ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.06.2012
ÎNSCRIS: 04.07.09
JUN-2012

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Hotel bun aproape de gara si de centru

Am ales hotelul Ibis Centro pentru o vacanta de 3 zile la Milano. Vroiam un hotel cat mai aproape de gara, de centru si, mai ales, de transportul in comun, iar faptul ca am gasit un hotel de lant (care pentru mine inseamna o garantie a serviciilor) a fost un mare plus. Dupa ce l-am gasit pe booking.com la 200 de euro am facut o cerere catre agentiile de turism din Romania si in final am luat o camera dubla pentru doua nopti cu 133 de euro.

Am ajuns pe la 9 dimineata la hotel si am primit camera pe loc (am fost in grup, de fapt, si ne-au dat toate cele 3 camere imediat). Desi prin receptie era vanzoleala mare, multi turisti care se cazau sau plecau, totul a durat foarte putin pentru ca erau multi angajati la front desk. Am ales sa luam micul dejun acolo decat sa cautam prin oras ceva deschis la ora accea, asa ca am platit 8,5 euro de persoana si ne-am pus burtile la cale. Micul dejul a fost incomparabil cu tot ce am mai avut eu prin Italia la hoteluri de 2-3 stele (pentru ca la 4 inteleg ca au alte norme). Am avut cateva feluri de croisante, chec, gogosi, sunca, salam, svaiter, oua fierte (cele mai fara gust, dupa prima imbucatura nu stiam inca daca e o mozarella fara gust sau oua mai cauciucate), compoturi, cateva feluri de cereale si cateva de iaurt. Ca bauturi: apa imbuteliata, 3 feluri de suc la dozator, ceaiuri si mai multe sortimente de cafea de la automat (de calitate, cu cafea rasnita pe loc pentru fiecare portie). Un mare plus este ca aici e cam tot timpul ceva cald de mancare, incepand cu ora 4 dimineata si pana seara tarziu.

Despre hotel acum: este cam la 10 minute de mers lejer pe jos de la gara centrala, la distanta mica de doua statii de metrou (Republica si Piazza Venezia), la cateva minute de Corso Buenos Aires (pentru shopping) si foarte aproape de tramvai. Mergand pe jos spre Corso Buenos Aires sau Piazza Venezia veti gasi multe restaurante, cele mai multe destul de "exotice" insa: africane, mexicane, turcesti. Noi am ales unul cu specialitati italiene, On the Grill se numeste, unde am mancat foarte foarte bine si foarte ieftin: meniu de cina cu 18 euro cu antipasti la bufet, un primo la alegere intre cateva feluri de paste sau risoto si un fel doi cu carne la gratar (vita, pui, porc, cal, fructe de mare sau peste spada, ton sau somon). Sorbetul de lamaie extraordinar a fost apreciat si de cei mai carcotasi prieteni din grup, care spuneau ca e cel mai bun pe care l-au gustat in toata Italia.

Despre un singur lucru mai trebuie sa va scriu: cazarea: -) Camerele au fost cam micute asa, la prima vedere, dar pe parcursul sederii nu am simtit sa ne "stranga". In camera am avut un pat dublu confortabil, un birou, doua scaune, sifonierul si un televizor, dotare suficienta pentru un hotel in centrul orasului si o destinatie pe care o alegi nu pentru somn si relaxare si pentru vizite si shopping. Totusi, pentru cei care au retinut aprecierea referitor la dimensiunea camerei, trebuie sa spun si ca baia a compensat acest neajuns, fiind foarte mare si foarte bine luminata.

Ca o concluzie, e un hotel unde as sta si a doua oara, daca as mai ajunge la Milano.

Trimis de lizuk in 05.06.12 11:07:27
    Validat / Publicat: 05.06.12 12:15:11
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 3229 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lizuk); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 67.15 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂIbis Centro Hotel: