ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.06.2012
STATUS: CHIBIȚ
APR-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 12,13

Ce poti vedea in Innsbruck

Completare a articolului de aici

In rw. anterior, in plimbarea mea prin oras v-am enumerat cateva locuri frumoase care dupa parerea mea merita sa le vedeti. Dar fiindca obiectivele turistice sunt mult mai multe, m-am gandit sa va scriu putin si despre alte locuri care zic eu ca merita sa le vedeti daca mergeti la Innsbruck, binenteles in functie si de timpul liber pe care il aveti la dispozitie, de buget, etc. Daca ajungeti vreodata in zona nu ratati o vizita la Innsbruck si alocati-va macar 2-3 zile ca sa vedeti orasul si frumusetile lui. Nu veti regreta.

Mentionez ca preturile de intrare si adresele sunt luate de pe brosura care insoteste cardul acela Innsbruck de care v-am vorbit in rw. anterior, card pe care daca il cumparati puteti intra gratuit la toate obiectivele turistice din oras. Nu stiu daca preturile raman valabile si la anul, dar macar aveti adresele si preturile valabile acum in 2012 (si la unele obiective chiar pana la inceputul anului 2013).

1) Gradina Zoologica din Innsbruck (Alpenzoo)

Alpenzoo este gradina zoologica din Innsbruck la care unii dintre voi ati ajuns deja. Se spune ca este cea mai mare din Europa. Ea se afla pe versantul sudic al platoului Hungerburg. Aici puteti intalni peste 2000 de specii de animale dintre care multe sunt pe cale de disparitie.

Gradina Zoologica merita vazuta si mai ales pentru frumusetea traseului pana acolo.

Adresa: Weiherburggasse 37, Innsbruck, AT-6020, Austria. alpenzoo.at

GPS: N: 47.281200 E: 11.398158,

Program: 01.04 – 31.10.2012 luni-duminica 9—18

01.11.2012 - 31.03.2013 luni – duminica 9-17

Pret intrare -cei care au card Innsbruck-gratuit.

Adulti-8 €; copii 6-15 ani -4 €; copii 4-5 ani -2 €; pensionari, studenti 6 €

2) Castelul Ambras (Ambras Schloss)

Castelul se afla in partea de S-E a orasului in mijlocul unei gradini deosebite click aici si practic de aici de sus panorama asupra orasului este superba.Acest castel a fost construit in timpul domniei arhiducelui Ferdinand II. Se spune ca in acest castel ar fi si un tablou al lui Vlad Tepes.

Castelul Ambras este format din 2 parti-Castelul de Jos, Castelul de Sus si gradina superba in care acesta se afla. Aici puteti admira o colectie de portrete ale familiei Hapsburg (peste 200 de picturi inclusiv lucrari ale lui Lukas Cranach, Van Dyck, Titian, Velasquez), Sala de arta, o colectie de armuri si o colectie de antichitati clik aici

Adresa: Schloss-straße 20,6020 Innsbruck, Tirol khm.at/ambras

Transport: cu tramvaiul nr. 3,6 sau autobuzul C

GPS: N 47,268, E 11,4554

Program: 01.04-30.10.2012 adulti 10 € /copii 7 €, zilnic 10-17 02.11.2012-inchis

01.11.2012,01.12.2012 - 31.03.2013 adulti 7 € / copii 5 €

3) Acoperisul de Aur (Goldenes Dachl) si muzeul acestuia

Este situat in cea mai frumoasa zona a orasului, in centrul istoric (zona veche) pe renumita strada Herzog- Friedrich. Acoperisul de Aur este o destinatie turistica mult indragita de turisti.click aici

Fiind invelit cu 2657 de tigle din cupru suflate cu aur, acoperisul a fost construit pentru imparatul roman Maximilian I, pentru a comemora casatoria lui cu Bianca Maria Sforza de Milano si a servit drept balcon de unde Curtea urmarea festivitatile desfasurate in piata din apropiere. Casa la care se afla balconul respectiv, complet reconstruita in stil gotic in anul 1822, a fost inainte un palat ducal (Neuer Hof), format din alipirea a doua case burgheze.

Acoperisul de Aur se poate admira din strada gratuit, dar mai exista si un muzeu al acestuia.

Adresa: Herzog- Friedrich-Straβe 15, Innsbruck

GPS N: 47.268707 E: 11.393261

innsbruck.gv.at/goldenesdachl

Program pentru muzeu: 01.05.2012-30.09.2012 zilnic 10-17

01.10.2012-30.04.2013 marti-duminica 10-17

toata luna noiembrie 2012-inchis

Preturi pentru muzeu: adulti 4 €, copii 2 € - se intra pana la ora 16.30.

Gratuit: copiii sub 3 ani, ghizii de turism, şoferii de autobuz, profesori cu grupurile şcolare şi deţinătorii de card Innsbruck.

În muzeu sunt şase săli de expoziţie in care folosindu-se un ghid audio se poate afla viata impresionanta a imparatului Maximilian I. Un punct de atracţie important este si panorama de la fereastra aflata la etaj asupra centrului istoric unde se pot admira cele mai frumoase cladiri din Innsbruck. Tot aici exista o camera unde poti sa imbraci chiar costume de epoca.

4 a) Gradina Botanica Alpina Patscherkofel (Alpine Garden Patscherkofel) si Gradina Botanica din Innsbruck

Gradina Alpina (Alpine Garden Patscherkofel) este parte a Grădinii Botanice de la Universitatea Innsbruck şi este gestionata de acolo.

Program: 01.06. - 30.09. zilnic 9:00 - 17:00 http://bot-garden. uibk. ac. at/

Intrarea este libera.

Adresa: Patscherkofel 7, AT-6082 Patsch

Muntii Patscherkofel se afla in partea de sud a oraşului Innsbruck. Ei aparţin Alpilor Europei Centrale. Gradina botanica se intinde pe 2 ha si este situata pe Muntii Patscherkofel la o inaltime de 2000 m, aproape de staţia superioară a telecabinei Patscherkofel. Astfel se ajunge usor acolo.

Gradina de la inaltime este unica in Europa datorita altitudinii la care se afla, peste 2000 m. Ea adaposteste o colectie rara de peste 400 specii diferite de plante alpine rare, dintre care unele sunt otravitoare, plante care sunt protejate de lege si am inteles ca orice colectare a lor este interzisa.

4 b) Gradina Botanica din Innsbruck:

Adresa: University Innsbruck Sternwartestraße 15 A-6020 Innsbruck Austria

Grădina Botanică intinsa pe 2 ha adaposteste peste 5000 de specii de plante din diferite colturi ale lumii. Aici se ajunge usor din centrul orasului fie pe jos fie cu transporturile locale care opresc chiar langa intrare.

Program:

Parcul public poate fi vizitat tot anul, gratuit, zilnic 7.30 - 19.00 (şi în timpul iernii până la orele 17.00). Cele mai mari sere tropicale sunt deschise în fiecare marţi si joi, de la 13 - 17 şi în fiecare duminică, prima din luna.

Preturi intrare: adulti: 2 €; copii, studenţi, pensionari 1 €., cei care au card-gratuit.

5) Turnul Orasului (Stadtturm)

Stadtturm (Town Tower) a fost construit la mijlocul secolului al XV-lea si este una dintre atractiile turistice renumite din Innsbruck. Turnul are 197 m inaltime si face legatura cu vechea primarie a orasului (Old Town Hall - Rathaus).

Fosta primărie şi Turnul Oraşului formeaza centrul arhitectural al străzii Herzog- Friedrich, strada situată în centrul vechi. Turnul Oraşului a fost construit peste vechea Primarie (Rathaus) de către locuitorii Innsbruck-ului. Iniţial, Turnul Oraşului avea un acoperiş construit in stil gotic. In perioada 1560-1561 acoperisul acestuia a fost schimbat cu unul în stil baroc. Turnul este in zilele de astazi un simbol al bunăstării şi puterii locuitorilor orasului.Turnul este si un punct de observare panoramica a oraşului click aici

Adresa: str: Herzog Friedrich nr. 21, Innsbruck, AT-6020 www.innsbruck. info

GPS: N: 47.268311 E: 11.393502.

Program: 01.06.2012-30.09.2012 zilnic 10-20 adulti 3 €, copii 1,5 €

01.10.2012-31.05.2013 zilnic 10-17.

Tarife: adulti 3 €, copii 1,5 €, cei care au card –gratuit.

6) Muzeul Clopotelor (Glockengießerei Grassmayr sau Grassmayr Bell Museum)

Muzeul clopotelor din Innsbruck contine 3 sali: turnatoria, muzeul si sala de sunet. Aici se pot afla secretele realizarii diverselor clopote de-a lungul a 14 generatii si a peste 400 de ani de experienta.

Adresa: Glockengießerei Grassmayr: . Leopoldstraße 53 6020 innsbruck, Tirol, Austria. grassmayr.at

Program: luni –vineri 9-17

01.05.2012 - 30.09.2012 - sambata 9-17.

Pret intrare:

Copiii sub 6 ani-gratuit; copii 6-14 ani- 4 €; adult-6 €; Grup de 15 persoane- 4 € /pers. ; elevi, studenti insotiti de un profesor-3 €; bilet de familie-18 €; se poate inchiria un ghid in limbile germana (40 €), engleza, italiana, franceza (45 €).

7) Muzeul Ferdinandeum (Tiroler Landesmuseum Ferdinandeum)

Aici puteti admira cea mai mare colectie de arta gotica din Austria, cu picturi din secolele XIX si XX, arme si armuri medievale. Pe parcursul anului tot aici sunt oferite si concerte cu muzica de camera. Muzeul detine si o colectie impresionanta de picturi de la Rembrand la Brueghel, renumitele instrumente ale creatorului de viori Jakob Steiner.

Adresa: Museumstraße 15 6020 Innsbruck tiroler-landesmuseen.at

Orar: Marti - Duminica 9 -17, tot timpul anului, luni -inchis.

Pret intrare: Adulti 10 €, copii 6 €, detinatorii de card Innsbruck-gratuit.

- reduceri:

Seniori, grupuri mai mari de 10 persoane- 6 € (de persoană).

Bilet de familie (copii sub 14 ani) -16 €

Pentru tineri, elevi sub 18 ani, studenţi - 4 €

Clase şcolare (pe elev) - 2 €

Persoanele cu dizabilităţi: intrarea liberă (e necesar un act de identitate valid).

Cam astea ar fi obiectivele turistice mai importante din Innsbruck. Eu am ramas cu amintiri deosebite din acest oras si daca ajungeti acolo nu ratati macar o plimbare pe jos timp de o zi. Este un oras f. frumos.

Merita amintit si faptul ca la doar 55 km de Innsbruck, in Germania, se afla o alta statiune renumita Garmisch Partenkirchen click aici de care sunt convinsa ca multi ati auzit deja. Traseul de la Innsbruck este deosebit de pitoresc, noi cand am mers spre Italia atunci am admirat soseaua care duce spre statiune sus in dreapta in munti. Aici la Garmisch Partenkirchen sunt 169 km de partii si se poate schia pe cel mai inalt munte din zona-Zugspitze.

Aveti si coordonatele GPS de aici: N: 47,49386 E 11,104082

Oricum sa stiti ca oriunde veti merge, Austria sau in imprejurimi, toata acea zona va asteapta cu o multime de destinatii de vacanta absolut incantatoare unde te simti in cu totul alta lume , o lume frumoasa, civilizata si de unde te intorci deosebit de greu.

Nota Webmaster:

acest articol a fost trimis si apartine userului @ adryana, l-am publicat pe contul webmaster deoarece nu toate obiectivele enumerate au fost vizitate de catre autoare

Trimis de webmaster in 06.06.12 16:22:05
Validat / Publicat: 06.06.12 17:27:50
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AUSTRIA

VIZUALIZĂRI: 14100 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (webmaster); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

Cristian_h*
[06.06.12 18:12:15]

... si la inca 50 km de Garmisch Partenkirchen se afla orasul Fussen in Germania, iar la 75 km nord est de Innsbruck tot la granita cu Germania se afla orasul Kufstein care mie mi-a placut mult mai mult, are o fortareata impresionanta si este mai pitoresc, mult mai aproape de spiritul vesel al Tirolului .

MCM
[06.06.12 18:13:16]

like

[06.06.12 20:12:07]

webmaster, deoarece acest rw. imi apartine, cel mai bine ar fi sa fie atasat langa celelate rw. scrise de mine si binenteles rog fara PMA, multumesc.

[06.06.12 20:26:30]

@adryana, nimeni nu vrea sa-ti micsoreze meritele, am specificat ca aceste randuri iti apartin, insa locul acestora este aici, si aici vor fi incadrate si viitoarele impresii de acest gen. Multumim pentru intelegere.

[07.06.12 07:12:41]

webmaster, bine ca am clarificat atunci, eu nu am stiut nimic de modificari, mai am impresii care sunt fara PMA si sunt tot la mine, de aceea am solicitat, nu am stiut de schimbari.

[08.06.12 16:23:44]

@Cristian h, mi-am adus aminte de ceva: fiindca imi suna oarecum cunoscut numele Kufstein in care tu ai ajuns, fata de mine, pot sa iti spun acum ca mi-am amintit ca mergand spre Munchen am trecut pe langa Kufstein si acea cetate frumoasa care tie ti-a placut este in dreapta autostrazii chiar pe malul raului Inn si mi-am amintit de o fotografie facuta din mers cu acea cetate -poza 3 de la rw meu cu ,,Munchen, plimbare prin centrul orasului''. Eram deci f. aproape, a doua oara nu ratez o plimbare pe acolo.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[11.06.12 13:32:30]

@adryana catre webmaster, in alt topic:

Interesant este si ca ti-ai insusit acest rw al meu doar fiindca am uitat sa scriu la inceput ca e fara pma. Dar asa este in democratie, multumesc pt ecouri

N-ai pentru ce. Dar mai incerc inca odata sa explic cum e cu articolele scrise de catre "wm":

- relativ recent, a aparut o situatie cand un utilizator oarecare a dorit sa faca 'reclama' unor locuri unde i-ar fi placut sa mearga (si-i dorim din suflet sa reuseasca vreodata!), dar inca nu a fost acolo, asa ca le-a descris folosind surse de informare externe (ghiduri turistice, site-uri web etc.). Acum, ideea de a promova noi si inedite destinatii turistice e binevenita, dar pe de alta parte, se bate cap in cap nu doar cu denumirea site-ului, ci cu insusi regulamentul nostru de functionare. Asadar, s-a convenit de catre echipa tehnica sa fie publicate astfel de articole exclusiv de pe un cont (fictiv) de WM. Cum SI acest articol face parte din categoria "nu am fost acolo, dar sunt locuri despre care am aflat si stiu sigur ca merita vizitate", a fost trecut din oficiu sub acelasi cont de WM (ba chiar cu mentionarea explicita a autorului, exact in ideea ca aceasta sa ne inteleaga demersul).

Nu conteaza ca l-ai fi vrut cu sau fara puncte, tot asa ar fi fost publicat. Sau daca insisti sa fie semnat adryana, ne pare rau, dar trebuie sa te anuntam ca, in conformitate cu regulamentul, daca n-ai fost acolo, nu publicam articolul.

Acum intelegi?

[11.06.12 13:51:13]

inteleg mai multe, in primul rand incerc sa iti inteleg si tonul rautacios la adresa mea si apoi inteleg si altele care nu as fi vrut sincer sa ajung sa le inteleg si de aceea nu mai am ce comenta.

[11.06.12 15:10:21]

incerc sa iti inteleg si tonul rautacios la adresa mea
Ca sa poata fi sesizat 'tonul' unei bucati muzicale, la inceputul oricarui portativ se trece o nota: "allegro/pizzicato/pianissimo/etc. " La ecoul meu anterior, aceasta 'indicatie' lipseste. De unde rezulta, pentru orice persoana care primeste un inscris din partea cuiva care reprezinta o (oarecare) autoritate, fara vreo alta 'explicatie', ca este pur si simplu vorba despre o instiintare. Fara rautate, bunatate, afectiune sau alt sentiment.

E doar un anunt impersonal si fara vreun sentiment, de orice fel.

adryana, MCM
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Innsbruck și împrejurimile: