ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.05.2012
ÎNSCRIS: 20.03.08
STATUS: CONSUL
MAY-2012

Andre Rieu - un concert spectaculos

Dorind foarte mult sa vad ‘’live’’ un concert sustinut de Andre Rieu si a sa Johann Strauss Orchestra, am ales Budapesta ca locatie, pentru acest spectacol de clasa. Vazand prin luna ianuarie programul, si constatind cu parere de rau ca Romania nu era inclusa (inca, si o sa vedeti mai incolo de ce spun asta) pe harta acestui turneu, am avut de ales intre Viena si Budapesta ca cele mai apropiate orase – am ales Budapesta, datorita costurilor ceva mai mici si distantei fata de Bucuresti. La inceputul lunii februarie am achizitionat biletele de la firma autorizata sa le distribuie, la pretul de 65 euro. Nu mai erau disponibile biletele cele mai ieftine de 51 euro astfel ca am ales urmatoarea categorie.

Initial era prevazut un singur concert, sambata 5 mai, apoi datorita numeroaselor solicitari a mai fost programat inca un spectacol pe 4 mai – la acesta am si luat bilete. Am plecat din Bucuresti vineri dimineata la ora 5 pe un alt traseu decat cel folosit de obicei, si anume Pitesti-Craiova-Turnu Severin-Lugoj-Timisoara-Cenad. La celelalte plecari care erau sambata sau duminica mergeam pe traseul clasic prin Sibiu-Deva-Arad, dar acum plecarea fiind vineri am modificat traseul. Am procedat foarte bine deoarece traseul ales a fost mai liber (fara multe camioane) si mai putin stresant, desi este mai lung cu circa 25-30 km. Faptul ca orasele Craiova, Turnu-Severin, Caransebes si Lugoj beneficiaza de centuri ocolitoare usureaza parcurgerea traseului. Dupa ce treceti granita si ajungeti langa Mako la sensul giratoriu, faceti dreapta catre Mako si in centrul localitatii aveti indicator la stanga catre M5. Dupa intrarea pe autostrada mai aveti circa 2 ore si ajungeti la Budapesta. Traseul a durat cam 11 ore (cu pauze totale de circa o ora incluse) cu avantajul diferentei de fus orar – plecare ora 5 si sosire ora locala 16. Distanta intre cele doua capitale este de 802 km.

Dupa ce ne-am cazat si ne-am odihnit pe la ora 18.30 am plecat pe jos catre sala Laszlo Papp Arena sau Budapest Arena, aflata la circa 250-300 m de hotel.

Sala a fost construita intre anii 2001-2003 si arata foarte bine, asa cum trebuie sa arate o sala polivalenta – sper sa avem si noi cat mai curand o asemenea sala. La intrare bariere de genul celor de la metrou – scanai biletul si puteai intra – fara oameni de ordine, fara firme de paza, fara matahale care sa te caute de apa, aparate foto, camera video etc. Puteai intra cu apa, mancare sau aparatura foto-video neprofesionala, fara probleme. La interior erau mai multe spatii amenajate in care se vindea mancare, bere, sucuri, apa, biscuiti etc. Toalete multe si curate fara cozi si fara nervi. Totul este aerisit, lumea civilizata, fara inghesuiala, imbranceli si alte comportamente ‘’civilizate’’. Deci se poate si o sa vedeti mai incolo de ce spun asta! .

Ne-am ocupat locul in sala si cu ceva surprindere am constatat ca in jurul nostru se vorbea mult romaneste. Dupa ce am vazut cate masini de Romania sunt la hotel, m-am gandit ca si in sala sunt destui turisti romani. Spectacolul a inceput la ora fixata 19, cu intrarea in sala, printre spectatori, a componentilor orchestrei. Dupa inceperea spectacolului o mare parte a unui sector aflat mai aproape de scena a ramas libera, astfel ca ne-am ‘’deplasat’’ in zona in care biletul costa 85 euro de unde vizionarea a fost mult mai buna. Concertul a cuprins melodii binecunoscute ca Bolero, Radetzky March sau Dunarea albastra, unele mai putin cunoscute, dar si invitati din diferite tari. O prestatie deosebita a avut-o trioul Sankt Petersburg. Melodii cunoscute si antrenante au facut ca sala sa aplaude generos prestatia artistilor. Atmosfera extraordinara din sala a determinat orchestra sa revina cu vreo 7-8 bisuri, in timp ce spectatorii au aplaudat in picioare minute in sir.

La un moment dat, Andre Rieu a intrebat cati spectatori sunt din Budapesta, la aceasta intrebare radicand mana vreo cateva zeci de persoane. Urmatoarea intrebare a fost cati sunt din Ungaria – aici alte cateva zeci de persoane au fluturat mainile…... si a urmat intrebarea cati sunt din alte tari, la care peste 80% din sala a ridicat mana. Andre Rieu a intrebat de unde sunteti si intr-un cor lumea a raspuns din Romania. Artistul a ramas cateva clipe uluit si fara cuvinte, apoi la vederea steguletelor fluturate de compatriotii nostri a promis ca in anul urmator va veni si in Romania. Surprinderea imensa se citea pe chipul lui si a spus chiar ca are impresia ca este la Bucuresti nu la Budapesta.

Dupa acest episod a vorbit si in engleza, pana atunci vorbind doar in germana. Romanii din sala au creat o atmosfera senzationala si astfel s-a ajuns la aceste multe bis-uri. S-a cantat si Happy Birthday pentru orchestra care in acest an implineste 25 ani de cand isi desfasoara activitatea. Din tavanul salii ,,au cazut’’ cateva sute de baloane colorate, iar romanii din sala au facut ‘’buchete’’ ros-galben-albastre din aceste baloane. Daca nu erau atatia romani in sala, cu siguranta ca spectacolul se incheia mult mai devreme. O cunostinta care a participat la acelasi spectacol, dar la cel sustinut la Graz, in Austria, ne-a spus ca la sfarsitul concertului s-a aplaudat putin, apoi lumea s-a ridicat in picioare si a plecat fara nici un bis. Puteti vedea mai multe filmulete de la Budapesta cautand pe net.

Mie mi-a placut foarte mult acest spectacol si daca in 2013 va sustine si in Romania un concert (sau poate mai multe) as fi incantat sa merg din nou. A doua zi in Budapesta a inceput cu o plimbare prin Citypark sau parcul Varosliget. O replica a castelului Huniazilor de langa Hunedoara este atractia principala. Pe lacul de langa castel se pot face plimbari cu barca. Este cel mai mare parc din oras si multa lume vine aici pentru plimbari, alergare si relaxare. Langa parc este impresionanta Hosok tere sau Piata Eroilor pe care merita sa o vedeti. Chiar din fata pietei incepe bulevardul Andrassy, un bulevard elegant cu cladiri istorice, vile elegante si plin de verdeata. Puteti sa va plimbati de-a lungul acestui bulevard, iar apoi puteti lua metroul M1, linia portocalie, pana in centru la statia Deak Ferenc ter.

De aici am trecut podul cu lanturi si am facut o plimbare pe malul Dunarii, prilej cu care ne-am intersectat cu protagonistul principal al spectacolului din seara precedenta, Andre Rieu, aflat la o plimbare de voie prin oras. Cand eram vis-a-vis de Parlament mi-a atras atentia un obiect plutitor - era un autobuz care plutea. Este un autobuz care are posibilitatea de a merge si pe roti si de a pluti. El pleaca din piata Szechenyi Istvan, aflata langa Podul cu Lanturi, la orele 10,12,15,si 17. Mai multe detalii pe www.riverride.com. Am ajuns la podul Margit hid si am trecut pe el pentru a ajunge pe insula Margareta. Aici este ‘’raiul’’ doritorilor de plimbari cu placa, bicicleta, rolele. Foarte multa lume alege acest parc pentru plimbari, o masa la una din terasele de aici, sau pentru un picnic la iarba verde. Dupa mai mult de o ora petrecuta aici am pornit catre centrul vechi, nu inainte de a face un popas la impresionanta catedrala Sf. Stefan. Incet-incet am ajuns pe mereu aglomerata Vaci utca – aleea principala din centrul vechi cu magazine, terase, cafenele si restaurante si plina de turisti.

A doua zi dupa micul dejun am plecat catre tara, cu speranta ca si Romania va fi inclusa pe harta turneului pe care Andre Rieu si a sa orchestra il va intreprinde in 2013.

Rog un webmaster sa ataseze urmatoarea melodie:

http://www.youtube.com/watch? v=vAZbMjuM3dI

Trimis de BOGDAN DSN in 28.05.12 21:16:25
Validat / Publicat: 28.05.12 22:22:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 15797 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Laszlo Papp Arena sau Budapest Arena - o sala adevarata

TORA INGRID [29.05.12 07:32:54] »

Cum multi "artisti"care ajung in concert la Bucuresti si scot porumbelul cu "Buna seara, Budapesta! " ar fi fost cireasa de pe tort sa auziti la Budapesta "Buna seara, Bucuresti! " mai ales ca povestesti despre prezenta majoritara a romanilor. Faina relatare, poate data viitoare cand mai ai astfel de initiative lansezi un "zvon" printre colegi... Si eu il apreciez pe Andre Rieu, in special pentru atmosfera pe care stie s-o creeze in concertele sale...

Diaura* [29.05.12 09:45:39] »

Daca in adolescernta eram indragostita de multi actori sau cantareti, acum Andre este unica mea dragoste neimpartasita. Cum apalauda altii la concerete, asa imi vine mie sa il apalaud cand urmaresc un DVD cu concertele lui. Este super tare.

Omul asta a facut din muzica clasica o incantare pentru toate varstele; a scos clasicismul din incorsetarea rigida a sobrietatii si i-a dat un aer atat de tineresc si de vesel incat si daca te prezinti la spectacol in tinuta casual, nimeni nu te da afara la intrare; si daca iti manifesti zgomotos admiratia, el este multumit.

Oricare din cei care citesc acest RW si afla cand si unde va concerta in Romania... sa dea de veste; cred ca va fi o intalnire AFA de toata frumusetea.

@BOGDAN DSN Felicitari pentru ca ne-ai reprezentat acolo si pentru modul in care ne-ai povestit experienta ta. Imi si inchipui zecile de baloane tricolore si uimirea din ochii lui Andre Rieu.

BOGDAN DSN [29.05.12 18:47:49] »

@TORA INGRID: Intr-adevar Andre Rieu stie sa creeze o atmosfera destinsa si relaxata in care spectatorii de toate varstele se simt minunat. Omul stia foarte bine care este capitala Romaniei si care este a Ungariei si nu le-a incurcat deloc, desi le-a pronuntat de mai multe ori pe parcursul spectacolului.

@Diaura: La acest tip de concert lumea vine imbracata lejer, casual - erau si persoane imbracate la 4 ace. Am vazut mai multe concerte la care tinuta era la mare pret mai ales pentru cei din primele randuri.

Sper sa avem ocazia cu totii sa vedem in 2013 un spectacol al acestei orchestre, in frunte cu Andre Rieu.

El a fost foarte surprins cand lumea aplauda in continuare desi el ne trimitea acasa la somn - si bisurile au durat circa 30 de minute, iar intreg spectacolul a tinut 2,5 ore, cu o pauza de 15 minute dupa prima ora de concert.

Se vedea ca si lor le face mare placere sa concerteze.

balasa.stefan [30.05.12 12:52:03] »

Bogdan,

ai povestit atat de frumos! Imi place sa te citesc, scrii frumos si de fiecare data cand ajung la sfarsit, imi pare rau! Mi-ai trezit sentimente placute alaturi de Rieu. Eu, inca sunt in Bucuresti, in fiecare seara ma duc la spectacole, planificate cu mult timp in urma si luat bilete. Am pierdut spectacolul de aseara, un eveniment pentru Romania, aflat de el de la Cristina 65, biletele se terminasera de acum trei luni, cred ca am inteles bine ce mi-a spus colega noastra! M-am multumit cu "Doamna de Fier" din AFI Palace! Va invidiez pentru frumoasa viata culturala din Bucuresti! Cunosteam aceasta fata frumoasa a capitalei si numai pe ea am vazut-o, restul nu ma intereseaza!

O zi minunata tuturor!

P.s Iertati-ma! Acum am vazut ca eram logata pe contul baiatului meu!

BOGDAN DSN [31.05.12 08:59:02] »

@balasa. stefan: Multumesc, Stefan... adica Violeta. Pentru tine este saptamana culturala... e foarte bine oricum vremea nu ne ajuta sa facem altceva.

doina_c24 [31.05.12 10:56:12] »

Cu putin noroc, ne puteam intalni in Budapesta. Noi am avut bilete pentru concertul din 5 mai.

A fost o atmosfera fantastica, multa muzica buna, veselie, relaxare, dans si evident multi romani cu steaguri.

Am citit impresiile tale si am retrait cu emotie momentele concertului.

O zi buna!

llia [16.08.12 12:24:11] »

Superba descriere! Sincere felicitari! Si scuze pentru invidia pe care ti-o port pentru ca ai ajuns la acest spectacol in Budapesta, una dintre cele mai frumoase si linistite capitale europene din punctul meu de vedere!

evamaniu* [01.10.12 16:55:01] »

@BOGDAN DSN: Salut

As dori sa competez la prezentarea ta si impresia mea de la concert. Cel mai mult m-a impresionat punctualitatea: ora 19,00 a inceput spectacolul, ora 20 pauza, ora 20,14 Andre Rieu a intrat in sala si la 20.15 a inceput din nou spectacolul. In rest tot ce doresc tuturor celor care citesc aceste impresii sa traiasca pe viu senzatiile pe care ti le ofera acest minunat artist.

youtube

BOGDAN DSN [03.10.12 20:47:07] »

@evamaniu: Salutare, intr-adevar asa cum am mentionat in review spectacolul a inceput la ora programata - punctualitatea este remarcabila.

Abia astept sa vad daca in 2013 va fi programat un concert (sau mai multe) in Romania - cel putin asa a spus in timpul spectacolului din Budapesta.

raluca2222 [21.10.12 13:38:47] »

Il vreau si eu pe Andre Rieu in Romania si vreau sa se dea de veste in toata tara cand va veni pentru ca sunt multi doritori sa il asculte. Ma bucur cel putin ca umbla zvonul cum ca ar fi posibil sa il avem printre noi in 2013. Ar fi un minunat cadou pentru romani...

toamna43 [23.10.12 13:27:41] »

@BOGDAN DSN:

Draga Bogdan,

(imi permit acest mod de adresare datorita motivatiei ce ne leaga si a diferentei mare de varsta de care sunt sigura ca exista)

Sunt o fana inraita a celor ce se lasa dirijati si adunati la un loc fac Andre Rieru. Ei sunt cei ce imi umplu zilele, ii am in minte si ii fredonez mereu.

De multa vreme urmaresc si eu un concert la care sa pot ajunge. Am insa probleme de sanatate (pareza spastica pe ambele picioare) si nu am reusit inca sa gasesc calea care sa ma duca la acest datator de emotii si de viata ce ar fi pentru mine acest concert. Cu toate astea nu ma dau batuta. Budapesta ar fi o sansa in 2013, daca la noi nu va veni, ca Viena este prea departe si noi suntem la 70 de ani acus.

Vin cu rugamintea, daca ai informatii mai multe pe care mi le poti furniza legat de aceasta mare dorinta a mea, si poate printre ultimele, te rog sa mi le dai si tare ti-as multumi. Poate sa reusesc sa-mi asigur bilete din timp si sa putem merge. Poate acolo, unde a fi sa fie, sa ne si vedem. Budapesta am vizitat-o de multe ori, minunate amintiri am, oras de vis.

n***da@yahoo.com; n***s@holdmann.ro

[ regulile saitului interzic, din păcate, publicarea adreselor de mail; datele personale se pot transmite însă prin mesaje personale - nota webmaster]

Multumesc mult Bogdan ca existi si ai scris ce am citit si parca mi-ai dat o speranta.

Multumesc

BOGDAN DSN [29.10.12 18:18:15] »

@toamna43: Buna seara,

Cel mai usor este de urmarit site-ul oficial al artistului andrerieu.com, sper sa se tina de promisiune si sa il vedem in 2013 in Romania.

Trimit si un link catre un articol despre acest concert: ziuadevest.ro/editorial/2 ... budapesta-.html

[..] trimitere spre un site comercial, nepermisa cf Regulamentului; informatia se poate trimite prin mesaj personal - nota webmaster

sosso [02.01.13 23:31:53] »

@BOGDAN DSN: Bravo Bogdane, apreciez ca ai mers tocmai din Bucuresti pana la Budapesta pentru acest concert.

Mi-as fi dorit sa merg si eu, dar am o intelegere cu "ministrul meu de finante" de-acasa sa mergem la maxim un concert / an. Si cum aveam deja bilete la concertul lui Grorge Michael de la Viena din 06 septembrie, nici nu am mai adus vorba de acest concert.

Ma bucur ca ti-a placut sala, eu am vazut acolo mai multe concerte: Kylie Minogue in 15.05.2008, Jean Michel Jarre in 12 noiembrie 2008, George Benson in 22 iulie 2009 si Carlos Santana in 05 iulie 2011.

Am ales tot hoteluri apropiate de Lazlo Papp Arena: Hid Hotel, Carmen Panzio, hotel Happy Apartments.

Daca este cineva interesat de vreunul dintre aceste hoteluri, ii stau la dispozitie pentru detalii.

Anul viitor vor concerta in aceasta sala Eros Ramazzoti, Mark Knopfler, Robbie Wiliams... si probabil multi altii...

BOGDAN DSN [03.01.13 11:22:30] »

@sosso: am fost pana la Budapesta pentru ca in Romania nu a ajuns... inca. Voiam tare mult sa vad acest concert si de aceea am mers 1600 km dus-intors.

Sper sa-l vedem si la noi in 2013... asa a spus in cadrul acestui concert cand a vazut cat de multi romani erau in sala.

sosso [03.01.13 22:32:42] »

@BOGDAN DSN: In acest caz, poate ne vedem la Bucuresti...

dianamea [14.12.14 01:38:12] »

Si iata ca visul romanilor de a-l vedea pe Andre Rieu in concert a devenit realitate. Acum cand scriu, biletele la cele 4 concerte din 11,12,13,14 iunie 2015 au fost epuizate, la fiecare concert au fost epuizate cca 13000 de bilete in cateva ore. Speram sa fie cel putin 6 concerte, asa cum urmeaza sa fie in iulie la Maastricht, astfel incat sa putem merge cat mai multi romani, eventual si romanii din R. Moldova, si alti vecini iubitori de muzica de calitate.

BOGDAN DSN [14.12.14 21:54:45] »

@dianamea - mai bine mai tarziu decat niciodata... a intarziat doar vreo 2 ani .

A venit greu, da' si cand a venit... a vandut repede biletele, desi sunt mai scumpe decat prin alte tari. Este posibil sa se mai adauge si al 5-lea concert, in luna iunie nu mai avea nimic programat... vezi site oficial.

La Maastricht are 6 concerte (cel putin) in fiecare an... ca doar acolo s-a nascut.

dianamea [15.12.14 00:23:36] »

Cred ca meritam si noi romanii sa fim bagati in seama, la fel ca orice alta tara din Europa, in ceea ce priveste concertele. In afara de faptul ca multi romani au posibilitatea sa mearga la aceste concerte fara sa mai plateasca transport si cazare in alte tari, sper ca aceste concerte sa aduca turisti in Romania, la fel cum noi romanii am fost turisti mergand la concerte in tarile vecine. Cu siguranta se vor vinde biletele in totalitate la inca doua concerte, desi pretul e mare pentru multi romani, dar nu stiu daca aspectul comercial ii va determina pe organizatori sa ne faca favoarea de a organiza in total sase concerte, poate fi prea obositor in deplasare, nu ca la ei acasa la Maastricht.

dianamea [19.12.14 22:41:52] »

Iata ca va avea loc si al cincilea concert pe 6 iunie si poate va fi si al saselea, pe 7 iunie. Bravo lui Andre Rieu, organizatorilor si romanilor care apreciaza muzica buna, nu manelele.

dianamea [06.03.15 23:00:30] »

@dianamea: Am presupus si iata ca se adevereste, s-a anuntat pe 4 februarie ca se organizeaza si al saselea concert pe 7 iunie. Mai sunt doar trei luni de asteptare.

balasa.stefan, BOGDAN DSN, dianamea, Diaura*, doina_c24, evamaniu*, llia, raluca2222, sosso, toamna43, TORA INGRID
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Budapesta și împrejurimile:

• pagină generată în 0.063499927520752 sec