ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2009
    DIN: Constanța
    ÎNSCRIS: 10.07.09
    SEP-2005

Alpi, istorie, civilizatie

Am ales sa mergem in excursia din Austria pentru maretia Alpilor, pentru farmecul Vienei si a celorlalte orase importante precum Graz, Insbruck si Salzburg.

Am ales o excursie cu Jinfo Tour, convenabila ca pret si ca program. Un minus pentru transport, cu autocar vechi si sofer care cam ratacea drumul.

Primul oras a fost Graz, un oras frumusel cu cetatea cocotata pe un deal, plin de flori dar cu o liniste nefiereasca dupa ora 18. 00. Numai noi eram pe strazi, deschise mai fiind doar restaurantele. Aici am fost cazati la Hotel Academica un hotel bun de dormit in el doar o noapte, dar cu un mic dejun excelent.

A urmat drumul catre Insbruck, traversand Alpii, pe ruta KLagenfurt, Spittal, Kitzbuhel, Insbruck.

A fost un drum de vis, pe langa lacuri pitoresti, case pline cu flori, prin orasele de poveste, cu un dejun la un restaurant aflat intr-o poiana.

Kitzbuhel este un orasel superb, aici vin oamenii cu bani din toata lumea, luxul se afla la el acasa.

Ajunsi la Insbruck am innoptat la Sport Hotel Penz langa aeroport, un hotel pe care vi-l recomand cu caldura. In orasul cristalelor de Swarovski, vizitati catedrala Sf. Iacob, Palatul Imperial si o piata unde se afla o casa cu acoperis acoperit de o pojghita de aur: Goldenes Dahl. Ar mai fi fost un castel la marginea orasului la care nu am mai ajuns.

Insbruck este un oras de care va veti indragosti la prima vedere.

Mergand catre Salzburg ne-am oprie pentru scurt timp intr-un orasel german Rosenheim, cu cladiri frumoase pline de flori de toate culorile.

Salzburg, orasul lui Mozart, plin de locuri incantatoare. Cumparati un card cu care veti intra la toate obiectivele, veti ajunge mult mai ieftin asa. Il puteti lua de la receptia hotelului.

Am fost cazati la Hotel Allegro, un hotel destul de nou, cu camere frumoase si un mic dejun copios. Va recomand sa nu ratati Gradinile Mirabell (incantatoare), Domul, Hofburgul, Cetatea aflata deasupra orasului, Casa lui Mozart si Castelul Hellbrun.

Daca mergeti cu autoturismul spre Viena circulati pe drumul catre Bad Ischl, un drum incantator pe langa lacuri pitoresti si care trece prin resedinta de vara a lui Franz Josef la Bad Ischl. Vizitati-o negresit, este intr-o zona care o sa va placa, veti multe lucruri interesante despre imparatul care a condus Imperiul din 1848 pana in 1914. Deasemenea veti afla lucruri interesante si despre imparateasa Sissy.

In apropiere de Viena, pe malul Dunarii se afla Abatia Melk, o oprire obligatorie.

In Viena am stat la hotelul Atlas, aflat in centru, hotel cu camere placute si cu acelasi mic dejun suedez la discretie.

Aici e de vorbit mult, in cateva cuvinte va recomand sa va plimbati pe inelul Vienei, unde se afla Parlamentul, Primaria, Opera. , nu trebuie sa ratati Hofburgul si strazile din jurul Catredalei Sf. Stefan, Palatul Belvedere, Casa cu copacii aflati la etajele 3 si 4 si mai ales Palatul Schonbrunn si ale sale gradini.

La Viena va trebuiesc cel putin 4 zile pentru a putea spune ca ati aprofundat-o.

Destul de aproape de noi, Austria nu are cum sa lipseasca din palmaresul unui calator printre valorile culturale ale occidentului.

Trimis de marius gaudi* in 23.07.09 13:01:43

VIZUALIZĂRI: 3556 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marius gaudi*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[23.07.09 14:58:34]

frumos si... racoritor (refreshing), din mai multe puncte de vedere

nicolettab*
    [20.04.10 15:04:39]

superb si concis review. felicitari si un vot.

joanne
    [21.09.10 20:46:30]

mare dreptate ai avut in ultimele 2 alineate. acu 3 ani am stat cam 2 zile, ne-am plimbat prin centru, am mancat o inghetata gigantica (dar accesibila la pret) si am vazut palatul Schonbrunn. pt mine a fost destul atunci acu abia astept sa aprofundez orasul cum ai zis. ca o sa-mi fie rusine sa nu stiu viena si ma dau mare calatoare.

poti sa dai unele detalii despre bad ischl si resedinta d vara a regelui, te rog?

marius gaudi*AUTOR REVIEW
    [22.09.10 12:39:10]

Cu mare placere, resedinta de vara a imparatului se afla pe drumul care porneste din Salzburg, trece printr-o zona foarte frumoasa a Austriei, pe langa lacuri si statiuni superbe.

La randul ei vila este pozitionata intr-un parc superb la poalele muntilor.

In interior am retinut frumos decoratele saloane si camere si o colectie impresionanta de trofee de vanatoare (capre negre) a imparatului Franz Josef.

Vila nu e mare, dar este bine intretinuta, fiind prezentata foarte amanuntit de ghizi priceputi.

Iesind din nou in curte nu-ti mai vine sa pleci.

joanne
    [23.09.10 21:32:34]

Am priceput. O trec pe lista la categoria "de vizitat cand mai merg in Austria". Multumesc

joanne, marius gaudi*, nicolettab*
    Alte impresii din această RUBRICĂStrăbătând Austria: