ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.05.2012
DIN: Dubai, U.A.E
ÎNSCRIS: 03.05.12
APR-2012

Un mic paradis la poalele Alpilor: Thuner See

Lacul Thun, unul dintre cele mai intinse ca suprafata din Elvetia, este inconjurat de maiestuosii Alpi cu piscurile lor inzapezite mai tot timpul anului, intr-un cadru natural de exceptie.

Lacul a luat nastere odata cu ultima glaciatiune si este una din destinatiile favorite de wellness a turistilor din lumea intreaga.

Daca in sezonul rece locul este invadat de pasionatii de sky si alte sporturi de iarna, vara te poti relaxa intr-unul din numeroasele SPA hoteluri din vecinatatea lacului, poti face drumetii, bucurandu-te din plin de aerul curat de munte sau alege o croaziera pe lac, optand pentru un pranz delicios la bord, totul intr-un cadru romantic.

Cum ajungi in regiunea Thuner See din cantonul Bern? Zona este usor accesibila, sistemul public de transport fiind foarte dezvoltat, indiferent ca te deplasezi din Germania, Italia, Franta sau Austria, existand trenuri din jumatate in jumatate de ora.

Thun se afla la doar la 30 de kilometri de capitala Elvetiei Berna, la 150 de km de Lausanne si 151 de km fata de Zurich.

In materie de cazare, iubitorii de munte pot alege intre numeroasele bed & breakfasturi din zona, pot inchiria apartamente de vacanta sau opta pentru camping in siturile special amenajate.

Daca dispui de un buget mai generos, te poti rasfata la unul din resorturile wellness amplasate strategic la poalele Alpilor, beneficiind de fitness, sauna, masaje ayurveda, thalasso therapy, sau o piscina incalzita outdoor, in mijlocul muntilor. Privelistea iti va taia respiratia.

Am ajuns pentru prima data in aceasta parte a Elvetiei in luna aprilie, si marturisesc ca, desi sunt adepta vacantelor la mare, am ramas profund impresionata de frumusetea locurilor, natura fiind din cale afara de generoasa cu aceasta locatie.

Am ramas suprinsa sa vad un numar mare de turisti japonezi vizitand Thunul si imprejurimile, alaturi de multe alte nationalitati din toata lumea. Existau chiar si pancarte si indicatii stradale in limba japoneza, pentru a veni in spriinul turistilor niponi.

Curatenia de pe sosele si stradutele adiacente era exemplara, iar verdele care te inconjura peste tot era poate cea mai intensa nuanta intalnita de mine in ultima vreme.

Peste tot flori de primavara, lalele, narcise, si pomi inverziti. Aproape ca ne doream sa nu ne mai intoarcem acasa, simtindu-ne ca intr-o poveste.

Plus ca in zona exista si un castel medieval, construit inca din anul 1200, de catre Ducele de Zähringen, devenit acum muzeu si deschis vizitatorilor.

Trimis de roxana.tomina in 15.05.12 23:24:26
Validat / Publicat: 16.05.12 06:24:20
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ELVEȚIA.

VIZUALIZĂRI: 3942 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roxana.tomina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 unul din restaurantele pitoresti de la malul lacului Thun

dianabzs
[16.05.12 12:02:59]

stiu ca elvetia este o tara foarte scumpa pentu multi turisti.

ai putea da cateva exemple de preturi - cazare, alimente, combustibil, restaurante?

multumesc!

MCM
[16.05.12 16:22:18]

fotografii minunate.

astept si eu preturile.

roxana.tominaAUTOR REVIEW
[17.05.12 17:56:34]

@dianabzs: @dianabzs: Intr-adevar Elvetia este o tara cu preturi foarte ridicate, pana si o banala sticla de apa minerala la restaurant costa peste masura. Noi ne-am "imprietenit" cu unul dintre cele mai bine aprovizionate supermarketuri intalnite de mine pana acum, Migros, unde gaseai o varietate mare de produse, la preturi un pic mai ridicate ca cele din Germania de ex.

Initial am crezut ca Migros este un brand turcesc, chiar si in kusadasi existand, insa cele din elvetia nu se compara ca dimensiune si varietate. La orice restaurant o masa de pranz, doar felul doi plus apa, sucuri te ducea la minim 60 de euro pentru 2pers.

dianabzs, MCM, roxana.tomina
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Interlaken și împrejurimile: