ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.05.2012
JAN-2012
2 AD. + 1 COPII -- v: 8 ani

la PMM* = 89 USD

O vacanta de neuitat!

Zbor excelent cu compania nationala. De sus se vad piramidele.

Cazare super ok, camera mare, curatenie. Resortul este urias, avand acces si la Mamluk, hotelul vecin, unde apa din piscina incalzita era la temperatura optima.

Mancarea ptr toate gusturile, multe legume, f gustoase, peste, vita, pui, prepelite, crabi, fructe de mare, branzeturi, ... mancare cu specific local, ... nu au fost probleme, de nici un fel... si copilul meu e un mare mofturos! Fructele, in mare parte, exotice, iar ceea ce ramanea se transforma in sucuri naturale... bauturile locale ok.

Hotelul este populat de multe natii, si va asigur ca asta conteaza: compenseaza comportamentul indolent si nesimtit al vecinilor de la rasarit! Aproape ca nu-i simti ca sunt in hotel.

Vremea excelenta: 28 grade! (un noroc!) Am vizitat Cairo, Luxor, beduini (cu safari in desert-super aventura!), plimbare la corali (cu snorkeling) si bazarul de vis a vis... preturi f bune, negociabile. Sunt insistenti, vor musai sa iti vanda ceva sau pur si simplu solicita o lira. Ignorati-i total, nu priviti catre ei si scapati repede. Egipt- experienta care trebuie marcata, istoria este peste tot. Oameni saraci, dar prietenosi.

Resortul merita din plin, sunt si mici defecte, dar impresia generala le sterge! In Cairo si Luxor am mers cu compania tur operatoare de la care am luat excursia, ghid in lb romana, foarte bun vorbitor, fara sa fie odata macar in Rom!

Ianuarie-martie este perioada optima de mers daca vrei sa vezi Egiptul! Nu e foarte cald, nu simti oboseala. Copilul meu de 8 ani a suportat surprinzator de bine totul. Mi-am sarbatorit ziua acolo si am primit un tort, cu scrisoare olografa de la managerul hotelului. I-am multumit si am stat de vorba cu el, un om educat, cu o engleza impecabila.

Daca mergeti in excursii si va intoarceti tarziu in noapte, exista serviciul "late diner"-adica gasesti o mancarica, calda! Despre personal, pot spune ca este amabil, prietenos, dar sunt foarte preocupati sa ii satisfaca pe rusi. Din discutiile cu ei am inteles ca nu ii simpatizeaza, dar le lasa o gramada de bani... si cum banul vorbeste...

Gradinile sunt SUPERBE! Se aud si avioanele, daca aveti somn bun, nu prea conteaza. Probabil in sezon sunt mai intense cursele, dar iarna e ok. Plaja foarte curata, nu stiu daca sunt suficiente locuri ptr plaja in sezon, dar noi nu am avut probleme. Oricum sunt vreo cinci piscine mari, deci se compenseaza. Merita si serviciile spa! Nu stiu ce sa mai scriu, sunt multe de povestit...

As reveni fara retinere la acest resort!

Trimis de adinasilvia in 25.05.12 11:37:54
Validat / Publicat: 25.05.12 17:46:58
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 8538 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adinasilvia); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 detaliu camera..
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 89.25 USD pe cameră

[25.05.12 13:34:09]

@adinasilvia: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

adri-nico
    [25.05.12 19:11:01]

Ai punctat destul de bine fiecare facilitate. Ne poti povesti in detaliu despre fiecare excursie pe care ai facut-o?

Pupa din partea mea personajul din P05.

fighter
    [25.05.12 19:18:48]

Foarte scump acest sejur, de banii astia ati fi facut un concediu mai exotic

balasa violeta
    [25.05.12 20:21:41]

Bine ati venit!

Curajosi mai sunteti, tinand cont de evenimentele care au fost!

Un sfarsit de saptamana minunat tuturor!

[27.05.12 10:50:10]

@fighter: Am declarat cat am cheltuit efectiv, cu excursii cu tot.

Costul pachetului 7 nopti+asigurari+orice altceva, 2adulti +copil a fost de 1350 eur. (copilul a platit doar avion 280 euro). Excursiile le-am cumparat de cum am ajuns la hotel.

[27.05.12 10:55:20]

@balasa violeta: Culmea ironiei este ca acolo era liniste si pace si la noi erau protestele de la Universitate! La ei protestele au fost mai ales in Cairo, in statiuni era ok, nu au nici ei interesul sa piarda turisti -este sursa de venit principala, alaturi de agricultura. Daca ar fi fost proteste nu am fi mers in Cairo. Sa zicem ca am fost curajosi, dar parca toate au fost de partea noastra. Daca se linistesc dupa prezidentialele astea, credeti-ma ca nu exista niciun risc. Majoritatea romanilor cu care ne-am intalnit veneau a 2-3 oara! E o destinatie foarte frumoasa.

[27.05.12 11:11:10]

@fighter: Am omis o recomandare: in Egipt nu riscati la hoteluri sub 4 stele! Am preferat sa platesc 5 stele ptr a avea o vacanta fara probleme. Am alocat destule nopti cautand hoteluri in diverse regiuni, citind comentarii pe forumuri si site uri specifice. Calatorind cu un copil sunt mai multe responsabilitati si prefer sa platesc ceva mai mult dar sa fiu linistita. Si am mai ajuns la o concluzie: ptr a vedea Egiptul cel mai potrivit este sejurul tip croaziera. Este obositor, dar merita. Totul e sa nu mergeti mai tarziu de martie, ptr ca se face foarte cald. La plaja e ok, dar in excursii e groaznic.

[27.05.12 11:25:40]

@adri-nico: ok, sa va povestesc:

Prima excursie a fost pe Marea Rosie, la snorkeling. Cel mai bine e sa voi echipamentul, ptr a evita sa imprumutati de la ei. Am mers in larg cu o barca cu fundul de sticla (de fapt un plastic transparent), prin care vedeam peisajul marin. Copii foarte incantati cand vedeau o pisica de mare, peste balon pesti mai mari sau mai mici foarte viu colorati, corali in diverse culori. Puteti cumpara un aparat foto subacvatic, noi am facut-o dar nu ne-au prea iesit pozele! Ne-am scufundat sa vedem coralii, apa nu era foarte calda la vremea aceea asa ca unii dinre noi nu au stat mult cu capul sub apa. Barbatii, in general, s-au desprins greu de corali. Frumusetea adincurilor e inedita ptr cei care o vad prima data. Daca ne-am intoarce in Egipt am face-o numai ptr scufundari. Sunt resorturi care au coralii chiar la tarm si astfel nu ai nevoie sa iesi in larg ptr snorkeling. Asta mai ales in Sharm. Nu am ales Sharm ptr ca doream sa vedem Ciaro si Luxor. Poate next time. Excursia a durat cam 4 ore.

A doua excursie a fost in Luxor-coincidenta, de ziua mea. Am plecat pe la 4.00, cu un pachetel ptr mic dejun, de la hotel. Si apa. Acolo e foarte important sa bei apa numai imbuteliata. Evitati chiar si gheata din bauturi, care e facuta cu apa de la chiuveta si va poate deranja stomacul (asta o stim de la experimentati). Revin cu drumul spre Luxor, un fel de DN1 mai arid si agitat. O parte din drum prin desert-soselele sunt excelente! Se pleaca in coloane de autocare

fighter
    [27.05.12 11:50:01]

@adinasilvia: am crezut ca 2000 de euro a fost avionul si cazarea, 1350 e un pret ok pt 5 stele, tot am vrut si noi sa mergem in egipt dar nu am mai apucat din cauza altor ispite, dupa au fost revoltele, poate la anu...

vrem sa incercam si noi snorkelingul

super concediu!

[27.05.12 12:35:45]

@adri-nico: iti raspun in episoade... scuze...

Deci spre Luxor... ghidul ne-a povesti ore in sir depre orice-politic, social, obiceiuri, egalitate femei-barbati, filosofii de viata, agrigultura... istorie...

Am vizitat Valea Regilor, Valea Reginelor, Deir el-Bahri, Colosii din Memnon, plimbare pe Nil, Karnak (colosal). Masa in regim bufet, foarte buna. Fara bauturi, decat apa. Temperatura in Luxor 31-32 gr, deci ne-am cam turtit. De aceea recomand sa nu vizitati mai tarziu de aprilie...

Ne-am intors la hotel in jur de 23.00. Sunt foarte punctuali si organizati.

Impresie generala, personala, din aceasta plimbare: saracie multa, istorie peste tot, muncitori (orice petec de pamant care rodeste este cultivat), postez ceva poze cu peisaje Luxor-contrast intre vegetatia bogata si desertul ce se iveste chiar langa aceasta... Am vizitat si "fabrici" de alabastru, bijuterii, in realitate magazine, care la inceput iti prezentau modul ne manufacturare apoi te invitau la cumparaturi. Recomand shopping la Cleopatra Bazar, linga hotel-nu ratati nimic si preturile sunt ok. Daca nu va place sa negociati sunt si mag. cu pret fix.

dorupetre
    [27.05.12 14:46:16]

Frumoase impresii si frumoase amintiri cu care ve-ti ramane.

Si noi am vrut sa mai ajungem in Egipt, dar din pacate nu am mai putut.

A-ti fost la inceput de ianuarie sau catre sfarsit?

Te intreb acest lucru, deoarece si pe noi ne-ar tenta o iesire in ianuarie anul viitor, de ziua sotiei mele, zi care este catre sfarsitul lunii ianuarie.

Un vot si de la mine.

[28.05.12 11:19:59]

@dorupetre: am fost in perioada 7-14 ianuarie. Din nefericire, deoarece nu au mai existat rezervari dupa aceasta perioada, au fost sistate zborurile pina la inceputul sau mijlocul lui martie, deci noi am fost ultimul charter al iernii. Vreau sa subliniez ca noi am avut mare noroc de o vreme mult mai calda fata de normal (28-29 grade fata de media de 21grade). Apa marii nu era calda. Daca doriti o vreme fara risc incercati martie-aprilie, cand si apa marii e calda (poate de Paste!).

adinasilvia, adri-nico, balasa violeta, dorupetre, fighter
    Alte impresii din această RUBRICĂSunrise Garden Beach Resort & Spa: