ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.06.2012
ÎNSCRIS: 20.02.12
JUN-2012

Mercur Minerva - o surpriza placuta!

N-am mai fost in concediu pe litoralul romanesc din iunie 2007 si drept sa spun mi se facuse dor de marea "noastra", asa incat am inceput sa caut intre ofertele speciale de Rusalii. Mi-a atras atentia Mercur-Minerva Family Club si desi, recunosc, aveam unele retineri am sunat la unul din numerele de telefon ale complexului hotelier. Sincer, amabilitatea doamnelor care raspund cu rabdare la toate intrebarile m-a determinat sa rezerv doua camere pentru o scurta vacanta. Am platit un avans de 30% prin ordin de plata si diferenta am achitat-o cu cardul la hotel.

Mi-as fi dorit ca vineri, inainte de Rusalii, sa ajungem mai devreme la mare, sa profitam macar de o jumatate de zi libera, dar dupa o saptamana extrem de agitata, era cat pe ce sa nu mai ajungem deloc... In final, am iesit din Bucuresti la ora 18 si la 20.30 eram la Mamaia, in fata hotelului. Am sperat sa nu avem niciun fel de surprize neplacute si toate temerile nostre s-au risipit dupa ce, in cateva minute, am primit cartelele de la cele doua camere alaturate, situate la etajul I al hotelului, exact asa cum am solicitat cand am facut rezervarea.

Complexul hotelier este format din doua hoteluri identice, Mercur si Minerva si o vila cu pizzerie la parter si apartamente la etaj, Vila Maia. Totul este renovat, de Rusalii au fost deschise doar vila si Mercur, pe care il si recomand celor care doresc mai multa liniste, este situat mai departe de sosea si nu are in preajma nicio terasa care ar putea sa deranjeze noaptea.

Camerele sunt mici dar luminoase, este foarte curat, miroase a nou, noi am avut camere cu doua paturi de o persoana care nu pot fi alaturate, exista si cu pat matrimonial. Dulapul cu usi glisante este situat intr-o nisa a camerei astfel incat nu ocupa spatiu suplimentar. Camerele sunt pardosite cu parchet, sunt dotate cu aer conditionat, LCD, frigider mic. Baile sunt foarte mici, cu dus dar pe mine dimensiunea baii nu ma deranjeaza in concediu. Materiale folosite pentru renovarea bailor mi se par insa de proasta calitate,sper sa nu fie probleme dupa ce vor fi intens utilizate. Intr-una din camerele noastre curgea apa de la o teava, a venit instalatorul si a remediat defectiunea. Toate camerele au balcoane, inclusiv cele de la parter. Pe balcon este un singur scaun din plastic, nu exista uscator de rufe, deci trebuie pusa "batrana" sfoara pentru uscat prosoape si costume de baie.

Asternuturile de pat si prosoapele sunt impecabile, noi, cred ca am fost primii care le-am folosit. In baie am gasit sapun si pliculete de sampon care nu au fost inlocuite dupa ce le-am consumat, hartie igienica insa a fost adusa zilnic. Daca stiti ca va trebuie uscator de par trebuie sa-l aduceti de acasa, baile nu au in dotare acest aparat.

Receptia hotelului, desi nu este mare, arata foarte bine, este amenajata cu gust, mobilierul este modern si mirosea placut de la trandafirii asezati in vaze in diferite colturi ale incaperii. De asemenea, holurile hotelului sunt impecabile, mochetate si beneficiaza de lumina naturala.

Un mare avantaj al acestui complex hotelier este pozitionarea in nordul statiunii, intr-o zona linistita, intre hotelurile Rex si Modern, foarte aproape de plaja, practic doar gradina si faleza sunt intre Mercur-Minerva si plaja. Clubul care functiona anii trecuti in zona si deranja somnul turistilor in timpul noptii s-a mutat, asa ca nu trebuie sa va faceti griji in aceasta privinta.

Mi-a placut gradina mare, cu spatii de joaca pentru cei mici si multe balansoare din lemn masiv, foarte placute seara sau in dupa-amiezile calduroase, cand vrei sa citesti sau sa savurezi o cafea ori un suc la umbra. Sunt multi trandafiri, majoritatea rosii, cu o mireasma speciala, pe care i-am gasit infloriti. Doar plopii, numerosi in zona, deranjeaza in aceasta perioada pe cei cu diverse alergii. Mai este de lucru la gradina, trebuie refacute unele alei, s-a pus gazon doar in preajma restaurantului, ar mai trebui puse si flori, dar avand in vedere timpul scurt pe care noii proprietari l-au avut la dispozitie este foarte bine.Curatenie perfecta, preocupare pentru turistii de toate varstele, umbra...

Restaurantul este refacut si el in totalitate, la fel e curat ca si restul complexului, cu pereti din sticla, inconjurat de verdeata, din anumite unghiuri se vede si marea. Exista si terasa, cred ca este loc suficient chiar atunci cand complexul este ocupat la capacitatea maxima.

Noi am platit supliment pentru all-inclusive, deci pe tot parcursul scurtei noastre vacante am mancat numai aici. Micul dejun este bun, nu foarte multe sortimente dar proaspete si de calitate foarte buna: oua fierte, omleta, ochiuri, 2-3 feluri de mezeluri bune (intr-o zi si salam de Sibiu), branza foarte sarata, cascaval bun (o data si svaiter), masline nesarate, rosii, castraveti, crenvursti buni, carnaciori prajiti, bacon, intr-o zi chiftelute din carne de pui, gris cu lapte, orez cu lapte, unt, gem, ceai Lipton,lapte, iaurt, cereale, compot, cornuri cu vanilie si ciocolata, paine feliata de mai multe feluri.O nota buna din parte mea pentru cafea,la cele mai multe hoteluri nu mi-a placut la micul dejun dar aici a fost pe gustul meu Eu cred ca este mai mult decat suficient,toate produsele care se termina se inlocuiesc imediat, lipsesc fructele, poate ar trebui unele sortimente care nu sunt scumpe dar sunt foarte apreciate mai ales de copii- clatite, chec, gogosi...

Pentru ca au fost putini turisti care au optat pentru all inclusive doar un singur pranz a fost tip bufet la restul meselor am ales dintr-un meniu a-la-carte. Bufetul nu a cuprins multe feluri dar totul a fost foarte bun- trei ciorbe gustoase, friptura de pui, snitele, ciulama de ciuperci cu piept de pui, mamaliguta, 3 garnituri, 3 salate, 5 feluri de prajituri bune. Desi la inceput am carcotit am fost foarte multumiti de meniul a-la-carte, practic am mancat ca la un restaurant bun, la alegere zilnic din 3-4 feluri de ciorbe, 4 feluri de paste, gratare, peste, 2-3 tipuri de specialitati, mai multe salate si garnituri, prajituri si inghetata.

Bauturile ni le luam singuri de la bar- bere si vin bune, vodca-nu a incercat-o nimeni din familie, vermut, sucuri-gama Pepsi si Prigat-, cafea buna, apa minerala carbogazoasa. Pentru apa plata, rece si fierbinte, erau dozatoare in restaurant.

Daca la piscina exterioara mai este inca de lucru pana sa arate bine, este doar curat, plaja privata arata minunat-amenajata cu sezlonguri, umbrele mari cu panza groasa care ofera protectie buna contra soarelui arzator, bar pe plaja. Baietii de la bar, foarte politicosi, umbla toata ziua pe plaja, intreaba turistii ce doresc si ii servesc la sezlong, Desigur esti servit si daca te duci singur la bar. O singura obiectie am-saltelutele pentru sezlonguri sunt putine si mult prea uzate, trebuie neaparat inlocuite. Plaja este lata, foarte curata, cam multe scoici dar pe mine nu ma deranjeaza, apa foarte limpede, intrarea in apa lina. Apa era rece, 18 grade, erau curajosi care faceau baie, noi doar ne-am plimbat de-a lungul tarmului cu picioarele prin apa...

Inca se lucra la terenul de tenis si la cel de baschet, se amenaja clubul pentru copii, scena pentru spectacole este gata, va fi in curand animatie pentru doua grupe de varsta. Mai sunt multe de facut pana sa fie perfect, cel mai mult mi-a placut amabilitatea personalului si atitudinea proprietarilor care se aflau tot timpul in mijlocul turistilor, foarte deschisi la orice sugestie.

In concluzie, noua ne-a placut, nu trebuie uitat ca acest complex are doar trei stele- pe care le depaseste in multe privinte- orice comparatie cu hoteluri mai bine clasate neavand nicio relevanta. Daca ar fi sa compar totusi cu hotelurile de trei stele bulgaresti, Mercur Minerva mi se pare mai bun decat majoritatea acestora. Noi vom reveni cu siguranta aici, intr-un loc aflat la mai putin de trei ore de Bucuresti, curat, linistit, relaxant, cu personal si patroni care se pare ca vor sa faca turism de calitate pe litoralul romanesc.

Sper din tot sufletul ca si in plin sezon sa fie foarte bine!

Trimis de Floria in 09.06.12 13:16:45
Validat / Publicat: 09.06.12 14:21:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA.

VIZUALIZĂRI: 7063 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Floria); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P22 Gazonul impecabil din jurul restaurantului.

iulianic
[09.06.12 16:58:03]

@Floria: Stiam ca intentionezi sa mergi la Mamaia si asteptam cu interes impresiile tale. Ma bucur sa aud si ceva de bine despre litoralul nostru. Incet, incet, se dezmortesc treburile si la noi. Mai invatam de la altii, mai invatam din propriile greseli...

N-am inteles cat a costat cazarea pe camera/noapte. Sper sa mai scrii si sa ne spui si cum ati petrecut timpul acolo. Era lume pe plaja de Rusalii?

[09.06.12 17:42:04]

@iulianic: Am scris mai tarziu pentru ca am avut si zilele care au urmat micii noastre vacante foarte aglomerate. Oferta de Rusalii a fost 200 lei/persoana pentru 3 nopti de cazare la care am adaugat la hotel suplimentul all inclusive, 80 lei pe zi de persoana. Era destul de multa lume de Rusalii mai ales ca in aceasta perioada se deruleaza si programul " Litoralul pentru toti". Noi nu am facut nimic special in acele zile, ne-am odihnit, am facut plaja, ne-am plimbat pe faleza si pe tarmul marii... Si pentru ca a fost o mare sarbatoare am fost la Techirghiol, la Manastirea Sf. Maria.

[09.06.12 18:16:31]

webmaster0: Va rog sa modificati site-ul oficial al acestui hotel din faticlub.ro in hotelmercurminerva.ro. Daca se poate, v-as ruga sa atasati melodia lui Dan Spataru- Saruta marea pentru mine.

Multumesc!

- -

Rezolvat.

maryka
[09.06.12 18:22:50]

Felicitari pt un mini-concediu reusit cu atat mai mult ca e pe litoralul nostru! Mi-au placut pozele, arata foarte bine, daca nu spuneai de unde sunt cu siguranta nimeni nu credea ca sunt de la noi, mai ales plaja privata, frumos amenajata. Speram ca ne indreptam spre lucruri mai bune si la noi, iar clientii care vor merge acolo, sa si pastreze civilizat tot ce-au gasit. Asa vom avea un viitor!

Vacante placute oriunde ar fi ele!

[09.06.12 20:23:39]

@maryka: Multumesc, si pentru noi a fost o surpriza placuta!

Vacante placute va doresc si eu!

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[10.06.12 08:47:56]

@Floria: si un SB de la mine

[12.06.12 01:10:50]

Si mie mi-a atras atentia hotelul asta, de asta te tot baraiam sa scrii un review. De mult caut ceva in mamaia, pe plaja, intr-o zona linistita, cu facilitati pt. copii si cu all inclusive.

Ma bucur ca v-ati simtit bine si ma bucur ca exista: D

[12.06.12 07:17:00]

@Angelinne: Am scris putin mai tarziu pentru ca am avut niste "probleme" care, din fercire, s-au rezolvat. Da, ne-am simtit bine, daca pleci cu asteptari adaptate celor 3 stele cred ca esti multumit de ce ofera acest complex: curatenie, liniste, plaja curata, personal amabil.

Vacante placute!

[12.06.12 08:37:21]

multumesc foarte mult Floria, m-am linistit si sper din tot sufletul ca romanii sa poata sa se intoarca acasa... in concedii... si felicitari si acelui domn din Hunedoara patronul hotelului... am inteles, care s-a gandit si la cei care nu isi permit concedii de 5 stele... sa poata merge pe litoral in conditii decente. voi revenii cu impresiile noaste dupa 2 iulie. vacanta placuta si linistita la toti.

[12.06.12 15:38:59]

stii cumva la cat incepe cazarea? pe site la ei nu am gasit nimic, iar pe booking vad ca de la ora 18 ar fi...

[12.06.12 16:02:48]

@Angelinne: da la ora 18... asa scrie pe rezervarea mea.

[12.06.12 16:08:01]

multumesc frumos

eu vroiam sa dau o tura in week-end... dar in cazul asta trebuie sa iau 2 nopti, ca din una nu inteleg nimic ajung seara si la 12 ma dau afara

Floria am vazut ca ajuns tarziu... sa vad cum fac, cred ca le dau un telefon sa vad daca exista posibilitatea sa achit un supliment pt. early check-in si late check-out, ca ar fi minunat pt. week-enduri

si de parcare ce stiti? au suficiente locuri? scriau ceva in limita locurilor disponibile, dar cred ca tot pe booking am gasit asta

[12.06.12 17:03:44]

@Angelinne: In masura in care sunt camere libere este posibila cazarea mai devreme. Daca doriti sa plecati mai tarziu, asa cum am facut si noi ,in ultima zi a sejurului se plateste supliment- 30% din tariful unei nopti de cazare.

Parcarea este destul de spatioasa si pazita zi si noapte.

[12.06.12 18:28:55]

@Floria: multumesc frumos!

e buna faza cu late check-out cu 30%

Flaviu
[12.06.12 18:54:55]

Stati putin, sa ma dumiresc. Aici e vorba despre un hotel de pe Litoralul romanesc?!

Pai unde ''e'' tarantulele, rapandulele, vaduvele negre?

Unde ''e'' dragonii de mare ucigasi, scoicile carnivore... capusele?

Unde ''e'' asasinii, batausii, violatorii de fecioare, de feciori, de batrane, de... limba romana?

Unde ''e'' nesimtitii care nu cedeaza locul in autobuz, microbuz, telegondola, batranilor, gravidelor, veteranilor de razboi sau de revolutii?

Unde ''e'' recensamantul peturilor aruncate aiurea pe spatiul verde, al chistoacelor de pe plaja?

Unde ''e'' algeleeee??

Unde ''e''... ?!

Tu chiar ai fost in vacanta si pentru asta te felicit!

Dupa 2 ani de strainataturi, am decis ca anul acesta sa-mi petrec din nou vacanta pe litoralul nostru, la Mamaia. Sper si eu ca va fi bine.

O seara placuta!

[12.06.12 20:00:21]

@Flaviu: Da, chiar am fost la Mamaia!

Da, chiar ne-am simtit in vacanta-cam scurta, ce as mai fi stat!

Am fost aproape tot familonul, intre 16 si 64 de ani si ne-a placut tuturor, dar scoala, serviciul ne-au adus repejor inapoi la Bucuresti. Daca n-am fi avut biletele cumparate din martie la Nisipurile de Aur aici ne-am fi facut vacanta la mare anul acesta.

Chiar mi-a placut, pozele cred ca spun mult, e drept ca eu nu sunt foarte pretentioasa, dar am ca termen de comparatie si hoteluri cu mai multe stele din alte parti.

Curat, flori, umbra, liniste, mancare foarte buna chiar daca nu sunt insirate multe, multe tavi, totul este de calitate si foarte bine gatit, plaja splendida, turisti civilizati - pentru mine este suficient pentru o vacanta placuta la mare.

Vacanta placuta si tie, Flaviu!

dranal
[13.06.12 09:49:26]

Multumesc frumos pt acest review! Pe noi ne-ati convins. Probabil vom merge peste cateva saptamani si vom reveni cu impresii.

[13.06.12 17:46:12]

@dranal: Vacanta placuta!

Sper din tot sufletul sa aveti timp frumos si sa va placa hotelul!

bogdanfifa
[14.06.12 09:52:19]

@Floria: Ne-am linistit si noi, luni plecam spre Mercur Minerva. multumim pentru review

valeria2012
[14.06.12 11:29:03]

Felicitari pentru rw. si pt vacanta reusita!!!

dranal
[14.06.12 11:37:37]

@bogdanfifa: Va rog mult, daca puteti cand va intoarceti sa reveniti cu detalii. Noi mergem din 29.

mihai7332
[14.06.12 12:50:57]

Pentru cele prezentate de flavia am ales acest hotel pentru un sejur in luna august cu toata familia eu si cu fratele meu, am luat fiecare camere duble family.

Speram sa ne simtim la fel de bine precum s-a simtit si flavia. Voi urmari in continuare review-rile urmatoare pana cand vom pleca si noi.

[14.06.12 13:29:38]

@dranal: noi mergem pe 25 iunie poate reusesc sa postez ceva din ce va intereseaza... daca ma lasa astia mici... merg cu unul de 5 ani si bebe de 6 luni special pentru ei am ales acest hotel. toate bune... vacanta placuta.

bogdanfifa
[14.06.12 13:48:47]

@dranal: In 25 maxim 26 iti promit ca o sa ai review-ul

[14.06.12 17:36:53]

@bogdanfifa: Vacanta placuta!

[14.06.12 19:46:09]

@mihai7332: Camerele duble family sunt o varianta foarte buna daca aveti copii mai marisori. O singura camera mi se pare intradevar ideala pentru doua persoane si acceptabila pentru o familie cu copil mic.

Vacanta placuta!

[14.06.12 19:55:09]

@valeria2012: Multumesc, vacante frumoase va doresc si eu!

[14.06.12 19:59:37]

@anicai: Va doresc sa aveti o vacanta frumoasa impreuna cu cei mici! Orice problema veti avea- sper sa nu aveti nici una-adresati-va cu incredere patronilor complexului, sunt aproape tot timpul acolo, au si ei copii, si sunt convinsa ca vor fi deschisi fata de dorintele dv.

[20.06.12 08:23:19]

@anicai: Si noi mergem pe 25 la acest hotel, sante 4 adulti si 2 copii (11 si 12 ani). Sant curios cum va fi, pentru ca e o reintoarcere dupa 5 ani pelitoralul nostru.

Acum 2 luni arata binisor pe afara. Lucrau de zor la el si am inteles de la cineva din angajati ca anul trecut a fost schimbat patronatul.

Poate ne vedem pe acolo

theodora00
[17.07.12 17:59:14]

oua ochi never 8 zile cu mancare de acelasi fel

bleeeeeeeaach

[17.07.12 18:23:23]

@theodora00: Imi pare rau ca in plin sezon serviciile nu se mai ridica la nivelul de la inceputul lunii iunie. Am vazut ca anul trecut ati fost la Roubin- Constantin si Elena, Bulgaria. Am fost si eu la hotelurile din complexul Grand Hotel Varna si, din punctul meu de vedere Dolphin Marina, de exemplu, desi are 4 stele, este mai slab decat Mercur-Minerva.

Vacante placute va doresc!

theodora00
[18.07.12 09:30:21]

@Floria: acum doi ani am fost acolo. anul trecut am fost la laguna beach si este mult peste mercur minerva mancare buna si diversificata si in plus lobby bar. dar statiunea albena e plictisitoare

[20.07.12 09:21:23]

@Floria: Defect romanesc ,,daca ase stau la servicii acum. Orice minune nu tine prea mult

[20.07.12 09:24:10]

@Floria: Asa si Kaliakra Palace di Nisipurile de aur, are 4**** dar la servicii e jalnic... E sub Mercur Minerva cu mult

sandelki
[27.05.13 12:10:27]

@Flaviu: m-ai distrat la maxim Flaviu... am facut si eu rezervare aici la mercur-minerva. sper sa fie ok. am sa scriu la intoarcere.

Adrian1973, Angelinne, anicai, bogdanfifa, dranal, Flaviu, Floria, iulianic, johnnyredlabel, maryka, mihai7332, sandelki, theodora00, valeria2012
Alte impresii din această RUBRICĂComplex Mediteranean (ex Mercur-Minerva) :

• pagină generată în 0.063715219497681 sec