ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.05.2012
DIN: Edinburgh
ÎNSCRIS: 07.01.11
APR-2012

Afithos- un loc minunat

Pentru a patra noastra zi de vacanta in Halkidiki imi fixasem inca un obiectiv pe care trebuia sa-l vizitam neaparat: Afithos

Asadar, luni, dis de dimineata, dupa cafeaua de rigoare, am urcat in masini si am pornit-o spre Afithos.

Localitatea, situata pe stanca, se afla foarte aproape de Kallithea, aproximativ 3 kilometri, in drumul catre Nea Moudania. Am ajuns farte repede si am parcat masinile undeva aproape de zona unde se coboara catre plaja. Cred ca nu era mai mult de ora 8,30 cand am coborat spre plaja.

Evident, nu era nici tipenie pe acolo, numai noi care ne minunam de ce loc frumos am descoperit. Am admirat inclusiv vegetatia de limba soacrei care se gasea din abundenta pe acolo! Plus portocalii, smochinii, palmierii... Satul, asa cum banuiam, era intr-o stare de amortire ca dupa Paste.

Am mers apoi si am descoperit si biserica din centrul localitatii, de unde au iesit cativa greci si ne-am indreptat catre faleza pentru a servi un frappe la prima ora, iar pentru cei infometati, sa serveasca micul dejun pe malul marii cu o superba vedere asupra bratului Sithoniei! Am descoperit un bar dragutel, On the rocks se numeste. Pe langa noi, era si o batranica (cred ca avea peste 80 de ani), care si-a servit cafeaua (la ibric!) pe terasa barului si, sincer sa fiu, m-am gandit ca asa as vrea sa-mi petrec si eu vremea pe la 80 de ani!

Un catelus s-a atasat si el de noi (l-am si pozat!) si ne-a cuprins o stare de bine... de n-as mai fi plecat de acolo. Pe la ora 9 l-am sunat pe prietenul @ionescunic sa-l intreb de barul pe care-l descrisese pe site (i-am inebunit pe prietenii nostri cu povestea mega-cokteilurilor din Afithos), insa, asa cum mi-a spus si el, era mult prea devreme ca sa fie deschis, Ulterior, am descoperit acest bar, care, evident, era inca inchis.

Am hoinarit pe stradutele inguste ale Afithosului, fara a avea neaparat o destinatie anume.

Grecii incepusera sa se trezeasca, si, in haine de sarbatoare isi sorbeau linistiti frappe-ul! Nu stiu, insa pe mine plimbarea asta mi-a facut atata bine si m-a relaxat incat nu pot sa spun decat ca, pentru a intelege senzatia, trebuie neaparat sa mergi acolo... Am intrat si prin micile magazine de suveniruri (ca mai peste tot, lucruri hand made sau home made si alte chestii, unele chiar dragutele).

Am petrecut cateva ore minunate in acest sat traditional grecesc, printre oamenii minunati de aici. Cu mare placere va recomand, in cazul in care ajungeti prin zona, nu ratati o vizita in Afithos.

Vacante placute!

PS.webmaster : te rog sa atasezi videoclipul cu Elli Kokkinou -Den Ginete ,(video.muzica greceasca).Txs.

Trimis de johnnyredlabel † in 20.05.12 09:31:44
Validat / Publicat: 20.05.12 10:42:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5580 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (johnnyredlabel †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Afithos -vedere catre Sithonia

motaneata [20.05.12 23:05:50] »

@johnnyredlabel, citind review-ul tau mi-am amintit de drumul acela abrupt, asfaltat si ingust, care coboara din Afithos spre plaja. La capatul lui, pe stanga, chiar langa plaja, e o casuta cu o curte mica, aproape fara gard. In curte, langa drum, este un dud care face cele mai mari dude pe care le-am vazut vreodata. Cred ca aveau 6 cm lungime si 2,5 cm diametru. Erau uriase, negre si dulci! Anul trecut, la sfarsitul lui iunie, am cules cateva si le-am pus la uscat, cu gandul sa le rasadesc in gradina mea, poate iese un pui de dud. Nu stiu cum s-a facut dar am uitat de semintele puse la pastrat.

Review-ul tau mi-a amintit brusc de ele. Maine dimineata le seman. Dac voi obtine dude le voi numi "Uriasa de Afithos".

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [21.05.12 08:20:50] »

@motaneata: Ma bucur tare mult daca ti-am trezit amintiri placute. Asa cum spuneam si altadata, cred ca grecii au fost alesi de zei, altfel nu-mi pot explica frumusetile pe care le are, fapt ce ne determina sa revenim de fiecare data, mai motivati, mai bucurosi. Personal, numar cele 12 zile pe care le mai am pana sa ma reintorc, de data asta pe Sithonia. Apropos, stiu ca ai postat anul trecut un ecou in review-ul lui @ionescunic referitor la drumul spre Grecia o informatie legata de ocolirea prin dreapta Sofiei. Marturisesc ca am fost de doua ori si de fiecare data am mers pe stanga. Intrebare: intrarea de care spui, dinainte de pod, nu este aceea in care pe tabela semnalizatoare este trecuta si ca destinatie Macedonia (tara) sau Serbia? Eu parca asa m-am pacalit si nu am luat-o pe acolo... Iar acum chiar as vrea sa merg priin stanga Sofiei, pentru a mai evita din aglomeratie.

motaneata [21.05.12 09:39:45] »

@johnnyredlabel, drept sa-ti spun nu-mi amintesc daca indicatorul era catre Macedonia si/sau Serbia. Imi amintesc faptul ca scria Pernik. Dar voi fi mai atent acum cand merg spre Corfu si-ti voi spune exact.

Revenind la Afithos: cred ca ar fi bine sa mentionam ca acesta este poate cel mai frumos sat din Halkidiki, un "must see" pentru cei care ajung in aceasta parte a Greciei. Trebuie neaparat vazut, dar nu as recomanda cazare acolo. Tu stii motivul: drumul de la plaja si pana in sat este foarte obositor (panta mare). In plus intrarea in apa este neplacuta (placa stancoasa sub apa). Recomandarea mea este: cazare in Kalitheea, statiunea care are cea mai buna plaja din toata Kassandra, dar si suficiente taverne si restaurante. Din Kalitheea poti vizita, cu masina, toate locurile din Kassandra si Sithonia.

Pesonal mie mi-a placut mai mult Kassandra decat Sithonia. Dar stii cum e, gusturile nu se discuta, asa ca iti urez vacanta placuta in Sithonia!

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [21.05.12 09:49:29] »

@motaneata: Foarte adevarat ce spui referitor la Afithos si Kallithea. De fapt, asa ma facut noi de Paste, am stat in Kallithea si ne-am plimbat pe ambele brate (exceptie al treilea, Athosul). Aum am ales Neos Marmaras pentru ca am vrut sa mai schimbam decorul, insa, bineinteles ca nu vom sta locului! Vacanta placuta si tie in Insula Verde si, inca o data, te rog sa nu ratezi o seara la Taverna Spiros din Paleokastritsa! Mai este o taverna frumoasa, Nereids se cheama, la vreo 50 m de hotelul Akrotiri Beach. Acolo s-ar putea sa ai surpriza de a intalni doi conationali, Alex si Andreea, care lucrau de vreo 4 ani acolo. Iar patronul are un ulei de masline extraordinar de bun (noi am cumparat asta -vara, si la un pret bun)

motaneata [25.05.12 21:09:53] »

@johnnyredlabel & comp.,

Salutari din Grecia!

Am venit aici ca sa iau pulsul crizei la ea acasa. Numai ca nu prea vad criza! Atmosfera este cea pe care o cunoasteti, relaxare si buna dispozitie.

In legatura cu ocolirea Sofiei pe centura din dreapta: in 2012 uitati de aceasta varianta! NU! NU! NU! De trei ori NU! Va interzic sa treceti pe aici spre Grecia! Centura din dreapta Sofiei este in ultimul hal! Va asteptati la gropi si denivelari? Asta nu-i nimic, veti gasi cratere pe care nu stiti cum sa le ocoliti! Anul trecut am facut 26 km pe centura din dreapta Sofiei, anul asta aceeasi centura are 30 km! Nu glumesc, trebuie sa ocoliti fiecare groapa, fiecare crater, astfel incat per total drumul este mai lung (pe kilometraj cu 4 km!

Asa ca luati-o pe unde stiti, numai pe centura din dreapta NU!

Despre Grecia: numai de bine!

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [31.05.12 19:56:08] »

@motaneata: Kalispera my friend! Sunt convins ca la ora asta stai in fata unui Mithos sau Fix (berea pe care am descoperit-o luna trecuta in Kallithea)! Dar... maine pe vremea asta am sa fac si eu acelasi lucru in Neos Marmaras! Nu-mi iau laptopul cu mine asa ca ne auzim cand te/ma intorci in tara. Vacanta placuta in continuare si te asteptam cu impresii!

mira1 [10.07.13 23:19:55] »

@johnnyredlabel: Intr-adevar un satuc minunat, romantic, cu stradute pietruite, case cu multe flori, terase primitoare si o priveliste foarte frumoasa spre plaja.

mira1 [10.07.13 23:23:36] »

@motaneata: Noi am mers in 2013 spre Grecia, iar centura Sofiei era ok - intr-adevar se lucra, era bine semnalizata, nu am avut probleme... Sa zicem maxim 50 m era mai ingustata, se lucra si am mers mai incet... in rest... fara probleme...

johnnyredlabel, mira1, motaneata
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Afithos: