ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.05.2012
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 29.04.11
MAY-2012

Weekend la Kaliakra.

Am fost la hotel Kaliakra, trei adulti doua nopti la un pret excelent (111 euro) plus cheltuielile de drum.

Voi expune aici ceea ce intereseaza in general:

* check-in-out: foarte rapid.

* camere: mari spatioase, f. curate, mobilier nou, balcon-terasa cu masa si scaune de plastic, toate camerele au vedere partiala la mare, curatenia zilnica in intevalul orelor 11-17, minibar gratuit o data pe sejur, paturi odihnitoare. dulapuri mari pentru haine. in dulap se afla un seif contracost (noi nu am solicitat), aer conditionat centralizat eficient, TV LCD cu program ProTv International. Un minus pentru lipsa plasei contra insectelor la usa balconului.

* baia: mare, curata, spatioasa, dotata cu consumabilele specifice, difuzor radio si feon.

* parcarea este in fata hotelului, dar prea mica, eu am parcat pe strada din apropiere si nu am avut probleme cu masina. Costa 5 leva indiferent de numarul de zile.

* mancarea: buna dar nu prea diversificata. Seara la cina canta o formatie foarte frumos. Prajiturile bunicele, clatite. Inghetata, fructe, fursecuri, pizza la snack bar.

* au 3 baruri: in holul de la receptie, la piscina si langa plaja. Bauturi bune. Programul este non stop la barul de la receptie. Sucuri, sampanie, cocktailuri, vin, apa, bere, cafea – foarte bune.

* internet wireles la lobby.

* echipa de entertainment: destul de buna. Fac miscare pe langa piscina antrenand turistii in diverse concursuri. Pentru familiile care merg cu copii era in proba o animatoare din Ruse (Ianitsa) care vorbea foarte bine romaneste. De la ora 21.30 incepe spectacolul. Au invitati, dansatoare, cantareti etc...

* piscina este mare si curata, au destule sezlonguri, gratuite, spatiu si piscina pentru copii cu topogane.

* curs valutar: la receptie. Puteti schimba si din ron in leva (2.5 lei/1 leva).

* plaja: particulara, foarte foarte lata, nisip alb, fin curat. Sezlongurile si umbrelutele sunt gratuite (2 sezlonguri si 1 umbrela de camera)

* marea este mica in apropierea malului dar fiind rece (19 grade arata termometrul de la receptia hotelului) nu am intrat decat cativa metri.

* turistii sunt nemti pensionari, belgieni, englezi, unguri si multi romani, dar cu totii foarte civilizati si de bun simt.

* personalul este prietenos, zambitor, gata oricand sa te ajute. Vorbesc engleza suficient pt. a te intelege si unii se descurca si in romana. Belboy-ul cam nemultumit de bacsisul de 2 leva primit dupa ce ne-a condus in camera si ne-a carat un troler.

* In Bulgaria este liber si se merge mult mai bine ca la noi. Politia nu te opreste fara motiv dar atentie la intersectarile cu alte drumuri, acolo pandesc in special pe cei ce depasesc neregulamentar si nu reduc viteza. Recomand traseul: Bucuresti-Giurgiu-Ruse-Varna-Albena.

* Taxa de pod la Giurgiu este 27 lei iar la intoarcere la Ruse 2 euro sau 4 leva.

* Vignieta de drum se cumpara din statiile de benzina si costa 5 euro sau 10 leva.

Tragand linie, hotelul Kaliakra ofera servicii de buna calitate si as dori sa revin cu prima ocazie.

Trimis de dpavel in 17.05.12 14:45:04
Validat / Publicat: 17.05.12 18:10:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Golden Sands-hotel Bolero si Iberostar, Obzor- hotel Helios Bay, Sunny Beach-hotel Helios Palace.

VIZUALIZĂRI: 3547 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dpavel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 intrarea in baie

Floria CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [17.05.12 18:26:38] »

Ma bucur ca la Kaliakra se mentine calitatea serviciilor. Eu am fost la acest hotel in 2008, tot in extrasezon, dar in septembrie si mi-a lasat aceeasi impresie foarte buna. La un asemenea hotel lipsesc din pacate piscina interioara si sala de fitness, utile mai ales la inceput si sfarsit de sezon.In Albena-ideala pentru familiile cu copii mici dar si pentru cei care doresc liniste in concediu-am mai stat la Arabella Beach,langa Kaliakra si la Flamingo Grand,excelent dar ofera doar demipensiune.

ema.1 [09.06.12 11:16:20] »

Foarte frumos si adevarat tot ceea ce ai scris aici. Am fost si ai dreptate, felicitari pentru review. La mai multe!

ema.1, Floria
    Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Superior Hotel: