ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.05.2012
DIN: constanta
ÎNSCRIS: 10.01.11
MAR-2011

Cu masina catre Auschwitz

Salut! In primavara lui 2011 am plecat sa vizitam aceste locuri.

Cei care au postat aici pareri au facut-o intr-un mod literar deosebit, asa ca eu o sa ma rezum la partea practica a acestei excursii. Eu si cu sotia mea am pus tot timpul in balanta pentru excursiile noastre calatoria cu masina personala sau o excursie organizata. In cazul Auschwitz, am decis sa mergem cu masina, pentru ca la momentul respectiv benzina, cazarea si mancarea ne costau mai putin ca si 2 locuri la o excursie organizata de vreo agentie, plus faptul ca, pe drum pana acolo, puteam vedea si altceva.

Asadar, va recomand, ca pentru un drum pana la Auschwitz sa luati in calcul si vizitarea pesterilor termale din Miskolctapolca Ungaria, unde intrarea costa in jur de 30 de lei pentru o zi + o zi de cazare 22 Euro; Cracovia, unde va recomand sa cautati din timp cazare pe booking si tripadvisor - noi am gasit cazare 2 nopti intr-un apartament din centru pe care l-am impartit o noapte cu 2 tineri din Praga si o noapte am fost singuri cu 80 RON pe noapte!! ; mina de sare de langa Cracovia, Wieliszka, unde intrarea costa in jur de 50 RON si care va va ocupa cel putin 4 ore, un adevarat oras subteran.

Pentru ca Auschwitz-Birkenau a fost punctul forte al vacantei noastre, inainte sa plecam, am citit toate cartile pe care le-am gasit referitor la acest subiect, de ex. : Am fost medic la Auschwitz, Ingerul mortii. Va recomand acest lucru pentru ca, atunci cand veti ajunge in lagarele de concentrare, veti recunoaste anumite aspecte bine descrise in carti si va vor incerca niste sentimente foarte ciudate de panica si disperare ce au fost traite de personajele din carti... niste senzatii tare ciudate, dar fara de care vizitarea acestor locuri cred ca nu-si are rostul. Intrarea este gratis, se plateste doar parcarea, 10 RON cam 2 ore.

Cracovia este un oras magnific si va recomand sa va documentati temeinic inainte sa ajungeti aici, cu privire la istoria orasului, in special perioada celui de-al doilea RM, pentru a sti ce s-a intamplat cu evreii de aici si a sti simbolistica fiecarei strazi si cladiri din Ghetou. Orasul se viziteaza foarte lejer pe jos, daca va place sa va plimbati. Nu e foarte mare, iar toate obiectivele sunt pe o raza de 5 km. Parcarea ar fi o problema daca nu va lasati masina in fata pensiunii/hotelului. Repet, incercati sa cititi tot ce puteti si sa va uitati la filmele cu referire la ghetoul din Cracovia, pentru a incerca sa va imaginati, cand treceti pe acolo, la ce au fost supusi acei oameni. Merita!

Inca un mic amanunt: ca in orice alta excursie in alta tara, daca serviti masa la restaurant (mic dejun + pranz+cina) costul vacantei se dubleaza. Noi fiind tineri, mergem pe principiul ca putem manca 7 zile mancare din alimentara. In toate vacantele noastre ne-am orientat catre inchirierea unei camere care are si o mica chicineta, din simplul motiv ca, dimineata, putem face 2 oua si un ceai, si in felul acesta economisim cel putin 8 euro daca am fi mancat micul dejun prin oras, iar seara putem face niste paste sau un piure si astfel economisim cel putin 10-12 euro comparativ cu cina in oras. Si la ei, ca si la noi, se gasesc alimentare peste tot.

In drum spre Polonia veti trece si prin Slovacia, o tara scumpa si cu drumuri proaste, nimic de vazut in afara de catedrala gotica din Kosice.

Si nu uitati de grotele termale din Miskolctapolca.

Pentru alte detalii, sunt incantat sa va raspund: trifacosmin arond gmail punct com

Trimis de am2lei in 29.05.12 08:58:32
Validat / Publicat: 29.05.12 11:12:07

VIZUALIZĂRI: 12728 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (am2lei); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

sunflower
[29.05.12 14:51:20]

Cosmin, dupa un review despre Auschwitz, care in mod normal imi produce fiori reci, am zambit citindu-ti finalul!

Costi
[29.05.12 15:34:42]

@am2lei

Cam scurtă relatarea pentru un circuit care cuprinde atâtea lucruri interesante...

Îndemnul tău către cititori, de a se documenta temeinic este unul firesc, cu care sunt întru totul de acord.

Dar se pare că tu însuţi nu l-ai urmat în privinţa Slavaciei, despre care spui, total pe nedrept:

Sunt pe acest sait destul de mulţi care te-ar contrazice vehement şi categoric, venind şi cu argumente solide.

La Kosice numai catedrala ai remarcat-o?

În plus, nu ştiu pe unde ai umblat, dar eu am mers numai pe drumuri bune în Slovacia. De altfel, de la graniţa cu Ungaria până la Kosice şi mai departe la Preşov este autostradă, abia construită.

Şi mai departe, de la Preşov, până la Bratislava, practic pe toată lungimea ţării este autostradă, doar câteva mici porţiuni fiind neterminate.

am2leiAUTOR REVIEW
[29.05.12 16:05:19]

@Costi: @Costi: Relatarea mea este scurta din simplul motiv ca v-am citit review-ul despre Auschwitz si-l consider demn de Wikipedia .As putea eu sa mai adaug ceva? Ce am vrut eu sa scot in evidenta este ca aceasta excursie in aceste locuri ar avea un impact emotional mult mai mare daca citesti acele carti (evident, cine nu le-a citit si vrea sa ajunga aici). In al doilea rand, ma adresez tinerilor ca si mine, sa stie ca pot face aceasta excursie cu 2000 lei pentru 2 persoane si vizitand tot ce am scris mai sus, benzina, taxe de drum, cazare, mancare, intrare la obiective. Echivalent poate cu o saptamana la Brasov.

Referitor la Slovacia, intr-adevar, nu am specificat ca noi am preferat sa mergem pe drumurile nationale, sa ne bucuram de peisaj (si nu prea am avut de ce ne bucura - parerea mea) si sa evitam autostrazile, pentru care ar fi trebuit sa platim o vinieta de 10 Euro. Poate ca Slovacia e frumoasa, dar pe traseul spre Cracovia, fara sa te abati de la drum, noi am vizitat doar Kosice, satul Vlkolinec patrimoniu UNESCO si castelul Orava. Frumos, dar nu deosebit...

Nicu
[29.05.12 18:03:04]

Referitor la Slovacia - o tara scumpa

Eu am ales vacanta in aceasta tara chiar pentru ca poate fi si low-cost si mai trebuie sa adaug si frumos si deosebit.

In Polonia nu am ajuns in acest circuit dar sus in virful muntelui la 2634 m am primit mesaj pe mobil bun venit in Polonia.

Costi
[29.05.12 21:04:21]

@am2lei

Cred că nu am fost suficient de explicit. Când am spus că relatarea ta este scurtă, mă gândeam că mi-ar fi plăcut să dai mai multe amănunte despre toate locurile pe unde aţi umblat, nu mă refeream la Auschwitz.

Eu unul am apreciat faptul că ai făcut recomandări utile celor cu bugetul mai mic, pentru că şi eu sunt unul care face excursii "low budget", fiind bugetar.

Însă mie nu mi s-a părut Slovacia o ţară scumpă, aş putea spune că este cea mai ieftină ţară din zona euro şi mai ieftină decât, de exemplu, Croaţia.

E drept, când am fost eu, preţul vignetei era de 5 euro pentru o săptămână, acum este 10 euro pentru 10 zile

calatorul
[21.09.16 18:15:05]

O recomandare pentru o destinatie cam bizara, tinand cont de tristul renume pe care il are Auschwitz, nu prea seamana a oferta turistica de vacanta. Subscriu celorlalte ecouri care nu confirma faptul ca Slovacia e o tara scumpa, e neasteptata afirmatia cuiva care vine din Germania, o tara oricum mai scumpa decat Slovacia.

Apreciem sfaturile privind economia la mancare, sunt solutii alternative care permit cresterea duratei vacantei pentru cei nepretentiosi sau fitzosi, care vor sa serveasca masa la restaurant, adica sa manance ei, nu sa/i serveasca pe altii. Multumim pentru impresiile fugare impartasite, pacat ca nu avem si vreo imagine la indemana.

am2lei, calatorul, Costi, Nicu, sunflower
Alte impresii din această RUBRICĂRemember Auschwitz - Birkenau: