ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.05.2012
ÎNSCRIS: 03.05.12
DEC-2011
single

Cheung Chau Island- HK

Wo Ai Ni (I Love You) - Teresa Teng & Thai China Dolls (Mandarin)

Cheung Chau e un vechi sat de pescari situat la 10 km sud - vest de Hong Kong care dateaza inca din Dinastia Ming. Odata ajuns aici, ai intrat intr-o lume total diferita de agitatia metropolei. Daca in HK sunt 7 milioane de locuitori, aici vei gasi modestul numar de doar 20000.

Ca sa ajungi pe izolata insula, trebuie sa iei ferry-ul din Central PIer 5, existand plecari la fiecare 30 de minute. Durata calatoriei variaza de la 45 de minute la o ora, in functie de ferry, fast sau standard, cel rapid costand dublu.

Ce mi-a placut la acest loc este ca nu e deloc turistic, majoritatea vizitatorilor alegand insula Lantau. In Cheung Chau masinile nu sunt acceptate, existand biciclete pe care le poti inchiria.

Totul este atat de rudimentar, incat automat esti transpus intr-un alt timp.

Probabil asa arata HK-ul la inceputurile lui...

Dupa ce treci de socul initial, insula avand un aspect oarecum saracacios pe alocuri, incepi sa descoperi multele restaurante pescaresti de la malul marii, unde iti poti alege singur pestele si fructele de mare, gatite pe gratar in fata ta, magazine modeste de suveniruri, barcile de pescuit peste tot, plajele unde poti practica intot sau windsurfing.

Cheung Chau mi s-a parut un loc fabulos, cu un farmec aparte, intr-un contrast absolut cu metropola Hong Kong.

Trimis de roxana.tomina in 08.05.12 20:03:19
Validat / Publicat: 08.05.12 21:49:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CHINA.

VIZUALIZĂRI: 2139 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (roxana.tomina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Fish market

Diaura*
[08.05.12 23:00:44]

Care este data reala a sejurului? La fel ai scris si la celalalt RW despre Hong Kong.

[09.05.12 11:32:56]

Melodia postata se poate strge/schimba!

roxana.tominaAUTOR REVIEW
[09.05.12 21:33:50]

@Diaura: am plecat din tara pe 29 noiembrie, si am stat 40 de zile, iar intr-unul din week-enduri am vizitat si insula cheung chau, sincer nu mai stiu exact datele: -)

Diaura*
[09.05.12 21:44:45]

@Roxana Tomina:

In 2012? adica iarna ca va veni? Poate in 2011.

roxana.tominaAUTOR REVIEW
[09.05.12 22:04:59]

@Diaura: abia acum am observat, da, corect e dec 2011.

NOTA WM - am corectat.

Diaura*, roxana.tomina