ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.05.2012
ÎNSCRIS: 20.03.08
STATUS: CONSUL
MAY-2012

O alegere convenabila

Prin luna februarie 2012 am cumparat bilete la unul din cele doua concerte sustinute de Andre Rieu in capitala Ungariei, astfel ca am fost nevoit sa caut si cazare pentru 2 nopti. In urma cautarilor pe net am facut un short list cu hotelurile calificate in finala, iar dintre toate acestea raportul calitate/pret/distanta fata de sala de concerte a fost cel mai favorabil Green Hotel Budapest. Pretul unei camere duble la acest hotel de 4 stele a fost de 113 euro/2 nopti/camera cu mic dejun, adica 28,25 euro/persoana/noapte. Trebuie sa stiti ca in afara acestui pret la receptia hotelului se mai plateste taxa de oras de 1,4 euro/zi/persoana – noi am platit 1600 forinti/camera/2 zile.

Adresa exacta a hotelului este Kerepesi utca 34 iar coordonatele GPS sunt: N47.500512, E19.110870 – acestea sunt luate de pe site-ul hotelului. Se ajunge foarte usor de pe M5 – pe site gasiti si o harta. Hotelul este amplasat foarte aproape de sala de concerte si de statia de metrou Stadionok – aproximativ 250-300 m. Alte mijloace de transport care ajung la sau langa hotel sunt tramvaiele 1 si 1A si autobuzele 95,130 si 178, dar si troleibuzele 75,77,80 - statia Stadionok. Cel mai usor si rapid se ajunge in centru cu metroul – sunt doar 4 statii si aceasta distanta se parcurge in doar 10 minute.

Amplasarea foarte convenabila din toate aceste puncte de vedere, pretul bun si review-urile/notele bune acordate pe site-urile specializate au dus la alegerea acestui hotel pentru cele 2 nopti de cazare din Budapesta. Am ajuns pe la ora locala 16.15 si ne-am cazat foarte repede, dupa completarea formularelor binecunoscute. Concertul incepea la ora 19 astfel ca am avut timp sa ne relaxam/odihnim putin dupa drumul lung.

Dupa denumirea hotelului v-ati dat seama ca foarte multe locuri/lucruri din hotel sunt decorate/vopsite in nuante de verde. Camera dubla pe care am avut-o nu a facut exceptie, husele de pe paturi erau verzi si o parte din faianta si gresia din baie aveau tonuri de verde. Camera este spatioasa iar pe peretele din spatele patului este un frumos decor floral – probabil tapet. Hotelul dispune de internet wireless, iar acesta este gratuit.

In camera, sub televizor se afla un mic frigider, util in perioadele calduroase. Atentie! - intrerupatorul de langa priza televizorului, nu aprinde vreo lampa, ci porneste/opreste frigiderul. Camera dispune de aer conditionat, dar si de un ventilator, cu mai multe trepte de viteza, aflat deasupra lampii si care este actionat de un snur. Un dulap mare cu 2 usi glisante se afla langa pat – in dulap se afla si un seif. Despre programele de la televizor nu pot spune nimic – nu am pornit deloc acest LCD.

Baia este destul de mare si are prosoape, sapun, gel de dus si pahare, dar din dotare lipsea foen-ul – accesoriu obligatoriu la 4 stele - eu nu am fost deranjat de acest lucru.

Micul dejun care se serveste intre 7-10 a. m, este variat si a fost putin diferit in cele doua dimineti petrecute acolo. Meniul este compus din mai multe feluri de mezeluri si branzeturi, oua fierte, crenvursti si carnaciori, un pateu foarte bun, diverse mixuri de salate, lapte, ceai, cereale, gemuri, miere, crema de ciocolata, chec, fructe. Este suficient, poate satisface multe gusturi si pentru un hotel de 4 stele este foarte ok. Exista si o terasa unde se poate servi in aer liber masa de dimineata. Hotelul dispune si de un restaurant unde puteti servi preparate traditionale si nu numai la preturi convenabile (mult mai mici decat in centru). La circa 100 m de hotel se afla un magazin de paine si preparate de patiserie de unde va puteti aproviziona, iar langa acesta este un minimarket cu de toate (apa, sucuri, bere, dulciuri etc). Cu ocazia acestui concert hotelul a fost ocupat in proportie de 60-70% de romani veniti la acest eveniment. La bucataria hotelului lucreaza si un roman, care a fost amabil la diversele solicitari ale turistilor.

Un lucru deosebit de important este parcarea gratuita din fata hotelului, existand si posibilitatea de a parca masina in garaj contra sumei de 5 euro/zi. A fost putin ciudat sa vezi in fata hotelului multe masini cu numar de RO si sa auzi la tot pasul vorbindu-se romaneste – aveai impresia ca nu esti in afara tarii.

Consider ca acest hotel este o alegere buna, indiferent daca mergeti la concerte sau doar sa vizitati orasul, datorita pozitionarii convenabile in apropierea mijloacelor de transport, a parcarii gratuite, pretului si serviciilor oferite.

Despre experienta concertului si cateva locuri vazute in Budapesta voi scrie un alt review.

Trimis de BOGDAN DSN in 27.05.12 21:36:49
Validat / Publicat: 27.05.12 22:42:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2068 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Camera dubla de la Green Hotel