ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.06.2012
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 03.05.11
MAY-2011

Sejur Larnaca

In mai, 2011, am avut un sejur reusit in Larnaca, la Hotel Flamingo Beach. E un hotel de 3 stele, corespunzator cu 2 de la noi, curat, cu servicii bune.

Larnaca e un oras-statiune cu un farmec aparte dat de cladirile orasului vechi si centrul nou, modern si plin de viata. In luna mai e deja vara, cu temperaturi de 34 grade, cu apa calda si nisip fierbinte. Soarele rasarea foarte devreme si la fel de repede si apunea, adica la orele 19 era deja seara, iar la 21, noapte de-a binelea.

Hotelul in care am stat e la aprox. 1 km distanta de centrul orasului, dar e intr-o zona linistita si situat foarte aproape de mare (practic treceai strada si erai pe plaja). Intr-un cuvant, mi-a placut, pentru ca pentru mine si prietenii mei, vacanta inseamna in primul rand relaxare si de acest lucru am avut parte in Cipru.

Trimis de Rodel in 06.06.12 16:06:43
Validat / Publicat: 06.06.12 18:41:27
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIPRU

VIZUALIZĂRI: 3647 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rodel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Imagine cu hotelul( cel din mijloc, se vede schitata pasarea Flamingo) si plaja aflata in fata hotelului.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 36.00 EUR pe cameră

[06.06.12 18:41:56]

@Rodel: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

iulianic
    [07.06.12 09:40:08]

@Rodel: Bine ai venit printre noi! Ma bucur sa citesc si impresiile altora despre locurile in care am fost si eu. Larnaca este intr-adevar o destinatie relaxanta si nu prea scumpa.

Noi am fost cazati in zona noua a statiunii, aflata la 6 km de oras, dar am avut compatrioti cazati la Flamingo impreuna cu care am vizitat obiectivele turistice ale insulei. Poate reusesti sa dai mai multe detalii despre hotel, camere, servirea mesei... Ce ati vizitat in perioada in care ati fost cazati la Flamingo?

RodelAUTOR REVIEW
    [07.06.12 11:13:29]

@iulianic: Hotelul este modern, cu 5 etaje. Camera in care am fost cazati, era de trei paturi, de fapt al treilea era un pat pliant, dar comod. Aveam si un mic balcon, dar nu cu vedere la mare, pentru ca nicio camera nu era cu vederea la mare, dar, daca voiam s-o admiram din hotel, o puteam face de la ferestrele de pe palier. Serviciile au fost bune, lenjeria schimbata, prosoapele zilnic, chiar daca nu erau folosite, baia cu cada avea si produse cosmetice: gel de dus, sampon, sapun. Doar o problema: daca trebuia sa -ti incarci telefonul mobil sau aparatul foto, erai nevoit sa platesi la receptie 2 euro. Am rezolvat insa simplu: unul dintre chelneri, roman, ne-a ajutat desfacand cu o surubelnita aparatoarea care acoperea priza. Mancarea a fost buna, bogata, multe fructe (si cele mai cautate), cafea- Ness-, ceai, lapte, cereale, iaurturi, branzeturi, prajituri (prea dulci), bufet suedez, mic dejun si cina. Tinand seama ca in hotel erau cazati turisti din diferite tari- Germania, Ungaria, Rusia, Polonia si Romania- pot spune ca bucataria a fost internationala. Ne-am bucurat ca personalul era format si din romani si acest lucru ne-a facut sa ne simtim si mai bine. Ce am vizitat in timpul sejurului? Limassol, despre care am aflat ca e locul preferat de magnatii rusi (multi si-au cumparat proprietati acolo), Paphos, considerata o statiune mai de lux si cu preturi pe masura, Nicossia, unde am fost impresionata de partea turceasca (nu a fost nevoie de pasaport, doar C. I. si am primit o viza valabila 30 de zile). Recomand in Larnaca Biserica lui Lazar, construita pe locul unde se considera ca se afla mormantul acestuia, Moscheia, portul, bulevardul central, partea veche a orasului, care, din pacate, e cam lasata in paragina. M-au impresionat politetea si calmul localnicilor. Pareau atat de relaxati, incat ziceai ca ei sunt in vacanta, nu noi. Sigur, au mai fost si alte locuri vazute in excursiile facute- o fabrica de vinuri, unde se face un vin specific zonei, vizita terminata cu o degustare si cumparare de vinuri, un teatru antic si casa lui Dionysos, un lac de acumulare (imi pare rau ca nu -mi amintesc numele, dar era aproape de Limassol), catacombele lui Solomonis, unde

se intalneau primii crestini, o fabrica unde se produce rahat dupa metode traditionale. La Paphos, din mare, ne-a intampinat Stanca Afroditei. Si in Cipru, ca si in Grecia de altfel, fiecare piatra are o istorie, a trecut pe acolo un zeu sau o personalitate a lumii antice. Acest lucru se numeste intr-un cuvant TURISM!

iulianic
    [08.06.12 10:04:24]

@Rodel: Sa inteleg ca la Hotel Flamingo din Larnaca prizele sunt acoperite pentru a nu fi utilizate liber?

…daca trebuia sa-ti incarci telefonul mobil sau aparatul foto, erai nevoit sa platesti la receptie 2 euro.

La Hotel Lordos - ca si in toata insula - problema pentru noi, romanii, era ca pentru a folosi o priza trebuia un adaptor. Acesta se putea cumpara din oras cu 2 euro sau se inchiria de la receptia hotelului cu 5 euro pentru toata perioada sejurului. Asta am facut si eu. La plecare am predat adaptorul si mi-am primit cei 5 euro inapoi.

RodelAUTOR REVIEW
    [08.06.12 16:20:39]

@iulianic: Da, ai dreptate, trebuia folosit un adaptor (uitasem), dar se platea pentru el 2 euro, nu se inchiria. Noi am rezolvat problema asa cum am scris mai sus. Dar acest aspect n-a stirbit cu nimic vacanta noastra, am trecut peste el si chiar am facut haz, pentru ca romanul stie sa faca haz de necaz, iar eu nu ma impiedic in lucruri marunte. Mi-am amintit insa si am vrut sa-l trec in review-ul meu.

iulianic, Rodel
    Alte impresii din această RUBRICĂFlamingo Beach Hotel: