eu n-am avut parte de nimic din toate astea. In fine, am ras si ne-a placut momentul.

Din sala de masaje se iese in sala de relax. Niste banci si o masuta cu un ceainic argintiu, arab, si doua “fantani” de ceai. Te puteai servi cat si cum voiai, in niste paharute de plastic. Maaaare ne-a fost dezamagirea cand am descoperit ca ceaiul era nestea!!! Ne-a bufnit rasul, ce sa mai facem. Insa acesta este, evident, un punct minus al hammam-ului. Ne asteptam la un ceai de menta macar…

Si de acolo, din nou la bai. Apa calda, apa fierbinte si apa rece, in care initial nu voiam sa intru, insa stau cam prost cu tensiunea (e prea mica), asa ca aburii aia din piscina cu apa fierbinte si din baia de vapor ma cam ameteau, si numai apa rece ma “trezea”. In piscine puteai sa stai pe trepte si erau si cateva jeturi de apa, insa nu mare scofala. Iar in baia de aburí (baño turco) era un fel de fantana in mijloc, din piatra cred, si de acolo ieseau aburii ametitori. Mult mai buna decat sauna unde mergeam eu de obicei in Valladolid.

Marea majoritate erau perechi, care se giugiuleau (si eu mai stiu ce altceva) pe sub apa :) sau pe deasupra ei. Oricum, nimeni nu ne-a atras atentia ca am vorbit, asa cum citisem pe net. Toata lumea vorbea, dar nu urland, evident. Colac peste pupaza, ne-a placut. O ora si jumatate este arhisuficient. Nu ai ce sa faci mai mult acolo.

Am iesit, ne-am schimbat si la 22h fara ceva intram deja in restaurant. Nu foarte mare nici acesta, cu mese frumos aranjate pe o parte si pe alta a unui culoar si ambient oriental: covoare pe pereti, pernute pe scaune… Ne-a placut. Ne-am “reintalnit” acolo cu cativa din cei de la hammam. Meniul, dupa cum v-am zis, era inclus in pretul pachetului, in afara de bautura, si era un amestec de mancare arabeasca si mancare euopeana. Am mancat:

-o crema de praz cu alune, foarte foarte buna;

-o vanata umpluta cu branza, la cuptor;

-cuscus cu carne de vita (foarte frageda) si stafide;

-un peste cu cartofi si sos arabesc;

-prajiturele tipice;

-ceai marocan.

Aperitivele (primele doua mentionate mai sus) ni s-au adus amandurora. Felul doi trebuia sa-l alegem, si noi am ales unu’ si-unu’, ca sa gustam din amandoua. Oricum, pentru noi a fost mai mult decat suficient. Doua sticle de apa la litru ne-au costat 3,80€. Tipicele painici marocane le-am “gasit” abia la al doilea aperitiv. Erau infasurate intr-un servetel alb de panza, pe care, ulterior mi-a zis sor’mea, ca una din chelnerite ni l-a aruncat pe masa, noi neavand habar despre ce e vorba. Chiar a facut comentariul: “uite, aia au si painici, noi nu”. Intr-un final ne-am dat seama, noi fiind mare amatoare de painici marocane.

Si, la desert a venit si dansul. O dansatoare spanioloaica, dar cu gingasie si gratie arabesti, ne-a incantat timp de 15-20 de minute cu trei dansuri spectaculoase. Am fost la destule spectacole de folclor si dansuri de acest tip, insa fatuca aceea ne-a inmarmurit, pur si simplu. Chiar si sora mea, care nu are nici in clin nici in maneca cu dansul, a ramas uimita. Dansatoarea a afisat tot timpul un zambet extraordinar de frumos si de gingas, bratele i se miscau cu o gratie extraordinara, ca sa nu mai vorbim de controlul pe care il avea asupra propriului corp, ceva iesit din comun. Unul dintre dansuri a fost o fuziune arabo-flamenca, foarte inspirat si reusit. Si dansul e o arta, stimati domni si doamne. Am plecat de acolo incantate mai mult de fatuca decat de mancare. Chiar daca la plecare nu ne-a salutat si nu ne-a condus nimeni pana la usa, asa cum este frumos.

Cam asta a fost experienta noastra la Hammam Al-Andalus din Madrid. Daca vizitati Madridul si aveti chef sa va relaxati dupa o zi obositoare de muzee, biserici si alte monumente, va recomand cu mare caldura aceasta locatie. Noi am iesit ca noi de-acolo, atata incat, in timpul mesei, ni se facuse un somn…

In decembrie voi repeta experienta, insa la mama ei, adica in Maroc. Sora-mea se pregatise cu bureti de baie, sapun de argan si alte alea, nestiind ca nu este un hammam tipic arabesc. Am pus-o sa la le lase acasa. Ea s-a bucurat de rasfatul dintr-un hammam de cartier de vreo doua ori, eu inca nu, cu toate excursiile mele in tara vecina. Asa ca data viitoare nu mai iert!!

Trimis de alinaro in 11.06.12 00:00:36
Validat / Publicat: 11.06.12 06:56:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 2140 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Intrarea in hammam, in culorile Marakeshului...
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 20 voturi)

webmaster13 [11.06.12 07:15:45] »

Melodia postata se poate sterge/schimba!

roth [11.06.12 08:10:09] »

Draga mea, daca il citeam aseara, asta daca era, puteam sa zic ca am petrecut o seara minunata de rasfat. Asta pentru ca e scris ca sa simta si cititorul prin ce relax ai trecut, ai pus si parfum de ambar rosu printre randuri sa ne ametim si noi nitel.

Si cand ma gandesc ca si pe mine ma "striga " Marocul de ceva vreme... mai mai ca-mi vine sa vin cu tine in Decembrie. Nu de alta dar sa ai companie la hammam.

Experiente minunate sa ai si sa ne auzim cu bine.

MCM [11.06.12 16:05:33] »

rasfat total. bravo

alinaro CONS. ONORIFIC AFA / SPANIA [11.06.12 17:27:46] »

Webmaster: multumesc frumos, e perfect. O melodie arabeasca relaxanta, care ma face sa retraiesc clipele acelea.

Roth&MCM: daaa, a fost grozav! Saru'mana!

A, si fiindca tot veni vorba de muzica, jur ca la sfarsit am auzit o doina romaneasca, hehe... Nu stiu ce si cum, insa nu era muzica arabeasca, doar eu sunt mare amatoare de folclor in general, si de folclor romanesc in special, ar fi culmea sa fac confuzii de genul asta. Poate celor de acolo li s-a parut muzica arabeasca, dar era o doina in toata regula!

S-auzim de bine.

alinaro, MCM, roth