ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2012
ÎNSCRIS: 08.06.12
JUL-2010

la PMM* = 52 USD

Experienta placuta

Am fost si noi in Hurghada la Hilton Long Beach in 2010. Raportul calitate-pret mi s-a parut foarte bun si o sa incerc sa descriu cateva plusuri, minusuri si sfaturi:

1. noi am fost in iulie, deci toata ziua erau 40 de grade, lucru care noua ne-a placut f. mult (mai putin as zice cand am mers in excursie in desert unde erau peste 50 grade :))

2. am primit camera in vilele de la intrare de pe stanga, o camera mai retrasa, asa cum ne-am dorit, si asta dupa ce am lasat un BACSIS la receptie - 10 euro. de mentionat ca initial au vrut sa ne dea camera in corpul central dar stiam din timp ca se merge pe bacsisuri asa ca am dat cei 10 euro si aveam piscina la 10m de noi, si restaurantele la vreo 100. plaja mai departe, dar asta n-a fost un impediment

3. intr-adevar hotelul este mai degraba de 3*+ decat de 4 datorita mobilierului sa zicem si a altor finisaje... dar asta categoric pentru noi nu a fost un impediment - nu mergem in concedii ca sa ne uitam la mobila si plasme. Totodata sa nu va speriati daca mai vedeti cate-o furnica intrand de pe balcon in camera... e destul de normal zic eu in zona aia sa gasesti asa ceva)

4. cum bacsisul e baza pe-acolo, in fiecare dimineata lasam o moneda de 1 Euro pe capataiul patului inainte de-a merge la plaja si vreau sa va spun ca in fiecare zi la intoarcerea de pe plaja aveam camera spalata, curata, prosoape schimbate, 4 sticle de apa in frigider in loc de 2 (mai luam si cu noi cateodata la plaja dimineata apa), ordine pe masuta lor care in cazul nostru era plina de 'chimicale' (creme, farduri... chestii de-ale sotiei mai mult) si mai ales patul aranjat cu petale de trandafir in forme de inimioara.

Sa nu va ganditi cumva ca ni s-a furat ceva (chiar daca toata ziua le lasam toate imprastiate prin camera sau la vedere) - in Egipt furtul se pedepseste groaznic, le e frica sa faca asa ceva.

5. Ce ne-a placut foarte mult a fost marea, de un albastru incredibil

In schimb am prins un fenomen ciudat legat de mare si anume flux/reflux... marea se retragea si cate 100 de metrii (la ora 7 era langa noi, la 10 era la 100m mai in larg)

6. Un foarte important SFAT pentru cei care vor sa viziteze Egiptul, indiferent de hotel... MERGETI IN PERIOADA RAMADAN-ULUI. De ce? Atunci nu o sa prindeti picior de musulman in hoteluri, pentru ca stau si se roaga. De ce-i asta un lucru bun? - pentru ca nu o sa vedeti mizerii pe plaja si pe langa piscina, pentru ca nu o sa vedeti femei complet imbracate in bazin, pentru ca nu o sa vedeti copii musulmani stand cate 5-6 ore in piscina si consumand alimente (oare lor nu le trebuie la toaleta in atatea ore? - se pare ca nu... pentru ca nu mai ieseau de acolo). De ce zic asta? - i-am prins si noi 2 zile, la final de sejur, si nu a fost placut, nici chiar pentru angajatii hotelului, care nu aveau ce face (multi nefiind musulmani).

7. excursiile sunt DE VIS, mai ales cea care implica si snorkeling

8. mancarea intr-adevar nu este foarte variata, dar per total e ok - eu personal ma feresc de supe in astfel de tari, dar fiecare cu 'pasaricile' lui

9. servirea foarte buna, atat la restaurant cat si la terase

10. cafeaua lor e mai degraba un ceai, dar... la barurile de la piscine se gaseste si ness... daca stiti sa-l cereti, nu e 'in meniu' :) (dar e gratuit)

11. animatie sincer nu prea gasesti decat pentru copii, dar la fel, asta nu a fost un impediment pentru noi - prefer sa merg in concedii sa ma relaxez nu sa-i vad pe altii cum se agita.

12. piscinele foarte curate (mai putin in perioada ramadan-ului)

Concluzie: la banii astia mi s-a parut o oferta imbatabila (decat daca nu mergi de banii astia in turcia in aprilie... ai servicii dar si vreo 20 de grade in minus + ploi).

O sa mai mergem in vara asta, tot acolo, pentru o relaxare totala la plaja, piscina cu cocktailurile langa noi.

Trimis de RaresB in 08.06.12 17:52:00
Validat / Publicat: 08.06.12 19:07:17
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 2639 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RaresB); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 52.00 USD pe cameră

Diaura*
    [09.06.12 19:21:08]

Din pacate dupa evenimentele din ian. 2011 multe lucruri s-au schimbat in rau in Egipt. Si mie imi place Egiptul (ma refer in primul rand la vestigiile antice) dar cred ca este mult mai prudent ca o vreme, pana la linistirea lucrurilor acolo, sa iti alegi alta destinatie pentru vacanta.

Preturile au crescut, turismul si investitiile straine au cazut, asa ca nu mai este o vacanta ieftina si buna cum era pana in 2010. Am fost si eu in 2008 si a fost minunat, dar pentru urmatorii 2-3 ani, o sa ma multumesc cu privitul filmelor documentare la tv.

RaresBAUTOR REVIEW
    [10.06.12 14:44:20]

@Diaura: Va multumesc pentru parerile impartasite, dar as dori sa vorbim pe surse, nu pe presupuneri. Ce pot eu sa va zic dupa ce am verificat foarte multe din ofertele agentiilor de turism din tara, pentru sejur 2012, este ca in sezonul estival (al nostru)... NU EXISTA locatii ALL INCLUSIVE mai ieftine decat Egipt... pretul unui sejur la Hilton in august este undeva la 380E + taxe (~500 Euro/pers, AI). V-as fi recunoscator daca mi-ati putea da o contraoferta in banii astia (atata vreme cat si in Bulgaria e mai scump, ca sa nu vorbim de faptul ca acolo vremea e ca la noi, marea e tot Marea Neagra, probabil doar mai curate plajele si ceva servicii mai bunicele). In ce priveste opinia legata de 'vacanta buna', din cautarile mele pe internet, nu am gasit stiri 'nelinistitoare' legate de sejururi in Hurghada (distanta pana in Cairo este de peste 300km). Daca cumva dvs. detineti informatii de acest gen, v-as fi recunoscator sa le impartasiti cu noi, pentru ca oricand sunt dispus la alte oferte 'linistitoare'.

As dori sa mentionez ca nu sunt nici agent nici nu am vreo legatura cu vreo agentie de turism, pentru a face reclama acestor sejururi in Egipt, deci nu am absolut nici un interes in a face asta (am impartasit doar opinii personale de 'vizitator').

Ce poate am uitat sa mentionez este ca nici nu imi doresc anul acesta sa mai fac vreo excursie (exceptand poate doar cea de snorkeling), deci nu prea vad unde ar fi potentiala 'expunere' la anumite incidente din Egipt... doresc doar relaxare pe plaja sau la piscina, la 40 de grade, in sezlong si cu coktailul langa mine.

adri-nico
    [10.06.12 17:45:32]

eu nu inteleg ceva. cum e sa iti placa la 40 de grade? la mine sint 30 de grade acum si simt ca ma topesc de cald si de lene... dar la 40?

ma bucur ca ati gasit un loc in care sa va simtiti bine si sa doriti sa va intoarceti. pretul afisat mai sus e cu bilet de avion inclus?

RaresBAUTOR REVIEW
    [10.06.12 17:59:32]

@adri-nico: termometrul arata 40, dar fiind pe malul marii, bate si briza putin si nu se simte a fi chiar 40 . oricum, de la orele 10-11 incolo eram numai sub umbrela, iar dupa masa de pranz de obicei ne retrageam cateva ore in camera (sa se 'aseze' mancarea). + de asta, apa fiind aproape... te mai si racoresti.

Da, pretul de aproximativ 500E/pers include tot: avion (charter), transfer aeroport/hotel si invers, taxe viza + storno..., cazare/masa in regim AI pt 7 nopti. N-o sa fac acum reclame la agentii, dar sunt convins ca o sa gasiti destule oferte la primul google search: D

Diaura*
    [10.06.12 18:53:17]

@RaresB:

Avand in vedere ce iti doresti de la vacanta de anul acesta, e posibil sa ai dreptate; sa fie cel mai bun pret (eu oricum nu am verificat). Daca tu nu ai retineri si daca te-ai documentat, eu nu pot decat sa iti urez vacanta placuta. Din ce mai stiu eu, preturile sunt ceva mai mari decat 500 Eur, dar nu exagerat - problema este ca nu ai avea parte de scufundarile minunate pe care le ofera Marea Rosie.

adri-nico, Diaura*, RaresB
    Alte impresii din această RUBRICĂLong Beach Resort (ex Hilton) :