ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.06.2012
DIN: constanta
ÎNSCRIS: 02.02.10
JUN-2012

Locatie pe malul marii!

Desi nu iti poti forma o parere despre un hotel in 2-3 zile, cateva impresii obiective tot poti sa transmiti celor interesati. De aceasta data, nu eu am ales hotelul, pentru ca la agentia turistica mai aveau locuri pentru vacanta de Rusalii doar la Dolphin Marina din Complexul Grand Varna (am facut rezervarea vineri la ora 17... deci f tarziu!).

Locatia: hotelul este chiar pe plaja, are toate camerele cu vedere la mare! Am apreciat in mod deosebit locatia, desi eu locuiesc in C-ta si vad marea din casa (in acest moment nu prea pot sa fac diferenta intre cer si mare... pentru ca este ceata pe mare si un pic innorat!!). Corpul de hotel dinspre Nisipuri are vedere la piscina, in alta parte poti vedea paja amenajata pentru volei, handbal, iar daca ai camera in partea dinspre Varna poti vedea plaja din fata hotelului Rubin si restaurantul cu gratare.

Este adevarat ca in partea dinspre Nisipuri, acolo unde este piscina, nu se poate intra in mare, dar in dreapta este un golfulet superb unde se poate face plaja si baie in mare, sau, mai faci cativa pasi spre plaja dinspre Rubin, unde de asemenea este intrare lina in mare...

Am apreciat in mod deosebit terasa hotelului, de unde poti admira marea, atat ziua cat si noaptea... o sa arat o poza, cam nereusita calitativ (facuta cu telefonul mobi) dar care poate va va face sa va imaginati frumusetea ireala a lunii oglindita in apa marii...

Camerele mari, cu gresie; balcon f mare cu miniuscator de rufe. Nu aveau pe balcon masa si scaune... poate in sezon sa le puna... noi am scos o masuta si un scaun din camera... Baia destul de mare, cu cada, consumabile (sampon, gel, sapun si casca de dus). Camerele curate, lenjeria de pat mirosea cam puternic a clor... nu au frigider... cel putin in camera in care am stat... In hotel erau si apartamente...

O alta impresie total pozitiva mi-a lasat-o parcarea: la intrare ti se da un tichet cu nr. masinii pentru pus in geam si nu poti parasi complexul decat cu tichet de la receptie. Parcarea gratuita, spre deosebire de alte hoteluri care cer 10-15 E. Pentru 4 hoteluri din complex parcarea este comuna... deci unde gasesti loc... acolo o lasi... Duminica la ora 11, era f aglomerat, dar totusi am gasit loc, spre hotelul Rubin... ulterior am mutat masina langa hotelul nostru, mai spre plaja, unde mai erau locuri.

Mancare si bauturi: am apreciat faptul ca bauturile alcoolice nu erau diluate (ca in alte locuri)... in hotel erau 2 baruri, din care unul din lobby non stop deschis; mai era un bar la piscina... Oricum bauturi, alcool, bere, vin se servea in mod sigur la restaurantul hotelului in timpul meselor. Sa nu uit cafeaua ff buna, expresso si pepsi pot spune ca era bun. Se putea manca pranzul la alte 5 restaurante cu specific, din care unul pe plaja... unde se faceau gratare din pui, peste, carnaciori... Eu personal nu am apreciat o anumita mancarea, dar in nici un caz nu poti spune ca nu aveai ce sa mananci... la dulciuri am apreciat un fel de prajituri cu gel de trandafiri (o sa le vedeti in poza) La cina puteai face rezervare la unul din restaurante... conform ofertei. Incepand din acest an, au deschis si o cofetarie cu inghetata, "cool brieze", langa hotelul DM, spre bariera... inghetata buna!

Distractie, sport: aveau o masa de tenis si una pt biliard, se putea juca volei, handbal, erau animatori la piscina... nu am vazut sala de gimnastica...

La hotelul Grand Varna, la ora 21 erau organizate minispectacole pt copii... Aici stau ei mai prost, la organizarea unei discoteci... ceva distractie seara... nu am remarcat nici o miscare...

Pentru banii dati am fost multumita... a fost si timpul frumos. Probabil daca ar fi costat mai mult... nu mai eram asa multumita... Din partea hotelului am primit o oferta pentru inca o noapte de cazare cu aprox. 20 E persoana/nopate.

Am obosit povestindu-va dar sa va mai spun ca ni s-au pus bratarile de la ora 11, cand am ajuns dar camera ne-au dat-o la ora 14. La plecare, ne-au intrebat daca vrem sa servim pranzul, ne-ar fi dat un tichet pe care sa-l care prezentam la masa... (desi noi luasem pranzul si in prima zi)... se pare ca ziua hoteliera incepe cu cina si se termina cu pranzul.

Trimis de eklor in 05.06.12 19:28:44
Validat / Publicat: 05.06.12 20:43:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 5078 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (eklor); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Floria CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [05.06.12 21:18:03] »

Am fost si eu la acest hotel acum trei ani, in septembrie. M-am intors din vacanta aceea cu impresii asemanatoare cu ale dv. Anul acesta, de Rusalii, am fost la Mamaia-dupa 5 ani de pauza-la Mercur Minerva Family Club, renovat in totalitate anul acesta-si am fost placut surprinsa. A fost mult mai bine decat ma asteptam, voi scrie si eu in zilele urmatoare.

Vacante placute in continuare!

eklor [05.06.12 22:06:09] »

@Floria: Multumesc pentru urare. Ma bucur ca ati fost multumita de vacanta la Mamaia si va doresc si eu vacante reusite si timp frumos cand veniti la mare (acum in Constanta ploua torential cu fulgere si tunete!!). O seara buna!

cosminap [06.06.12 09:45:39] »

Citesc cu interes toate postarile despre hotelurile din complexul GHV. Ma bucur sa vad ca sunt si impresii pozitive. Noi vom merge la Rubin. Aveam o nelamurire cu parcarile dar din review-ul tau am vazut ca sunt mai multe (parcari). Un vot!

eklor [06.06.12 17:46:01] »

@cosminap: multumesc pt vot! Eu am stat la hotelul Grand Varna de 2 ori in extrasezon (un Revelion si un Paste) si am fost multumita ca am gasit loc de parcare chiar bun... de fapt, desi la revelion, in tot complexul Grand Varna au fost peste 800 de turisti... si masini pe masura, toti au gasit parcare... si gratis!

Acum am vazut, in dreptul hotelului Rubin, un indicator pe care scria ca locurile de parcare sunt pentru cele 4 hoteluri (Grand Varna are parcare la intrarea lor separata).

Se face o alee spre plaja, in panta, dupa hotelul Dolphin Marina, alee care are marcaje de parcare dar am vazut masini parcate si spre plaja... deci daca nu gasesti loc din prima, nu fiti speriati, cautati! Concediu super reusit!

wyovas [08.06.12 16:53:33] »

Salut

Am si eu o rugaminte la cei care au fost in Constantin si Elena. Pt o familie compusa din 3 ad. +2 copii (11 si 5 ani) ce sa aleg dintre Dolphin si Dolphin Marina. Care este mai bun in privinta cazarii, mancarii si animatiei tinand cont ca plec cu 2 copii? Va multumesc si astept raspunsurile dumneavoastra cu mare nerabdare.

Floria CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [08.06.12 17:35:20] »

@wyovas: Pentru familia dv. recomand Dolphin Marina, camerele sunt mai mari decat la Dolphin iar restul seviciilor sunt identice, in plus de la Dolphin Marina aveti o priveliste minunata asupra marii care este la doi pasi. Daca diferenta de pret nu vi se pare prea mare v-as sugera sa alegeti Grand Hotel Varna din acelasi complex, situat un pic mai departe de mare- 5 minute de mers lejer-camerele sunt enorme, cu doua paturi duble, mancarea un pic mai buna ca la celelalte si in plus are piscina interioara cu apa calda si sala e fitness foarte bine dotata.

Vacanta placuta!

cosminap, eklor, Floria, wyovas