ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.05.2012
ÎNSCRIS: 15.04.10
MAY-2012

Hotel Albatros-Hersonissos, Creta

PES TO KSANA - Anna Vissi

Am mai fost in Creta acum sapte ani si ne-am propus ca daca Dumnezeu ne ajuta, la batranete (ca si cum acum sapte ani am fi fost tinerei) s-o mai vedem odata. Atunci am locuit sapte zile in Agios Nicolaus despre care am scris in 2010 v. impresii De data asta ne-am propus sa vedem partea de vest a insulei, sa facem o traversare nord-sud a insulei, sa revedem Santorini si ce s-o mai putea in sapte zile. Biletele le-am luat cu reducere de la Targul de Turism si ne-au costat pentru sapte nopti, avion, transfer si demipensiune in extrasezon perioada 7-14 mai, 398 eu/pers. Am calatorit cu o cursa charter a firmei Air Bucharest in conditii foarte bune.

Hotelul Albatros de patru stele este amplasat la vreo 50m de plaja si la cca. 2-300 m. de o strada comerciala lunga de 2 km. cu magazine langa magazine prezentand aceleasi si aceleasi palarii, ochelari, sandale si costume de baie made in China.

Hotelul nu are un amplasament frumos fiind aruncat cu furca printre alte hoteluri, birouri de inchiriat masini, agentii de turism, supermarketuri, restaurante. Multe firme erau scrise in limba rusa si in cartier erau cateva magazine elegante de blanuri pe care scria “suba” ( citeste shuba) in care se spune ca se spala bani negrii pentru zile albe. Cum nu ne prea interesa strada ci facilitatile ei, nu ne-a pasat prea mult de dezordinea urbanistica din jur.

Odata intrat in hotel ni s-a schimbat impresia. O receptie mare cu saloane si salonase vrand sa sugereze un stil retro nu atragea atentia prin eleganta sau opulenta; in schimb restaurantul cu autoservire cu terase in care puteai lua masa, gradina cu palmieri si doua piscine inconjurate de sezlonguri erau de prima clasa si reprezentau prima treapta a confortului gastronomic. Am sa revin asupra restaurantului si mancarii pentru ca pentru inceput am intrat in camera.

Cum sa spun? Curata, cu de toate, adica TV plasma, minibar, phon, aer conditionat, safe, dus, balcon cu masuta si fotolii de paie cu vedere spre mare si piscine, cam tot ce se cere. Totusi, cateva amanunte nu erau in regula: prosoapele desi curate si schimbate zilnic erau aspre si tepoase- cat ar fi costat sa puna la spalat cateva picaturi de Lenor sau cum s-o fi numind la ei? -, camera de baie nu avea panta la dusumea si de pe sub perdeaua de la dus, apa curgea siroaie si trebuia sa pui un prosop pe jos ca sa nu aluneci, - asta imi mai trebuia sa-mi rup vreun picior; apoi un obicei comun tuturor hotelurilor: ca sa arate ca au facut curat, cameristele prind cearceaful si pledul sub saltea, de te chinuiesti in fiecare seara sa-l scoti de acolo. Noroc ca am avut cu noi sapun de acasa pentru ca al lor era caramida iar samponul, dupa safariul cu jeep pe drumuri neasfaltate si prafuite, mi-a naclait parul. Deci, mai avem si lipsuri tovarasi.

Tarziu am aflat ca de fapt hotelul avea doua aripi: una noua pe care n-am vizitat-o dar dupa receptia separata era la alt standard dar costa cu 150 eu in plus si asta in care am locuit pentru 400 eu sapte nopti. In prêt era inclus si transportul cu avion charter si demipensiunea, asa ca ce sa mai fiu carcotasa? Dealtfel nici nu am stat prea mult in hotel caci zilnic de la opt dimineata pana seara tarziu eram in excursii, Doamne ce mi-a placut!

Restaurantul si terasele erau foarte elegante fiind comune ambelor aripi ale hotelului. Dimineata pe langa cafea sau ceai, sucuri, lapte si iaurt puteai servi oua pregatite in cateva feluri, salate, carnaciori, sunca, branzeturi, croasanturi, prajituri, fructe, cat vroiai de mult. Seara in plus aveau niste supe consome foarte gustoase, mancaruri gatite, pescarie, fripturi diverse si intr-un loc special amenajat, gratar cu legume grilate, clatite, pizza, paste bologneze, toate facute sub ochii tai,un adevarat supliciu pentru cura mea de slabire. Un bufet separat era rezervat prajiturilor, cremelor, inghetatelor si fructelor.

Bautura se platea: 4 eu bere la draft, tot 4 eu 250 ml din vinul casei alb sau rosu. Personalul, fete tinere si frumoase era foarte amabil si zambitor. Chelneritele erau invatate sa-si exprime bucuria cand intrai in sala, sa te conduca la masa si desi te serveai singur, sa te intrebe de cateva ori daca mai doresti ceva. Toti vorbeau englezeste. Ne servea cu precadere o chelnarita din Brasov care se stabilise impreuna cu sotul de 10 ani in Creta, copiii fiind in tara la bunici. Mai era si o basarabeanca frumoasa care vorbea romaneste cu accent si se invartea mai mult pe la mesele rusilor.

Turistii erau in general oameni trecuti de prima tinerete, foarte multi francezi, rusi, cativa englezi si vreo zece romani veniti cu alte agentii. E cazul sa fac diferenta fata de personalul din hotelurile si din restaurantele din Croatia si Muntenegru pe care le-am vizitat de Paste si care mi s-a parut distant si chiar arogant. Din cele sapte nopti petrecute acolo, in doua seri am avut spectacol: intr-o seara o trupa de patru fete care au dansat foarte bine doua ore si in alta seara muzica si dansuri braziliene

Pranzul il mancam pe faleza sau prin localitatile pe care le vizitam. Mai toti chelnerii stiau cateva cuvinte romanesti. Cand auzeam “Where are you from? ” si raspundeam “Roumania”, imediat spuneau “ Tze mai faci? ”. Ne incadram doua persoane in 20-25 eu adica eu fiind la cura de slabire luam doar un peste mare gril fara garnitura doar cu lamaie (8 -10 eu) si apa minerala (2 eu) iar sotul o musaca (6-10eu) sau gyros (6-8 eu) si o bere locala Mythos (2.50 eu). Cafeaua era intre 2 si 3 eu.

Seara, daca ne plimbam pe faleza trageau chelnerii de noi.

Era inceput de sezon si inca nu aveau multi clienti. Afacerile si evaziunea erau in floare. O excursie de o zi la Santorini- transfer de la hotel, vapor, ghid si retur era oferita de sucursala locala a agentiei din Romania cu 150 eu/ persoana.Ni s-a parut enorm, mai ales ca in urma cu sapte ani am facut-o cu 60 eu/ pers, e adevarat, fara ghid si cu un vapor mai lent. Grecoaica din colt, patroana unei mici agentii de turism o dadea la 106 eu dar pe chitanta scria 148; din port de la casierie am luat-o la 97 dar pe chitanta scria 76. Intortochiate sunt caile Tale Doamne! Daca inteleg ca in port pentru fiecare bilet s-au pus in buzunar 21 eu, sa ma pici cu ceara si nu pricep cum de incasezi 106 eu pe o chitanta pe care scrie 146? Ceva cu TVA-ul probabil.

Pe de alta parte nu pot sa nu remarc calitatea impecabila a tuturor serviciilor la care am apelat: precizie, punctualitate, ghizi de prima clasa care vorbeau in trei limbi; nu am gasit nicio fisura si doar zilnic am avut program. Trei zile am inchiriat o masina mica, o Panda cu 15 eu/ zi dar care ajungea datorita asigurarilor la 50 eu/zi. Benzina era 1.85-1.90 eu/l. Asta ne-a dat multa autonomie. Cum eram trei persoane pretul era convenabil. Cu masina inchiriata am facut platoul Lasithi, cetatile minoice Knossos, Gortys si Festos cu traversare in marea Libiei la Matala si vizita oraselor Heraklion si Agios Nicolaus.

Celelalte zile am cumparat de la grecoaica din " corner" o excursie de jeep-safari pe coclauri neasfaltate si cu multe zduncinaturi, o alta ghidata pentru vizitarea oraselor Chania si Rethinom si uite asa, pe un soare bland si la o temperatura de 25 de grade, am avut un concediu de vis.

Trimis de Michi in 21.05.12 13:39:35
Validat / Publicat: 21.05.12 16:44:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Creta, circuit Grecia

VIZUALIZĂRI: 8236 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Salon de receptie

[21.05.12 20:29:23]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

[21.05.12 20:37:38]

@webmaster13: Multumesc web, melodia e perfecta.

Alex_Macedo
    [22.05.12 14:20:23]

..... ca intodeauna, o mare placere in ati citi randurile, mama Michi!!

[30.05.12 22:44:51]

Buna ziua

Si noi mergem in august la hotelul Albatros. Ma bucura aprecierile pozitive, sunt incurajatoare, mai ales ca noi mergem prima data in Grecia si deci si in Creta. Intregul comentariu mi se pare foarte util, cu multe informatii.

As vrea sa stiu cat costau sezlongurile si umbrela pe plaja?

Multumesc mult!

[31.05.12 18:47:59]

@crisbl123: Imi pare rau dar fiind mai, deci apa rece, lumea mergea la piscinele hotelului care, ca si sezlongurile erau gratuite. Daca aveti de gand sa vizitati (poate e vreo zi mai noroasa) azi-maine postez excursiile pe care le-am facut acolo. Nu ratati Santorini care e relativ ieftin cu bilete luate din port, altfel e jaf.

[31.05.12 23:16:15]

@Michi: Multumesc frumos pentru raspuns. Astept cu nerabdare si impresiile din excursii insotite sper si de poze.

[05.06.12 11:28:56]

@Michi: Inca astept impresiile din excursii. Multumesc!

[06.06.12 14:00:01]

@crisbl123: Pai, am scris pe 01.06 despre Creta si pe 04.06 Santorini. Cauta-le la user Michi sau la vechituri (ultimile 100 de impresii scrise pe afa) Citeste si ce au scris si ceilalti la destinatii, de ex. Motaneata a scris un Santorini de exceptie. Si noi am facut excursii pe baza de informare afa.Daca vrei sa inchiriezi o masina, vis-a-vis de hotel sunt multe agentii, noi am apelat la cea din colt, cat despre cumparat excursii, prima agentie dupa colt, pe stanga, e tinuta de o grecoaica de vreo 50 de ani foarte amabila si care- zice- ca face reduceri.Poti sa-i aduci aminte ca te-a trimis Michi din Romania, nu se poate sa nu ne tina minte dat fiind unicitatea varstei noastre.

[06.06.12 14:56:15]

@Michi: Multumesc frumos pentru raspuns! Scuze, au asteptam aici impresiile din excursii, dar ele au fost puse la alta categorie.

Am gasit si eu aseara si am ramas impresionata de cate review-uri ai scris pana acum din diferite destinatii. Felicitari pentru review-ri! Pe langa placerea de a le citi, ele contin si informatii foarte utile.

Multumesc foarte mult inca o data!

Alex_Macedo, crisbl123*, Michi
    Alte impresii din această RUBRICĂAlbatros Spa & Resort Hotel: