ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.06.2012
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 03.09.11
JUN-2012

Agrement in Sarata Monteoru

Am fost intrebata de citiva colegi de pe AFA acum citeva luni, daca mai exista bazinul cu apa sarata la Sarata Monteoru. Pentru ca atunci era iarna, nu stiam ce raspuns sa le dau.

Acum, ca m-am plimbat la inceput de vara, le pot spune ca, din pacate, acel bazin exista, insa a fost cumparat de fiul ex. ministrului Vacaroiu, in urma cu citiva ani si ca nu l-a amenajat deloc, ba il tine inchis de ceva vreme, taind turistilor placerea si nevoia de a se scalda in bazin.

La o plimbare de seara prin imprejurimile statiunii, am interactionat cu citeva vinzatoare de la tarabele cu articole de plaja si imbracaminte si asa am aflat ca poate, dupa alegeri, se va deschide strandul dar ca pina atunci as putea beneficia de baie cu apa sarata la piscina Hotelului Cazino.

Mai, sa fie! Uite cum am eu parte de piscina si n-am venit pregatita cu costum de baie. Mi-a fost foarte greu sa aleg dintre cele expuse la tarabele respective pentru ca varietatea si ofertele erau destul de bogate si moderne, dupa ce mi-am cumparat costum, am zis ca sa dau o raita si pe la bazin, numai ca seara fiind, am ales sa ma plimb pina la intrarea in statiune, lasind pe a doua zi balaceala la bazin.

Astfel am avut ocazia sa vad o multime de tineri jucind tenis pe un teren amenajat la o pensiune in centru, altii facind curse cu un fel de motorete (nu ma pricep deloc la astfel de vehicole, dar am vazut o multime de asemenea "motoare" intr-una din parcari, si pe un nene neamt care tot umbla cu un caiet si tot nota ceva in el cind turistii dadeau cite o raita pe acolo.)

Am mai auzit ca exista si o zona de tiroliana, cu o lungime de 200 de metri si inaltime de 15 metri, cred la linga Hotelul Paducel- dar nu sint foarte sigura. Am vazut eu data trecuta cum unii se pregateau de paint- ball si niste "cabluri" prin copaci, in zona aia.

In statiune era si un capmping cu casute, nu era nici tipenie de om pe acolo, insa cred ca in plin sezon s-ar cam umple si casutele.

O multime de masini si autocare pline cu copii se aflau parcate in centrul statiunii. Desi erau destul de multi turisiti la promenada, nu era galagie. Undeva, intr-un loc cu multa verdeata, era amenajat un parculet de joaca pentru copii. La terasele diferitelor pensiuni si hoteluri era destul de multa lume. In unele localuri se cinta muzica live insa volumul era la un nivel de bun simt.

Nu va spun ce miros imbatator venea de la teii de pe marginea soselei.

Acum sa va vorbesc despre piscina cu apa sarata de la Hotelul Cazino. Este situata pe partea stinga, cum vii dinspre centru. (cam la 10 minute de la pensiunea Casa cu tei) Accesul se face traversind piriul peste un podet de ciment. (nici la asta nu ma pricep prea bine). Imediat ce treceti podul, aleea se bifurca in doua parti. In fata spre intrarea la hotel si terasa, in dreapta spre piscina. Nota discordanta cu peisajul si curtea frumos amenajata a hotelului, face cladirea comunista (sau nu) care se afla in dreapta hotelului, dar care nu cred ca este data in folosinta.

Pe gardul de la piscina puteti citi citeva instructiuni despre lucruri permise si nepermise la piscina, despre pretul biletelor, despre orar si, cel mai important, despre binefacerile apei tamaduitoare.

Am pasit dincolo de gard si m-am dus la bazin sa imi bag un 'dest" in apa, ca sa ii iau temperatura. Imediat si-a facut aparitia o fatuca, cu un toc de bilete. 20 de lei e pretul in weekend si 15 lei in cursul saptaminii. Nu am aflat daca si pina la ce virsta (sau inaltime) copiii au acces fara bilet. O sa va spun data viitoare cind intentionez sa imi iau si trupa.

In pretul biletului este inclus un sezlong si o umbrela, prosoapele urmind sa vi le aduceti de acasa sau de la hotel (pensiune, in cazul meu).

Am auzit de la un nene cind intreba taxatoarea daca cei cazati in hotel platesc biletul de intrare si aceasta i-a raspuns ca au accesul gratuit. Data viitoare ma cazez acolo.

Apa nu era tocmai calda si sezlongurile nu erau tocmai ocupate. Asa ca am putut sa ma asez unde a vrut muschiu' meu. Bazinul are o adincime de 180 cm la partea opusa cu intrarea si 150 la partea cea mai putin adinca. Mai are si un "locas" de vreo 80 cm adincime, pentru copilasii ce vor sa se balaceasca.

Am reusit si eu sa plutesc de la un capat la altul, dind din "labe"... si tocmai cind am ajuns desupra bazinului de copii, m-am gindit sa ma intorc si cu fata in jos si sa imi exersez calitatile de slab inotatoare, cind am constatat ca miinile mele nu au 80 de cm lungime si... a trebuit sa ma scufund cu capatina zulufata pina ce am reusit sa ma sprijin de fundul piscinei ca sa ma zvirl la suprafata si... am inghitit citeva guri de saratura (cam 5 kile de sare la o cescuta de apa, cam asa era concentratia). N-a sarit nici un salvamar sa ma ajute, basca un domn a oprit-o pe nepotica de 3 ani, care, mititica, se repezise sa ma salveze. I-a zis ceva de genul "las-o pe tanti sa se descurce, ca sigur nu se ineaca. "

Am iesit pe sezlong si am tusit vreo ora pina m-am albit si pina ce mi-a revenit esofagul la starea normala. M-am albit de sare, nu de altceva. Daca ma razuiam pe o hirtie, cred ca stringeam sare pentru muraturile din toamna.

Vrind sa indulcesc putin gustul din gura, m-am dus la barul de la piscina sa vad cam ce oderta au si... in afara de sucuri si citeva sortimente de inghetata, nu prea aveai ce sa cumperi. Mai era si bere varsata de 4,5 lei halba. Ingetata era 3 lei pe bat si 2 lei la vafa.

Spre seara m-a razbit foamea si m-am dus la terasa hotelului ghidata dupa un miros de gratar. Acolo, desi erau doar 2 mese goale, am reusit ca sa gasesc una la umbra, insa... din cauza umbrei, ospatarul abia m-a vazut dupa mai bine de 20 de minute. am mai asteptat inca 15 pina ce a venit sa ma intrebe ce aleg, iar mincarea a sosit cam in 15 minute.

Ficatei de pui in vas de lut si va spun ca au fost buni si... foarte fierbinti. Ceva ficati cu bucati de cartof fiert, cu ceva cascaval topit pe deasupra si garnisit cu felii de castravete murat.

Am mincat repede si m-am dus din nou la piscina. Am petrecut 7 ore intr-un mod placut si sint sigura ca in weekendurile calduroase care vor urma (dupa ce se astimpara vijeliile) ma voi duce sa invat sa inot (macar in saramura).

Sa nu uit sa va spun ca sint dusuri cu apa rece unde puteti lasa sarea de pe voi, iar toaleta de doamne (ca doar pe asta am vizitat-o) era extrem de curata si cu toate dotarile necesare.

Va recomand acest loc cind aveti chef de o balaceala si de tratament in acelasi timp.

P.S. Pentru doamnele care vor la piscina,recomand ca epilarea sa nu fie foarte recenta.Datorita sarii din apa,veti simti ca si cum va va bate cineva cu urzica pe piele...timp de vreo ora,dupa aia trece,nu mai simtiti nimic. :))

Trimis de adri-nico in 05.06.12 22:33:15
Validat / Publicat: 06.06.12 08:40:24

VIZUALIZĂRI: 4936 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P15 cu zoom-ul pe verdele statiunii

sunflower
[06.06.12 09:05:18]

Aici am fost eu, prima data intr-o tabara scolara.

Mi-ai trezit amintiri si un soi de exuberanta juvenila!

adryana
[06.06.12 13:09:53]

te-am citit cu placere si fiindca anul trecut am fost (si eu) acolo (si in statiune si la hotelCazino ) cand am plecat spre casa de la Vulcanii Noroiosi am pus si eu cateva poze vezi impresii

In ziua cand m-am plimbat prin statiune era f. f. aglomerat, nu era nicaieri loc de parcare si strandul acela era atat de aglomerat incat nu puteai vedea apa, doar oameni. Statiunea e frumoasa si relativ aproape de capitala.

adri-nicoAUTOR REVIEW
[06.06.12 19:46:54]

@adryana: am citit si eu reviewul tau si am privit multimea de poze.

adri-nico, adryana, sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Sărata Monteoru: