ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.06.2012
ÎNSCRIS: 10.06.12
AUG-2011

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Dezamagitor pentru Apuseni

Am fost la aceasta pensiune un grup mare (11 adulti si 5 copii). Am luat pachetul cu demipensiune fara sa intrebam ce inseamna de fapt la aceasta pensine concepul de demipensiune. Am gresit ca nu ne-am interesat dar majoritatea mai fusesem in apuseni si stiam ca oferta la mancare in acea zona este foarte generoasa. Problema administratorilor de la aceasta pensiune este ca nu au destui oameni si nu pot face fata unui grup mare de turisti.

Acum sa povestesc de nemultumirile noastre: de cum am ajuns la pensiune (adica luni) ni s-a aratat meniul pe toata saptamana de cazare fiind anuntati ca nu se accepta modificari la cest meniu (daca vrem sa mancam altceva comandam a la carte).

La micul dejun aveam de ales intre lapte sau ceai (cineva din grup a mai vrut o cana de ceai si au iesit ceva discutii pentru ca doamna de fapt nu socotise bine numarul canilor aduse). Se gatea fix numarul de meniuri stabilite iar intr-o seara o persoana din grupul nostru a trebuit sa astepte sa i se faca meniul pentru ca se gresise la numaratoare.

Pensiunea e construita cu fonduri Saphard sau Europene si este toata din lemn. Orice miscare pe care o fac turistii pe hol sau scari e auzita in camere (deci daca vrei sa te odihnesti mai mult si incep turistii sa se miste prin pensiune nu ai nicio sansa). Au probleme si cu modul de distribuire a apei calde (de ex noi aveam apa calda dar pietenii din camera de vis-a -vis nu si apoi invers).

Nu neg faptul ca bucatareasa gateste excelent, ca ne-am saturat cu portiile oferite, ca administratora se straduieste sa multumeasca turistii, dar, nu are cum sa faca fata atunci cand pensiunea e plina. In ceea ce priveste curtea amenajata trebuie sa stiti ca ea este in panta cu un grad de inclinare spre rapa cam de 30 grade. Nu am putut sa ne lasam copii nesupravegheati sa se joace acolo deoarece nu era nici un gard care sa delimiteze gradina de rapa.

Am plecat de acolo cu un gust amar pentru ca am mai fost in Apuseni si nu am avut deloc acest sentiment (ca cel de la aceasta pensiune) ca am fi la scotieni. Noi nu am mai recomandat aceasta pensiune la niciun prieten.

Trimis de lauramaimi in 10.06.12 12:52:24
Validat / Publicat: 10.06.12 14:12:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VIDRA [AB].

VIZUALIZĂRI: 2564 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lauramaimi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[10.06.12 15:20:47]

Este vorba de august 2011?

lauramaimiAUTOR REVIEW
[10.06.12 22:48:05]

@webmaster: da... august 2011

OK, multumim, am corectat data sejurului.

Ciprian Morcan*
[12.06.12 00:53:52]

Buna seara,

Urmaresc atent comentariile si impresiile turistilor cu un scop sincer declarat, acela de a imbunatatii continuu serviciile pe care le oferim la Pensiunea Craiul, iar cea mai mare parte dintre cei care ne-au vizitat stiu acest lucru si vad periodic schimbari, multe dintre acestea pornind de la propunerile acestora. Am citit de mai multe ori postarea dvs. pentru a intelege ce anume v-a dezamagit atat de mult in Apuseni, iar daca nu erau alte multe feedback-uri pozitive (chiar si pe acest site, incercati sa cititi si sa comparati si celelalte mesaje ale altor turisti), m-as fi gandit poate ar trebui sa ne schimbam domeniul de activitate.

Nu cred insa sa fie cazul, tocmai pentru ca avem o bucatareasca care gateste "excelent", dupa cum dvs. ziceti, si alte persoane in acest colectiv care pun suflet si incearca sa multumeasca turisti, cum este cazul dnei administrator, tot conform celor scrise de dvs. Dar daca unei "familii" mai mari, cum a fost grupul dvs. (11 adulti si 5 copii), nu pot 3-4 persoane, care sunt permanent la pensiune, sa "faca fata", nu-mi ramane decat sa va raspund ca pe viitor ne vom stradui mai mult.

Pe de alta parte, da, va dau dreptate, a fost un compromis pe care l-am acceptat de la inceput, cand am hotarat sa facem o constructie mai deosebita (un "bloc" cu 4 etaje si 16 m inaltime, dar pe o structura exclusiva de lemn), stiind ca indiferent cat de multa izolatie vom pune, tot se vor transmite vibratii prin structura de lemn. Este un element real, dar aceasta locatie de primire turistica nu se adreseaza acelora care doresc sa gaseasca o vila cu pereti perfecti finisati, sufocati de o izolatia ermetica si cat mai mult termopan. Si un alt da... faptul ca aducem apa de la un izvor din padure de la 700 m si dimensionat pentru intreaga capacitate, nu ne fereste de riscul de a ramane temporar fara apa in boiler, mai ales atunci cand unele persoane uita ca se afla la o pensiune in munte si cum toti au baie in camera, sunt mai putin interesati de vecinii lor.

In privinta meniului, pentru cele doar 8 camere pe care le avem si fara a fi o zona de tranzit, avand astfel aproape exclusiv restaurantul pentru turistii cazati, multe persoane l-au laudat ca este foarte variat... cei interesati pot doar sa faca un minim efort si sa urmareasca si alte comentarii. Dar sunt constient si de o alta realitate, aceea ca, toti ne dorim sa platim cat mai putin si sa beneficiem de servicii de cat mai buna calitate, fara a ne interesa daca pretul platit de noi reuseste macar sa acopere costurile, ceea ce nu intotdeauna se intampla... sa nu mai vorbim despre cuantumul profiturilor, ca pana la urma este totusi o activitate economica. Iar, mai multa flexibilitate decat posibilitatea de a alege intre un meniu variat, la orice ora se doreste si un meniul al zilei, pentru masa in regim de pensiune, atunci cand se doreste obtinerea unui discount la sejur, inca nu am reusit sa gandim.

Pentru alte aspecte evidentiate, ca probleme de comunicare sau dorinta de a imprejmui dealurile din jur pentru protectia copiilor, am putine raspunsuri. Terasa restaurantului este integral limitata de gard, iar dealurile din jur sunt prea multe, cu unghiuri mai mari si mai mici decat cele de 30 grade, dar nu ne-am propus niciodata sa le ingradim, tocmai pentru ca ne place natura si libertatea.

In final, imi pare rau si, daca a fost si vina noastra ca nu ati vazut atat de multe lucruri frumoase aflate in jur, in Apuseni, ne cerem scuze pentru dezamagirea traita.

Oamenii si asteptarile acestora sunt diferite, am invatat si accept acest lucru. Incercam sa-i multumim pe toti, convinsi ca nu vom reusi niciodata. Sunt insa prea multi care apreciaza Apusenii si tot ceea ce gasesc la pensiune noastra, iar din aceste considerente sunt sigur ca drumul e bun, chiar daca mai are nevoie mereu de unele ajustari si imbunatatiri.

Va asteptam cu drag la Pensiunea Craiul!

Cu respect,

Ciprian Morcan,

... primul care trebuie sa fie criticat, atunci cand lucrurile nu corespund asteptarilor si al doilea sa fie laudat, dupa personalul pensiunii, atunci cand asteptarile va vor fi depasite.

Va multumesc.

NB Ciprian Morcan* este (sau a fost) reprezentant al unității
RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][2 voturi]
Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
costi67
[03.09.13 11:25:37]

lauramaimi: ... abia m-am intors de la aceasta pensiune profund dezamagit, lipsa apa calda doua zile, cadita de dus sparta si murdara, miros insuportabil din instalatia sanitara, domnisoara care s-a dorit si recetionera si bucarateasa si ospatarita profund deranjata de neregulile pe care le-am transmis pe un ton extrem de civilizat, papricas care numai a papricas nu semana, servit rece, crema de zahar ars servita calda!!! , a treia zi am intrebat de ce nu se schimba prosoapele, nici un rezultat, am stat patru zile, trei nopti fara sa se faca curat si fara sa se schimbe prosoapele, ultima zi, a facut cascaval pane care era lipit si topit in tigaia electrica, mic dejun saracacios, EXTREM DE GRAV SI DE NEPOLITICOS FATA DE CLIENT... NU POTI APAREA IN RESTAURANT UNDE SE MANANCA CU PROSOPUL IN CAP ABIA IESITA DE LA BAIE, ESTE O PENSIUNE NU CASA TA PROPRIE... voi scrie pe larg despre aceste probleme, si inva ceva... daca tot intampinati oaspetii cu placinta si tuica oferiti tuturor, noi nu am primit placinta, nu ca ar mai conta, in concluzie un pret prea mare pentru serviciile oferite, am plecat cu un GUST AMAR, pentru o zona asa de frumoasa...

... ne-am dus de curiozitate la pensiunea Vidra de sus si am vorbit cu turistii care tocmai plecau, toti incantati de gazde si de serviciile oferite

[03.09.13 12:04:08]

@costi67: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

lauramaimiAUTOR REVIEW
[16.10.13 15:09:54]

@costi67: buna Costi... cred ca ar fi bine sa faci comentariul si pe pensiune deoarece la comentariul meu proprietarul mi-a raspuns ca nici nu-l ia in seama tinand cont ca e un comentariu negativ la multe pozitive.

costi67
[16.10.13 19:15:59]

@lauramaimi: Buna Laura?! ,

am scris deja un review la aceasta pensiune, m-as bucura daca l-ai citi, am fost, asa cum am mai scris la pensiunea Vidra de sus, si acolo toata lumea era multumita...

Vacante frumoase si lipsite de experiente neplacute!

Ciprian Morcan*, costi67, lauramaimi
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Craiul [sat Lunca]: