ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.05.2012
MAY-2012
single

Madame Tussauds-London

Soundtrack, James Bond - Theme

Daca ai drum prin Londra, atunci merita sa faci o vizita la Madame Tussauds, cel mai faimos muzeu al figurilor de ceara din lume, cu locatii pe toate continentele.

Poate esti un fan al filmelor din anii ’50 si ai vrea s-o revezi pe Marilyn Monroe, ori pe Audrey Hepburn in ‘Breakfast at Tiffany’s, ori esti pasionat de famila regala sau marii dictatori ai lumii.

La Madame Tussauds ii poti vedea in marime naturala pe Hitler si Winston Churchill, dar si pe Vlad Tepes, Mahatma Gandhi, Mustafa Kemal Ataturk. Nu lipseste din peisaj influentul Barack Obama, Vladimir Putin al Rusiei sau nu foarte inaltul ex-presedinte francez Sarkozy.

Sincer eram destul de curioasa in legatura cu inaltimea reala a multor celebritati si figuri marcante ale istoriei, iar odata cu aceasta vizita, pot sa spun ca esentele tari se tin in sticlute mici.

Cum ajungi aici? Foarte usor cu metroul, coborand la statia Baker Street, doar 2 minute de mers. Exista si numeroase autobuze care opresc in zona Marylebone Road, unde se afla muzeul.

Madame Tussauds isi deschide portile vizitatorilor incepand cu orele 09:30 ale diminetii, si exista 5 porti de acces, dintre care una special pentru grupuri. Odata intrat, descoperi o lume fascinanta a vedetelor de cinema, starurilor rock si figurilor en vogue ale momentului.

Figuri marcante ale istoriei, care au schimbat lumea, personaje devenite iconice ca James Bond, Terminator sau Sherlock Holmes, pana si Lady Gaga pot fi vazute si admirate de vizitatori. Poti face fotografii in interiorul muzeului, si te poti poza langa oricare vedeta doresti.

Imi doream de mult sa il vizitez, mai ales ca la cel din Hong Kong ratasem ocazia sa ajung, asa ca nu am stat pe ganduri si mi-am facut rezervare pe internet. Am ramas suprinsa de numarul mare al vizitatorilor, intr-o dimineata de vineri, fiind turisti veniti din toate colturile lumii. Am vazut turiste imbracate complet in burka, ori sari-uri colorate indiene, de fapt majoritatea vizitatorilor erau din Middle East si Asia.

Biletul a costat aprox 22 de lire si includea intrarea libera in toate salille muzeului, inclusiv o plimbare cu un trenulet si vizionarea unui film cu super-eroi Disney in 3D, cu multe efecte speciale, apa, fum.

Ce mi s-a parut intr-adevar spectaculos e ca aici, la muzeul din Londra este expusa publicului larg lama ghilotinei cu care a fost decapitata Maria Antoaneta in 1793, autenticitatea acestui exponat nefiind obiectul vreunei suspiciuni.

O galerie a unora dintre cei mai ingeniosi criminali in serie condamnati la moarte de-a lungul timpului, sau adevarate genii ca Albert Einstein, Pablo Picasso, Charles Dickens pot fi admirate de vizitatori.

Insa ce m-a impresionat cel mai mult a fost insasi viata Mariei Grosholtz, Madame Tussauds, nascuta la Strasbourg, dintr-o mama menajera, care a avut o viata la fel de colorata ca a oricarei personalitati expuse aici.

Madame Tussauds este incarcerata in timpul Revolutiei Franceze la temuta inchisoare La Force din Paris, alaturi de mama sa. Cunoscuta pentru reproducerea in ceara a capului marelui filozof Francois Voltaire, pentru a-si demonstra devotamentul fata de noua ordine, este obligata sa confectioneze asa numitele ‘’death mask’’, ale monarhilor si nobililor ucisi in timpul revolutiei.

Imaginea ei cautand capul lui Marie Antoinette la Madeleine Cemetery este expusa la Madame Tussauds din Londra.

In 1802, la cativa ani de la casatoria cu Francois Tussauds, Marie isi paraseste sotul si pleaca in Anglia, unde cunoaste celebritatea, luandu-si cu ea colectia de exponate. Locatia din Marylebone Road din Londra a fost stabilita in 1884 de catre nepotii acesteia.

Recomand o vizita in aceasta locatie daca vrei sa experimentezi un mix autentic intre celebritate si istorie, admirand personaje care s-au facut cunoscute de-a lungul timpului, fie prin arta, geniu, frumusete sau decizii care au schimbat lumea.

Trimis de roxana.tomina in 22.05.12 01:05:47
Validat / Publicat: 22.05.12 06:05:17
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAREA BRITANIE.

VIZUALIZĂRI: 6166 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roxana.tomina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Kate Winslet asaltata de niste admiratori indieni..Hellen Mirren si ea undeva mai in spate ;-)

[22.05.12 09:42:27]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

mariana.olaru
[22.05.12 10:11:29]

Într-adevăr, ai demosnstrat că ”esențele tari se țin în sticluțe mici”: ne-ai oferit un review atât de scurt, dar cuprinzând atât de multe informații și fotografii cu totul spectaculoase! Bravo!

MCM
[22.05.12 11:23:08]

Frumos. Mi-ai adus aminte de un vis mai vechi de-al meu, care se cam pierduse printre celelalte vise.

cryss27
[30.09.12 20:05:29]

Ajungem si noi, la anul, in Londra. Stam cam doua zile pline. As vrea sa stiu cam cat timp dureaza un tur complet al muzeului, asa mai rapid, fara sa pierdem vremea. Mai mult de 2 ore?

roxana.tominaAUTOR REVIEW
[30.09.12 20:22:50]

@cryss27: exact 2 ore, daca imi amintesc bine... si mai putin cu vreo 25 de minute, daca sariti peste filmuletul (Spiderman, super eroi etc) cu efecte speciale din sala de cinema a muzeului: -)

[01.03.16 20:31:25]

Mutat în rubrica "Madame Tussauds London, LONDRA" (nou-creată pe sait)

cryss27, mariana.olaru, MCM, roxana.tomina
Alte impresii din această RUBRICĂMuzeul Madame Tussauds London: