ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.06.2012
MAY-2012

TENERIFE Ziua 2 sau de la SE la NV si inapoi

Continuare de aici

- -

Azi vorbim despre... Teide, muntele/vulcan, legenda a insulei, cel care dupa ce s-a revarsat si a zguduit insula pentru ultima data in 1909, asteapla acum cuminte vizitatorii.

Nu ai fost in Tenerife daca nu ai urcat pe TEIDE, sau degeaba ai fost. La el se poate ajunge in fel si chip, de la excursii organizate doar pentru a urca la 2356m de unde pleaca telecabina, si acestea sunt in general parte din circuit de insula la urcatul sus pentru escaladarea ultimilor 200m cei pentru care e necesar permis special.

Pe rand

O excursie gen Circuit de insula, in care sa vedem "maretia sa Vulcanul" doar de la poale, asa in trecere, nici nu ar fi intrat in calcul deoarece aveam masina inchiriata, iar placerea de a fii cat mai sus nu se poate compara cu nimic. Acum esti la malul marii ,acum dincolo de nori... parca era si un cantec??? Asa ca am ales sa mergem frumusel cu masina pana la baza telecabinei si de aici de la 2356m sa urcam cu "cutiuta galbena" la 3555m.

Zis si facut, cu bagaj minim in geanta (mancare, apa, fructe) cu aparat foto, camera. telefoane si tot arsenalul pentru instantanee si multa nerabdare decidem ca ora 9 e ideala pentru pornit in aventura zilei.

Daca esti cazat in Sud clar o iei pe TF21 prin localitatile Granadilla-Vilaflor-Las Canadas, per total cam 60km de la hotel. Drumul poate fi facut si cu transportul in comun autobuz 342 cu plecare din Playa de Las Americas. Soseaua e in perfecta stare, nici nu am simtit cand s-a ajuns fiindca o poza la dreapta, una la stanga... stai ca am pierdut-o pe asta si iatane la telecabina.

Pretul e fix si clar 25e/om/dus intors, sau dus la 12.5e coborarea facandu-se pe un drum destul de accesibil care ajunge undeva la max 2-3km de baza telecabinei. cei care iubesc muntele, au cercetat si stiau acest lucru asa ca au parcat masina in acea zona, au venit frumusel pe TF21 la pas, la telecabina si fuguta sus.

De-a lungul celor 60km am oprit intr-un loc deschis, amenajat, unde aveai informatii despre cum sa deosebesti vechimea lavei dupa culoare, o explicatie simpla si binevenita (cu cat e mai inchis solul cu atat e dintr-o eruptie mai veche) mai ales ca pe acel platou vedeai rauri-rauri de diverse culori. o combinatie de maro inchis cu roscat si galbui de nu puteai sa pleci fara sa faci macar o poza si sa iei o pietricica. Si uite asa o sa se mute Teide in toata lumea in curand!!!

Am luat bilete si in cateva minute eram deja sus la 3555m. De aici sunt ceva trasee unde nu trebuie sa ai nici o aprobare pentru a le strabate usurel. Traseul catre gura craterului pleaca de langa grupul sanitar din dreapta telecabinei si e pazit in permanenta de catre reprezentanti ai parcului national. Trebuie precizat ca intreaga zona este Patrimoniu Unesco din 2007

Prin unele zone s-au facut filmari, aspectul selenar fiind parca special creat pentru secvente din Razboiul Stelelor sau Planeta Maimutelor.

De la telecabina ai pozibilitatea sa o iei la dreapta spre o fortareata naturala sau la stanga spre un alt varf/crater de vulcan, ce e drept ceva mai mic insa trebuie stiut ca drumul e cu grad mare de dificultate si dureaza cam 6 ore. Toate aceste informatii si multe altele le gasit bine asezate si structurate pe panourile de info asezate la loc strategic.

Ce e foarte interesant si placut piciorului e faptul ca s-a muncit enorm cred eu, la o retea de alei, ceva drumulete cu "borduri" in 2 straturi pe parti, totul facut din roca vulcanica.

Vremea a fost una de vis, nici nu am avut de ce sa pun gecuta pe mine, multi turisti fiind doar in tricou, aerul s-a aimtit ca e mai rarefiat insa cu rabdare si atentie treci usor peste acest impediment. Am facut ceva plimbari in ambele sensuri, placut la vale si greu la deal dar... asta e Teide.

Am admirat si pozat cam tot ce am crezut ca e altfel si dupa vreo 3 ore de stat pe platou la 3555m plecam spre zona de vest a insulei, pe valea Orotavei.

Paduri de pin, zone special amenajate in poenite pentru picnic totul ca la carte, numai bun de primit oaspeti.

Ce am uitat sa precizez era ca am gasit cosuti de gunoi, e drept un sac incapator pus intr-un cazan insa niciodata prea plin, sau gunoi pe linga. O grija fata de natura care te facea sa respecti tacid regula nescrisa de a nu arunca nimic pe jos.

Valea Orotavei, un drum serpuit, printre frumusetile naturii care da o alta perspectiva de a vedea varful Teide. Ne-am plimbat nitel prin Orotava, am vazut piscinele naturale de la Puerto de la Cruz si dupa o pauza de masa, o bere si o cafea pt cine doreste am plecat pe TF5-TF82 catre "casa"

Trecerea de la V la SE nu a fost chiar floare la ureche, drumuri inguste, cu pante abrupte si zone ciudate de ziceai... EU CE CAUT PE AICI? ...

E.... dar cum am trecut de "Guia se Isora" si am tot inaintat catre tarm parca totul venea la normal. spatii mai deschise, drumuri mai line si undeva in zare... OCEANUL... ei nici azi nu am reusit sa bag macar o unghiuta in apa... dar mai e si maine o zi, nui asa?

Am tot facut opriri, am pozat, asta e avantajul masinii ca poti sta cat si unde vrei.

Binenteles ca in drum spre hotel am trecut pe la Mercadona, bere... ioc, fructe nici atat si musai stocul trebuia reimprospatat.

Povestea in sine nu e una spectaculoasa, as putea sa bag "floricele" dar goagalul e plin asa ca las pozele sa vorbeasca.

Cu drag.

Trimis de roth in 08.06.12 15:54:59
Validat / Publicat: 08.06.12 18:32:25

VIZUALIZĂRI: 4953 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roth); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 unii cu masina altii cu bicicleta...dupe forta si posibilitate

[08.06.12 18:34:23]

Scuze, acum vin si pozele, e ecranul plin de iconite

pana sa ma misc eu... de daca gatesc

acum vine... !!!

multumesc de rabdare

[08.06.12 19:23:22]

Pe bune, degeaba am invatat ca nu se fac mai multe deodata ca tot mi-am luat-o asa ca ceva videoclipuri ca bonus le urc aici. Sper sa fie oki si sa va placa

Atentie... filmare de amatoare... de oferte nu de cinema.

youtu.be/lL-c_VrOZVo

youtu.be/Fbam7x3uoXI

youtu.be/wv0Z1xdz9-U

youtu.be/OAS9LOzBhm4

cireasa de pe tort

youtu.be/DGPTI9sax7Q

Te rog web fa tu scurtaturile si mii de multumiri.

adri-nico
[08.06.12 20:04:34]

In doua ore n-a aparut nici o poza?

of, of...

[08.06.12 20:22:44]

@adri-nico:

ai si bonus nu doar poze...

adri-nico
[09.06.12 16:04:56]

Draga mea,

In prima poza ai "aranjat" asfaltul in "paint"? E fin ca pielea de delfin.

adri-nico, roth
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Tenerife: