ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.05.2012
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 29.01.08
MAY-2012

Vacanta la turci

Pentru inceput trebuie sa spun ca nu am vrut sa merg in vacanta in Turcia la all inclusive.

Vroiam altceva dar pina la urma...

Plecare din Timisoara spre Bucuresti (soarele rasare numai de la Bucuresti vrei nu vrei) in acel moment nu erau chartere de Turcia din Tm.

Drumul din Tm la Bucuresti mai lung ca Bucuresti Antalya.

Plecare charter Bucuresti aprox ora 12.45 sosire Antalya 14.15.

Dupa formalitatile vamale si preluat bagaje am iesit din aeroport spre locul de inbarcare autocar. Totul organizat perfect, am fost preluati de ghid care vorbea romaneste, era din Moldova de dincolo, dupa ce sa umplut autocarul cu turisti veniti cu tarom am plecat spre hotel.

A durat cam o ora fiinca pe traseu coborau turistii la hotelul unde avea fiecare cazarea. Am coborit cam la al treilea hotel, in jurul orei16 si ceva.

A durat putin la receptie si dupa 20 min aveam deja bratarile la mina.

Cazarea

In acest resort cazarea se face in 4 cladiri separate despartite de parcuri cu tot felul de aranjamente florale si plin de palmieri.

Din ce a constat cazarea - cu toate ca am platit pentru o camera dubla am fost cazat in apartament format din o camera cu pat matrimonial si o camera cu doua paturi plus baie si balcon mare pe ambele camere.

Aer conditionat in fiecare camera, tv in fiecare camera, Minibar telefon etc.

Totul la mansarda.

Masa

In restaurantul orincipal

Mic dejun 7-10 +md intirziat.

Prinz 12.30 - 14.30

Cina 19 - 21

La terasa la piscina 9.30 - 18

Pe plaja 10 - 18

Masa la restaurantul principal buna spre foarte buna, foarte multe preparate din legume care fata de alte locuri chiar aveau gust foarte bun.

Multa patiserie si prajituri tip baclava.

Ceapa calita, prajita, fripta, fiarta, preparata nu mai stiu cum, la fel ardei preparati in n feluri si multe alte legume sub forma de salate.

Preparate din carne de vita si oaie preparate de bucatari in fata ta.

La capitolul torturi ceva mai slab comparativ cu alte locuri unde am fost. Ex- la Nessebar Palace la capitolul torturi stateau mai bine dar trebuie tinut cont ca acolo am fost in o perioada cind hotelul era plin de nemti si nordici, romani vreo 5 max. Creme de ciocolata, compoturi de calitate, multe fructe incepind cu capsuni etc. Am mincat peste in fiecare zi.

Sa mergi la 5* All inclusive sa maninci ceapa si sa stai la mansarda, pai ceapa ai si acasa, poate si mansarda. Te crede cineva ca a fost bine - nu prea.

La celelalte restaurante (pe plaja, la piscina) piza, gratare, mici din nou salate de legune, placinte turcesti cu legume, fructe, etc etc.

Bauturi

Cel mai bun bar cel din receptie, mai era un bar situat in alta parte pe care l-am descoperit mai tirziu, asta ca sa va dati seama ce mare era resortul.

Bauturile sunt consumate diferit de barbati, una beau barbatii si alta femeile.

Totus barbatii beau bauturi tari plus bere

Femeile beau cocteiluri + cocteiluri si tot aia zi de zi si le lasa pe masa neincepute, barbatii nu lasa pe masa bautura.

Sa incep rubrica bauturi cu apa, la fiecare bar sau la restaurantul principal era apa minerala plata la sticle de jumate sau daca cereai era si la 1.5 litri.

Alcoolice tari - raki turcesc slab calitativ, rom alb calitate medie, votca, whiski care asa il cereai dar nu era whisky era un fel de coniac de calitate plus multe alte feluri de bauturi.

La rubrica cokteiluri tot felul de denumiri incepind cu cubalibre etc etc.

Cafea naturala la cana mare slaba dar buna, expreso buna, cafea turceasca buna, capucino etc.

In unele baruri daca cereai cafea turceasca iti dadeau cafeaua mare si spuneau ca e turceasca - pina la urma stiai unde si ce sa ceri.

Coca cola la sticla si bauturi tip pepsi la dozator plus tot felul de sucuri.

Vinuri de foarte buna calitate la restaurantul principal, in special vinul rosu era vin rosu, rose alb.

La masa de prinz si seara cu jumate ora inainte se termina vinul care era la butoi ala calitativ dar rapid era adus alt vin rosu si alb la sticla care era tot de calitate. Aici cred ca se vede diferenta de la 5* la 4* la 4* nu ar mai fi adus.

Produse extra bauturi si mincare

Era si asa ceva trebuia sa platesti doar daca gitlejul tau sporta doar bauturi tip Hennessy cognac sau Jak Daniels.

Sau era unu care storcea in fata ta citrice sau morcovi acolo plateai. dincolo era inclus.

Biletul acizitionat de mine era Ultra all inclusive, a doua zi am vazut ca nu asa se numea era Ultimate all inclusive. Cred ca schimbarea denumirilor face parte din reclama. Peste citeva luni se va numi altfel.

Zona SPA

E situata la subsol, piscina cu apa cam rece, saune zona de relax plus servicii cu plata adica masaj, cosmetica etc totul la calitate maxima.

Piscinele exterioare una foarte mare cu zona de topogane, copii si adulti cu bar restaurant, umbrele si sezlonguri incluse.

Alta piscina in zona relax mai retrasa.

Urmeaza zona cu plaja si marea

Aici sunt multe opinii foarte diferite - distanta pina la mare din resort e cam mare dupa unii, dupa mine lejer de parcurs pe un drum pe linga un lac

Sunt cam 500 metri pina la mare pe un drum plin cu flori, dar ca turistul sa nu oboseasca este transport inclus de cite ori e necesar cu microbuz, dar e o placere sa faci traseul pe jos in 10 min. Aici parerile difera.

Plaja amenajata cu sezlonguri si umbrele totul inclus, restaurant, plaja cu nisip si pietricele, intrarea in mare cam abrupta dupa 5 metri apa e deja mare.

Am facut baie, apa cam rece dar buna de baie, la piscina mai calda.

Divertisment sau trebuia sa scriu cuvintul care incepe cu e?

La piscina tot felul de animatori, gimnastica, caiac, etc, seara spectacole pt copii (erau doar copii sub 7 ani) pe urma dupa 9 seara spectacol diferite dansuri si programe urmate la piscina de discoteca.

Turistii

Rusi (fosta URSS) cam peste 75 % urmati de nemti, francezi, nordici si ff putini romani. Limbi straine - in primul rind rusa urmata de germana dar nu sunt probleme daca spui in engleza.

Prejudecati

Multi (unii) spun - eu nu ma duc la turci.

Daca vrei poti sa scoti din cap expresia asta si sa o inlocuiesti cu

Ma duc la un resort si nu ies de acolo si nu mai conteaza unde ai fost daca iese totul sau aproape totul pe plus.

Resort egal cu tarc si nu ai unde merge.

Gresit total, plin de excursii de tot felul sau daca nu 7 - 8 zile trec repede.

Pina la bazarul din prima localitate am facut 15 min pe jos, nu prea merita sa cumperi de acolo, tot ce vrei gasesti si acasa.

Sau pe plaja pina la urmatorul resort tot cam 15 min.

Trebuie sa trec si rubrica minusuri

-Atentie creaza dependenta.

La inceput sus am scris ca nu vreau la turci la all inclusive - pina la urma am facut si acest nu stiu cum sa ii zic sacrificiu?

Trimis de Nicu in 21.05.12 13:11:12
Validat / Publicat: 21.05.12 14:27:40

VIZUALIZĂRI: 5320 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Intrarea in hotel

Nicu [21.05.12 13:39:39] »

As dori acest videoclip. Multumesc. http://www.youtube.com/watch?v=F....

Nicu
    Alte impresii din această RUBRICĂCrystal Paraiso Verde Hotel [Bogazkent]: