ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.05.2012
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 30.03.12
MAY-2012

Raport calitate/pret excelent!

Am promis ca voi scrie despre mini-vacanta mea la noi la munte, la Bran, dar intre timp am fost de 1 Mai la Nisipurile de Aur la Kaliakra Palace si...

Vreau sa va spun ca nu inteleg de ce lumea e asa de nemultumita.

Noi ne-am simtit excelent. Am plecat pe 29 aprilie dimineata la 9 din Constanta si pe la 11 jumatate eram la hotel. Drumul a fost f ok. Ne asteptam sa fie coada la vama (am luat-o pe la Vama Veche), sa fie f aglomerat pe drum... dar nimic din toate astea desi erau f multi care plecau in Bg. Ajunsi la hotel am stat cam 15 minute la receptie pentru ca erau foarte multi care isi faceau check-out-ul si pentru ca la fel de multi erau cei care isi faceau check-in-ul (acestia din urma aveau probleme cu parcarea). E adevarat ce au scris ceilalti despre parcare. Asta a fost marea problema a tuturor. Au parcare f mica pe langa capacitatea hotelului si nici nu e f bine organizata treaba. Adica degeaba isi faceau f multi check-out-ul daca ei dupa mergeau la plaja pana seara si masina era tot in parcare... e logic ca nu mai avea nimeni loc nu? Si in plus destul de scumpa, cam 15 leva pe zi sau ceva de genul. Nu stiu f bine deoarece noi am mers si am lasat masina intr-o parcare cu plata, ce-i drept la ceva distanta de hotel, unde erau ff multe locuri de parcare. Nu a fost ceva extraordinar de incomod deorece am lasat-o acolo si pana la plecare nu am mai avut nevoie de ea :). Si la plecare a fost sotul, a adus-o langa hotel si omul care se ocupa cu parcarea hotelului i-a zis ca poate intra pana in fata sa urcam bagajele. Deci... numa sa nu vrei... desi recunosc ca e un minus pentru ei ca si hotel de 4 stele.

Ne-au cazat imediat desi la receptie scria clar ca check-in-ul se face dupa ora 14. Am primit o camera la etajul 7, la mansarda, cu vedere la mare. Superb! Camera extraordinar de mare, foarte curata, cu A/C functional, baie f curata, cu prosop de picioare (cineva zicea ca nu a avut), 2 prosoape mari de corp si unul mai mic de fata. La capitolul consumabile cam slabut. Doar un pliculet de sampon si unul de gel de dus (ptr 4 stele...) Privelistea si briza marii le-au intrecut insa pe toate :) Mobila foarte frumoasa, patul mare de incapeau 4 persoane lejer, mocheta pe jos, lcd care vedea cam cu puriceiiiii (dar nu ajunsesem sa ne uitam la tv), lenjeria de pat curata (in dulap mai erau 2 paturi si 2 perne), mirosea f bine in camera, terasa draguta, micuta, cu 2 scaune si o masuta... Mini barul era gol. N-am inteles de ce dar nici nu ne-a interesat prea tare. Mai era in camera si o canapea care era extensibila si in care incapeau 2 persoane. Curatenia se facea in fiecare zi. Am gasit celebrele figurine din prosoape pe pat. Pe hol era cam galagie seara si se auzea destul de bine. Cand trecea cineva pe hol si vorbea chiar in dreptul usii aveai senzatia ca e in camera cu tine :))) dar... doar era 1 Mai nu concediu de relaxare la SPA! Cei cu copii stiu ca nu sunt de acord dar na, acum treaca de la ei! Noi am fost cu niste prieteni cu un baietel de 5 ani si el n-a avut nicio problema cu galagia. Un alt minus la 4 stele- erau doar 2 lifturi din care numai unul mergea pana la 7, celalalt doar pana la 6 si dupa trebuia sa urci/cobori pe scari. Si se statea cam mult in astepatrea lui. Din nou pentru noi nicio problema dar pentru unii conteaza asa ca am scris ca sa stiti.

Acum despre mancare-un subiect foarte controversat. Noua ne-a placut. Adica am avut de unde alege. Am avut din toate. La micul dejun erau oua fierte, omleta, diferite produse de patiserie calde, clatite, cereale, gem, unt, branza (vreo 2 feluri din care una f f buna), salam, cremwusti, carnaciori prajiti, pateu, iaurt, lapte, cafea, rosii, castraveti, salata verde, ceai si altele (pe astea le-am retinut). La pranz erau 2 feluri de supe (in cele 2 zile in care am servit pranzul au fost diferite), salate, branza, cartofi prajiti, carne de pui si porc in diferite feluri (tocanite, cu sos) si bineinteles altele de nu le retin. De la 15 la 18 erau pizza si paste. La cina in afar de ce gaseai la pranz (dar sub alte formesi gusturi :)) mai era si un gratar afara dar unde se faceau ba mici ba carnati. Nu am vazut in nicio seara friptura (probabil ca la un sejur mai lung prinzi si asa ceva). Seara se mai servea si inghetata, vreo 3-4 sortimente unde bineinteles era coada si unde bineinteles daca mergeai ca omul dupa ce mancai mancare nu mai gaseai nimic! Nu vreau sa fiu carcotasa dar am vazut niste gesturi de... -7 ani de acasa la multa lume (si cu parere de rau cam 80% sau mai mult din hotel erau romani) Am vazut pe o masa o farfurie cu un morman de prajiuri (nu exagerez) in conditiile in care erau 3-4 persoane acolo. La alta masa erau castronele cu inghetata, pline, cu varf si care se scurgea pe fata de masa pentru ca oamenii abia incepusera sa manance mancarea, nu ajunsesera la desert. Una a luat paharul de apa si a inceput sa isi torne pe maini pe jos in restaurant, ca se murdarise femeia si na era greu sa mergi pana la baie sa te speli. Si nu e vb ca nu mai aduceau mancare, sa fim seriosi. Noi mereu mergeam la masa cam dupa o ora de la inceperea ei si nu ne omoram sa ne umplem farfuriile ca nu mai prindem si am vazut ca aduceau mereu si reumpleau locurile ramase goale. Da e normal ca in momentul cand mai sunt 10 minute din programul mesei sa nu mai vina cu tavile sa umple resturantul de mancare. Zic asta pentru ca in ultimele 10 minute va imaginati ca poate mai erau 2-3 mese cu intarziatii de la plaja sau plimbare. Am citit ca se plangea cineva ca e restaurantul prea mic pentru capacitatea hotelului. Nu este adevarat. Da, noi cand am ajuns am zis acelasi lucru dar ne-am dat seama dupa ca de fapt cei care fac check-in-ul ar trebui sa intre cu cina sau gustarea de la 15 si cei care ies, ies cu pranzul. Deci, nu e normal daca cei care vin, intra la masa de pranz si cei care pleaca sunt si ei acolo, sa fie foarte aglomerat si sa nu gasesti o masa libera? Mda, am lamurit-o si pe asta cred! :) Prajiturile, cam 3-4 feluri la fiecare masa dar nu prea mi-au placut. In schimb patiseria de dimineata mie una mi-a placut extraordinar. Erau niste cornuri calde, cu rahat... o bunatate!

Despre animatie nu va pot spune mai nimic deoarece noi plecam dupa cina la plimbare si ne intorceam desul de tarziu, cam pe la sfarsit. Cred ca era ceva de capul ei deoarece era terasa plina ochi cand ajungeam. Am vazut ca erau concursuri de bingo, de dans.

Plaja este destul de ingusta dar curatica. Apa la fel. Mai multe detalii nu stiu pentru ca noi am stat la piscina hotelului Admiral. La Kaliakra era deschisa doar piscina de langa restaurant si era full.

Bauturile erau bune, acceptabile. Si sucurile si berea si vinul si cocktail-urile. Era un bar in lobby de unde puteai sa iti iei ce vroiai.

Statiunea e foarte frumoasa si foarte curata. Am ramas placut impresionata. Preturile nu sunt mari. In comparatie cu preturile din statiunile noastre sunt mai mici.

Noua ne-a placut mini-vacanta de 1 Mai de la acest hotel si din aceasta statiune si am reveni cu placere.

Trimis de nicolcrys in 10.05.12 11:41:53
Validat / Publicat: 10.05.12 14:34:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 3042 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nicolcrys); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera dubla cu vedere la mare-et7 mansardat

adryana
[10.05.12 21:32:50]

bravo, felicitari pt. review, in sfarsit rasare si soarele dupa atatea impresii negative pe care eu nu le inteleg.

nicolcrysAUTOR REVIEW
[11.05.12 15:36:36]

@adryana: multumesc. trebuia nu?!?! ) nici eu nu le inteleg dar... fiecare cu parerea lui!

normalul
[24.05.12 15:18:23]

Mulțumim ptr. echilibru.

Este evident că nu ești turist ”din când în când”. Stai bine și cu egoul, nu vrei neapărat să ajungi ”buricul pământuluii”.

Te rog sâ-mi spui cât a fost parcarea. Apare în comentariu cât a fost cea mică a hotelului, dar nu apare cât a costat cealaltă unde de fapt ați parcat.

nicolcrysAUTOR REVIEW
[24.05.12 20:22:20]

@normalul: nu mai stiu exact. l-am intrebat pe sotul meu dar nici el nu isi mai aminteste. mi-a zis ca ori 10 leva pe zi ori 10 leva pe 2 zile. oricum mai putin ca in parcarea hotelului. si da, ai dreptate. nu vreau sa ajung buricul pamantului )))). nu asta e logica

BEBE76
[25.06.12 11:43:22]

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti cam la ce distanta este parcarea unde ati lasat masina si cum putem gasi parcarea respectiva.

Acostoaie
[16.06.13 15:51:22]

@nicolcrys: Ai idee daca te lasa pe plaja cu umbrela ta... sau cu rogojina? Multumesc!

Acostoaie, adryana, BEBE76, nicolcrys, normalul
Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Palace LTI Hotel: