ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.05.2012
DIN: Piatra Neamt
ÎNSCRIS: 30.07.09
MAR-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 8 ani

Peles si Pelisor - extraordinare, dar...

Rondo Veneziano - ''Sonetto'' - ''Fantasia di primavera''

Si eu am fost la Peles in martie 2012. Nu stiu daca as putea spune mai multe fata de cele deja scrise. M-a cam derutat pretul biletelor, am dat pentru parter+etaj 1 cat am platit pentru 2 zile la Castelul din Praga (in cele 2 zile puteam intra ori de cate ori doream la fiecare din cele 6 obiective incluse in bilete). Cu toate acestea cred ca merita sa vedeti Pelesul, adevarata opera de arta. Cateva aspecte pe care le-am punctat:

- ne-a deranjat modul de organizare si managementul turistilor. La intrare, asa cum spuneau si alti membri AFA, a trebuit sa asteptam vreo 20-30 minute, pana a terminat de vizitat grupul anterior de turisti. Nu cred ca turistii straini sunt prea incantati de asemenea atitudine.

- apoi ar fi papuceii obligatorii. Acestia sunt absolut necesari, sunt de acord, dar la intrare turistii se arunca sa caute papucei pe masura lor, iar cine ramane la final e fraier, ca la noi! Nu se poate asa ceva... eu am nimerit papucei mai mari, asa ca pe traseu, in loc sa fiu atenta la explicatiile ghidei, a trebuit sa fiu atenta sa nu pierd papucii. La un moment dat m-am oprit si i-am legat la spate si iarasi am ramas in urma grupului. Unii dintre papuci sunt foarte uzati.

- pentru ca am asteptat ceva mai mult sa intram, s-a strans multa lume in grupul nostru, cand am intrat eram vreo 100 de persoane. Sigur, unele persoane erau pe langa ghid, altele erau mai in spate, ca nu pot fi toti turistii pe langa ghid. Asa ca cei din spate nu auzeau deloc explicatiile care erau foarte interesante. De ce oare nu folosesc ghizii de la Peles microfoane de rever sau microfon cu casca?? Sa auda tot omu, chiar daca ramane ceva mai in urma sa caste gura la un exponat... La un moment dat, ghizii si-au dat seama ca eram prea multi intr-un grup si ne-au impartit in doua grupuri, dar cam tarziu, deja pierdusem.

- vizitarea se face numai cu ghidul insotitor, nu ai voie sa vizitezi de capul tau si sa te uiti la ce vrei tu. Pentru a prinde cat mai multi turisti, turul se face foarte repede, aproape ca nu ai timp sa vezi totul.

- nu ai voie sa ramai prea in urma, peste tot sunt doamne paznic care iti observa orice miscare... Mi-am notat cate ceva despre exponatele pe care le-am vazut si o doamna m-a si atentionat ca nu am voie sa raman in urma. De asemeni nu este voie sa te intorci sa revezi camerele, probabil ca le este teama sa nu intri in alt grup de turisti, sa reiei circuitul.

- programul de vizitare este cam rigid... 9 -17, daca programul de vizitare ar fi mai generos, cu siguranta ar fi timp suficient pentru turist sa se uite in tihna.

- dupa parerea mea ar fi foarte interesant de gandit un pachet Peles + Pelisor + Foisor sau combinatii. Sigur se gasesc clienti si pentru astfel de pachete.

Chit ca unii ma vor considera carcotasa, in cateva cuvinte Pelesul este un obiectiv turistic extraordinar, splendid, dar nu este suficient de bine organizat pentru turisti. Si ca sa nu ma supar ca nu am auzit toate explicatiile si nu am digerat pe indelete toate exponatele si coltisoarele... mi-am cumparat un DVD cu filmare si poze si poveste.

Foarte interesant este Pelisorul, mult mai sobru amenajat, mai aerisit, elegant si distins. Poate aceasta senzatie am avut-o si datorita faptului ca nu este vizitat de asa multa lume ca Pelesul. Pelisorul prezinta aspecte din viata Reginei Maria (exista chiar un salon de aur, decorat de Regina Maria) si a Regelui Mihai care a copilarit la Pelisor.

Oricum va recomand din suflet sa vedeti ambele obiective si sa treceti ca si mine peste inconvenientele vizitei.

Trimis de monicutza in 30.05.12 21:59:35
Validat / Publicat: 30.05.12 23:18:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SINAIA.

VIZUALIZĂRI: 6751 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (monicutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Peles

adryana
[30.05.12 23:44:27]

@monicutza, este adevarat ceea ce spui, inca nu este totul asa cum ar trebui sa fie. Noi cand am fost in februarie 2012 s-a nimerit sa fim doar noi pe acolo.

Apoi au mai venit unii.

Copilele mele, fiindca nu vazusera niciodata castelul, au intrat doar ele doua si au avut un ghid care le-a vorbit si le-a insotit peste tot. Au vazut tot ce era de vazut, dar intr-o ora au si iesit. Era afisat ca un tur complet dureaza o ora jumate. Noi in timpul cat ele vizitau, ne-am plimbat prin acea superba gradina si am trait acea poveste fermecata. Tin minte ca le-a placut enorm castelul si oricate neajunsuri ar avea acea vizita, de la acele talpici vechi si destul de murdare care se dau la intrare, unele dezavantaje care apar la un grup mai mare, totusi frumusetea castelului merita toti banii. Chiar ne putem mandri ca avem o astfel de capodopera de arta la noi in tara. Cine nu a ajuns inca la Peles, ii recomand sa vada intai Pelisorul si apoi Castelul Peles.

[31.05.12 09:57:40]

Da, cum spui, foarte frumos si merita vizitat! Noi am fost in week-endul de dupa 8 martie si era destul de aglomerat, dar tocmai in momente din astea cheie se vede buna sau proasta gestionare a obiectivului turistic. Nu stiu, poate ca si administratorii trebuie sa se orienteze la moment... daca sunt turisti multi, ghidul sa foloseasca microfon, daca sunt putini, nu mai e necesar. Apoi faptul ca nu se tin de cuvant sa realizeze turul intr-o ora jumatate, iarasi nu e ok. In sfarsit, sper ca peste vreo 10 ani cand ma hotarasc sa il revad, sa gasesc o altfel de administrare si organizare, ca, zau, e mare pacat sa nu se puna la punct aspectele astea.

[31.05.12 09:59:50]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

mariana.olaru CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[31.05.12 10:53:09]

Dragă @monicutza, review-ul tău este puțin atipic, pentru că nu ai descris vizita propriu-zisă, ci ai punctat doar aspectele care după părerea ta (dar și a mea) ar trebui retușate în interesul turiștilor. Dar poate tocmai de aceea, printre atât de multe impresii despre Peleș, acest review mi-a plăcut foarte mult.

Am vizitat și eu palatul de câteva ori, ultima dată prin 2001. Au trecut iată, mai bine de 10 ani, așa încât e firesc să nu mai fiu la curent cu... regulile actuale. Așa încât, după ce am citit în review-ul tău că prețul este destul de piperat, am dat o fugă pe site-ul oficial pentru a mă informa asupra tarifelor actuale. Mare mi-a fost mirarea să constat că pentru o persoană adultă, turul complet al complexului muzeal (parter+etajI+etajII+Pelișor) costă 90 lei. Deci, cam 20 euro! Dacă mai adaugi și taxa de fotografiere (32 lei) și filmare (53 lei), tariful total însumează cam 38 euro! Doamne, și când mă gândesc că am vizitat, am fotografiat și am filmat muzeele Vaticanului, Capela Sixtină, Catedrala San Pietro și cam tot ce se oferă acolo vizitatorilor, pentru numai 15 euro, mă cam apucă mirarea, dar și indignarea. Adică ei, italienii, au salarii de câteva ori mai mari decât amărâții de noi, și au parte de tarife cu cca 60% mai mici decât ale noastre, pentru o ofertă de vizitare de 4-5 ori mai mare?!! Sigur, e doar o întrebare retorică și cu posibil răspuns malițios precum cel la întrebarea ”cine a fost primul: oul sau găina? ”. Căci deși cele două imobile aparțin familiei regale, ele au fost închiriate Ministerului Culturii, cel care a stabilit și tarifele practicate în prezent. Deci, cine are interesul ca veniturile de pe urma vizitării muzeului să fie cât mai mari? Casa regală care a stabilit poate o chirie împovărâtoare, sau ministerul care are domeniul în administrare și care pe lângă suportarea cheltuielilor de funcționare mai dorește și un profit substanțial pentru sine? Răspunsul adevărat nu-l vom afla niciodată, pentru că se vede treaba, merge și așa! Că oare cine ajunge până în curtea castelului și renunță a-l vizita, chiar dacă l-a mai văzut de câteva ori, doar pentru că l-a descurajat tariful de intrare?!

[31.05.12 11:13:50]

Mariana, foarte bine ai spus! Nu am descris vizita propriu-zisa pentru ca toti cei care au scris review-uri despre Peles, doar frumusetile Castelului le-au descris si am considerat ca ce era bun de spus, s-a punctat. E-adevarat ca dupa vizita iti vine sa stergi cu buretele minusurile (eu le-am notat in timpul vizitei si de aceea mi-au ramas), dupa vizita am zis ca nu scriu despre aceste minusuri, dar cred totusi ca lumea trebuie sa cunosca si aceste aspecte. Asa este, cine ajunge in curtea castelului nu va da inapoi sa-l viziteze si Ministerul pe asta se si bazeaza. Dar e pacat, asa cum spui si tu... si eu am facut aceeasi comparatie la tarife cu ce am vazut ca se practica prin alte tari.

Probabil ca la noi personalul prea mult pentru acest obiectiv turistic costa... Uite, iarasi o idee, ca in vest... in loc de atatia ghizi fizici, ar putea sa existe acel ghid audio electronic foarte util, cu casti, pe care il inchiriezi la intrare si care iti spune in ce camera esti, ce exponate sunt, ce reprezinta fiecare etc. si care, desigur, nu costa atat de mult ca salariul unui angajat.

Cred ca ar trebui sa scriu administratorilor Pelesului, cine stie, poate se schimba ceva in bine.

Michaell
[31.05.12 11:29:25]

@ monicutza

sunt si eu de aceasi parere cu tine in ceea ce priveste pretul biletului la peles. este chiar foarte ridicat. mai ales daca vezi in ce hal este lasat acest monument istoric.

citind alte puncte unde ai adus critica, de ex. inghesuiala si felul repezit in care trebuie sa treci prin interior, mi-am aminit de vizita pe care am facut-o cu ceva timp in urma la castelele din sudul germaniei. te asigur ca aproape tot ce ai criticat la peles, acolo, deci la Schwangau, etc, a fost mai rau. cei care au avizitat locurile amintite imi vor da dreptate. am jurat ca n-am sa mai calc pe acolo. monumentele si locurile in sine sunt desigur frumoase, dar in rest, am amintiri oribile. cozi infernale la bilete, asteptari fara sfirsit pina ne-a dat voie sa intram, etc.

IonutzBMWE30*
[03.06.12 23:14:54]

Din minusurile punctate, majoritatea se datoreaza faptului ca nu ai inteles modul de functioneare al unui muzeu-castel.

Ai stat la intrare 20-30 de minute pana s-a format un grup, sau pana s-a eliberat urmatorul ghid. Ghizii sunt necesari, la fel ca imposibilitatea intoarcerii in camere sau stationarea intr-un anume loc mai mult timp pentru a face loc celorlalti turisti care vor si ei sa vina.

Unele camere sunt MICI. Iar daca fiecare ar sta 30 de minute sa admire un tablou, s-ar impotmoli toata vizita. Mai mult, ai vazut ca Pelesul este din LEMN. Daca ar stationa cate 100 de oameni per camera, ce ar face rezistenta facuta acum 140 de ani? Nu a fost gandita pentru asa ceva. Din acest motiv mi-a fost explicat nu exista audio-guide-uri: pentru ca s-ar impotmoli turistii intr-o camera si s-ar forma cozi foarte mari - in special vara cand sunt peste 4000 de turisti pe zi.

Cred ca nu ai gasit papucei pentru ca erau multi turisti. Pe timp de vara cand am fost eu, era cate un grup si ghid in fiecare camera pe parter, deci peste 1000 de oameni... poate masurile mici erau luate... iar sugestia ta ca la un grup mare sa existe microfoane... ar deranja alti ghizi si alti turisti, care poate se intorc prin Holul de Onoare in timp ce tu treci sa vezi sala de teatru. Iar sa imparti casti la fiecare turist si sa le ridici la iesire ar costa ceva, si ar duce la distrugerea lor.

Probabil ca este un program de 9-17 pentru ca Pelesul nu este in Bucuresti. Sinaia este un oras mic, iar in lunile "moarte" nu sunt atatia turisti. Cand am fost eu vara, ne-au avertizat ca dupa ora 19 este periculos sa mergi pe jos deoarece zona este plina de ursi.

Pachetul pe care-l mentionezi cu Peles + Pelisor + Foisor imi arata ca nu esti informata. Foisorul este proprietatea Protocolului de Stat, si deci nu este vizitabil. Vreodata. Iar pentru Peles + Pelisor a existat, in aceasta primavara "biletul dublu" cu reducere 50%. Google it.

Documenteaza-te mai bine, GANDESTE-TE mai bine si apoi fii carcotasa.

Cat despre preturile mari, ghidul meu a vorbit 2 ore, a raspuns la toate intrebarile si ne-a plimbat pana la mansarda. 70 RON pentru adulti si 17,5 RON cu reducere cat am platit eu pare foarte rezonabil.

Numai Romanii compara un muzeu ca Pelesul, care are (dupa siteul oficial) 300.000 vizitatori pe an cu Vaticanul care are 4,2 milioane. Probabil la un asa numar de turisti, biletele ar fi mai ieftine... Iar Vaticanul nu trebuie incalizt iarna ca Pelesul... probabil ca asta costa cel mai mult... intretinerea interioarelor superbe pe timp de ger.

[04.06.12 09:41:55]

Ionut BMW E30... inteleg ca esti mare fan al acestui castel, poate intr-un fel ai dreptate. Nu trebuie "sa ma pui la colt" cu litere mari ca nu inteleg, ca nu m-am informat, ca nu gandesc etc. Mi-am exprimat doar opinia in legatura cu acest obiectiv turistic si la asta cred ca am dreptul. Si inca imi sustin parerea... obiectivul poate fi gestionat si pus in valoare mai bine. In perioada in care am fost eu la Peles (martie 2012) erau putini turisti, dar am avut nenorocul sa se stranga mai multi exact in acea perioada a zilei in care am fost si noi, asa ca acel grup de 100 pers se putea imparti in 2-3 grupuri. Grupul de dupa noi nu stiu daca avea 30 persoane. Microfoanele nu deranjeaza in niciun fel alte grupuri (stiu despre ce vorbesc pentru ca lucrez in domeniu) pentru ca pot fi reglate in asa fel incat sa bata o anumita raza.

Eu am fost in martie, nu exista nicio reducere la pachet de vizita, am cautat acum pe Google si nu am gasit ca ar fi fost reducere in primavara. Am gasit doar o stire... "O vizită la Castelul Peleș, unul dintre cele mai atractive obiective turistice din România, scoate din buzunarul turiștilor mai mulți bani decât ar da la Luvru sau la alte mari muzee ale lumii, scrie Mediafax. "

Si apropo de tarif... idee buna: in lunile "moarte" cand nu sunt atatia turisti (cum spui tu), ar putea exista reduceri la tarife, tocmai pentru impulsionare.

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[04.06.12 10:28:22]

@IonutzBMWE30:

Numai Romanii compara un muzeu ca Pelesul, care are (dupa siteul oficial) 300.000 vizitatori pe an[,] cu Vaticanul

Nu prea se leagă de fraza de la început:

nu ai inteles modul de functioneare al unui muzeu-castel.

Nu de alta, dar Vaticanul numai castel nu e!!!

Şi uite, deşi sunt român, eu aş încerca să compar Peleşul cu Schonbrunn (în anul 2006, au fost vândute 2,5 milioane de bilete de intrare celor care doreau să viziteze apartamentele Palatului) sau Hofburg, ambele castele (de fapt, palate), ambele încălzite iarna, în ambele fiind şi încăperi chiar foarte mici faţă de numărul de vizitatori ce le străbat. Dar acolo ai şi ghizi, şi audioghid (chiar şi în română!), nu te ţine nimeni la cozi aiurea... Sau parchetul din Palatul de iarnă din St. Petersburg (mai cunoscut sub numele de Muzeul Ermitaj), unde NU trebuie niciun fel de papuci ca să intri...

Totuşi, hai să nu mai comparăm 'mere' cu 'pere' şi să încercăm să facem ca şi la noi să fie mai bine, ţinând cont de opiniile vizitatorilor, nu criticându-i!

[04.06.12 11:26:03]

Ce am citit mai nou pe site-ul Pelesului...

Program de vara

(14 Mai 2012 – 16 Sep 2012)

Castelul Peles

Marţi: 11:00 – 17:00

Miercuri – Duminică: 9:00 – 17:00

Luni: Inchis

Castelul Pelisor

Joi: 11:00 – 19:00

Vineri – Duminică: 11:00 – 19:00

Luni, Marti, Miercuri: Inchis

Luni, Marti, Miercuri... inchis? Mai pe scurt... nu va duceti la Peles decat in week-end, ca sa prindeti ambele obiective turistice deschise! Iata de ce este aglomerat!

adryana, IonutzBMWE30*, mariana.olaru, Michaell, monicutza
Alte impresii din această RUBRICĂCastelele Peleș şi Pelişor: