ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.05.2012
ÎNSCRIS: 12.05.12
SEP-2009

Mauritius ,un loc deosebit

La Compagnie Creole - Le Marché De Marie Galante

Dupa un zbor obositor de 11 ore am ajuns in Mauritus. (zbor de noapte alaturi de multi straini nebuni care erau cu bebelusi de cateva luni ce plangeau non stop... tacea unul, incepea altul...) Pe aeroport am avut placuta surpriza ca un angajat de acolo (de la vize) sa ne salute cu "' Buna dimineata! "

Drumul catre hotel Sofitel Imperial a durat cam 40 minute, acesta fiind situat in partea de vest a insulei.

De cum am intrat in receptia hotelului ne-am simtit ca fiind intr-o alta lume... se putea vedea plaja cu nisip alb, palmieri si apa de un albastru superb.

Camera: curata, spatioasa, cu vedere catre plaja (asa sunt toate camerele hotelului) cu un pat imens si balcon. Ce mi-a placut f mult este stilul in care camera, restaurantele, intreg hotelul este amenajat, totul in stil asiatic. In astfel de locatii, nu suport acele hoteluri turn, super moderne cu multa sticla... cum se gasesc de exemplu in Caraibe. (in Mauritius nu veti gasi acest gen de hoteluri).

Mancarea: in primele 2 seri am avut meniu a la carte (bucatarie frantuzeasca) si ne-am distrat copios incercand sa mancam ceva ok, sa ne placa. Erau 4- 5 feluri de mancare, primele 2-3 nu puteau fi mancate, cel putin de noi (ceva numit apetizer, ciorba de ceapa etc) Ramaneam cu friptura sau pestele si desertul. Nu vreau sa credeti ca mancarea era proasta, ceilalti mancau; spun doar ca nu era pe placul nostru.

Ulterior au schimbat in bufet si totul a fost super ok, mancare buna si fructele in special excelente.

Personalul: eficient, rapid, foarte amabil si foarte atent; de exemplu eu sunt alergica la lactate, iar cel care se ocupa de noi avea mereu grija sa vina si sa-mi spuna ce contine si ce nu contine lactate... Toti zambesc, sunt veseli si te fac sa te simti deosebit. Ceva ce ne-a impresionat: in ziua in care am ajuns in Mauritius si implicit la hotel, era ziua de nastere a sotului meu; seara cand serveam desertul am vazut 2 ospatari cu un tort si 3 artificii intr-un ananas indreptandu-se spre noi si cantand Happy Birthday! A fost foarte dragutz din partea lor, am ramas uimiti, nu intelegeam de unde au stiut (au vazut datele din buletin, dimineata cand ne-am cazat).

Dupa masa de seara cantau formatii combinat cu spectacole la barul de pe plaja. Atmosfera era frumoasa si distractiva.

Sofitel Imperial nu cred ca este un hotel unde sa poti merge cu copiii. Nu am vazut nimic amenajat in acest sens. Pe intreaga durata a cazarii noastre nu am intalnit nici o familie cu copii.

Plaja: este superba, nisip alb si palmieri. Daca nu vrei sa stai pe plaja cu nisip poti alege sa stai pe un sezlong sau in hamac pe partea amenajata cu iarba. Sezlongurile sunt puse in asa fel incat ai intimitate. Apa are o culaore deosebita, valurile se sparg in departare in reciful de corali. Exista diverse activitati gratuite oferite de hotel (volei, tennis, tras cu arcul etc)

Noi am facut multe excursii si ne-a parut rau ca nu am stat destul de mult sa ne bucuram de plaja si activitatile hotelului.

Excursii: plimbarea cu leii, insula Ile aux Cerfs, turul insulei, gradina zoologica si Pamplemousse Garden, excursie pe apa in zona delfinilor, capitala Port Louis.

Cel mai mult mi-a placut plimbarea cu leii evident :))

Excursiile le puteti achizitiona de la hotel.

Cei mai multi turisti erau francezi; de romani nu se stia.

Sunt multe de spus despre fiecare loc vizitat, fiecare are frumusteta lui aparte.

Oamenii sunt extrem de hospitalieri, veseli si simpli; fac tot posibilul ca tu sa te simti bine pe acele meleaguri deosebite.

As reveni cu mare placere in Mauritius.

Trimis de Alexa Enache in 12.05.12 11:34:42
Validat / Publicat: 12.05.12 15:50:02
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MAURITIUS

VIZUALIZĂRI: 6555 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alexa Enache); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P15 vedere din balcon
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 236.00 EUR pe cameră

Jupi
    [12.05.12 16:05:58]

Super destinatie!

Super poze! In special apusul de soare... de vis!

Primele puncte vin de la mine.

Cu P06 "m-ai dat gata". Era pranzul sau cina?

mariana.olaru
    [12.05.12 16:45:06]

Într-adevăr, o destinație de excepție, pe care ne-am imaginat-o și noi mai aproape de realitate, grație frumoaselor tale fotografii.

Nu ne-ai spus însă cum ai ajuns să alegi acest sejur, cât a costat el, iar dacă l-ați contractat de la o agenție, ce a cuprins pachetul de servicii?

Nu ați făcut fotografii ale hotelului Sofitel Imperial Resort and Spa? Mi se pare important ca un review de prezentare a unei locații de cazare să fie ilustrat și prin fotografiile acelei locații, scutindu-ne astfel de alte căutări pe net.

În P13 tu ești curajoasa care mângâie leoaica?

Ne vei povesti pe îndelete despre excursiile opționale despre care ai pomenit în review?

adri-nico
    [12.05.12 20:24:56]

Mi-e dor de... MARE

Mi-e dor de... SOARE

Mi-e dor sa ma ude-un val...

Sper ca ai sa descrii amanuntit fiecare excursie enumerata in reviewul de mai sus. Si ca ai sa pui poze, cam de la 50 in sus... din aceste destinatii.

[13.05.12 10:08:42]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

adri-nico
    [13.05.12 10:10:19]

web 13... ma faci sa dansez pe birou... )

Alexa EnacheAUTOR REVIEW
    [16.05.12 16:46:58]

@Jupi:

Buna Jupi

Ma bucur ca iti plac pozele!

P06 reprezinta un fel de mancare la cina.

Alexa EnacheAUTOR REVIEW
    [16.05.12 17:46:38]

@mariana. olaru:

Buna Mariana

Sejurul l-am luat prin Marshal Turism. A fost un pachet care a continut: avion, cazare cu demipensiune la Sofitel Imperial, transfer aeroport hotel (si invers) si am mai avut cazare 2 nopti in Paris (cu mic dejun si transport aeroport). Toata distractia a fost in jur de 5000 eur ptr 2 persoane. (cu reducere gen "'honeymoon"")

Am ales Mauritius dupa un studiu indelungat referitor la reptilele care traiesc pe insula... Am o fobie enorma fata de serpi iar Mauritius este o insula unde nu prea exista nici o specie. (mai ales ca nu sunt genul sa stau doar la plaja si-mi place sa cutreier peste tot)

Hotelul arata f bine. Nu este motiv sa-ti faci griji. O sa caut sa vad ce poze am unde sa apara si hotelul.

Am stat mai mult prin excursii, la hotel prea putin...

Da, eu sunt cea de langa leu... excursia cu leii mi s-a parut cea mai deosebita! Prima oara cand m-a atins unul din lei cu coada mi-a cazut aparatul foto. Nu am avut ce sa mai fac cu el si a trebuit sa caut un aparat de unica folosinta pentru a avea macar cateva amintiri... de aceea pozele nu sunt f multe si nu din toate excursiile.

Legat de excursii:

1. cea mai interesanta a fost, asa cum am mai spus, plimbarea cu leii.

2. Cea de pe insula Ile aux Cerfs este excursie de o zi, pe apa. Se merge destul de mult (cu oprire la cascada) iar pe acea insula stai cam putin.

3. Excursia din zona delfinilor... a fost tot de o zi combinat cu vizitarea unei alte insule mai mici, la fel se sta cam o ora; (nu mai retin numele - dar f frumoasa). Este destul de obositoare insa am aflat ulterior ca mai erau si alte excursii doar la delfini.

4. In capitala Port Louis toti agentii te duc in mall, unde de obicei este plin numai de turisti. (Au niste tesaturi deosebite). Sunt magazine cu haine de firma la preturi bune comparativ cu ce este la noi (datorita costurilor mici cu mana de lucru se lucreaza haine Armani, D&G etc).

5. am mai vizitat locul unde se prelucreaza trestia de zahar si se produce o bautura locala RUM (recomand cea cu betisor de vanilie, este ieftin acolo si f bun, mai ales combinat cu sucuri naturale - ptr cocktail-uri si fabrica de ceai.

6. la zoo se pot face foto cu pui de crocodili, pe care sa-i tii in mana (contra cost, evident). Veti intalni si cele mai mari testoase. Mi-a placut.

7. mai recomand si Pamplemousse Garden. Este ca un parc mare cu alei in care te plimbi destul de mult; sunt tot felul de plante si copaci (inclusiv copaci si plante interzise, gen marijuana- acestea erau ingradite)

O sa mai revin cu detalii si cu poze ale hotelului.

adri-nico, Alexa Enache, Jupi
    Alte impresii din această RUBRICĂSofitel Imperial Resort and Spa: