ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.05.2012
ÎNSCRIS: 03.07.11
MAY-2012

La mare de 1 mai

Buna ziua,

Am profitat de minivacanta de 1 Mai pentru a revedea litoralul Marii Negre.

Am telefonat cu cateva zile inainte pentru rezervare la Complexul Dunarea din Eforie Nord, si foarte promti mi-au trimis confirmarea, fara a fi nevoie sa platesc ceva in avans.

Iata-ne asadar sambata dimineata pornind la drum, sperand ca prognoza meteo foarte favorabila se va implini. Cum n-am mai fost la mare din 2006 am avut parte de o surpriza placuta legata de drum. Autostrada nu este inca finalizata dar conditiile de drum mi s-au parut foarte bune.

Complexul Dunarea este situat intr-o zona retrasa, la marginea orasului, la iesirea spre Techerghiol, in apropierea garii. Totusi distanta pana la plaja nu este foarte mare, cam un sfert de ora de mers lejer. E vorba de plaja situata la sud de Yachting Club.

Complexul arata foarte bine, este compus din cateva bungalowuri, inconjurate de verdeata. In incinta complexului este si o piscina. Noi am avut repartizata o camera la etaj si am avut parte si de un balcon cu o masuta si doua scaune; la parter nu erau prevazute balcoane. Cat am stat acolo s-a facut curat in camera zilnic. Grija pentru curatenie se manifesta in tot complexul; se maturau aleile, chiar se spalau cu mopul.

Camera era cam micuta pentru noi trei, dar a fost totusi ok. Camera era prevazuta cu un televizor LCD, fixat pe un perete, cu o instalatie de aer conditionat tip split.

Aspectele mai putin favorabile le-am gasit in baie: cabina de dus la care usile se inchideau aproximativ astfel ca la fiecare folosire podeaua se umplea de apa, plus chiuveta care era pozitionat foarte jos.

Internet nu era in camera, decat la receptie si la piscina.

Poate si datorita faptului ca complexul nu a fost ocupat in totalitate a fost destula liniste, desi calea ferata din apropiere era prezenta acustic.

Parcarea era in afara complexului si era destul de mare.

Complexul are si un restaurant, in apropiere.

Noi trei, doi adulti si un copil de 14 ani, pentru trei nopti cu mic dejun, am platit 375 lei.

Micul dejun, intre orele 8 si 10, parea destul de improvizat, era cu autoservire, cu mai multe sortimente de mezeluri, branzeturi, cereale, cafea, lapte, ceai...

In ziua de sambata, imediat cum am ajuns, am servit masa de pranz, desi in paralel se desfasura un targ al locurilor de munca.

Aveau trei meniuri la alegere fiecare la 25 lei de persoana, cu felul unu, doi, desert, o apa minerala de 0.5 l si o cafea. Suficient, gustos si destul de ieftin.

Seara am dorit sa servim cina tot aici dar cum tot restaurantul era ocupat cu un botez si o petrecere electorala, ni s-a recomandat sa asteptam pana la final, asa ca am renuntat.

A doua zi dimineata in paralel cu micul dejun se facea curat in restaurant dupa petrecerea din seara precedenta.

La pranz am servit masa tot la acest restaurant, dar meniul era mult mai sarac si preturile ceva mai mari...

In sfarsi in a treia zi am servit pranzul pe plaja la cherhanaua “La Stuf”. Restaurantul era abia deschis in sezonul acesta si incerca sa anime atmosfera de vacanta cu ceva muzica si bere rece. Arata destul de pitoresc si terasa asigura un loc placut, umbros, cu vedere directa la mare. Cum nu aveau peste pescuit din mare am servit eternul crap sub forma prajit si saramura.

In cele cateva zile am vizitat Constanta, Techerghiolul si Mangalia.

Duminica seara am vizitat Constanta, care se pare ca nu mai are pretentii turistice, cel putin in aceasta parte a anului. Cladiri vechi distruse, altele in faza de constructie, dar abandonate…. Faleza si ea era deteriorata….

Bolizii care circulau pe strazi, spre Mamaia, parca spuneau ca acum Constanta este doar un loc de trecere spre statiunea de top, aflata mai la nord.

Luni dupa amiaza am vizitat Mangalia. Aici lucrurile se prezentau ceva mai bine; faleza parea a fi fost reamenajata; am vazut pentru prima data lebede pe mare...

Un spectacol se desfasura in zona portului si avea o puternica tenta electorala.

Cel mai mult mi-a placut la Techerghiol, la manastire. Un loc de liniste unde se ofera gazduire, masa si tratament.

In Eforie Nord nu pot spune ca am gasit o preocupare deosebita pentru oaspetii veniti de 1 Mai. Trotuare deteriorate, faleza deteriorata si ea, digurile practic distruse, numeroase puncte de alimentatie publica inchise... Turistii cazati pe la pensiuni animau atmosfera in statiune cu muzica data tare si cu fumul de la gratare.

Noi n-am vizitat statiunile mediatizate, Mamaia, Vama, etc dar am ramas oarecum dezamagiti de slaba pregatire pentru minivacanta de 1 mai.

Vremea, marea si plaja au fost insa pe placul nostru. Marea a fost calma, iar plaja lasa putinilor turisti loc de intimitate.

Una peste alta, am regretat ca n-am fost si noi in Bulgaria.

Trimis de Romeo2011 in 20.05.12 21:52:24
Validat / Publicat: 21.05.12 06:43:32

VIZUALIZĂRI: 4207 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Romeo2011); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In interiorul complexului

maria55 †
[24.05.12 15:11:48]

@Romeo 2011, regret si eu si inca f mult, localnica fiind, faptul ca ai fost dezamagit de statiune. Trebuie insa sa-ti dau dreptate... da... satatiunea nu a fost pregatita pt 1 mai si turisti, ci pt electorat si alegeri locale, din pacate.

Dezamagirea ta o simt si eu, din plin, insa crede-ma ca suntem niste oameni primitori marea majoritate.

Nu incerc sa "igienizez" fata celor doua Eforii, acest lucru trebuie facut de administratia locala, in asa fel incat niciodata nimeni sa nu regrete ca nu a optat pt Bulgaria.

Din pacate, cu "o foare, nu se face primavara"!

maria55
Alte impresii din această RUBRICĂClub / Complex Dunărea: