ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.05.2012
ÎNSCRIS: 24.05.11
STATUS: APOLLO
MAY-2012

Mamaia dupa 10 ani

N-am fost la Mamaia in vacanta. Mi-am acompaniat sotul intr-o deplasare facuta in interes profesional. Daca timpul mi-a permis, am profitat de ocazie si m-am bucurat revazand Mamaia, perla litoralului romanesc.

Sentimentele care m-au incercat la revederea statiunii dupa 10 ani au fost dintre cele mai contradictorii raportand trecutul la prezent, amintindu-mi de anii tineretii cand reuseam cu greu sa prindem un bilet la mare. Atunci nu mai conta cat de modeste erau conditiile oferite, iar hotelurile gemeau de lume. Acum nu mai esti exclus pentru ca vin polonezii, nemtii sau suedezii. Oferta este generoasa, doar ca turistii au migrat spre alte taramuri.

La sfarsit de mai, cand sezonul debuteaza timid, in Mamaia este multa liniste. Hoteluri inca inchise, telegondola nefunctionala in cursul saptamanii, iar parcul acvatic Aqua Magic amortit. Fara larma specifica sezonului estival, Mamaia pare trista, singura, parasita. Peste tot sunt anunturi de inchirieri spatii comerciale, angajari de vanzatoare si cameriste, de clatitari si saormari (cu salariu si comision).

O plimbare in cursul saptamanii pe promenada Mamaia, de la Perla la Cazino, iti lasa impresia ca totul in jur e parasit. Parca sunt mai multi lucratori decat turisti. Peste tot se lucreaza, se renoveaza, se verifica instalatii…

Sunt si terase deschise, cu oferte care mai de care mai atractive, dar clientii deocamdata sunt putini. Ospatarii asteapta la intrare si invita trecatorii sa-i viziteze. Nu prea au pe cine. Doar cateva autocare cu turisti, vorbitori de germana, in tranzit, au oprit in zona Cazinoului, iar vizitatorii straini au coborat sa priveasca, sa fotografieze sau sa asculte marea aproape de tarm.

Spre ora 11 faleza se animeaza, apar oamenii pe plaja, se plimba, se odihnesc, privesc marea, mediteaza…

In weekend sosesc si constantenii. Sunt oameni pentru care marea este parte din viata lor, o indragesc si vin sa-i asculte murmurul si sa se incarce cu liniste. Unii se plimba pe nisip, altii se odihnesc privind unduirea apelor asezati imbracati pe sezlongurile de pe care acum nu-i alunga nimeni. Temerarii - desi putini - fac plaja sau chiar intra in apa plutind pe saltele pneumatice.

Am facut si eu cateva plimbari pe plaja amintindu-mi ca Mamaia este cea mai veche statiune de pe litoralul romanesc. Acum mai bine de 100 de ani, in nordul orasului, pe o fasie de nisip scaldata de valurile inspumate si de razele soarelui la rasarit, se amenaja statiunea. A aparut un cazinou, vile si chiar o resedinta de vara a regelui Ferdinand.

In plimbarea mea de-a lungul tarmului, de la Complex Meridian si pana dincolo de cazino, doar un tractor in trecere si un grup de sportivi veniti la antrenament au tulburat linistea. Un val care si-a oprit inaintarea chiar la picioarele mele mi-a adus un dar din partea marii: o cochilie mare si foarte frumoasa. Am acules-o si am luat-o acasa, amintire a momentelor in care am fost doar eu cu marea. Am gasit si altele, aduse de alte valuri, pentru alti turisti care insa nu au sosit. Marea inca ii asteapta!

Plaja lipsita de larma din timpul verii, era deosebit de reconfortanta. Nimic nu se compara cu o plimbare pe tarm, in susurul valurilor! Postamentele din lemn amenajate special pentru a facilita deplasarea plimbaretilor fara riscul patrunderii nisipului in incaltaminte, sunt nu doar o facilitate ci si o invitatie de a te apropia de mare.

"Ciuperca" - terasa aflata la capatul unui dig in spatele Cazinoului, acum este o ruina. Nu stiu cum si de ce au ramas inca acele relicve dezolante acolo. Am urcat pe o scarita de lemn - vezi foto - si am privit largul marii, statiunea si valurile care se sparg necontenit adancind ruina si mai mult. Pe digul cel nou, conform unui anunt, accesul publicului va fi permis numai din data de 2 iunie. Pasarela cu pontoanele pentru acostarea ambarcatiunilor din zona Hotelului Victoria, se estima a fi finalizata la 30.04.2012. La sfarsitul lunii mai intrarea era cu strasnicie pazita si accesul inca interzis.

Hotelurile - cele care sunt deschise - nu sunt ocupate. Cele vechi si mari, de mult stiute - Victoria, Flora, Doina, Meridian, Aurora - isi astepata oaspetii in aceeasi aliniere incremenita, alaturi de cele mici - Ovidiu, Sulina, Delta, Neptun - ascunse in umbra. Toate sunt asa cum le stiam, doar putin mai cosmetizate la exterior. Unele portiuni coscovite, tradeaza faptul ca nici macar renovarea nu este facuta recent.

Teatrul de vara si complexul comercial de la Perla, acum, la sfarsit de mai, sunt pustii si in uitare. Sunt o ruina, o trista aducere aminte a vremurilor de demult. Oare le va reinvia cineva vreodata? Cine stie!

Fostul Bar Melody - obosit, imbatranit, este doar fantoma a ceea ce a fost. Este inchis si cu usile intepenite in panouri mari, albe. Alaturi, terasa Self Melody incearca anemic sa salveze ceva din gloria apusa a marelui Night Club Melody. In contrast, foarte aproape, Crema Summer Club, nou, modern, cu suvoaie de apa alunecand continuu pe geamurile exterioare, aduce o nota de optimism in tot acest peisaj sumbru.

Am facut de multe ori plimbarea pe faleza, in zona de promenada dintre Perla si Cazino. Peste magazinele deschise si terasele in asteptare de clienti, ningea alergic si usor puful plopilor de la sfarsit de mai.

La capatul traseului gondolei de la Cazino, precum si la Aqva Magic, doar lucratorii de la intretinere si renovare se vedeau miscand. Telegondola anunta ca in zilele de 26 si 27 mai 2012 va functiona intre orele 10.00 - 18.00, cu un tarif de 10 lei/adult, pentru un singur tronson.

Bineinteles, in weekend am profitat si eu de aceasta opotunitate si am incercat senzatia de plutire in traversarea aeriana a statiunii admirand panorama, marea, Lacul Siutghiol, bulevardul si toata desfasurarea de imagini de-a lungul celor 2 km de la Cazino pana dincolo de Aqua Magic. In ciuda faptului ca este puternic vitrata pentru a asigura o buna vizibilitate, coloritul albastru al geamurilor cabinei precum si faptul ca pe alocuri sunt pangarite de pescarusi, fotografiatul din telegondola nu este o reusita.

Parcul acvatic Aqua Magic pe care l-am survolat, este unul dintre cele mai mari si mai atractive parcuri de distractii din Romania. Twister, tobogane cu colace, tuburi, jacuzii, piscine, river, baruri si restaurante, kamikazze si baby pool, toate sunt in asteptare. Cand le-am vazut eu, din aer sau din afara gardului si a portilor inchise, doar lucratorii de la intretinere foiau acolo.

La Satul de Vacanta, un loc ce nu trebuie ratat in sezon, nu m-am aventurat. Am remarcat insa, chiar de la sosirea in Mamaia, ca bariera de la intrare nu taxeaza. Nu stiu daca situatia e doar pentru moment sau daca s-a renuntat definitiv la taxarea non-constantenilor care intra in statiune cu propriile masini.

In afara telegondolei si parcului acvatic Aqua Magic, pentru mine absolut noi, in Mamaia am vazut si alte schimbari pozitive.

Constructii noi, moderne si deja functionale, demonstreaza ca interesul pentru litoralul romanesc nu a disparut in totalitate. Golden Palace Hotel - pe faleza, pe partea dinspre mare, Crema Summer Club - langa fostul Bar Melody, Hotelurile Laguna 4*, Florida 3* si Gociman 4* - pe malul lacului Siutghiol, precum si deosebit de modernul Tenis Club Idu sunt amintirile mele cele mai frumoase din aceasta deplasare.

Dupa 10 ani, am regasit Mamaia si vesela si trista, cu schimbari si in bine si in rau. Doar murmurul marii si unduirea lacului pe inserat au ramas aceleasi.

Trimis de iulianic in 31.05.12 10:52:35
Validat / Publicat: 31.05.12 13:15:07

VIZUALIZĂRI: 4649 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Mamaia - Debut timid de sezon estival.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 23 voturi)

pepsi70ro CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[31.05.12 16:34:24]

O bila alba si una neagra!

Alba, pentru ca ai scris de litoralul nostru, asa cum l-ai vazut si perceput, iar neagra pentru ca NU M-AI CONTACTAT sa-ti arat frumusetile statiunii, mai putin stiute.

Apropo, de anul trecut taxa de acces in statiunea Mamaia este eliminata, iar pentru maine, 1 iunie, toti cei care se afla in Mamaia, au acces gratuit la AquaMagic, daca sunt parintii unor copii pana in 14 ani.

sunflower
[31.05.12 17:33:52]

Da, intr-adevar nici noi nu am platit anul trecut taxa pt. intrarea in statiune.

Cat ar fi de frumoase alte locuri in care marea saruta nisipul, litoralul romanesc are farmecul lui si cred ca toti cei ce vor citi cele pe care le-ati scris vor avea un sentiment de nostalgie... eu, cu siguranta, ca am simtit-o din plin...

iulianicAUTOR REVIEW
[31.05.12 19:24:42]

@pepsi70ro: Multumesc pentru ambele bile! Sa stii ca ma bucura amandoua.

Referitor la cea neagra am de spus urmatoarele: M-am gandit initial sa-ti dau un mesaj, chiar i-am spus sotului meu care este la curent cu activitatea mea pe AFA, dar am decis sa nu te deranjam cu nimic.

Trebuie sa-ti spun ca sotul meu a venit la Tenis Club Idu ca arbitru principal la un concurs. Asta inseamna ca a fost foarte ocupat, mai ales ca i-a mai incurcat si ploaia de vineri. Ca sa recupereze, au jucat sambata in nocturna pana la 4 dimineata.

Si mie mi-ar placea sa ma intalnesc cu colegii AFA, dar pana acum n-a fost posibil. Sper, in viitor!

iulianicAUTOR REVIEW
[31.05.12 19:26:58]

@sunflower: Da, litoralul nostru are farmecul lui mai ales pentru faptul ca este al nostru, iar sentimentele nostalgige sunt mai multe decat am declarat eu.

Am stat in tinerete la Tabara Turist, intr-o casuta de lemn, doar cu chiuveta in interior. Dusurile si toaletele erau in alta aparte, la comun, undeva in mijlocul taberei. Dar era atat de frumos incat ne-am prelungit sederea cu inca trei zile peste cele 15 achitate initial. Dupa un timp am descoperit acolo, in cladirea in care odinioara era cantina, o mare discoteca. Am fost acolo de cateva ori. Acum nu stiu ce mai este la capatul celalalt al statiunii.

De asemenea nu pot uita ca din Hotelul Victoria am fost dati afara dupa trei zile pentru ca veneau grupuri masive de nemti care trebuiau cazati. Acum nu mai vin nici nemti, dar nici romani si – sincer – imi pare rau.

iulianic, sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Mamaia: