ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.06.2012
DIN: Arad
ÎNSCRIS: 28.08.11
JUN-2012
2 ADULȚI -- v: -

As alege oricand lantul hotelier RYU!

Am platit, pentru luna aprilie, un sejur in Egipt, unde nu am fost pana acum. Cu 4-5 zile inainte de plecare, s-a anulat zborul. Ne-am luat banii si gandul de la Egipt. Ne-am gandit la urmatoarea perioada pentru concediu – luna septembrie. Nu am inceput cautarea ofertelor, convinsi ca mai avem timp suficient.

Sunt nascuta pe 5 iunie. Fiind liber pe 4 iunie, am luat o hotarare de moment, sarbatorirea zilei de nastere printr-un sejur last-minute. Chiar daca eram hotarati sa nu mai alegem Turcia, tot acolo am ajuns (si pe considerentul ca apa este relativ calda, putand face baie in voie, eu, intr-una din vietile anterioare fiind rata, peste sau orice altceva care sa iubeasca la nebunie apa…)

Am ales Belek-ul, unde am fost pentru prima data, la hotelul Riu Kaya Belek. De pe sosea pana la intrare este un parc imens, frumos amenajat. Din exterior, hotelul nu impresioneaza. Pare, mai degraba, modest. In toata maretia lui il vezi de pe partea cealalta, partea cu piscinele, cu marea.

Toate pozele de pe site-ul propriu redau intru totul realitatea. Am sa punctez doar punctele tari si punctele slabe fata de alte hoteluri la care am fost. Sa incepem cu aspectele pozitive:

- hotelul este aproape de aeroport; ghida ne-a spus ca sunt 40 de km si ca vom face 40 de min pana la destinatie; am facut 30 de min, fiind primul hotel din Belek;

- am fost cazati urgent, in max. 10 min am fost in camera;

- minibarul se completeaza zilnic: cola, fanta, cappy, sprite, 2 ape plate, 2 ape minerale;

- sala de fitness f bine dotata!!!

- 20 de minute de masaj gratuit inclus in pretul sejurului;

- sezlonguri arhisuficiente atat la piscine, cat si la mare;

- piscinele aflate la o distanta rezonabila de camera, galagia de acolo nederanjandu-te daca inchideai usa la balcon;

- sezlonguri in balconul camerei, pe langa scaune si masa;

- multe fructe, capsuni uriase si dulci la discretie, caise si celelalte fructe obisnuite;

- aerul respirabil, placut chiar, in locul fierbintelii din lunile care urmeaza;

Sunt cateva lucruri care m-au impresionat in mod deosebit. Pe

primul loc ar fi spatiul special amenajat pentru copii – Kinder Land. Era un mini orasel, cu un castel, cascade, poduri, piscine de diferite adancimi, diverse topogane, sala de mese special amenajata pentru ei etc. Voi pune poze care vorbesc mai bine decat o fac eu.

Tot timpul printre sezlonguri (si la piscine si la plaja) se plimbau chelneri cu tavi pline de bauturi, oferindu-ti bautura preferata. La masa, seful de sala se oprea cu cat mai multe persoane, le asculta nemultumirile, le nota intr-un caiet si lua masuri de remediere.

Am primit doua cartele de acces in camera; astfel puteai avea pornit tot timpul aerul conditionat; de remarcat ca acesta nu se oprea cand deschideai usa la balcon; un lucru care denota grija pentru oaspeti.

Sarbatorindu-mi ziua de nastere in Belek, in ziua respectiva am primit un plic in care aveam o invitatie pentru 4 persoane la cina, la o masa speciala. Intr-adevar, masa era impodobita cu flori, felicitari si un chelner la dispozitia noastra. Dragut! M-am simtit f bine!

Puncte slabe:

Aveau si aici cateva pisici (7-8), din fericire doar pe terasa. Totusi, nu e locul lor in spatiul in care servesti masa. (am 3 caini, pisica si alte animale acasa, le iubesc, dar ele nu stau cu noi la masa!)

Intrarea in mare este foarte abrupta, la 2m metri apa avea 1.50-2.00 metri adancime. Plaja avea numeroase pietricele, la fel si intrarea in apa. Pentru cei care sunteti fani piscina, acest lucru e minor. Noua ne place, insa, sa facem luuungi plimbari pe plaja. De data aceasta ne-am plimbat doar intr-o zi. Iti fug pietricelele de sub picioare. Este obositor…

La sala de fitness ai voie doar cu echipament complet. Inclusiv incaltaminte corespunzatoare. Voi va puneti tenisi sau adidasi la voi? Eu nu. Am avut espadrile, dar nu erau bune. Asa ca…

Si, acum, alte constatari, pe care fiecare la catalogheaza cum vrea:

In lobby, mocheta mirosea a picioare nespalate! Exista locuri fara mocheta unde nu exista nici urma de miros dezagreabil, dar sunt, de obicei, ocupate. (doar in lobby internetul este gratuit).

Cina se serveste in doua reprize: 18.30-20.00 sau 20.30-21.30. Probabil ca restaurantul nu ar face fata la atata lume. De aceea, inca de la sosire optezi pentru intervalul orar, in functie de care primesti bratara- rosie, prima tura, albastra pt tura a doua. Parca este ciudat sa stai cu ochii pe ceas sa nu treaca ora 8!

In ultima seara a fost beach party: spectacole de samba, campoiera si un superb foc de artificii! Ma bucur ca am fost inca in hotel!

Daca ar fi sa acord o nota, aceasta ar fi 9. Este o evaluare subiectiva, realizata prin prisma varstei si asteptarilor noastre: familie peste 40 de ani, dornica de liniste, soare, plaja. Nu pot evalua partea de distractie. Am participat la spectacole, la party pe plaja, am auzit muzica de la discoteca, dar pentru noi nu au o mare relevanta!

La receptie se gasesc cataloage cu toate hotelurile din lume ale lantului hotelier RIU. Deja imi fac cu ochiul cateva destinatii: Tunisia, Spania.

Trimis de corina71 in 10.06.12 23:15:45
Validat / Publicat: 11.06.12 06:52:11

VIZUALIZĂRI: 7461 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corina71); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 70.12 EUR pe cameră

MCM
    [11.06.12 16:09:36]

m-ai omorat cu farfuria plina de capsuni, yam, yam

itdt
    [27.01.13 14:55:36]

Acest hotel figureaza in ofertele agentilor cu data de deschidere iulie 2013! Ati fost in 2012 sau e o greseala la nume?

Andox CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [27.01.13 15:35:23]

Acest hotel este deschis din 1998 Ce se deschide anul acesta in iulie este RIU Kaya Palazzo Golf Resort aflat langa RIU Kaya Belek.

Cata2015
    [28.02.19 10:46:45]

Bună ziua, dvs ați fost în concediu sau în control?) pe mine m. ar interesa serviciile, mîncarea, distractzia de seara... nu cum miroase mocheta... Sincer!)

Cata2015, itdt, MCM
    Alte impresii din această RUBRICĂKaya Belek Hotel [Kadriye]: