ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.05.2012
DIN: Cluj Napoca
ÎNSCRIS: 02.04.12
FEB-2011

Zillertal paradisul schiorilor si nu numai

Am citit review-ul adryanei si intr-adevar este o zona extraordinara unde ai ce face indiferent ca schiezi sau nu, indiferent in ce anotimp alegi sa mergi. Eu am sa scriu despre zona de schi de acolo pentru acei care sunt pasionati de schi / snowboard sau vor sa se relaxeze pe munte. Am intalnit foarte multe persoane care nu schiau si erau foarte incantate de zona, foloseau timpul la sanie, sus pe munte admirand peisajele, distrandu-se la apre-ski -urile de sus sau de la baza partiilor si in plus practicand sporturi (tenis de camp, patinaj, hochey, curling) sau relaxandu-te in piscinele termale din zona (Fugen sau Mayerhoffen).

Zillertal este una dintre cele mai cautate zone din Austria deoarece nu este o zona asa scumpa (precum Kitzbuhel, Ischgl, St Anton), este foarte activa, in plus este un adevarat paradis pentru cei care schiaza 668 de km de partii (de la incepatori pana la cei avansati toti cu siguranta au de unde alege).

Se ajunge relativ usor. Noi preferam de fiecare data sa mergem cu masina personala sa facem un popas la Viena (unde cu siguranta gasesti o camera la 30-35 de euro) pentru a nu fii rupti cand ajungem la destinatie. Se ocoleste Budapesta pe M0 se intra pe M1 se trece fde Gyor intrarea in Austria se face pe la Hegyeshalom-Nickelsdorf se intra pe A4 spre Linz apoi Salzburg iar in cele din urma se merge pe vale spre statiunea unde v-ati cazat. Din nou insist sa va luati ski passul din prima zi pentru a nu sta la coada dimineata.

4 zile de ski (superski pass care va ofera accesul in toate cele 4 vai + ghetar peste 668 km) va scot din buzunar @ 150 de euro iar daca aveti picioarele tare si schiati 5 zile atunci trebuie sa dati @175 de euro. In orice caz merita fiecare cent daca sunteti pasionat. Peste 160 de instalatii de cablu, oameni prietenosi si nu in ultimul rand partii pentru toate gusturile sunt gata sa satisfaca apetitul oricarui schior indiferent cat de pretentios.

Personal schiam 2 zile pe Zillertal, 2 zile pe Penken si 1 pe Kaltenbach (asta deoarece 4 ani am schiat pe acest domeniu). Daca mergeti prima data aici eu va recomand sa incercati fiecare zona iar la sfarsit mai puteti schia pe cea care va placut cel mai mult. Important e sa va luati nelipsita harta si sa va planificati tot timpul partiile. Din nou va recomand sa folositi buss-urile deoarece sunt gratis pentru cei care au ski pass si va lasa exact la gondole. In plus circula foarte des si astfel uitati de stress-ul parcarii care este totusi mare si puteti sa consumati si o bautura traditionala dupa o zi agitata.

Incepem cu zona Kaltenbach (7 km de Fugen), inaltime de 2500m si 170 km de partie. Telecabina este cu 8 locuri ceea ce face ca accesul sa fie rapid la piste. Ce imi place aici este ca poti ajunge pe schiuri / snowboard pana jos in statiune. Partia de aur a lui Stephan Eberharter o partie foarte frumoasa de 8 km acolo unde celebrul austriac a castigat aurul. 2 funpark-uri pentru pasionatii de placa si 39 km de pista pentru ski fond intregesc tabloul alb din aceasta zona. In plus martea si vinerea se poate schia pe nocturna pana la ora 22.00. Apres ski -uri extraordinare la fel ca in fiecare zona, restaurante si multe alte modalitati de distractie.

Zillertal Arena nu are nevoie de nici o prezentare. O zona cu adevarat superba. 165 km de partii pentru toate categoriile, conexiuni foarte bune, restaurante si zone de distractie impresionante. Este zona unde dupa parerea mea si cei mai pretentiosi vor aprecia oportunitatile oferite de Arena. In ceea ce priveste siguranta, calitatea si serviciile oferite turistilor in regiunea Alpilor, Zillertal Arena a fost desemnata locul 1 in anul 2010-2011 si a primit premiul de „Cea mai bună regiune de schi “ asa nu are rost sa va mai povestesc :) merita. In plus au o "partie de sanius" (ei asa o numesc) eu as numi-o altfel (un fel de carusel) Arena Coaster, extraordinara. 6-7 minute, 1450 m si destula adrenalina la un pret de 4,5 euro.

Penken - am lasat-o ultima pentru ca imi place cel mai mult. La fel ca si oraselul Mayrhofen. Ski, distractie ceva extraordinar. Nu zic ca in celelalte zone nu gasesti asta dar mie aici mi-a placut cel mai mult. In Mayrhofen gasesti agitatie si seara daca vrei. In afara de Fugen unde este un club mai mare (chiar langa Thermal Spa) zona este linistita. Penken dispune de partii largi iar atunci cand soarele le ,,bate" este ceva superb. Cireasa de pe tort este partia "Harakiri" care are o inclinatie de 78%. La toate acestea se alatura Vans Penken Park care este un punct de intalnire recunoscut international pentru freestyle. White Lounge Iglu Bar este unul dintre cele mai spectaculoase locuri pentru o petrecere dupa o zi pe partie. As mai adauga Yeti Apres Ski Bar. La pizzeria Mamma Mia (e la iesire din Mayrhofen) se mananca foarte bine, ai de unde alege chiar daca vrei sa consumi pizza, paste sau alte sortimente de mancare. Chelnerii sunt foarte prietenosi, te bine dispun tot timpul.

Eu pe ghetar nu am schiat. Merg in sezon (ianuarie-februarie) perioada in care sus aproape de 3600 este destul de frig, vant etc. In plus in aceasta perioada partiile sunt extraordinare. Pe ghetar poti schia tot restul anului chiar si in august cand probabil o sa schiezi in tricou :) si cred ca ar fi mult mai placut.

Ca si relaxare poti alege Fugen acolo unde se afla Erlebnistherme. 2 ore sunt 8 euro si o sa ai parte de multa distractie si relaxare. Masaje subacvatice, apa termala si putina distractie pe topogane sau in bazinul cu valuri este tot ce iti doresti dupa o zi plina de ski. Noi dupa ski si normal apres ski mergeam la o baie si o sauna sa ne revenim :). Mai este in Mayrhofen un bazin insa nu vi-l recomand nu ca nu ar fii frumos, dar este mai micut decat acesta, lumea este mai agitata, multi copii in sezon aproape ca nu ai loc sa innoti.

In rest atat in Zell am Ziller precum si in Fugen si Mayrhofen sunt terenuri de tenis, curling, squash, piste pentru saniute :) si celebrele apres skiuri pe care trebuie sa le incercati.

Trimis de bogdanfifa in 26.05.12 12:05:29
Validat / Publicat: 26.05.12 15:22:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 6523 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdanfifa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Chiar si pe cele mai inalte culmi, totul arata superb

[26.05.12 12:31:19]

ca si text muzical as pune: http://www.youtube.com/watch? v=0-Ej7VakKXY&feature=related

-------------------------

[26.05.12 21:28:40]

@MCM: multumesc frumos

adryana
[27.05.12 09:18:00]

frumoasa prezentare, te felicit si acum putem spune amandoi ca am prezentat zona aceasta superba Zillertal din toate pc. de vedere - prin ochii unui simplu turist (eu) si prin ochii unui schior adevarat.

[27.05.12 18:15:41]

@adryana: Speram ca am raspuns tuturor intrebarilor despre aceasta zona. In orice caz si review-ul tau este foarte complex si foarte util. Un adevarat ghid turistic pentru aceasta zona. Oricum de asta suntem aici si facem parte din familia AFA sa oferim sfaturi si impresii corecte astfel incat sa ne facem fiecare vacante la superlativ

adryana, bogdanfifa, MCM
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Zillertal: