ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.06.2012
ÎNSCRIS: 15.02.12
MAY-2012

Aproape perfect pentru o saptamana

Am ales din nou un Ibis pentru noua noastra calatorie, de data aceasta in Malaga. Ca si conditii, cam la fel ca alte Ibis-uri: camere luminoase, curate, bai impecabile, mobilier simplu dar util, TV, (nu exista frigider in camera), AC, personal foarte amabil, pretul camerei bun. Micul dejun nu era inclus in pret (44 eur/camera/noapte) si parca era un pic mai sarac decat la Ibisul din Viena (lipseau ouale/omletele/carnaciori... chestii prajite in general). In schimb erau la discretie croissante, gemuri, branzeturi, lapte, ceai, cafea, fructe. Daca nu aveam o alta solutie, ramaneam dimineata sa mancam la hotel; altfel, cei 7 Eur / mic dejun ii puteam valorifica altfel in oras.

Detaliul pentru care nu am numit aceasta cazare perfecta este distanta fata de centru. Ibisul din centru (Ibis Centro Ciudad) este la 2 min de mers pe jos de centru, 10 minute de mers pe jos de plaja, tot la 10 min sunt gara si aerogara (noi am fost o zi in Sevilla, cu trenul, o zi in Granada cu autobuzul luat din aerogara si o zi in Gibraltar tot cu autobuzul, deci ne-ar fi ajutat mult sa stam mai in centru, pentru ca plecarile erau la 7 dimineata). Acest Ibis este la periferia Malagai, foarte aproape de aeroport. Nu a fost imposibil sa ne deplasam numai ca diferenta de pret de la camera, fata de cel din centru, s-a regasit in abonamentul (Bonbus - 10 calatorii) pe care ni l-am facut pentru ca e usor mai convenabil. Pretul unei calatorii este 1.2 eur, BonBus costa 9 eur/10 calatorii numai ca trebuie sa platesti si o cartela (daca nu ai :), care mai costa 1.8 eur. Avantajul e ca daca reincarci cu inca 10 calatorii, costa 9 eur, cartela se pastreaza aceeasi...

Se lucreaza la metrou, dar cred ca va mai dura pana sa fie gata.

Statia de autobuz unde trebuie sa coborati pentru a merge la acest Ibis Velazquez este Puerta Blanca (tot asa se va numi si statia de metrou). Cu autobuzele 9,10,19 si A puteti ajunge in centru si nu fac mai mult de 20-25 min. Atentie insa ca 19 si A sunt curse de la si catre aeroport si se platesc separat, nu se taxeaza cu abonamentul (19-costa 1.2 eur; A -2 eur). Iar seara si in weekend autobuzele circula mai rar... Ultimul din centru (10) pleaca la 11 seara.

Partea buna e ca statiile sunt fff apropiate si puteti lua si alte autobuze care va lasa foarte aproape de statia Puerta Blanca (3,31) si coborati la Belen. In statiile de autobuze sunt hartile cu trasee si orele de plecare de la capat de traseu, pentru a va face o idee. Nici taxiul nu e o afacere rea - a trebuit sa-l luam o data dimineata fff devreme; ne-a luat 5 eur din statia de autobuz (ca autobuzul nu venea si nu venea si pierdeam trenul catre Sevilla) pana la gara. Din nou atentie daca va hotarati sa faceti comanda la taxi - este obligat sa vina taxiul cel mai apropiat dar porneste ceasul de unde e, asa ca sa nu va mirati daca are deja 4-5 eur taxati cand urcati. Aceste cheltuieli si minute state in statii si permutari si combinaii de autobuze si mers pe jos puteau fi evitate daca alegeam sa stam in centru...

Inca ceva despre mijloacele de transport: biletul se plateste la sofer, BonBus (abonamentul) se cumpara de la chioscuri de Tabac, in autobuz de afiseaza statiile care urmeaza si trebuie sa comandati oprirea in statia in care vreti; deasemenea daca sunteti in statie trebuie sa faceti cu mana autobuzului care va intereseaza pentru ca daca nimeni din interior nu vrea sa coboare, nu opreste.

Cat despre transportul de la aeroport, taxiul costa in jur de 15 eur (asa ne-au zis cei de la hotel, am sunat inainte sa ajungem) dar e un pret care nu merita platit. Sunt fix 3 statii de autobuz (un pic mai lungi, e adevarat) si costa pana in 2 eur. Daca insa aveti bagaje multe si grele, atunci se justifica un taxi. Altfel, sunt 500m din statie pana la hotel (pe langa magazinul Todoluz, in sus, si la sensul giratoriu stanga).

Pe site-ul acestui Ibis scria ca e aproape de o plaja... la care noi n-am ajuns dar nici nu am fost foarte incurajate de la hotel sa ne pierdem timpul acolo. Am preferat plaja Malagueta, din centru. Cereti o harta si va arata acolo unde sa mergeti. Tot pe langa plaja din centru va recomand sa si mancati - mai bine decat in centru. Pe faleza care duce la far sunt ffff multe terase... Noi am mancat cel mai mult la Plaza si la Gorki. EXCELENTE mancarea si servirea, intr-o ambianta si cu o priveliste asupra parcarii de iahturi... de invidiat :)

Per total pentru noi a fost bine, nu ne plangem, ne-am plimbat exact cat am vrut, am batut strazile Malagai pana seara tarziu, am urcat si la Gibralfaro de unde se vede tot orasul, am facut si excursii in alte orase... dar ne-am orientat pentru viitor: ori Ibis Centro Ciudad ori Barcelo-Malaga Hotel (care este deasupra garii si arata fff bine).

Trimis de andreea_kamelya in 09.06.12 20:17:21
Validat / Publicat: 09.06.12 21:24:24
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 3637 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea_kamelya); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

adri-nico
[09.06.12 22:15:19]

Uite ce frumos ai scris... si cum mi-ai adus aminte de Gibraltar. Mai erau maimuticile?

Sper ca pui si niste poze...

Am uitat sa zic de preturi .Sa inteleg ca e mai ieftin decit in Romania. Si pretul camerei si cel al micului dejun.

andreea_kamelyaAUTOR REVIEW
[11.06.12 10:51:18]

@adri-nico: ) Multumesc pentru aprecieri. Da, erau erau maimutzicile si furau in continuare dulciuri

Da, cred ca o sa pun si poze.

Intr-adevar, pretul camerei la Ibisul acesta, e mai bun decat in Bucuresti. Insa cel din centru era putin mai scump.

adri-nico, andreea_kamelya