ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.05.2012
DIN: cluj
ÎNSCRIS: 21.08.10
AUG-2011

Da... frumos

Am rezervat on line un sejur de 5 zile la Karlovy Vary in luna august 2011, pentru Hotel Romania. Am avut emotii pana la sosirea la hotel cu privire la pret pentru ca mi se parea ca e cam putin citind alte recenzii care spuneau ca totul este scump (chiar si pagina hotelului afisa preturi mai mari), dar totul a fost ok. Am platit exact cat ni s-a comunicat pe rezervarea on line. Nu mi s-a parut de speriat ca preturi eu zic ca sunt decente. Cazarea a fost OK, curat, hotel mai vechi cu mobilier mai vechi dar totul functional si comod. Amplasarea hotelului este centrala, pe malul raului Tepla, restaurantul hotelului este bun, cu o mare varietate de feluri de mancare si preturi de multe ori mai mici ca la noi.

Orasul este minunat, foarte bine intretinut, cladiri vechi in care au stat pentru mai mult sau mai putin timp diverse celebritati, perfect conservate parca abia ar fi fost iesite din renovare, exista mai multe mici muzee, cafenele cochete cea mai frumoasa si pe care o recomand este cafeneaua Elephant

Cea mai frumoasa zona este zona Colonadelor unde in una din seri am asistat la un concert in toata regula cu orchestra adevarata. Nu va pot spune cum suna si acum ma infior. Este adevarat ca exista si multe magazine de lux ale celor mai celebre firme in moda, bijuterii, cristale, unde... normal... te uiti... si plangi.

Toate cladirile, hotelurile parcurile... gradinile sunt extraordinare. Este o admosfera de vis parca te-ai intors in timp (in sens bun... normal). Multe magazine cu portelanuri si cristale din cele mai fine, multe magazine de anticariat cu multe lucruri fine, obiecte de arta.

De remarcat sunt micutele chioscuri care vand canutele speciale pentru baut apa minerala (niste canute dragute din portelan din care apa se bea prin tortita canii) care izvoraste fierbinte si are un gust usor sarat fiind folosita in tratarea a diverse afectiuni (am vazut sute de oameni fiecare cu canuta lui luand apa de la cate un izvor dupa care se asezau pe o banca unde isi beau apa linistiti). Foarte multi turisti din toate colturile lumii.

Recomand cu toata caldura acest oras.

Trimis de anidance in 14.05.12 15:43:32
Validat / Publicat: 14.05.12 17:53:07
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CEHIA

VIZUALIZĂRI: 5180 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anidance); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 detaliu hotel

[14.05.12 17:12:36]

@anidance, pe viitor n-ar fi rau sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la zona vizitata.

S-ar obtine astfel o structurare mai buna a informatiei - despre cazare si despre zona/imprejurimi (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate ar reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte (se intampla cateodata sa stai intr-un hotel pe care nu doresti sa-l recomanzi, dar zona sau orasul in sine ar merita cu totul alte note - sau viceversa).

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Karlovy Vary: