ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.05.2012
ÎNSCRIS: 01.07.11
APR-2012
2 AD. + 2 COPII

Hotel cinstit

Daca tot a dat caldura si ne-a prins dorul de mare, de ce sa nu dam o fuga pe litoral? Problema este ca ne-am bucurat anul trecut de "deliciile" unui sfarsit de saptamana la Costinesti, asa ca am hotarat sa o luam putin mai la vale spre vecinii nostrii cultivatori de castraveti. Cum noi ne-am hotarat miercuri sa plecam sambata, optiunile erau destul de limitate, asa ca dupa putina cautare pe un site de rezervari online am ales hotelul Odessos din Zlatni Plipopepupablablabla... mama lui de nume. Cred ca limba bulgara este una dintre cele mai ciudate din lume alaturi de germana, olandeza si chimie.

In fine, documentat fiind asupra dimensiunilor microscopice ale parcarii hotelului am decis sa plecam mai devreme asa ca avand ochii ca bufnitele am plecat de acasa pe la ora 5. Baiatul cel mare si-a luat PSP-ul si n-am mai avut treaba cu el (verificam periodic daca mai respira) iar piticul, dupa ce a protestat putin din reflex ca vrea el utilajul cu jocuri si-a luat pozitia de somn si a fost pierdut pentru societate in urmatoarele ore. Tin sa precizez (si consider asta o mare victorie personala) ca de data asta nu m-am mai injurat cu GPS-ul si ca in mod absolut uimitor n-am mai vizitat locuri din Bulgaria de a caror existenta nu doream sa aflu. Totul e foarte simplu: daca asfaltul este mai bun drept inainte, mergi pe acolo chiar daca GPS-ul face crize de isterie sa o iei la dreapta. Se calmeaza el pana la urma.

Urmand acest percept simplu am ajuns pe la ora 9 in fata hotelului si ulterior in fata receptiei. Am explicat pe scurt cine suntem si ce vrem si in 10 minute ne-au dat cardul de la camera. Am urcat masina pe trotuarul unde era parcarea producand cu acesta ocazie un zgomot dubios caruia nu i-am dat prea mare importanta. Pe moment. La plecare am observat insa ca am facut praf scutul si cu toate ca l-am prins cu o coarda elastica am semnalizat acustic fiecare denivelare a drumului dintre Nisipuri si Bucuresti.

Camera, destul de mare si curata dar cu un pat in minus. N-a fost o problema pentru ca au adus imediat inca un pat suplimentar. balconul destul de mic dar OK cu vedere la piscina. Cu putina abilitate puteai chiar sa vezi marea printre niste plopi si un hotel. Baia, curata si ea si destul de marisoara. Per total, o camera decenta, mai buna decat pe litoralul nostru la un pret apropiat.

Am hotarat sa iesim sa ne plimbam putin si fata de la receptie ne-a interceptat sa ne spuna ca desi cazarea incepe la ora 14:00, putem lua pranzul la ora 12:00.

Mesele sunt decente pentru pretul platit. Nimic extravagant dar mancare gustoasa si variata. Am vazut ca unii colegi de forum s-au aratat nemultumiti de mancare dar cred ca este o chestiune de perspectiva... nu poti plati 100-200 de euro si sa pretinzi servicii ca la un hotel de 5 stele din Antalya. In ceea ce priveste cantitatea, este o alta poveste. Depinde de numarul (si calitatea) turistilor mioritici. Daca in prima zi totul a fost linistit si ordonat, oameni care asteptau cumintei sa-si puna in farfurie ca (si cat) aveau nevoie, in ziua urmatoare, pe fondul animatiei asigurate de doua triburi dacice coborate din autocare totul a devenit lejer haotic. Sincer, n-am vazut in viata mea prestidigitatori mai iscusiti. Baiatul ala care a castigat "Romanii au talent" e mic copil, daca-i vedea pe astia se aseza pe bordura si plangea de rusine. Este o dovada de maxima virtuozitate sa poti inghesui asemenea cantitati apocaliptice de mancare intr-o amarata de farfurie si totusi sa nu versi mai mult de jumatate pana sa ajungi la masa! Intr-adevar, romanii chiar au talent. Culmea rafinamentului a fost atinsa de o suava duduie avand diametrul unui aragaz care dorind sa afle daca niste sarmale erau de post sau nu s-a hotarat sa scobeasca in ele direct in tava. Elucidand intr-un final acest mister a inghesuit vreo 10 bucati intr-o farfurie deja traumatizata psihic si a purces triumfatoare spre locul de furajare. Baiatul cel mare (ma rog... cat de mare poate fi la 9 ani) a reusit sa eschiveze ca Neo din Matrix un cot in ochi in timp ce cu inconstienta specifica varstei incerca sa ia o felie de tort. Chiar... ce fraier, auzi, sa ia doar o felie de tort!

La piscina rula episodul doi din acelasi film apocaliptic... mancare aruncata pe jos la jumatate de metru de cosul de gunoi, pahare sparte, farfurii doldora de fursecuri si cafele varsate pe sezlonguri. Pai ce... sa stea angajatii de pomana? Sa munceasca, doar d'aia am murit noi la revolutie si am venit la ol inclusiv!

Piscina, nu foarte mare, era curata dar, fiind sfarsit de aprilie, apa era cam rece.

Exista si un mic loc de joaca pentru copii cu un tobogan si vreo doua leagane.

Bauturile, intr-adevar nu sunt cine stie ce dar asta e un aspect care nu m-a derajat in mod deosebit.

Ca o concluzie, este un hotel "cinstit" care ofera chiar mai mult decat ar fi de asteptat pentru banii platiti si pe care l-as recomanda oricand comparativ cu unul de pe litoralul nostru.

Trimis de nuvreau in 16.05.12 20:52:54
Validat / Publicat: 16.05.12 22:39:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3737 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nuvreau); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere de pe balcon. Undeva, in stanga sus este si marea.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

maria55 †
    [17.05.12 01:29:25]

Superb rw. si superba descrierea! Poate, unii ar spune ca nu reprezinta mare lucru... insa, nici pe departe! Cu totii ar trebui sa luam aminte si sa mai corectam imaginea de care singuri ne-am facut rost.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [17.05.12 08:21:26]

Un review cinstit. Felicitari pentru review, vacanta si mai ales pentru tonul descrierii!

Zoazore
    [17.05.12 11:22:27]

Superba vacanta, descriere pe masura! Da' parcarea? Cat e parcarea? Pe bune, ati platit suplimentar parcarea? Ca tot aud, ba de 5 leva/ zi, ba de 10...

Cat de departe e de plaja?

Multumesc inca odata ca mi-ai inveselit ziua!

RossoNerro
    [17.05.12 11:28:34]

Da, un review cinstit. Felicitari.

Readuc (la fileu) aceasi intrebare: Cat e parcarea?

vera77
    [17.05.12 15:24:17]

Te-as fi votat de 10 ori, da' n-am voie. Descrierea hunilor e tare, mi-a placut si sunt total de acord cu ea. E pacat, dar astia suntem!

nuvreauAUTOR REVIEW
    [17.05.12 19:57:09]

@Zoazore: parcarea a fost gratuita. dar daca aveti ca noi o masina cu garda joasa, mai bine urcati cu spatele.

Plaja... 3-5 minute de mers la vale cu viteza de croaziera a piticului.

@webmaster: am o problema cu mailul se pare. desi adresa mea de mail este valabila si functionala (pe cuvant, eu ma ocup de servere), la logarea pe site primesc un avertisment ca este o problema cu aceasta. Motiv pentru care nu primesc nici avertizarile de mesaje noi.

mariana.olaru
    [18.05.12 10:15:36]

În general, nu prea citesc impresii despre destinații care nu mă interesează, iar litoralul bulgăresc face parte din această categorie. Dar pentru că citisem toate review-urile afișate pe prima pagină a site-ului, între care și câteva despre mult lăudatul și deopotrivă hulitul litoral bulgăresc, mi-am zis să nu fac o nedreptate și să ”sar” vreun altul similar. Așa am ajuns să lecturez și impresiile tale. După ce am ajuns la final, amuzată de stilul tău tipic românesc, satiric, ironic, dar și personificând expresia”a face haz de necaz”, am realizat cât de mult mi-a plăcut și cât de păcat ar fi fost să ratez un astfel de review.

Cât despre obiceiul tău de a urma un drum după regula

, cred că nu totdeauna acesta se va dovedi cea mai bună alegere. Din propria-mi experiență, procedând după aceeași regulă nescrisă, dar de bun simț, tot în Bulgaria, drumul mai bun ne-a dus chiar într-un loc cu interdicție de trecere. Căutând o mănăstire, pornisem pe ruta propusă de GPS, dar la un moment dat, cum se întâmplă adesea în Bulgaria, GPS-ul s-a dezactivat. Am fost nevoiți să mergem înainte, sperând în ajutorul unor indicatoare. Dar tot ca în Bulgaria, acestea erau foarte rare. Așa am ajuns ca la o intersecție de drumuri, să-l alegem pe... cel mai frumos asfaltat. Ei bine, drumul cu pricina ne-a dus direct în poarta unei mari unități militare. Nu s-a întâmplat nimic, am întors mașina și ne-am reluat drumul pe alt sens. Dar dacă protecția unităților militare ar fi fost ca în Turcia, unde acum vreo cinsprezece ani, autocarul nostru, care avusese neșansa unei pane de cauciuc chiar în vecinătatea unei unități militare (și nici măcar nu se zărea prinprejur), a fost de-a dreptul arestat? Am pierdut acolo vreo două ore, ca să ni se voaleze filmele din aparatele foto și să dăm declarații asupra scopului pentru care venisem în Turcia. Pentru mine, acea experiență a fost terifiantă, căci nu e deloc de glumă să ai de-a face cu autoritățile militare, mai ales într-o postură izbitor de similară cu a trupelor SS

Oricum, mulțumesc pentru plăcerea acestui review și pentru portretele comice, dar și dezgustătoare ale concetățenilor noștri. Este reconfortant să văd că mai sunt atât de mulți alții care gândesc ca mine... Așa că, meriți din plin superbonusul!

adryana
    [20.05.12 12:20:38]

REGRET faptul ca nu citesc mai des astfel de impresii atat de savuroase.

@nuvreau-imi era dor de scrierile tale, bine ai revenit si sa nu spui niciodata- ,,nu vreau sa mai scriu rw. ''-chiar ar fi mare pacat.

Felicitari sincere, am ras cu pofta.

roth
    [21.05.12 23:43:48]

Sper ca nu ma erecheste vreum web, dar te rog da un semn cu un PM care sa aibe o adresa de mail sau un tel ceva sa pot vb un "secret"

Multumesc, atat pt PM cat mai ales pentru rw-uri.

Am citit cateva si crede-ma, nu am fost la sala dar am febra abdominala.

Astept cu nerabdare sa pot lua legatura cu tine.

aciupagea*
    [11.06.12 08:19:17]

buna ziua,

as dori sa intreb daca la odessos se asigura pat pentru copil de 5 ani. dvs vi s-a asigurat? cat de mari aveti copilasii? multumesc

nuvreauAUTOR REVIEW
    [23.06.12 22:57:09]

@aciupagea: am avut 4 paturi in camera. doua "by default" si doua suplimentare. cu toate acestea, camera e suficient de mare ca sa nu para inghesuita.

copiii au (aproape) 4 si 10 ani.

aciupagea*
    [25.06.12 08:58:14]