ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.05.2012
ÎNSCRIS: 28.04.10
MAY-2012

Rixos Sungate

Trebuie sa recunosc ca inainte de-a pleca in acest concediu am avut anumite reticente, datorita unor review-uri citite, referitoare la acest hotel.

Ne-am intors de curand si sper sa am / avem o parere "proaspata" in privinta celor ce se intampla acolo...

NU NE-A PLACUT:

... baia destul de veche, nu am fost impresionati nici de gresia galbena, nici de podeaua din lemn veche, cam uzata;

- faptul ca nu aveau un amfiteatru unde sa urmarim show-urile de seara;

- Animation Team-ul care era compus doar din animatori rusi, parca obositi deja, desi sezonul este de abia la inceput;

- restaurantul principal de langa Lotus Bar (am uitat cum se numeste), nu era cel mai fericit si se aseamana unei cantine (nu gen 18 Ron meniul), insa destul de urat amenajat si mai tot timpul aglomerat, insa nu era restaurant a-la-carte; aceasta era doar o optiune, pe care o puteai lua in considerare sau nu...

NE-A PLACUT:

- la sosire am fost intampinati de un tip de guest relations care ne-a prezentat toate facilitatile hotelului, le-a repetat de 3 ori (imi amintesc, pentru ca ma plictisise), deci s-a asigurat ca am inteles, ne-a condus in camera, practic stiam aproape tot despre hotel la 30 de min dupa ce am ajuns acolo.

- daca aveai nevoie de orice mic lucru, 2001 pe interior si acolo era cineva care rezolva treaba, IMEDIAT.

- camera mare, foarte frumoasa (nu extraordinara), balcon mare, plante pe balcon, mirosea foarte frumos in fiecare zi, camera fiind curata aerisita, prosoape curate, asternut schimbat zilnic.

- la TV am avut ProTv Int si Tvr1 Int, dar si optiune internet free.

- minibar-ul full mereu, fara probleme, iar Maxibar-ul despre care au tot vb. altii, a fost inchis la cererea mea si deci nu am avut nici un deranj cu el (toti cei care vor asta pot cere la 2001 si in 5 minute vine un tip care rezolva problema).

- la orice bar aveau 7 feluri de whisky / bourbon (Chivas, Jack, JB, Jim Bim) practic tot ce vroiai, Napoleon, toate cocktail-urile erau cu bautura din import, nimic turcesc. Serviciul era asigurat pe role, practic nu am stat mai mult de 2-3 minute niciodata in asteptarea vreunei comenzi. Nu favorizau nici un client indiferent de nationalitate, asta pentru cei care spun ca rusii aveau intaietate.

- piscinele erau foarte curate, in ciuda vegetatiei bogate; chiar ne intrebam cum reusesc sa mentina curatenia acestora;

- sunt foarte multe piscine asa ca fara exagerare am facut baie / plaja aproape in fiecare zi la una diferita.

- sunt cosuri de gunoi, nu exista gunoaie nicaieri, eu unul nu am vazut nici cea mai mica mizerie;

- SPA-ul, impartit in 2 zone distincte aflate in corpuri de cladire diferite, foarte mari, curate (cu exceptia baii turcesti unde fiind vorba intre noi cam pute a picioare nespalate); noi facem sauna destul de mult, iar din acest punct de vedere erau foarte ok.

- are 2 receptii, una de sosiri si alta de placari, nu am stam mai mult de 10 minute la sosire si nici macar 1 minut la plecare.

- are parcare interioara, iar asta pentru noi a fost un plus deoarece am fost 5 familii, fiecare cu masina ei;

- restaurantele a-la-carte sunt vreo 10 iar 4 dintre ele sunt free (necesitand doar rezevare), restul fiind cu plata, iar suma difera in functie de specific;

- restaurantele cu specific functionau si pentru mic dejun / pranz - tot in sistem a-la-carte insa fara rezervare;

- personalul de nota 10, toti vorbeau destul de bine engleza, foarte amabili, primul loc unde nu apucam sa termin bautura, fiind deja intrebat daca mai doresc ceva;

- la sfarsitul sejurului am primit in camera un formular cu o scurta evaluare a hotelului si al personalului, dar si un bilet de multumire pentru alegerea facuta;

- aqua-park-ul mare, variat, pentru toate gusturile;

- pentru cei din grupul nostru care au copii, parcul de joaca a fost extraordinar, foarte mare, foarte bine amenajat;

- plaja de nisip, insa la intrarea in apa... pietre;

- un mare plus este lipsa rusilor de prost gust, nu am intalnit; erau destul de putin galagiosi, nu asediau, nu deranjau;

- gradinile, spatiile verzi, totul extraordinar de bine ingrijit;

La capitotul restaurante putem adauga ca mai exista inca un restaurant principal (Piano) la subsolul cladirii principale, tot universal si mult mai aerisit / bine decorat.

Deasemenea recomandam Patiseria (deschisa intre 15-18), coltul cu mancare tailandeza (foarte buna) - asta in cazul in care sariti una dintre mese.

Mancare foarte variata (ne-au omorat), fructe de mare la fiecare masa, peste, la restaurantele cu specific inclusiv vita (macerata) si delicatese mediteraneene specifice zonei, totul intr-o prezentare si servire ireprosabila.

Asadar, recomand resort-ul celor care stiu ce vor, celor care vor sa se simta intr-adevar ca la 5 stele.

Sper ca pozele sa fie elocvente.

Trimis de Veioza in 22.05.12 00:29:41
Validat / Publicat: 22.05.12 06:26:44

VIZUALIZĂRI: 4072 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Veioza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 96.00 EUR pe cameră

bobyrodin
    [22.05.12 10:32:20]

Foarte bun rew-ul. Felicitri pentru vacanta deosebita pe care cred ca ati avut-o!

Te rog (cand ai timp) o descriere detailata a traseului pe care ati fost cu auto.

VeiozaAUTOR REVIEW
    [22.05.12 23:29:21]

Multumesc pentru aprecieri.

Drumul pe care eu, dupa mai multe vizite in Turcia cu masina il recomand, este cel prin Antalya - Isparta - Afyon - Kutahya - Istanbul, practic din Antalya pana in Istanbul pe ruta aceasta sunt numai 700 de km. Usor de facut fiindca tot drumul este pe cel putin 2 benzi, sau autostrada (daca nu ma insel, cca. 350 de km).

Deasemenea parerea mea este ca in Istanbul ar fi mai bine sa te cazezi in partea europeana, asta pentru a scapa de cozile interminabile de pe autostrada, in dimineata in care pleci spre casa. Eu am stat la un hotel pe care ti-l pot si recomanda si care se numeste Best Western The Senator Hotel, undeva la 120 de euro / noapte, dar cu rezervare facuta pe booking.com cu ceva timp inainte. Daca te cazezi si la dus tot in Istanbul trebuie sa faci exact invers, adica sa cauti un hotel in Asia, unde sunt mai multe variante de alegere si mai de calitate.

Daca te mai pot ajuta cu ceva, te astept cu intrebari.

igi
    [23.05.12 09:52:34]

CATE GRADE ERAU IN APA DE LA PISCINA SI PLAJA?

ginette
    [24.05.12 13:28:44]

@Veioza: Buna ziua! Care a fost traseul urmat in Bulgaria si care e starea drumurilor? Multumesc

manuta_1969
    [26.05.12 09:04:50]

Buna, felicitari ptr vacanta povestita doresc sa stiu ce taxe se platesc la bulgari [ vigneta si taxa de pod ] si taxe la turci gen autostrada sau cat costa benzina [motorina] daca trebuie sa cumperi un card in turcia ptr autostrazi. Eu plec in iunie si ma cazez in kutahya. Ozi buna

bobyrodin, ginette, igi, manuta_1969, Veioza
    Alte impresii din această RUBRICĂRixos Sungate Resort [Beldibi]: