ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.05.2012
ÎNSCRIS: 10.05.12
MAY-2012

Vacanta la inceput de mai

Stau in receptie la hotel O. W. si pentru ca mai am o ora pana merg la plaja, m-am gandit sa spun si eu cateva cuvinte despre vacanta mea.

- am mers cu autocarul+ feribot in jur de 22 de ore (pe traseu sunt cateva opriri)

- am nimerit cu un grup format in majoritate de oameni trecuti de 60 de ani (ne-a placut cu ei. sunt civilizati, amabili si simpatici). sunt si cativa tineri f draguti. per total ne-a facut placere sa calatorim cu acesti oameni.

pe autocar ni s-a cerut sa nu bem alcool si sa nu mancam. toti s-au conformat.

soferii au fost draguti si n-au pus manele (iupiiiiiiiiii!!!).

la ora 5 dimineata nu dormea nimeni. toata lumea se uita pe geam si se faceau poze. peisajul este suuuuperb

despre hotel:

arata bine pe afara. inauntru nu este un hotel grozav, dar la cati bani am platiti... l-am trecut la categoria lux :). in camera sunt chicinete (unii le-au si folosit, noi nu).

baia este mica.

asternuturile sunt noi si curate. la fel si prosoapele. se face curat in fiecare zi

personalul este amabil

noi stam in 207 care da spre piscina. piscina este mare si curata (dar suntem primii care fac baie in ea)

micul dejun... aaa... foarte bun la cati bani a costat sejurul. oua, unt, paine, iaurt, chec, cafea si atat.

camerele au tv, dar noi ne-am mai adunat seara si in hol sa ne uitam la meciuri sau sa vorbim

pana la plaja faci fix 7 minute. si eu merg incet

plaja:

cica plaja din skala e nr 1. daca zic ei... e ok, dar am vazut alte plaje mult mai bune decat cele de pe insula asta. la skala e pietris pe alocuri. e bine sa aveti si ceva in picioare daca aveti talpi sensibile. in zona cu stanci este si ceva mai mult nisip. tot acolo se face si nudism. stancile se vad, nu sunt greu de gasit. pe alte plaje puteti merge doar daca inchiriati masina/scuter. dar eu- dupa ce m-am plimbat pe insula- am hotarat ca am vazut plaje grecesti mai de soi ca cele din kefalonia. vestita plaja mirtos e superba, dar nu e cu nisip desi asa pare. acolo peisajul este suuuuperb

preturi

ne-a spus o domnisoara romanca (elena) care locuieste aici ca insula este mult mai scumpa decat alte insule. am bagat si noi de seama in urmatoarele zile. nu prea ai ce cumpara aici (parerea mea). sa va dau niste peturi: o palarie mai de soi 11 euro, o pereche de slapi 8,5 euro, caserola capsuni 2.8, apa 0.5, cola 2 l 1.9, pasta mica mica de masline 1.5, paine mare 2 euro

mancarea/restaurante

insula are 5000 de rezidenti din marea britanie+ mii de turisiti britanici asa ca mancarea e divesificata. pe langa mancarea greceasca mai gasesti mancare chinezeasca (n-am incercat), italiana (n-am fost la acel restaurant) si englezeasca (daca exista o mancare englezeasca. adica hamburgeri servit cu cartofi prajiti) preturi: fel principal de la 7 euro in sus (placinta kefalonia, salata caesar, pork chops, frigarui, fripturi, musaka etc), tatichi intre 3- 5 euro, paine si unt intre 1.5- 2 euro, inghetata, 1.8- 2 euro cupa, cola in jur de 2 euro, bere 2.50-3.2 persoane mancam la fiecare masa cam de 20-25 euro. ne saturam, dar nu ne ghiftuim. am observat- si altii au zis asta- ca aici portiile nu sunt uriase ca in alte parti din grecia. poate a trecut aceasta perioada din cauza vremurilor in care traiesc

am mancat in multe locuri, dar cel mai mult ne-a placut la the pines. gateau bine, au internet gratis (in putine locuri gasesti net) si restaurantul are vedere la mare. ni s-a spus ca restaurantele care nu sunt centrale au preturi mai mici. nici vorba. unde era friptura mai ieftina, aveau berea mai scumpa sau altceva. cand am vorbit intre noi, toti am ajuns la concluzia ca platim la o masa cam aceleasi sume indiferent de restaurant

ce vedeti in skala

pai... o straduta centrala ca intr-un sat, cateva restaurante, hoteluri, barulete, britanici, pisici, plaja mare, o vila romana care s-a pastrat destul de bine si... cam atat. dar miroase frumos si atmosfera este foarte ok

vremea la inceput de mai

sunt in aceasta perioada si peste 30 de grade si doar 20. am facut baie in mare, dar seara e posibil sa fie racoare. trebuie sa va luati un pulovar cu voi. obligatoriu trebuie sa-l luati la voi pentru ca aveti nevoie de el si pe autocar si cand mergeti in excursii in pesteri

localnicii

grecii sunt ca de obicei foarte amabili. a doua limba aici este engleza pentru ca sunt multi britanici care locuiesc pe insula.

excursii

nicu organizeaza excuriile. nicu e un roman care locuieste aici si care are contract cu agentia din tara. e un om de treaba. la inceput de mai ni s-a spus ca nu se fac croaziere. asa ca am mers cu autocarul in turul insulei. a fost f dragut. se strabat muntii in aceasta excursie si se poate vedea ca insula e destul de salbatica. cel mai mult mi-a placut la friskado. pesterile de care se tot vorbeste sunt ok, merita vazute, dar nu sunt monumentale. in aceasta excursie vedeti mirtosul doar de sus. cica este o excursie cu 17 euro- se face sambata, dar nu la inceput de mai- cu o masina care coboara pana pe plaja. am vazut si moastele unui sfant, am fost si la o fabrica de vinuri. se fac exursii si in capitala.

cum puteti vedea insula

puteti face excursii cu nicu (sunt si altii care organizeaza excursii in skala) sau puteti inchiria un scuter (in mai 10 euro pe zi) sau o masina (am inteles ca in perioada asta se inchireaza cu 80 euro pe 3 zile si limita de km). inchiriati ceva sau mergeti in excursii, trebuie sa vedeti insula. e salbatica si frumoasa.

ce am mai aflat pe aici

cica daca spui greci/ grecia ii cam injuri. asa le-au zis turcii cand i-au ocupat. ei sunt eleni si locuiesc in republica elena

pe insula e nebunie cu tineri si petreceri in august si iulie cand vin in concediu britanicii. fac petreceri pana dimineata. in mai e putina lume. ne salutam pe strada cu localnicii si cu britanicii.

nu vorbiti despre economia lor, zambiti cand se plang. se simt ultimii saraci cu salarii de 800 de euro. n-are rost sa ii chemati in romania sa traiesca din 400 de euro sau din 150 ca pensionarii.

cred ca sunt cu un picior in groapa pentru ca grecii eludeza statul in stil barbar. ganditi-va cand ati fost ultima oara intr-un loc in romania unde n-ati primit bon fiscal? aici am primit in 6 zile... 2 bonuri fiscale. poate ca atunci cand e sezon o sa fie si oarece controale si poate ca o sa apara si bonurile fiscale.

doar pentru iubitorii de animale

in kefalonia, ca si in alte locuri in grecia, sunt sute de pisicute (am vazut doar doi caini vagabonzi in insula si unul de unde am luat feribotul). am vazut pisici si in varf de munte pe unde am fost in excursie. sunt slabe si moarte de foame. multe stau la containere altele sunt mai curajoase si cersesc pe la mese. va rog, dragii mei iubitori de animalute, luati o bobita in buzunar sau o bucatica de carnita pe oriunde mergeti. poate in sezon sunt mai implinite, dar acum... le sufla vantul, miauna de foame si sunt salbatice. cred ca multe n-au fost mangaiate niciodata si cand le dai de mancare, mananca repede pentru ca le e frica ca o sa le alungi. din kefalonia am cumparat cutii de carne pentru pisici cu 0.60 euro la 400 gr. in romania costa 2-3 lei. aici bobitele de pisica sunt 1.60. unele pisici au vrut sa manance, altele nu. cainii n-au spus nu mancarii de pisica.

concluzii generale

mi-a placut? daaaaaaaa

mai vreau sa vin? hmmm... la banii astia? ... daaaaaaaa

e luna mai o luna pentru concediu? daaaaa

acum ma duc la plaja si maine pornim spre casa.

vacanta placuta sa aveti!!!

Trimis de ava eva in 10.05.12 16:09:22
Validat / Publicat: 10.05.12 18:03:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Athena, Aiegina, Thasoss

VIZUALIZĂRI: 4031 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ava eva); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Peloponez. Poza din autocar. Si acum vad ca am uitat sa o intorc. Scuze.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 20 voturi)

webmaster22 [10.05.12 17:59:43] »

@ava eva: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

skippy [10.05.12 19:36:21] »

buna, ai scris ca sejurul a costat 650 dar ce 650 euro sau lei?

dana2104 [10.05.12 21:22:37] »

Doamne, ce dor mi s-a facut de acest colt de rai.

Citind impresiile tale, am retrait cu nostalgie una dintre cele mai reusite vacante. Mi-e dor de Kefalonia si de peisajele ei salbatice, mi-e dor de Skala si de paduricea din spatele plajei, mi-e dor de bananul din fata balconului, mi-e dor si de Nicu pe care asi vrea sa-l saluti din partea noastra daca il mai inatalnesti (salutari din partea celor doua familii din Rm Valcea care l-au "stresat" cu fel de fel de intrebari in fiecare seara la inceput de septembrie, anul trecut), mi-e dor chiar si de drumul lung dar placut cu autocarul.

Astept sa te intorci si sa ne arati si cateva poze pt. ca banuiesc ca acum, in mai, totul este verde si inflorit.

Sa va intoarceti cu bine!

P. S. Si noi am avut camera 207.

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [11.05.12 07:09:36] »

@skippy: nu stiu ce valuta este acolo, insa sejurul costa 758 de lei pentru 2 persoane [379ron/pers cazare, transport si mic dejun], in acest moment.

Este posibil ca, colega noastra sa fi trecut acolo suma in euro a tuturor cheltuielilor facute cu ocazia acestei vacante deosebite.

@ava eva frumos review, te astept cu poze la intoarecere!

ava eva [13.05.12 00:54:51] »

@skippy: 650 euro. am pus la socoteala sejurul care a fost sub 100 de euro pe persoana+ feribotul+ cheltuieli. nu stiu daca am cheltuit mult sau putin. noi nu ne-am refuzat nimic si din pacate ne-am intors cu 2 kg in pluso sa pun si poze.

Larissa [13.05.12 08:02:24] »

Bun review, eva, ține-o tot așa!

ava eva [14.05.12 21:04:50] »

@larissa2012: Multumesc pentru urare

skippy [15.05.12 11:36:39] »

@ava eva:

iti multumesc pt lamurire, ai facut o alegere super dupa parerea mea

midav [28.05.12 10:58:19] »

Buna Ava, ai reusit sa faci un review foarte bun, la fel si pozele. Am avut destul de multe intrebari despre Kefalonia, dar dupa ce am citit review-ul tau parca nu mai am ce intreba

ava eva [28.05.12 14:45:04] »

@midav: multumesc.

andy3010 [02.07.12 07:27:23] »

Felicitari pentru post! Si eu am bilete pt. acest hotel pe 25 septembrie. Abia astept. Spuneti-mi va rog, micul dejun e bufet suedez sau servire directa? Multumesc.

Ninette [19.01.13 06:09:02] »

@ava eva: Buna... Si eu vreau sa merg inca o data in Kefalonia dar pe 13 mai 2013 caci atunci sunt biletele reduse...

Am fost si anul trecut pe 13 septembrie... Am prins o ploaie torentiala la feribot dar odata ajunsa in Kefalonia timpul a inceput sa-si revina. Pentru prima data in viata n-am vrut sa tin cont de starea vremii si am luat insula la picior, am fost in excursii (nu in toate) si de aceea acum ma reintorc acolo...

Cum e vremea in luna mai?? E cum ai scris? Cit am citit pe net pare buna... caci as vrea sa fac si plaja dar daca nu macar sa fie frumoasa... daca poti sa-mi dai citeva detalii despre cum a fost vremea si cum este insula in luna mai?

E la fel de plina de verdeata, flori, pisici? Sunt multi turisti? sunt deschise toate tavernele?

ava eva [01.04.13 02:46:17] »

@Ninette: @Ninette: buna, abia acum am vazut intrebarile tale.

- in mai noi am prins o vreme foarte cald si am facut plaja si baie in fiecare zi (ziua au fost intre 28 si 35 de grade). seara ne imbracam cu pantaloni scurti si o bluza sau un tricou cu maneca lunga.

- apa nu este la fel de calda ca vara, dar se poate face baie. iar cand iesi pe plaja nu ti-e frig.

- insula este verde, roz, alba, galbena, frumoasa si placut mirositoare, un spectacol de culoare cum numai in grecia gasesti.

- pisicile sunt stapanele insulei in luna mai (cum am spus si mai sus, iubitorii de animale trebuie musai sa aiba la ei niste bobite).

-turisti: asa si asa. noua ne-a placut asta. eram ca intr-un sat duminica cand toata lumea iese de la biserica. in mai nu e super distractie (ma refer la cluburi, discoteci care sunt neincapatoare in luna august). e mai...romantic si mai... de familie. concluzia: mai vreau in mai in grecia!!!

- in mai functioneaza tot pe insula (taverne, baruri, alimentari, magazinele de haine si de suveniruri, inchirieri masini etc.). sunt pregatiti si ne asteaptaaaaaa

vacanta frumoasa

ava eva

ava eva [01.04.13 02:51:20] »

@andy3010: buna, scuze ca n-am raspuns, dar dupa ce mi-am facut cont, n-am mai stiut cum sa intru aici. sper ca ai avut o vacanta frumoasa.

Ninette [01.04.13 11:05:16] »

@ava eva: Buna!! Eu plec in excursie pe 13 mai in Kefalonia_Poros!! deci, sa ma astept la vreme buna pentru ca sincer as vrea sa-mi incep vara bronzata, plina de energie si cu un tonus ridicat!!

Anul trecut, in urma unui concurs am ajuns tot aici dar in luna septembrie si a fost... frumos cu o mica exceptie ca a plouat torential cind asteptam feribotul.

Ce haine trebuie sa-mi iau caci inteleg ca un hanoracel si un pantalon lung usor Astept... te rog, unele detalii despre vreme.

Anul trecut am stat in hotelul Kalypso... foarte frumos si curat.

ava eva [01.04.13 15:35:01] »

@Ninette: buna

eu cand merg in concedii sunt "baietoaica" si bagajul meu este muuult mai mic decat al prietenului meu:

1 jeans

2 tricouri cu maneca lunga

5 tricouri cu maneca scurta

4 costume de baie (ajunge si unul, dar am vrut ca toate costumele mele sa vada inca o data grecia. plus ca unul era nou, asa ca era nevoie sa cunoasca tara aia minunata. a fost foarte incantat de vacanta)

1 preche de pantaloni scurti

lenjerie

tenisi

o pereche de saboti cu toc platforma

o palarie din paie alba (ca sa fiu sic. si am fost)

ochelari de soare

o pereche de saboti tip crocs cumparati de acolo ptr ca plaja avea pietre si am constatat ca talpile mele sunt de la oras (desi au fost crescute la tara) si prin urmare sunt sensibile

dar am vazut fete cu rochite/ fustite, tocuri. mai ales cele din marea britanie erau un spectacol seara cand ieseau

ce spalam seara, a doua zi era uscat

ziua poti umbla doar in sutien/tricou cu maneca scurta si pantalon scurt

dupa 8 seara eu imi puneam un tricou cu maneca lunga. cam asa purtau toti (bineinteles cu exceptia britanicelor care erau imbracate f subtire/sexi. dar sigur ptr ele 18-19 grade sunt ca pentru noi 40)

daca te duci in pesteri sa-ti iei pantofi fara toc (sau poti purta platforme nu f inalte) si ceva cu maneca lunga in geanta.

la ora 8.30-9.00 cand ne trezeam deja era foarte cald, puteam umbla in pantalon scurt si tricou.

plaja se poate face de dimineata, nu este frig deloc

in apa noi puteam intra cam pe la 11

la ora 2 era deja prea cald ca sa stam pe plaja. asa ca mergeam sa mancam si ne intorceam pe plaja pe la 4.30

puteam sa facem plaja cam pana pe la ora 19.00. apoi ne ne imbracam si stateam pe plaja si pana la ora 21. era foarte frumos (plaja era pustie dupa ora 18)

noaptea poti sta pana tarziu afara, e foarte placut.

concluzia e ca in mai in grecia e mult mai cald decat la noi la mare

sper sa prinzi vreme frumoasa de care am avut si noi parte.

vacanta frumoasa

Ninette [01.04.13 18:17:42] »

@ava eva: Multumesc... Cam asta imi iau si eu... Adevarul ca anul trecut m-am imbracat f mult in blugi scurti (aveam 3 per la mine in bagaj) sandale tip "senile" slapi pt plaja (mi-am propus anul asta sa-mi cumpar si eu acei saboti; in Poros erau 7euro), costume de baie de asemenea, plus tricouri, basmalute si un singur plovaras. Cred ca mi-ai vazut pozele pe site... Luna mai (in care plec in Kefalonia), m-a speriat putin deoarece credeam ca nu va fi asa cald dar din cite am citit si citesc vad ca a fost OK in fiecare an... Daca iti aduci aminte sa ma informezi cu ceva, te rog mult sa o faci pentru ca voi tine cont de parerile tale.

dngheo [03.08.13 18:54:37] »

buna ziua!

urmeaza sa plecam si noi catre ocean view in cateva zile si doream sa va intrebam referitor la camere daca unele sunt mai mari/in mici in comparatie sau daca toate sunt la fel.

de asemenea daca aveti vreo recomandare cu privire la taverne.

toate cele bune!

ava eva [03.08.13 23:55:04] »

@dngheo: @dngheo: buna

din ce am vazut noi, la parter, toate camerele sunt la fel de mari. la etaj nu stiu. noi am avut 3 paturi in camera si chicineta, dar aveam loc. in schimb baia e mica. toti au spus asta. nu incap 2 oameni in acelasi timp. parerea mea acum... depinde si ce treaba au oamenii in baie camerele cu vedere la piscina sunt mai racoroase.

noi am incercat mai multe taverene. una era chiar langa hotel (si o recomanda si romanul din kefalonia). am mai mancat si pe strada principala (pe care e si hotelul) si am mai mers si undeva langa vila romana. toate tavernele au preturile afisate afara. deci iti poti face singur o parere. cand am fost noi, peste tot erau portii mari si mancare era foarte buna. noua ni s-a parut mai scumpa decat in orice alta parte a greciei. si am fost si pe continent in ami multe locuri si am fost si in aegina si thassos. dar asta nu ne-a impiedicat sa ne bucuram de bucataria greceasca. si peste tot gasesti si alimentari. una e chiar langa hotel. am fost si la gelateria de langa plaja. acolo nu ne-a placut mancarea si era scumpa, scumpa. dar inghetata era ffff buna. cand am mers in excursie, ghidul ne-a dus la o tevrna f buna si cu preturi decente (pentru kefalonia).

vacanta placuta

dngheo [04.08.13 20:40:32] »

multumesc frumos pentru raspuns, o chestiune as mai avea de intrebat... daca pe plaja la sezlonguri in cei 3 euro este inclusa si o bautura (frappe, apa, bere, suc) ca in alte parti din grecia... ?

o vara frumoasa!

ava eva [04.08.13 20:44:39] »

@dngheo: cand am fost noi era inceput de sezon. erau putine sezlonguri pe plaja si cand ne-am aseazat pe ele nu ne-a cerut nimeni nimic. doar am consumat ceva de la bar. cred ca la intrebaratea asta ti-ar putea raspunde cineva care a fost acolo in plin sezon.

andy3010, ava eva, dana2104, dngheo, midav, Ninette, skippy
Alte impresii din această RUBRICĂOcean View Hotel: