ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.06.2012
DE roth
ÎNSCRIS: 04.11.10
MAY-2012

TENERIFE 'Ziua 1' sau primele 40 de ore

Da... asa este, la mine prima zi a avut vreo 40 de ore. Pai cum sa va zic eu dumneavoastra??? plecarea fiind pe la 22.30 normal ca toata ziua am trebaluit: gatit, spalat, bagaj ca doar nu era sa stau si sa ma odihnesc sa plec si eu ca omul linistit in vacanta. Cum fiul meu a ramas acasa, am incercat sa las totul cat mai oki pentru ca el sa poata sa se descurce fara probleme in lipsa noastra. Drept rasplata ne-a dus la Otopeni... sau poate a vrut sa fie sigur ca plecam???

Zborul a fost din 2 segmente cu companii low, cu 5 ore intre legaturi, cu facut plaja in aeroport Madrid (adica scos paturica si stat pe jos), cu aterizari si decolari in cote optime. Am prins ceva turbulente si primul gol de aer din viata mea la zborul catre Madrid, am fost incantata de cum arata aeronava Ryanair (aici eram la primul zbor) si bla, bla bla ca nu asta e cel mai important. Totul sau vacanta in sine a inceput cu primul pas pus pe aeroportul din Tenerife Sud. Avand prieteni care au plecat mai devreme asa ca am fost asteptati de ei la aeroport. Drumul scurt pana la hotel, mic dejunul si formalitati cazarea care la ora 9 erau rezolvate, nu a facut decat sa avem un inceput de vacanta reusit, asa cum avea sa fie toata--- binenteles.

Fiind dupa ~25ore de nesomn, cu mici picoteli e drept, am decis sa vedem ceva soft.

Loro-parque a venit manusa.

sait oficial www.loroparque.com

adresa 38400 Puerto de la Cruz Tenerife - Canary Islands

Tel. : +34 922 37 38 41 / Fax: +34 922 37 50 21...

program 365 zile/an de la 8.30 la 18.45 ultima intrare la 16.00, exceptie cei care detin card VIP, anual card sau card al fundatiei.

Cateva ore la care se tin programele de animatie/dresura

orci----------11.45; 14; 16.45

delfini-------11; 13.15; 14.45; 16

lei de mare---9.35; 12.3; 14.15; 15.30; 16.55

pasare--------10.25; 11.50; 13.30; 15; 16; 17.30

vizita acvariu 10-18.45

casa pinguinilor 8.30-18

etc...

acum sa le luam pe rand, ele se pot vedea ca si shou-ri pe sait-ul oficial insa la fata locului e mult mai... mult

De cum am ajuns in Puerto de la Cruz am cautat parcare si am plecat spre locul de unde porneste trenuletul care duce la parc, se poate ajunge lejer cu masina proprie sau transport in comun dar noi am zis sa profitam de trenulet... de e free si noi romani, nu insinuez nimic, am dat 7e in Nice si nu am regretat si aici as fi platit, este o experienta draguta plimbarea in sine.

Ajunsi la intrarea in parc am cautat sa vedem cum e trreaba cu pretul biletului. Exizta ceva combinatii si cu un pret mai oki, noi nu doream insa decat parcul in sine.

TIPS

Atentie la agentii, nu se negociaza pretul biletului ci cel al transportului la/de la si atat. Daca ai masina nu merita, iar daca nu dispui de bani sa ii arunci pe transportul lor atunci transport public poate fi salvarea. Au autocare super moderne insa spre rusinea mea nu am fost inspirata sa vad o harta, ceva preturi, legaturi... dar voi sunteti isteti si o sa va descurcati cu siguranta.

Anunt de la inceput ca eram atat de fascinata de ce vedeam si traiam incat va rog sa scuzati iesirile in decor din cadrul filmuletelor.

Prima oprire in parc... la delfini.

Aici am vazut o dresura frumoasa, ei sunt foarte inteligenti si chiar ma gandeam la un moment dat cine pe cine a dresat. Omul-delfinii sau invers?

uite o filmare aici. youtu.be/TLmmnsUXiI8

Oprirea cu nr 2

La lei de mare asa pe repede inainte,

uite o filmare aici youtu.be/9QhtamkfWpo

in drumul catre bazinele cu Orci. Aici incepe cu un spectacol ghidus, un cameraman se joaca cu imagini din tribune, te trezesti ca apari in prin plan pe ecranul imens si ori ai o intrebare atasata deasupra capului gen "saruta-ma?" ori vrei sa te feresti si el tot tine camera pe tine, ferite sunt oarecum randurile de sus, eu am aparut asa in treacat de vre-o 2-3 ori. oricum o incalzire inainte de spectacolul in sine destul de inedita si haioasa o sa vedeti singuri si o sa va amuzati.

Dresura in sine... de exceptie, cel putin pt mine fiindca nu am termen de comparatie si se vede ca e munca multa.

uite o filmare aici youtu.be/2jGkVG_MNUg

Oprirea cu nr 3

acvariu si casa pinguinilor, filmare aici..... youtu.be/SDx23krgiAc

hmmm dragut, aici am cu ce compara--ma refer la acvariu, iar despre pinguini mie mi sa parut ca au toate conditiile din mediul lor real de trai.

In treaca am salutat ceva mainute, o gorila, si alte vietati.

Ultima oprire ca si spectacol a fost la dresura de pasari

Aici e discutabila treaba, cred ca dimineata la primul spectacol sunt mai active.

Acum parca nu prea mai mergea treaba snur.

Per total parcul cere pe putin 1/2 zi, este o imbinare de zoo, gradina botanica si spectacole foarte reusita, isi merita toti banii, il recomand si as merge fara sa clipesc daca s-ar ivi ocazia.

Ai in parc si nenumarate terase unde poti servi de la o simpla apa rece la sendwich-uri, inghetata si fructe confiate, precum si magazine de suveniruri.

Deja se facuse spre 16 ora locala, 18 ora romania--fiindca ei sunt cu 2 ore inaintea noastra, asa ca o luam incetut spre casa. Plecam iar pe TF1 spre plajele din sud, colindam plaja LOS CRISTIANOS, adresa pt GPS 38660, Arona; o plaja cu nisip, intrare lina in apa si muuullllttttee terase.

Este una din cele 3 plaje ce sunt legate una de alta in aceasta parte de insula si anume Costa Adeje, Playa de las Americas, Los Cristianos o zona plina de animatie, terase/baruri si hoteluri de mare fita. Cu o bogata viata de noapte este adesea vizitata si de cei cazati in nord.

Am mers pe pietonala, am mancat paste la o terasa si am admirat oceanul. Baietii au baut bere din niste pahare haioase, aveau forma de cisma si cand treceai de jumatate facea un zgomot de bal-da-bac de ne pufnea rasul pe toti instant.

Cam asta a fost prima mare zi.

Ajunsi "acasa" am tras un dus, am constatat ca apa e foarte calcaroasa de ramaneau toate albe la bucatarie si am zis ca o sa ajung acasa in tara cu un strat de ciment de o sa il dau jos cu picamarul. insa nu a fost asa, chiar si parul a fost oki dupa spalare si nu am avut decat sampon cumparat loco.

Sper sa va fie de folos, sa va bucure pozele si sa vreti sa ajungeti acolo.

- -

Continuare: vezi impresii

Trimis de roth in 07.06.12 00:04:21
Validat / Publicat: 07.06.12 10:37:13

VIZUALIZĂRI: 5127 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roth); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 La dresura de pasari

sunflower
[07.06.12 14:59:46]

Pozele sunt superbe, pt. mine o reamintire placuta, caci am fost acolo. Zborul in cazul nostru a fost monstruos, am avut turbulente repetate, asa de frica mi-a fost de apoi, 2 ani nu m-am mai urcat in avion... Tot pe aeroportul din Madrid am facut escala, si de neastamparat, baietelul si-a spart capul pe o falie de langa geam...

adri-nico
[07.06.12 19:23:00]

M-am uitat dupa pozele cu pahare -cizme, dar n-am, gasit.

M-am uitat dupa tine sa te vad pe ecran cu orcile si nu te-am vazut. Sau poate ca te-ai tuns?

Hai cu restul...

nicole33
[07.06.12 20:01:00]

@roth

Felicitări pentru vacanța extrem de reușită pe care ai avut-o pe această insulănsuperbă și mulțumim că ai ales să ne introduci și pe noi cititorii, prin intermediul pozelor și filmulețelor, într-o altă lume cu frumuseți nebănuite și un superbonus pe deplin meritat.

Citesc cu mare interes orice informație despre această insulă, deoarece Tenerife este de doi ani pe lista scurtă a viitoarelor mele destinații de vacanță, dar se pare că încă nu a fost să fie.

Aștept cu același interes și impresiile din celelalte zile, care, cu siguranță, vor urma.

rothAUTOR REVIEW
[07.06.12 21:29:21]

@adri-nico:

La pahare o sa caut poze la gasca, eu direct nu am.

eu sunt pe acolo, in camase albastra si cu camera de filmat in actiune, asa in treacat.

@all

o sa vina si restul, multumesc

ileanaxperta*
[10.06.12 21:01:38]

Draga mea, sincer ma bucur enorm ca ai avut o vacanta strasnica dtpdv. Dar "vina" este doar a ta! pt ca TU ai reusit sa ti-o planifici exact asa cum esti tu, exact asa cum ti-ai dorit. Ai muncit mult la asta si roadele se vad si ni le impartasesti si noua cu atata simplitate si drag... exact ceea ce te caracterizeaza pe tine cel mai mult (numai cine te cunoaste bine, te si intelege, nu?! Eu ma bucur si mai mult ca am acest privilegiu!!!)

Pozele sunt superbe, informatiile la fel si acum ma apuc de citit mai departe... offf, ce bine ca am ceva timp!!!...

Numai vacante de vis oriunde si oricand!

bog68
[08.07.13 09:05:43]

Stau precum gorila din P17 privind lung și deșirat la locurile prin care ai fost.

Felicitări!

grecudoina
[20.07.13 08:52:51]

am vrut sa te cunosc si am descoperit acest minunat rw care imi aminteste de Parcul de pasari de la Iguassu- Brazilia. Am sa le citesc pe toate putin mai tarziu, felicitari pt. poze, e minunat sa calatoresti, mie mi-a schimbat viata, mi-a deschis noi orizonturi si noi cunostinte despre lumea in care traim. Astept sa treaca 2 ani, perioada in care voi avea restrictii in cheltuirea banilor, toti trebuie sa plece la o investitie la care a fost nevoit sa o faca fiul meu (pt a plati o jumatate de casa, partea de mostenire a lui cumnatul meu, ca dupa modernizarea ei sa o vanda la pretul care o merita). Dar cum se termina imi iau revansa, unele mai subtiri la pret imi mai permit, ca exemplu Aureola

adri-nico, bog68, grecudoina, ileanaxperta*, nicole33, roth, sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Tenerife: