ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.05.2012
    ÎNSCRIS: 16.05.12
    OCT-2011
    2 AD. + 2 COPII

O vizita de neuitat

Calatoria mea este una interesanta deoarece sunt iranian si am fost prima data in iran la varsta de 18 ani...

In Iran am fost cu familia (mama, tata, sora), pentru mine calatoria a fost foarte emotionanta deoarece ma duceam in tara de unde imi am originea...

In ce priveste transportul am fost cu avionul si am avut de ales intre 2 trasee precum Bucuresti- Istambul -Teheran (escala in Istambul unde trebuia sa astept 3 ore pentru urmatorul avion) /Bucuresti -Viena-Teheran (unde trebuia sa astept 8 ore) Deci am ales prima varianta... In cel de al doilea avion am intalnit foarte multi iranieni, ceea ce ma surprins a fost faptul ca femeile nu aveau parul acoperit la urcarea in avion iar la nici 5 minute de aterizare in Teheran toate au inceput sa isi acopere capul sa isi ia mantou fapt ce ma surprins foarte mult.

Ajunsi in aeroport am fost nevoit sa ma duc sa imi iau viza de turist ce consta in 100$ si completarea cererei tip care este foarte usor de completat fara intrebari unutile si alte prostii, tipul de la ghiseu a fost foarte amabil am vorbit in engleza iar in 10 minute am obtinut viza.

Am fost ne-am ridicat bagajele... un mic control pentru a verifica daca nu am luat bagajele altcuiva... si cam atat nu a fost cine stie ce securitate

In ce priveste transportul am mers cu un Citroen Xantia din 2009, la prima vedere am crezut ca este o masina banala gen cielo in romania dar cand am aflat cat costa am ramas uimit 10.000 euro pentru o masina care se fabrica in romania in 98 96 poate mai devreme

In iran nu exista prea multe masini straine gen Audi Bmw Merceres, pot sa spun ca ei fabrica Dacia Logan dar se afla denumirea de Renault Tondar 90, Cielo si foarte multe peugeot 207 care este la moda in Iran

A doua zi am vizitat palatul sahului care este in muntii, Cum intri in palat pe partea dreapta este o expozitie de masini -, colectie uimitoare de masini de toate felurile si toate marcile de lux Rolls Royce, Mercedes... care sunt intro stare extraordinara si cred ca toata expozitia ar costa in jur de 20-30 miliarde de euro. Sahul avea toate utilitatile in palat: o piscina imensa, teren de tenis, sauna, sala de film, sala de antrenament pentru copii lui chiar si un elicopter...

Preturile din iran sunt foarte accesibile, pe orice strada exista cate un comeriant care vinde suc de visine, de zereskh, portocale sau morcovi, tin minte ca am mancat un desert foarte bun, inghetate de vanilie cu suc de morcovi proaspat stors nu ca la noi care este stors de pe o zi pe alta...

Moda... in ceea ce priveste moda iranieni sunt foarte fitosi si mofturosi, in special tineri care in fiecare zi sunt in centrele de vanzari -Nu exista mall-

un brend in iran este Macsimo Dutti, daca nu ai nimic de la M. D este echivalent cu faptul ca esti un om simplu.

Orasul teheran este impartit in 2 zone nord si sud cei din nord sunt bogati si extrem de bogati iar in sud oameni normali care nu au bani cu sacul.

In ceea ce priveste traficul... da este trafic infernal dar nu ambuteiaje, sunt foarte multe motoare - orice familie are un motor in curte

O mare tampenie este faptul ca nu ai voie sa fumezi in restaorante dar ai voie sa fumezi narghilea... narghileaua din iran are tutun nu ca aceea turceasca aroma de fructe cu gust de tutun.

Pentru a alimenta masina cu combustibil trebuie sa stai la o coada infernala de masini deoarece exista maxim 2 benzinarii la 20 km, iar pentru a alimenta cu motorina trebuie sa iesi din oras... pentru a alimenta ai nevoie de un card, statul iti da voie sa alimentezi masina cu un plin odata pe luna cu pretul de 0.01 bani litru de benzina, iar pretul normal este de un leu, din cate mi-a spus unchiul meu pretu a crescut de 2 ori deci acum 2 ani a fost 0.05 /litru pret normal.

Parcurile sunt mari si dotate cu mese de ping pong, aparate pentru fitness, fantana artizanala si teren de fotbal/baschet.

Mancarea este foarte buna... eu sunt obisnuit cu aceasta mancare.

In iran nu exista Mc Donald Sau Burger King, exita SUPER STAR =BURGER KING dar iti da carne nu soia ce este pe piata din europa

Terroristi? Nu am vazut nici un terrorist si nici nu a fost vro persoana sa se lege de mine sau de familie!

Deci nu mai ascultati vorbele rele despre Iran si cetatenii ei deoarece nu sunt adevarate majoritatea...

Cam atat... scuzati daca am gresit sau nu m'am exprimat bine... este prima impresie a mea.

Trimis de Heidari in 16.05.12 21:11:46
    Validat / Publicat: 16.05.12 22:41:05

VIZUALIZĂRI: 5192 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Heidari); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[16.05.12 22:42:11]

@Heidari: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

TORA INGRID
    [16.05.12 23:24:49]

@Heidari, ai scris foarte frumos despre Teheran, o capitala despre care doar visam sa o vizitam. Din pacate vestile rele circula repede si cele bune mai incet, asa incat pana la noi au ajuns doar informatiile despre presedintele Mahmoud Ahmadinejad, care cica ar fi un dictator care calca in picioare drepturile omului.

Pana ajung eu pe acolo ca sa ma conving care este adevarul pot sa fiu fericita ca mi s-au confirmat doua lucruri: sunt o fiinta complicata intrucat ma imbrac mult de la Macsimo Dutti si aproape normala deoarece nu am bani cu sacul, doar o punguta mai mititica. Am convingerea ca in Iran si mai ales in Teheran multe lucruri sunt mai aproape de natura si de normalitate, in timp ce altele nu pot fi intelese de civilizatia occidentala (de exemplu relatiile in interiorul familiei).

Te rog sincer sa continui sa relatezi despre intalnirea cu tara unde iti ai originile si cu detaliile traiului iranienilor. Cateva fotografii ar fi de mare ajutor.

[16.05.12 23:49:47]

@TORA INGRID: Desigur o sa adaug niste poze

Ahmadinejad nu are putere... imamul are puterea, Ahmadinejat este doar o jucarie, am sa pun 3 -4 poze in maxim 10 minute...

[17.05.12 00:08:00]

@TORA INGRID: O sa adaug poze fara mine dar deocamdata nu le mai am... trebuie sa fac rost de ele

Diaura*
    [17.05.12 23:20:01]

@Heidari

Bun venit in mijlocul nostru.

A fost singura ta vizita in Iran?

Ai mai vizitat si alte locuri? Ma refer in primul rand la Persepolis, capitala imperiului Persan din antichitate, (de care nu stiu din ce motiv, eram fascinata la scoala) si la celebrele gradini. Daca da, povesteste ceva despre acel loc plin de istorie, caci noi nu vom ajunge acolo (se intelege de ce).

balasa violeta
    [17.05.12 23:22:56]

O destinatie care mi-a starnit interesul. Am citit cateva carti si astfel nu am avut o impresie prea buna. Acum tu ai inceput sa mi le demontezi si abia astept sa mai citesc cate ceva scris de tine.

Bine ai venit!

TraianS
    [18.05.12 10:25:29]

@Heidari

Bine ai venit.

Astept mai multe impresii despre İran si cu cat mai multe poze.

[18.05.12 14:09:54]

@Diaura: A fost singura mea vizita in Iran, Nu am apucat sa merg si in alte orase deoarece sunt cu scoala... bacul stiti cum este invat... lecti teme .

In maxim 2 luni ma reintorc in iran si am sa va povestesc mult mai multe

De retinut !

In iran este o problema cu internetu este filtrat si merge foarte foarte prost ...

Diaura*
    [18.05.12 14:57:30]

@Heidari:

Bafta la bac.

Nu este nevoie sa te transformi in reporter si sa trimiti impresii " la cald " de la fata locului. Cand te intorci din vacanta, ne povestesti tot ce ai vazut frumos pe acolo; si sa faci multe fotografii.

roth
    [18.05.12 21:28:57]

Felicitari, un debut frumos... ce e mai frumos ca... ACASA?

O tara cu o istorie (atat trecuta cat si contemporana) plins, grea/complicata.

O alta lume, desi daca apuci sa cunpsti oamenii cu adevarat constati cat sunt de "umani".

krisstinna
    [30.05.12 09:46:44]

Ce ganduri frumoase din partea unui barbat...

Ma intreb daca la fel ar scrie si o femeie

stefan lucian
    [04.04.13 17:21:26]

@balasa violeta:

am fost si eu in Iran si crede-ma ca tot ce stii din presa sau internet sint doar nimicuri, este o tara frumoasa cu oameni deosebiti de calmi si ospitalieri

pararea mea personala este ca este una dintre cele mai sigure tari si cind spun asta ma refer la siguranta omului de rind pe strada

oricum cuvintele nu au nici o valoare

trebuie sa mergi acolo sa vezi cum sta treaba

ai grija la traversatul strazii

daca e o strada mare mai bine ia un taxi

[28.04.13 02:51:56]

@stefan lucian: Idem

pompiliu
    [04.07.13 21:42:06]

@Heidari: Salut! Sint surprins de faptul ca ai obtinut viza turistica pe aeroport. Ai intrat cu un pasaport romanesc sau cu unul iranian? Intreb pentru ca acum vreo 4 ani am vrut sa-miorganizez o excursie cu familia si la ambasada din Bucuresti mi-au cerut si o invitatie ceea ce nu aveam cum sa fac rost... si m-am lasat pagubas.

miculprint
    [26.03.16 08:14:40]

Interesanta calatoria. mai multe poze.

balasa violeta, Diaura*, Heidari, krisstinna, miculprint, pompiliu, roth, stefan lucian, TORA INGRID, TraianS
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Teheran - inima Iranului: