ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.06.2012
DIN: Piatra-Neamţ
ÎNSCRIS: 04.04.12
JUN-2012

HOTEL DORNA 4*

Am fost la acest hotel in weekendul prelungit de Rusalii; criteriul principal pentru care l-am ales a fost piscina interioara, pentru fetita mea, mare iubitoare de apa; alternativele erau Complexul Bradul Calimani din Vatra Dornei, dar l-am preferat pe acesta. O mica precizare, in prezent fostul hotel Alpin a devenit Dorna, 4*, a fost modernizat si extins in cadrul unui proiect cu fonduri europene (consumabilele din camera aveau inca marca Hotel Alpin);

Am facut rezervarea telefonic, la numarul de contact de pe pe site-ul hotelului (hoteldorna.ro), domnisoara de la receptie foarte amabila, mi-a oferit toate informatiile care ma interesau, pret, servicii, facilitati incluse in pret, etc; am platit 360 lei pentru cazare cu mic dejun, 2 nopti, 2adulti si un copil, aveam varianta sa platesc doar un avans, prin Banca Transilvania, intregul tarif sau deloc, plata urmand sa o facem la receptie, numerar sau cu cardul. am ales sa platesc integral, nu voiam surprize de nici un fel si, ulterior m-am convins ca nici nu era cazul, la receptie nu ne-au intrebat de plata, ci doar numele pe care s-a facut rezervarea.

Receptia este micuta, eleganta, frumos decorata, sunt canapele de piele, tv ecran plat, masuta de cafea, loc de fumat, in dreapta intrarii este restaurantul, incapator, exista si o portiune de terasa. Hotelul are culoarea lila cu alb, peste tot erau ghivece cu flori, absolut superbe.

Am avut o camera standard, la etajul 2, exista lift, se misca destul de incet, dar se poate merge pe scari, fara efort. Camera: mare, pat matrimonial, imens, un corp de mobila gen birou, pe care era amplasat televizorul, ecran plat, diagonala 81, un sifonier incapator, seif, loc pentru bagaje, 2 oglinzi mari, halate de baie si papuci de casa, vedere la munte, am avut chiar si o floare in camera, am vazut ca sunt peste tot.

Baia, incapatoare, mai mult lunga, intr-un capat, wc, in celalalt bideu si cabina de dus cu hidromasaj, muzica, lumini etc, chiuveta pe blat de marmura, oglinda imensa, feon, gel de dus, sampon, casca de dus, trusa de cusut, burete pentru pantofi, prosoape impecabile.

Restaurantul mi-a placut foarte mult, culorile predominante in tot hotelul de fapt sunt lila, roz, crem, galben, intr-o combinatie de bun gust si foarte placuta ochiului. Erau mai mult mese mari, de 6-8 persoane, doar vreo 4 de cate 4 persoane, personalul foarte atent, debarasa si curata rapid mesele, cum se ridica cineva de la masa, completa imediat alimentele care se terminau.

Micul Dejun a fost in sistem bufet; am avut salam de 2 feluri, sunca de 3 feluri, cascaval, de 2 feluri, cas dulce si sarat, branza topita, branza gorgonzola, iaurt, lapte dulce, cereale de 3 feluri, crenvusti, sunca prajita, oua fierte si ochiuri, unt, miere, dulceata de afine, rosii, castraveti si ceapa, portocale si mere, suc nectar de mere, portocale, piersici si rodie, apa minerala si apa plata, cafea. Mentionez ca o cafea asa buna nu am baut nici in Turcia sau la oricare alt hotel de 4-5 stele pe care le-am vizitat sau unde am stat, fara nici o exagerare.

Piscina interioara este medie spre mica, apa nu este incalzita dar are o temperatura potrivita pentru balaceala, confortabila. Fie nu erau prea multi oaspeti in hotel, fie nu veneau la piscina, astfel incat am fost doar noi la piscina in cele 2 zile cat am stat acolo; exista si un jacuzzi, ni s-a spus ca este stricat; exista sauna uscata si umeda, sala de fitness, complet utilata, pe care nu le-am incercat, poate data viitoare; Ni s-a spus ca de la 1 iulie hotelul deschide si o baza de tratament, sa vedem cum va fi.

In concluzie, mi-a placut foarte mult. Am termen de comparatie cateva sute de hoteluri pe care le-am vizitat (sunt agent de turism) in diferite tari si pot spune ca este comparabil cu hoteluri de 4 stele din Turcia, Croatia etc. L-as recomanda oricui si cu siguranta ma voi intoarce.

Statiunea este deosebita, pentru relaxare si odihna, pentru asta voi incerca sa scriu un review separat.

Trimis de strumfu79 in 06.06.12 09:53:46
Validat / Publicat: 06.06.12 11:03:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VATRA DORNEI. A mai fost în/la: Delta Dunarii, Transilvania (Sovata Hotel Danubius, Cluj Napoca, Timisoara, etc

VIZUALIZĂRI: 4007 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (strumfu79); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 38.00 EUR pe cameră

george33*
    [22.01.14 08:20:26]

Daca asta e articol scris de un turist dezinteresat, eu ma duc pe garla. Esti incazarmat financiar. Daca o sa am timp, o sa iti explic expresia.

ardiles
    [31.07.15 07:59:03]

Bine zis george 33*

cosmin_78
    [14.01.18 12:03:08]

Am fost cazati la acest hotel un week-end. Totul perfect. Camere, restaurant, spa. Pret 3 zile/ 2 nopti 650 cu copil de 8 ani. Vom reveni cu drag.

ardiles, cosmin_78, george33*
    Alte impresii din această RUBRICĂDorna Hotel (ex Alpin) :