ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2012
ÎNSCRIS: 15.08.10
JUN-2012

ARTICOL ARHIVAT

Un WE de parinti linistiti

Buna tuturor... zile libere cu Rusalii cu tot... unde sa ti le petreci cu prognoza de ploi torentiale, cand piciul deja se suia de cateva zile pe peretii apartamentului? Ne-am luat inima in dinti si toate cizmele de cauciuc si am pornit-o spre Vila Bran, manati de oferta tentanta pentru pitici. Norocul nostru ca au fost pana la urma 3 zile cu o vreme superba!!

Prima impresie "negativ-pozitiva" - macheta locatiei de pe site nu se intinde pe orizontala, asa cum ne asteptam, ci se ridica pe verticala... Foarte bine! si asa zacem cu fundul pe scaun la birou, a fost un efort fizic mediu si bine-venit. Te cam ia de cap sa ai grija de cel mic sa nu isi rupa picioarele sarind sau impiedicandu-se, dar in final a fost ok. Paralel cu treptele exista si rampe pe care se poate urca un carucior, deci ai alternative.

Hai sa incerc sa fiu si eu sistematizata, ca stiu cum e cand cauti info rapide si utile (sper: -)).

Cazarea - cum ne-am dorit, la parterul uneia din vile (am vazut din poze scarile spiralate si nu voiam asta pentru pitic).

Camera, medie ca suprafata, dar curata. si destul de bine impartita, locul de dormit fiind oarecum separat de intrare si zona de masa cu scaune.

Nu mi-au placut paturile unice care se lipeau (daca nu aveam inspiratia sa inhat tarcul celui mic, nu prea stiu cum dormeam, caci spatiul dintre paturile lipite ramanea mare si nu aveam cu ce sa il umplem.)

Terasa mare, baie ok, curata, dotari cam 2 stele, dar, ma rog, merge. (Distractiv faptul ca este prevazut in camera loc de frigider, dar, de oful sa nu aduci alimente din alta parte, e doar locul... nu si frigiderul. PROPUNERE... Sa faca in incinta un magazin. La clientii pe care tind sa ii aiba, nu e normal sa nu poti pune in frigider un iaurtel, o fructa, un borcanel de mancare pt copil.)

Desi sunt 2 dulapuri, nu exista cuier si in dulap erau doar 2 umerase.

Apa calda permanent, prosoape curate, 2 sapunuri mici la baie.

Marele minus - timp de 3 zile nu a venit nimeni nici macar sa incerce usa, d=apai sa mai faca si curat! Ti se recomanda sa nu arunci hartia in WC, asa ca ne-am debarasat singuri cosul de gunoi, si, recunosc, desi de obicei "vociferam", nu am avut chef sa umblam dupa femeile de serviciu sau sa intrebam receptia.

Intre vile niste barulete cu cafea si bauturi (ar fi bine sa dea drumul si la restaurante, dar probabil ca nu renteaza doar in we). SEzlonguri, balansoare si hamace la tot locul.

Combinatia de iarba salbatica de padure, cu flori aranjate si gazon taiat, pe noi ne-a incantat. Brazi, copaci, tufe = totul foarte ingrijit, curat, aranjat. BRAVO!

Bravo si turistilor care pastreaza munca altora si profita astfel toata lumea de confort.

Locurile de joaca - cele de afara ok, cele interioare... cam nearisite, iar plasticul/cauciul acela cam imbacsit. In rest, ok, sunt safe pentru copii (care tb supravegheati de parinti, desi exista peste tot cate un membru al echipei de animatie care abia asteapta sa se joace cu cei mici).

Zoo - cam murdar la animale, dar, dupa ploile torentiale, nici nu stiu cum ar fi putut curata namolul acela. Pentru cei mici e ok... noi treceam de 5 ori pe zi pe la Bambi, taticul lui Bambi, mamica lui Bambi... Bocanila si restul de veverite si fazani. Lulu, poneiul, ne-a incantat cu blandetea lui.

Piscinele - mici, oricum era frig, dar erau curate, mereu functionale, super curat, nisipul greblat. Se munceste de zor la o piscina mare, sper sa am parte de ea mai la vara.

Restaurantul - mare, curat, cu decor rustic. Mancarea - buna spre foarte buna, preturile ok (un mic dejun -35-50 ron, pranz 80-90 ron, cu o bere si o apa, seara -50-60 ron). Ciorbitele delicioase - cea mai scumpa 9 lei, fripturile sau felurile speciale (platou ciobanesc sau sarmale) 15-20 de lei, salatele 8-10 lei. Portii generoase, servire placuta.

Dealtfel acesta este un mare plus: nu am mai intalnit niciude in Romania ca intregul personal, de la oamenii care reparau/construiau, pana la cei care pareau niste sefi pe acolo - sa te salute, sa te intrebe ce faci si cum te simti, fara sa fie nimic fortat in acea atitudine! BRAVO din nou. Nu stiu daca le mai scad bateriile cand e crima de turisti si copii urlaciosi, dar acum erau super ok cu totii!

Tinerii din echipa de animatie de nota 10 - atenti, draguti, serviabili, grijulii si infinit de rabdatori: -)

Programul de we - ok - focul de tabara a fost o incantare (vinul fiert si ceaiul au contribuit din plin - canterul folk a antrenat pe toata lumea si a iesit un fel de Cenaclu Flacara), clubul copiilor de dimineata idem, seara greceasca - exact cat trebuia sa te distrezi la masa la restaurant, la pranz defilarea mascotelor (cu mica specificatie ca pe cei foarte mici mastile acelea ii sperie foarte tare, ca sunt ei mici, nu ca sunt ele urate, din contra, sunt ok).

Zona de "istorie" - o surpiza placuta, statui de domnitori, cu cate un scurt istoric, sa iti folosesti un pic si creierul, daca tot l-ai aerisit... si daca vrei sa il folosesti ca lumea, te duci la tabla imensa de sah cu figurine de 1 metru. : -)

Cam asta a fost, in mare, nu prea am avut cum sa facem poze (eram mereu cu ochii pe cel mic) dar sper sa vi se para sugestive.

Per total - o supriza placuta, pentru familiile cu copii mi se pare o destinatie excelenta. Am sa incerc sa revin si in sezon mai plin, sa vedem cum merge treaba cu motoarele la maxim! : -))

Trimis de mica_lu in 08.06.12 22:57:56
Validat / Publicat: 09.06.12 08:41:33

VIZUALIZĂRI: 3882 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mica_lu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Una din zonele lasate cu iarba "din dotare" - inteleg ca aici iarna e derdelus.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 19.00 EUR pe cameră

adryana [09.06.12 09:37:32] »

bravo, frumoasa poza 1, nu stiu daca tu ai citit rw. meu dar noi doua am cam scris aproape la fel. Ar fi bine sa fie in incinta acolo un magazin, buna idee. Ar fi bine ca sa existe in camera frigider, tot buna idee si paturile acelea nici noi nu am avut cu ce sa umplem spatiul, dar a fost cald atunci si am dormit descoperiti si am pus o plapuma sau patura din dotare. Noi am luat ceva de prin zona si am mancat in camera, iar ce am pus in balcon au tabarat pisicile acelea. Cat despre cuier, nu ati avut hol cu cuier ca si noi? in ce vila ati stat? ma bucur ca ti-a placut restaurantul, as trece vara asta pe acolo sa vad lacul cu pesti de langa restaurant, atunci era inghetat bocna.

mica_lu [09.06.12 19:53:29] »

@adryana: ma bucur ca avem aceleasi pareri, nu am apucat sa citesc niciun review, doar m-am gandit sa scriu cum a fost, fiindca nu cred ca promovam suficient locurile din Romania in care ne simtim bine, si imi pare rau acum ca nu am apucat sa imi spun si la fata locului impresiile, dar poate citeste cineva de la ei parerile noastre si se mai "dau" si dupa ele, ca nu sunt chiar fite. Am stat in vila 2 camera 2. Da, nu a fost cuier. Cred ca e mai greu iarna, acum... ma rog, nu era chiar necesar. De paturi... una din plapumi am facut-o saltea celui mic, ca am luat doar tarcul, nu si salteaua... tati a dormit cu plapuma si eu cu patura de polar din masina.

Pana la urma conteaza sa te simti bine, sa apreciezi ceea ce chiar se face, sa faci un pic rabat la "fitze", ca te duci sa te simti bine. Chestia asta ca "dau bani si vreau sa se ploconeasca toti in fata mea de banii aia" nu mi se pare normal, ca nu stiu multa lume care munceste 8 ore intregi la munca, sau perfect zi de zi, si totusi isi ia salariul intreg. Sigur ca igiena si bunul simt nu sunt fitze, dar altele chiar pot fi trecute cu vederea!

Cu drag, sper sa avem o vara cat mai frumoasa si sa mai revenim cu astfel de review-uri. Eu caut acum ceva ptr un we la mare, noroc ca aici nu ai nevoie de "animatie" pentru cei mici: -)

livia72 [10.06.12 15:31:08] »

Niste scurte comentarii, daca nu va suparati: am fost acolo vara trecuta si ce as adauga ar fi urmatoarele:

- noua niu s-a oferit un frigider mic, fara cchiar sa-l cerem, de aceea va recomand sa cereti daca e nevoie, au de rezerva.

- noi am adus niste alimente minimale in camera, afisele precizau ca alimentele aduse din alte parti nu pot fi consumate in spatiile publice ale resortului.

Dar ar fi bun un magazinut...

Partea proasta a fost ca piscinele exterioare erau reci gheata, ceea ce a fost o surpiza f. neplacuta pt. copii nostri.

Asadar, cand o fiu gata piscina mare sa ne spuna si noua cineva.

mica_lu [11.06.12 22:06:55] »

@livia72: hehe... sincer, nici prin cap nu mi-a trecut faza cu cerutul... E bine de stiut.

M-am gandit ca nu o sa sara nimeni pe mine sa ma puna sa imi golesc, ca la aeroport, punga cu o sticla de apa si un iaurtel pentru cel mic - singurul pe care il mananca, dar si daca o faceau, e cam aiurea sa faca astfel de reguli, la care nu ai decat sa te supui, fiind pe o proprietate privata... cred: -)

Acum afisele de la parcarea mea de jos scriau ca nu ai voie "sa introduci si sa consumi"... deci probabil le-au "refrisat" de anul trecut. : -))

Apa la munte in piscina, cred ca si daca sunt 30 de grade afara tot ar cam trebui incalzita. Nu stiu ce sistem va avea noua piscina, dar parea treaba serioasa. Sper sa fie gata vara asta, parea destul de avansat stadiul lucrarilor (adica se vedea toata placata cu mozaic, erau facute scarile de acces, era doar acoperita cu un plastic imens.)

TEOANCA [22.06.12 12:48:57] »

@mica lu, peste cateva zile vor pleca catre Bran copiii mei sa sarbatoareasca implinirea minunatei varste de 20 de ani

Ai putea sa-mi spui daca ai vazut piscina interioara si sauna si unde anume in complex se poate servi masa? Nu au nici o masa inclusa in pret.

Mi-a placut descrierea ta mai ales ca si eu am scris la un moment dat pe blog si sustin ideea ca sloganul "pe banii mei fac ce vreau" este incorect. De banii aceia ai cumparat doar servicii si nu sclavi, servicii de care beneficiezi respectand regulile locului si pe ceilalti participanti.

Frumos ai gasit comparatia cu cei care (nu) lucreaza 8 ore continuu.

Iti multumesc si-ti doresc vacante frumoase oriunde ai merge. Cu asemenea atitudine, cu siguranta vei avea numai vacante frumoase.

livia72 [22.06.12 15:38:08] »

Exista restaurant in cadrul complexului, in linii mari ok, preturi maricele dar se poate si mai rau, se asteapta putin dar se ocupa eventual de copii intre timp.

Piscina interioara este cam mica, merge mai mult pentru copii. Nu prea poate un adult sa inoate in ea. Sauna nu am vazut-o deloc, nu pot sa ma exprim.

mica_lu [23.06.12 13:46:11] »

@TEOANCA: Buna, concediu placut copiilor, sper sa se distreze si astept impresii si poze in completare! : -)

Piscinele sunt toate micute, doar cat sa te racoresti in ele, dar nu ai cum sa inoti ca lumea.

Restaurant este in cadrul complexului, noua ni s-a parut mare. Dupa mine, daca vrei mancare proaspat facuta, trebuie sa fii pregatit sa astepti, on functie de complexitatea felului comandat! Un piept de pui la gratar e gata cam in 20 de min, dar platoul ciobanesc, cu pastrama de berbecut, carnaciori si nu stiu ce a mai fost pe acolo a durat trei sferturi de ora, asa deci ce spunea livia cu asteptatul e relativ, dar real. Oricum, mancare fara sa astepti... la autoservire doar: -)

Si daca se duc sa petreaca... importante sunt bauturile, cafelele si ciorbitele acre (care vin repede si sunt excelente, dupa gustul meu :-) )

monik2012 [05.07.12 12:17:17] »

Tocmai ne-am intors de la Vila Bran, unde am fost cazati 5 zile. Ne-a placut super mult, in primul rand locatia - terasa restaurantului ofera o priveliste absolut superba asupra Castelului Bran si a imprejurimilor. Recomand daca ajungeti aici sa luati micul dejun pe terasa, dimineata, inainte de a se incalzi prea tare... e atat de frumos incat iti taie respiratia...

In al doilea rand ne-au placut amenajarile rustice ale complexului - toate balcoanele, terasele, scaunele s. a. sunt din lemn lacuit, ce contribuie la atmosfera calda cu care te intampina tot personalul.

Camerele sunt foarte curate si se face curatenie temeinica zilnica noi am avut frigider in camera, in care am tinut iaurt, apa, vin, fructe, fara sa ne reproseze cineva ca nu avem voie (cred ca restrictia privind aducerea unor produse alimentare din afara se refera si la consumul lor in locuri publice).

Complexul are un mare plus si pt intreb personalul foarte amabil si diponibil - toti angajatii ne salutau, erau foarte prietenosi, eram informati si verbal de activitatile care urmau sa se desfasoare.

Cand am ajuns noi era deschisa si piscina cea mare, nr. 4, care era super, apa foarte curata, avea amenajata si o cascada, cu sezlonguri suficiente. Din pliantele pe care ni le-au impartit am inteles ca incepand cu 7 iulie vor avea foarte multe activitati la aceasta piscina (deocamdata mai faceau ceva lucrari, dar piscina era functionala si foarte agreata): gimnastica in apa, diverse concursuri si jocuri in piscina etc. Si in prezent in complex se organizeaza unele activitati, toate incluse in pretul cazarii, cum ar fi tir cu arcul, tiroliana, alpinism, calarie - cal, ponei, multe jocuri pt copii, film pt copii, cat si pt toata familia, foc de tabara, cu muzica folk si vin fiert, dansuri populare romane si grecesti etc.

Noi am fost foarte incantati de sejurul la Vila Bran si consideram ca locatia merita cu prisosinta 3 spre 4 stele (avand in vedere si clasificarea din tari occidentale, nu doar din Romania)

Am mai fost la Vila Bran si iarna trecuta si cu siguranta vom reveni pt ca ne-a placut foarte mult.

webmaster [05.07.12 13:04:50] »

@monik2012, asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

monik2012 [05.07.12 15:53:20] »

@webmaster: imi puteti explica cum pot copia ce am postat si adauga o impresie noua? Nu reusesc de pe teefon. multumesc

webmaster [05.07.12 15:58:03] »

Textul de mai sus trebuie copiat si inserat apoi aici: amfostacolo.ro/rev_add.php?id=1079

Multumesc si scucces.

La telefoanele mobile e ceva mai complicat... Incearca (in functie si de modelul telefonului si browser-ul acestuia) sa tii apasat pe ecran mai mult timp, pana apare meniul contextual, copiezi, apoi accesezi link-ul de mai sus si repeti apasarea lunga > paste acolo.

Bafta!

adryana [07.07.12 16:55:29] »

@monik2012, intreaba cineva de frigider, in ce vila ai stat si in ce camera daca ai avut frigider? multumesc.

zoloft [04.08.12 15:56:15] »

@monik2012: in ce vila ai stat?

As vrea ca in camera sa am si curatenie zilnica si frigider sa fie si frumoasa, etc; chiar daca e mai scumputza decat celelalte

adryana, livia72, mica_lu, monik2012, TEOANCA, zoloft
    Alte impresii din această RUBRICĂClub Vila Bran: