ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.05.2012
DIN: Timişoara
ÎNSCRIS: 23.08.10
MAY-2012

O vacanta placuta

Mi-am petrecut un sejur in perioada 19-26 mai, la Calimera Simantro Beach, un resort ce este inconjurat de o padure de pini. Resorul are 10 cladiri pentru cazare, 6 caladiri sunt cu camere mai micute iar celelalte 4 cladiri au camere mult mai spatioase, construite cu apoximativ 10 ani in urma. Cladirile au unul sau doua nivele, cele cu doua nivele sunt cu lift. Noi am stat in cladirea cu numarul 9, in camera 928, la etajul 2. Camera era pe coltul cladiri si era mai spatioasa decit celelalte, avand geamuri pe doua laturi ale camerei. Am solicitat agentiei doua paturi twin si asa am si primit. Paturile au fost maricele si foarte confortabile. Eu am avut o mare nemultumire datorita faptului ca patura nu era infatata si drept fata de patura am primit doar un cearceaf. In camera mai exista inca o canapea care probabil putea folosita drept pat.

Baia, suficient de mare, a fost cu cada. In baie erau rafturi, foarte utile pentru multele marutisuri necesare igeniei corporale.

Lenjeria de pat si prosoapele au fost schimbate zilnic.

Balconul era mare dotat cu uscator de rufe, doua mici fotolii, dar nu exista masuta.

Toate camerele au geamuri cu tamplarie de lemn. Noptile erau racoroase, asa ca dormeam cu gemurile inchise. Cu toate acestea ciripitul pasarelelor te trezeau dis de dimineata, inca inainte de rasaritul soarelui.

La geamuri nu exista plasa contra insectelor. Dar cum am fost prevazatoare, am avut aparat contra tantarilor, care parca toti au navalit in camera noastra. Dar contra furnicilor, care erau atat in camera cat si tot resortul, nu am avut nici o rezolvare. A fost un discomfort psihic sa stiu ca sunt peste tot furnici, dar pana la urma am reusit sa ma detasez si sa nu le mai simt prezenta.

Parcarea este in incinta resortului, se intra pe la bariera si este un paznic care te indruma spre locul de parcare. Parcarea nu este asfaltata, este pe teren nisipos.

Din parcare, bagajele, cat si noi, am fost “plimbate”cu minicarul.

Receptia si restaurantul principal sunt intre cele doua grupuri de cladiri.

In restaurantul principal masa se servea tip bufet. Mancarea a fost tot timpul proaspata si bine pregatita, gustoasa de-a dreptul. Supa era doar un singur fel, atat la prinz cit si seara. Felurile de mancarea nu variau de la o zi la alta, zilnic fiind cam aceeasi, dar erau foarte multe feluri de mancare, atat minuturi cit si mancare gatita. Ca desert erau 3-4 feluri de prajituri, atiat la prinz cat si seara. Fructele erau si ele din abundenta. Bauturile racoritoare se puteau servi de la bufet, dar puteau fi comandate si la masa atat la prinz cat si seara. Bere si vin se putea comanda la masa si la prinz si seara.

Pe plaja era un bar si o taverna unde se putea servi micul dejun tip bufet, iar prinzul si cina erau meniu fix la felul principal, iar salatele si desertul erau tip bufet. Bauturile se puteau aduce la taverna pentru masa de prinz sau cina, de la bar.

In cladirea cu receptia mai este un bar cu terasa, deschis de la ora 18 pina la ora 1 noaptea, dar dupa ora 23 bauturile erau contra cost.

In prima parte a resortului, cea cu cele 6 cladiri, este o piscina si un bar, dar barul in perioada aceasta nu a fost deschis.

In partea a doua a resortului, cea cu cele 4 cladiri, se afla o piscina exterioara si una interioara. Apa din piscine interioara era destul de calda, aproximativ 27-28 grade. Piscina interioara avea un dezavantaj pentru cei ce nu stiu sa inoate, apa fiind de 1,80 metri.

Erau doua echipe de animatori, una germana si una rusa. Pentru noi, singurele romance din resort, animatia nu a fost un punct de atractie in perioada zilei, deoarece necunoscand germana decat intr-o mica masura, nu puteam sa participam la nici o activitate. Seara insa mai mergeam la spectacolele echipei germane. Erau 10 animatori in echipa germana care munceau foarte mult pe tot parcursul zilei si serii. Unul din animatori, Marius, este un roman din Brasov. Am stat cu el in cateva seri, dupa terminarea programului animatorilor, la un “pahar de vorba”. Marius este un copil serios, ambitios si deosebit de muncitor. Desi nu stie limba germana decit in mica masura, vorbeste insa bine engleza, a reusit sa fie selectat pentru aceasta munca si chiar am vazut ca echipa de animatori l-a acceptat ca pe unul de al lor.

In resort este si o discoteca, dar nu am fost nici o data acolo.

Resortul fiind in mijlocul padurii, ferit de zgomotul orasului, era foarte multa liniste si asta ne dadea o stare de bine.

Pana la plaja era o mica distanta de parcurs, dar care era o adevarata incantare. Gradinile resortului sunt o minunatie, leandrii si trandafiri in floare erau la fiecare pas.

Plaja este micuta si nu cred ca in plin sezon este suficient de incapatoare. Sezlongurile sunt gratuite atat la plaja cat si la piscine. Nisipul este deosebit de fin si fara pietre. Apa marii a fost calda si rar au fost valuri, asa ca am inotat in voie mai in toate zilele vacantei mele.

De pe plaja in zilele senine se putea vedea muntele Olimp, pe a carui creste era inca zapada.

In timpul zilei mai stateam si la barul de la plaja. De acolo, de sus, privelistea apei marii era un adevarat spectacol de culori. In unele momente ale zilei culoarea apei ma facea sa cred ca sunt la Punta Cana, in Dominicana, doar ca…... nu era asa cald ca si acolo…... si nisipul extrem de fin, dar nu asa de fierbinte ca si pe plaja din Caraibe, imi amintea de Punta Cana…...

Am petrecut zile frumoase si linistite pana catre sfarsitul sejurului, cand au venit aproximativ 200 de turisti bulgari…... multi…... zgomotosi …. dezordonati…...

Toti angajatii resortului erau deosebit de amabili, marea majoritate vorbeau bine germana si engleza. Nu erau insa prea veseli si zmbitori…... si era doar inceputul sezonului turistic….

Pretul sejurului a fost 350 euro de persoana, dar am beneficiat de o reducere de 50% deoarece plata a fost facuta pana la 31.12.2011,7 nopti, cu servicii all inclusive.

Citisem pe AFA ca serviciile all inclusive in Grecia lasa de dorit, dar parerea mea este ca au fost servicii foarte bune pe parcursul intregului sejur.

Am cunoscut o familie de romani care de 11 ani lucreaza in acel rosort, doamna in restaurantul principal, iar domnul la intretinere. La o firma de rent-a-car din resort sunt alte doua romance. Ne-am oprit la o benzinarie si ……baiatul care ne-a pus carburantul era tot roman...

Nu am iesit afara din resort, nu am vizitat nimic, am dorit doar sa ne odihnim si sa ne bucuram de soare si apa calda a marii. Dar cum zicea cineva pe AFA…… Grecia nu pleaca de acolo…. Vor mai fi, cu siguranta, vacante pe care sa le petrec in Grecia ….

Trimis de hlli in 28.05.12 23:40:29
Validat / Publicat: 29.05.12 06:50:01
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 7217 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (hlli); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 o parte a camerei cu cele doua paturi foarte confortabile

sunflower
    [29.05.12 14:57:29]

Eu as fi innebunit sa convietuiesc acolo cu furnicile... Bine ca nu v-au piscat...

Mi-a povestit o prietena ce a petrecut un concediu tot in Halikidiki, ca ei au avut o soparla in camera...

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [29.05.12 18:58:27]

Problema cu furnicile e destul de nasoala, eu nu am avut niciodata asa ceva, administratorii hotelului ar trebui sa faca ceva sa le alunge de acolo.

In rest consider ca ai avut un noroc urias cu pretul, mancarea si hotelul si ma bucur ca ti-a placut, pacat ca nu ai vizitat cate ceva, acum vei ramane cu impresia ca in Grecia sunt furnici peste tot...

hlliAUTOR REVIEW
    [29.05.12 19:02:27]

@sunflower, da, prezenta furnicilor a fost foarte neplacuta. Cum am spus, am reusit sa ma detasez si sa nu le mai simt prezenta. Doar nu era sa-mi stric vacanta pentru niste insecte total inofensive!!!

De soparla nu am avut parte in aceasta vacanta si sper sa ma pazeasca bunul Dumnezeu si pe viitor.

In schimb, in Caraibe, in Punta Cana soparlele erau prezente mai peste tot in iarba. Sa inebunesc, nu alta!!! Furnici, din cele mari, negre si extrem de rapide, erau mai in toate camerele. Eu am avut noroc, in camera mea nu erau. In spatiile inchise, partial sau integral, mirosea puternic a insecticid. Ce puteam sa fac?!!! Multe alte lucruri frumoase si placute m-au facut sa uit de aceste neajunsuri si pot spune cu bucurie ca "am fost acolo".

Sa auzim de bine!!!

hlliAUTOR REVIEW
    [29.05.12 19:53:05]

@ionescunic, furnicile nu-mi vor schimba parerea despre Grecia si sunt sigura ca voi revenii cu nerabdare. Am intrebat la receptie de ce sunt atatea furnici si de ce nu se poate face ceva ca sa le extermine din acel loc. Si mi s-a raspuns ca resortul este in padure si nu au ce sa faca. Pacat ca nu s-au gasit solutii pentru rezolvarea acestei probleme.

Am cunoscut nemti care au povestit ca vin de 3-4 ani in acest resort si se aratau foarte multumiti. S-au obisnuit si cu furnicile?!!

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [30.05.12 08:34:39]

Soparlele sunt total inofensive si in plus folositoare vaneaza tantari, furnici si alte insecte... furnicile nu mai vin niciodata acolo unde a fost presarat putin praf de scortisoara, metoda incercata de mine cu succes !!!

mosunovac
    [14.07.12 19:03:17]

Ne-am intors recent din concediu de la acest hotel.

A fost destul de dragut, mancarea buna, poate chiar mai buna ca la turci, dar mici probleme de genul ca stateai la coada la fructe (spre exemplu aveau la masa de pranz doar pepene rosu la care stateai la coada de ti se facea acru!) sau ca prajiturile erau foarte putine!

Nu credeam ca exista popor mai putoros decat romanii dar am gasit grecii care spre exemplu maturau trotoarele cand tu de duceai la masa de dimineata pe la 08.30. Unul singur se scula mai devreme cel care curata piscina si am aflat ca era roman!!

Curatenia in camera uneori si ea lasa de dorit. Veneau dupa pranz cand copiii dormeau si atunci nu mai faceau curat! .

Un alt aspect negativ este absenta plaselor de tintari la ferestre. Era plin de tantari (seara) si ziua gaseai din belsug viespi. Furnicile nu erau chiar asa de speriat!

Inca un aspect negativ daca pot sa spun asa este lipsa internetului free (nici macar in holul receptiei) mai ales la un hotel de 4 stele

Apa marii extrem limpede iar plaja cu nisip fin si curata a meritat.

Totusi cred ca merita sa incercati acest hotel.

[14.07.12 19:11:45]

@mosunovac: asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Daca doresti, copiaza textul de mai sus si reincarca-l folosind linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

hlli, mosunovac, sunflower
    Alte impresii din această RUBRICĂSimantro Beach Hotel: