ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.05.2012
AUG-2011

Sub orice critică
Extrem de nemulțumit

Ingrozitor... De evitat!...

Din pacate nu am gasit impresii despre acest hotel inainte de plecare si nici acum nu aparea pe site. De aceea m-am hotarat sa postez impresii pentru ca sa nu pateasca si altii ce am patit noi.

A trecut un an de la experienta neplacuta pe care am avut-o in vacanta petrecuta la acest hotel, dar gustul amar nu a trecut. A fost primul concediu cu fetita noastra care avea doi ani si pot spune ca am ramas cu o amintire urata pe care nu mi-o pot sterge din memorie.

Nu stiam hotelul din primul nostru concediu la Nisipuri, dar am dorit un hotel aproape de plaja (cine a fost la Nisipuri a facut cunostinta cu scarile pe care trebuie sa le cobori spre plaja), iar agentia de turism m-a asigurat ca totul va fii in regula.

In primul rand am ajuns in Nisipuri pe o vreme intunecata si ploioasa. Cu toate ca mai fusesem in statiune am gasit hotelul foarte greu. Am parcat masina si ne-am grabit spre receptie.

Receptionera ne-a zambit politicos, s-a uitat pe voucherele de cazare (s-a lamurit de unde venim) si ne-a inmanat cheia unei camere din celalalt capat al hotelului. Dupa ce am strabatut tot hotelul (aripa de 4 stele si pe cea de 3 stele), am gasit o camera care se vroia de 4 stele.

Camera se afla in zona de 3 stele si din balcon se vedeau un zid si tomberoanele de gunoi. Camera avea un puternic iz de statut, iar pe holuri era o galagie crunta. Ne-am intors la receptie unde i-am explicat receptionerei, cat de calm am putut, ca am platit sejur all-inclusiv la 4 stele si ca nu pot accepta nici camera si nici faptul ca trebuie sa traversez zilnic tot hotelul pana la restaurant (intrarea in restaurant este langa receptie). Mi-a spus ca tot 4 stele are camera si ca hotelul este plin. Am solicitat si am insistat sa vorbesc cu seful hotelului si intr-un final a aparut o alta domnisoara care a inceput sa butoneze. Cand s-a uitat pe ecran s-au putut obseva o multime de camere libere, dar probabil oprite pentru altii. Intre timp colega a cazat un italian la etajul 2, fix deasupra receptiei. Noua ni s-a oferit un studio la ultimul etaj si am fost de acord cu camera. Totul a durat aproximativ o ora.

PARCAREA: foarte mica, fix 8 leva/zi - 80 leva dintr-un foc. Paza consta intr-o bariera pe care o ridica un "nene", iar daca pierdeai locul cu greu gaseai altul.

CAMERA: s-a dovedit punctul forte al sejurului, singurul de altfel. Era imensa, cu mocheta pe jos, cu un pat matrimonial, un pat de o persoana, o canapea si doua fotolii. Aerul conditionat era functional, dar cam, zgomotos, ceea ce a fost foarte bine tinand cont ca acoperea galagia din timpul noptii (vis-a-vis este o discoteca cu program pana la ora 04:00). Baia de asemenea mare si foarte curata. Se facea ordine zilnic, se schimbau prosoapele daca se lasau pe jos, iar lenjeria ne-a fost schimbata de doua ori in 10 zile, cat a durat sejurul.

PISCINA: Cu miros puternic de clor care era pus seara la 18 cu galeata. Sezlongurile sunt asezate direct in strada, iar barul de la piscina este "o gluma nesarata".

RESTAURANT: Un singur cuvant DEZASTRU.

Dupa ce ne-am linistit am hotarat sa coboram la restaurant pentru masa de seara. Am fost dezamagita de mancare, mai ales ca fetita, desi nu este mofturoasa, nu prea avea ce sa manance. Era doar inceputul...

A doua zi aveam sa constatam ca nu aveam ce sa mancam, la propriu. Nu suntem pretentiosi la mancare, dar nici nu putem inghiti orice.

La micul dejun erau numai oua fierte si omlete ciudate, laptele era dintr-un dozator si era rece (avea si gust ciudat, iar fetita l-a refuzat), cerealele nu aveau gust, cafeaua se lua de la dozator (atunci cand functiona), mezelurile mereu aceleasi si cu un gust greu de descris. Singurul lucru comestibil erau legumele (rosii, castraveti, ardei), maslinele si fructele (care se terminau repede, dar se completau imediat), cornuri cu unt si chifle.

La pranz erau 2 ciorbe crema cu gust imposibil, mancaruri cu sos (gratar am avut o singura data in 10 zile), singurele lucruri comestibile fiind salatele simple (fara sosuri) si fructele. Evident ca regaseam ouale si mezelurile de dimineata intr-o salata cu sos alb, legumele in salata cu branza, etc.

Seara aveam aceeasi mancare de la pranz putin regandita. Ca in toate cazurile "nimic nu se pierde, totul se transforma".

Pentru noi a fost un soc tinand cont ca am mai fost in aceeasi statiune la hotel Excelsior (3 stele) unde mancarea a fost foarte buna si ne-am simtit excelent.

In fiecare zi am mancat la restaurantele din statiune si am consumat de la hotel numai fructe, apa, cafea, sucuri si bere. Inghetata era servita intre 12 si 16 si era numai pentru copii. Sucurile de la dozator erau indoite cu apa ca si berea.

Spre norocul nostru stiam cat de cat statiunea si am mers sa mancam la terasele si restaurantele de pe promenada, dar am mai cheltuit inca 400 euro ca sa putem manca in cele 10 zile. Am preferat asa decat sa ne imbolnavim cu totii si sa ratam tot concediul.

Plaja: este departe de hotel, dupa ce traversezi stada principala, doua terase si zona cu magazine de suveniruri. La plaja se achita taxa de sezlonguri si saltele (total 20 leva zilnic).

Marea: a fost curata si linistita; la fel si nisipul a fost curat.

Recomandarea mea sincera este sa evitati pe cat posibil acest hotel. Pe mine m-a facut sa-mi schimb parerea despre Nisipuri si sa schimb statiunea.

Trimis de Annabella in 24.05.12 15:56:12
Validat / Publicat: 24.05.12 17:04:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: NISIPURILE DE AUR, HOTEL EXCELSIOR

VIZUALIZĂRI: 6498 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Annabella); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster10 [24.05.12 17:04:47] »

@Annabella: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

webmaster [24.05.12 17:22:58] »

Am introdus coordonatele GPS ale pensiunii, rezultand urmatoarea pozitionare pe harta click aici. Ne poti spune daca-i ok?

Multumesc.

webmaster10 [24.05.12 17:40:12] »

Din cate stiu, din acest Complex fac parte doua hoteluri Star de 4* si Akazia de 3*, alaturate unul fata de celalat. Restaurantul este comun, insa camerele de la Star sunt mai mari si mai confortabile.

maria55 † [24.05.12 17:47:40] »

@Annabella, sfatul meu, din tot sufletul este urmatorul: la banii acestia nu schimba statiunea ci tara.

In Bulgaria, ne este prezentat totul ca fiind ieftin si bun in comparatie cu Romania. Insa la banii cheltuiti aveati un concediu de vis in Turcia, pt ca 1500/E nu sunt bani putini, iar daca mai calculam si c. v. parcarii deja este mult prea mult. Am fost de Paste si noi in Nisipuri, pt 3 zile, insa cu bani f putini la un hotel de 3*, se pare ca am fost norocosi. Hotel Shipka, o locatie buna, aproape de centru si f aproape de plaja, cu mancare buna si destul de diversificata incat nepotica mea de 2 ani nu a ramas flamanda.

Insa pt un sejur de 10 zile, aleg mereu Turcia si nu am de ce ma plange.

Este doar o sugestie, te rog s-o iei ca atare.

Vacanta placuta, pe 2012

adri-nico [24.05.12 18:26:07] »

E frumos la Albena, unde majoritatea hotelurilor sint pe plaja, iar despre servicii si mincare, eu am fost foarte multumita. Sper sa nu se fi schimbat situatia intre timp.

amarili [22.01.13 14:03:05] »

Sincer, pretul sejurului mi se pare exagerat de mare. Sau in 1100 eur ati luat in calcul si costurile suplimentare (parcare, sezlong, mese in afara hotelului, etc) ?

adri-nico, amarili, maria55
    Alte impresii din această RUBRICĂGladiola Star [Complex Gladiola]: