ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.06.2012
ÎNSCRIS: 05.06.09
MAY-2012
single

Singura in Babilon

Diana Navarro - "Mira lo que te has perdio"

Am plecat printr-o agentie din Bucuresti, cu un pret mai acceptabil decat altele, de pe 22 mai pana pe 29 mai 2012, in Spania, Costa del Sol, Torremolinos. Zborul a fost cu Blue Air, cu tot felul de calatori, (nu pot avea pretentii) Iar la destinatie, la aeroportul din Malaga, care este mare, mare, mare... nu ma astepta nimeni, cu toate ca trebuia sa ma astepte. Eram singura trimisa de aceasta agentie.

Statiunea era Torremolinos, asa solicitasem eu, hotel El Pinar, asta insemnand la o distanta de 8 Km. fata de aeroport. Ce era sa fac, am luat un taxi, mi s-a dat chitanta, si am ajuns la hotel.

Spre deosebire de hotelul in care am fost cazata intr-o alta vacanta, pe Costa Brava, Pineda del Mar, hotel Palace Pineda del Mar, cand mi s-a dat o camera cu vedere la bucatarie, pe care am refuzat-o, si apoi cu 10 euro mi s-a dat o camera care mi-a placut, aici, mi s-a rezervat o camera frumoasa, fara nici un moment de subantelesuri.

Din pacate, camerista care imi facea zilnic curat, si pe care doream sa o recompensez la plecare, mi-a furat o esarfa, pe care nu o purtasem deloc, in felul acesta neexistand dubii ca am uitat-o pe undeva. Nu am reclamat, la ce bun, era cuvantul ei contra cuvantului meu. Dar fiti atenti!

Mancarea a fost buna, hotelul frumos, in mijlocul pinilor, cumva departe de mare, dar, de la ora 9,30, un autobus numai la dispozitia turistilor hotelului, facea curse cam la 20 de minute, ducandu-ne si aducandu-ne de la plaja.

Torremolinos este localitatea cu cea mai lunga promenada, Paseo Maritimo, 7 km, frumoasa, plina de vegetatie, de flori, foarte curata.

Eu, fiind din Constanta, nu m-am dus pentru soare, ci ca sa vad diverse orase.

Deoarece eram singura romanca, nu am avut cine sa ma indrume, spaniolii nu prea vorbesc alta limba, chiar si la hotel era dificil, astfel ca am facut o excursie care nu mi-a placut din cauza organizarii, printr-o agentie, in Gibraltar, si o alta, tot printr- o agentie, dar mult mai buna, in Ronda.

Singura, luand trenul din Malaga, care se pare ca e nod feroviar, am facut o excursie la Cordoba si una in Granada.

Tot ce pot sa spun, ca Spania este civilizata, curata, ca sudul este mai frumos si mai specific decat nordul.

In Gibraltar am luat telefericul, Cable Car, si am urcat pentru a vedea panorama, dar fara ghid, excursiile organizate prin agentii nu se angajaza sa te plimbe prin Gibraltar, ci te duc si te lasa liber 3-4 ore. Din pacate! Sus este rezervatie naturala, sunt multe maimute, hoate, una avrut sa imi fure geanta pe care o lasasem pe jos.

Ronda este minunata, excursia a fost reusita. Imprejurimile sunt minunate, au trei parcuri naturale, cetatea veche este inconjurata de un rau, Guadalevin, cu niste maluri spectaculoase, asemanatoare nu Meteora -Grecia. La intoarcere am fact un popas in portul sa ii zicem de fite al bogatilor, cu multe vedete holiwodiene, Puerto Banus.

Cordoba am luat-o la pas, am ajuns la ea cu trenul din Malaga. Trebuie sa specific ca gara centrala din Malaga are birouri de informatie, pliante, personal foarte bine pregatit, nu poti sa gresesti directia. Tot orasul Cordoba este patrimoniu mondial, are o moschee celebra Mezquita, care prin anumite modificari interioare, a devenit catedrala, minunata, construita din Sec. VIII, cu arhitectura islamica. Este de vizitat Puntea romana, Turnul de la Callahora, care este la capatul podului roman

Granada este si ea minunata, Alhambra nu am putut sa o vad dacat pe dinafara, agentiile fac rezervari cu mult timp inainte, chiar luni, asa ca de la biserica Sf. Ana, am urcat pe Sacromonte, am vazut Alhambra din afara, casele gitanilor care fac si ele parte din patrimoniu Unesco, Strada tristetii, centrul istoric Alcaiceria.

Trimis de olga in 06.06.12 22:50:19
Validat / Publicat: 07.06.12 00:05:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Costa Brava, Pineda del Mar, Girona, Barcelona, Blanes, Santa Susana.

VIZUALIZĂRI: 6099 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (olga); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 Cordoba,curtea Mezqitei , si turnul. Inceputa in sec.IV, de vizigoti, se transforma in moschee in 784, orientarea este spre sud ,iar in sec.XIII este transformata in catedrala.

webmaster [07.06.12 00:03:40] »

@olga: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

N-ar fi insa rau sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la zona vizitata. S-ar obtine astfel o structurare mai buna a informatiei - despre cazare si despre zona/imprejurimi (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate ar reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte.

webmaster13 [07.06.12 18:26:17] »

Melodia postata se poate sterge/schimba!

elena.dragana* [24.03.14 14:47:57] »

Buna,

Imi poti spune te rog cam ce preturi au excursiile optionale? In septembrie si eu ma voi duce in torremolinos si m-ar interesa sa stiu cam cat sunt excursiile spre Gibraltar, Granada si Cordoba. (fie ca te-ai dus organizat, fie cu trenul)

Multumesc!

Minos [11.11.14 18:03:34] »

@elena. dragana - Buna seara, v-a raspuns la intrebare Olga?

Costi [11.11.14 19:47:26] »

@olga -

Deoarece eram singura romanca, nu am avut cine sa ma indrume

Dacă ai fi intrat înainte de plecare pe saitul AFA, cu siguranță că s-ar fi găsit mulți ca să te îndrume.

De exemplu, citind review-ul meu de aici, ai fi aflat că, de la aeroport la Torremolinos, se poate ajunge foarte comod, pentru suma de 1,4 €, cu trenul local, care face doar 11 minute.

De asemenea, spui așa:

... excursiile organizate prin agentii nu se angajaza sa te plimbe prin Gibraltar, ci te duc si te lasa liber 3-4 ore. Din pacate!

Aici, greșești profund! Există astfel de excursii, eu însumi am făcut una de acest fel, pe care am descris-o aici.

E drept, pentru asta, trebuie să ai informația... și mă mir că nu ai putut să o obții de la recepția hotelului. Eu am făcut excursii organizate, pe lângă cea în Gibraltar, la Sevilia, Granada și Cordoba. Înscrierea la aceste excursii am făcut-o la recepția hotelului, de unde mi s-a dat o listă cu excursiile, eu mi-am ales ce am dorit, am plătit la ei (același preț ca cel de la agenție) și în fiecare dimineață trecea autocarul și ne lua de la hotel, unde ne și aducea seara.

Și noi (eu și soția) am fost singurii români din imensul hotel, dar am considerat asta o fericire, mai ales după ce am auzit ce povesteau cei care au ajuns acolo în grup organizat, cu ghid român...

@elena.dragana

Informații despre prețul excursiilor am dat aici.

De asemenea, informații am dat și în firul de discuție de aici, alte informații găsindu-se și pe acest fir de discuție.

c_d [12.10.18 23:55:36] »

@olga: Ce legatura are cu Babilon?

c_d, elena.dragana*, Minos
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Torremolinos: