ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.05.2012
DIN: Craiova
ÎNSCRIS: 27.05.12
MAY-2012

Skiathos - paradisul de langa noi

Greceasca Pasxalis Terzis - IME ASTATOS POLI !!!

Insula Skiathos a fost introdusa din acest an in oferta principalelor agentii de turism din Romania, si pentru ca ma aflu printre fericitii romani care au petrecut pana in acest moment un sejur de vis in acesta insula minunata vreau sa va impartasesc "la cald" cateva impresii despre aceasta destinatie turistica.

Insula Skiathos este un paradis, in cel mai curat sens al cuvantului, si daca sunteti in cautarea unei destinatii superbe, relativ ieftine si care se gaseste aproape de tara noastra, atunci ati gasit locul perfect pentru o vacanta de neuitat.

Farmecul insulei este dat in primul rand de vegetatia luxurianta si foarte diversificata care o acopera, precum si de imbinarea intre constitutia sa muntoasa si minunatele ape cristaline care o incojoara. Cea mai mare parte din insula este turistica, in sensul ca veti gasi acolo o zona pregatita special pentru turisti (hoteluri, palje amenajate etc), dar are si o mica parte foarte interesanta si pe care va recomand sa o vizitati daca inchiriati un scooter sau o masina ce cuprinde gospodariile traditionale ale localnicilor cu gradinile si livezile lor de maslini, plaje salbatice, paduri dese si nu numai. Insula se poate vizita destul de bine si la pas (are 12 km lungime si 4 km latime), dar cel mai bine este sa inchiriati o masina sau un scooter de la agentiile locale la preturi foarte accesibile si sa va plimbati si pe drumurile mai putin umblate ale insulei. De asemenea, exista un autobuz care circula cu o frecvanta de 30 de minute si al carui bilet costa 2 euro si care va poate plimba dealungul insulei. Din portul Skiathos se pot inchiria barcute micute sau vapoare mai mari care organizeaza croaziere in jurul insulei sau catre celelale insule locuite din arhipelagul Sporadelor - Skopelos si Alonissos.

Insula are in jur de 50 de plaje, fiecare dintre ele avand o frumusete aparte dar cu siguranta cea mai frumoasa este binecunoscuta plaja Koukinaries, aflata in vecinatatea rezervatie naturale de pini ce poarta acelasi nume, cu nisipul ei foarte fin si cu apele ei transparente in care inoata pana aproape de mal pestisori galben-aurii.

Pe langa senzatia de paradis pe care o sa va ofere fiecare colt al insulei, cel mai mult m-a impresionat felul de a fi al grecilor care au fost peste tot foarte deschisi, amabili si calzi si care ne-au facut sa ne simtim cu adevarat minunat.

Se poate ajunge in insula Skiathos direct cu avionul pana la micutul aeroprt al insulei sau puteti opta pentru o traversare a Marii Egee dinspre alte zone ale Greciei. Eu am parcurs un drum de aproximativ 14 ore cu autocarul pana in orasul Volos iar de acolo m-am deplasat cu feribotul pentru aproximativ 2.5 ore pana la portul Skiathos Town.

Transportul cu feribotul costa 23 de euro de persoana pe sens (fiind cam cel mai scump de acest gen din Grecia, din cate am aflat), dar pentru grupuri se aplica reduceri bune si puteti plati doar 16 euro. Drumul de aproape 3 ore o sa va ofere o panorama foarte interesanta a Sporadelor si a zonelor invecinate si daca sunteti destul de norocosi o sa puteti intalni si cativa delfini in drumul vostru.

Posibilitatile de cazare sunt foarte multe, de la pensiuni destul de simple si pana la hoteluri de 5 stele, dar eu va recomand sa va alegeti un pachet de cazare inca din tara, contactand o agentie de incredere, pentru ca pretul obtinut o sa fie mai scazut in acest caz.

Arhitectura vilelor si hotelurilor din insula este foarte moderna (spre deosebire de cladirile vechi si traditionale din Skiathos Town) dar se imbina foarte bine cu mediul inconjurator (am aflat ca exista aspecte legale care reglementeaza chestiuni ce privesc inaltimea maxima a unei constructii etc) si arata minunat si ziua dar si noaptea, atunci cand sunt iluminate foarte-foarte frumos.

Insula este foarte apeciata in vestul Europei, mai ales de turistii englezi care se regasesc din plin in Skiathos si care se pare ca au inceput sa cumpere proprietati si case de vacanta acolo, urmand exemplul Printesei lor favorite, Diana, care era indragostita de aceasta insula si pe care o vizita adesea.

Daca nu alegeti o varianta de cazare all-inclusive, puteti cumara tot ce veti avea nevoie de la market-urile din insula, sau puteti alege sa mancati la minunatele taverne din Skiathos care o sa va incante cu meniul lor variat si deosebit de bine gatit. Va recomand sa mergeti neaparat la restaurantul En Plo, aflat chiar pe malul marii unde o sa gasiti o mancare excelenta si un ospatar Yianis (mai degraba entertainer) pe care nu o sa il uitati nicicand.

In loc de concluzii, va ofer recomandarea mea clara sa vizitati cu incredere Skiathos si o sa va simititi extraordinar acolo!

Trimis de Stancu Ciprian in 27.05.12 23:37:08
Validat / Publicat: 28.05.12 09:56:59
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 9202 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Stancu Ciprian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[28.05.12 07:46:01]

@Stancu Ciprian: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

[28.05.12 08:45:24]

Din pacate nu ne-ai dat absolut nici un detaliu despre hotelul in care ati stat (Golden Beach, avand in vedere rubrica pe care ai definit-o), in concluzie review-ul a fost mutat la rubrica "Descopera Skiathos".

Te rugam daca ai timp sa scrii si cateva randuri despre hotel, la rubrica deja definita pentru acesta, adica aici.

TORA INGRID
[28.05.12 10:33:01]

Fain review, pune si tu un pret total al sejurului ca sa stie tot omul ce si cat si ma alatur solicitarii wm sa scrii separat si detaliat despre cazare. Eu am vazut insula in una din acele croaziere de o zi organizate din Paralia, Olympic Beach etc, si mi-a facut cea mai buna impresie.

[28.05.12 11:20:37]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

[28.05.12 21:29:53]

@TORA INGRID: Salutare! Pretul sejurului a fost unul bomba; am beneficiat de o oferta a unei agentii din tara ce a inclus cazare si mic-dejun la hotel de 2 stele + transport cu autocarul si asistenta turistica la pretul de 299 lei!! In afara de aceasta suma, trebuie platit feribotul (asa cum am mentionat si in review). Fiind vorba de o insula, preturile nu sunt foarte piperate in ceea ce priveste mancarea, bauturile sau combustibilul (daca esti cu masina sau inchiriezi una). Spre exemplu o bere Mythos se putea cumpara cu 3 euro la restaurant, 1.5 euro la minimarket sau 1 euro la supermarket; o croaziera in jurul insulei putea ajunge la numai 15-20 de euro de persoana, in functie de cat de bine negociezi. Ca sa inchiriezi o masina costa 20 de euro pe zi, iar pentru un scooter bun 10-15 euro pe zi, in functie de capacitatea lui.

[28.05.12 21:52:10]

@webmaster77: Am scris un review si despre Hotelul Golden Beach, unde am fost cazati

[31.03.13 11:52:56]

cum e temperatura in mai? si apa in special

[31.03.13 12:16:45]

@justme_maia: Buna! temperatura aerului in luna mai este foarte buna, in jur de 28-29 de grade, ceea ce se resimte foarte placut. Din pacate nu pot spune acelasi lucru si despre apa, care era destul de rece la momentul respectiv si iti cerea un pic de curaj ca sa intri in ea.

[31.03.13 12:19:19]

ai fost la inceput sau sfarsit de mai?

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[31.03.13 13:40:23]

In mai apa devine buna doar spre sfarsitul lunii, pentru mine apa daca are peste 20 de grade este ok, sub 20 de grade mi se pare prea rece pentru a intra in ea.

In general in Grecia de nord peninsulara si insulara, temperatura de 20 de grade in apa se atinge in jur de 25 mai, uneori mai devreme alteori mai tarziu, in functie de vreme si de temperaturile medii din aer.

Skiathos fiind o insula minuscula, ar putea sa aibe parte de temperaturi mai mici ca in zonele continentale, aici sunt si curenti de adancime foarte reci, sau posibil sa beneficieze de curenti calzi, insa putin probabil.

Cert e ca in apa vei putea intra la sfarsitul lui mai, in rest doar cu setul de piroane, ori cuie, pe piele.

[31.03.13 13:54:57]

Si ce ai recomanda? sfarsit de mai sau sfarsit de septembrie?

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[31.03.13 14:06:28]

Eu as merge si la sfarsit de mai si la sfarsit de septembrie, normal nu in aceleasi locuri, am fost de atatea ori pana acum, insa e posibil sa ai zile de ploaie in ambele perioade.

Cred ca apa e un pic mai calda la sfarsit de septembrie, insa nu semnificativ.

Iunie e o luna mult mai potrivita pentru vacante in Grecia, dar si sfarsitul lui august si inceputul lui septembrie.

[04.04.13 11:40:34]

@justme_maia: am fost la sfarsitul lunii mai, incepand cu data de 24.

justme_maia, Stancu Ciprian, TORA INGRID
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Skiathos: