ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.05.2012
DIN: Edinburgh
ÎNSCRIS: 07.01.11
APR-2012

Phaeton Studios - o varianta buna de cazare in Kallithea

Inca de cand m-am intors vara trecuta din insula Corfu ma tot gandeam cum ar fi sa petrec sarbatorile de Paste in Grecia (vezi impresii). Evident ca am tot studiat, am mai pus si intrebari pe site-ul AFA (multumiri tuturor celor ce mi-au raspuns) si…. intr-o buna zi de ianuarie, am trimis o cerere de rezervare la Phaeton Studios din Kallithea.

In cateva ore am primit oferta de la dl. Robert Mavromatis: studio triplu (eram 3 persoane), 35EUR /noapte. Singura problema a fost cu plata unui avans minim (25 EUR), pentru care a trebuit sa mai platesc speze bancare de 10 EUR .

Culmea este ca, dupa ce am facut eu frumos rezervarea si am platit avansul, am mai convins alte doua familii sa ne insoteasca in sejur (am stat 5 nopti). Surpriza: pentru ei nu a mai fost nevoie de avans pentru ca…eu eram déjà clientul lui Mavromatis, si daca aceste doua familii mergeau cu mine, ei bine atunci…nu mai e nevoie de avans! Paranteza: ei au platit pentru cate o dubla 30 EUR/noapte, asa ca, eu, cu 3 persoane am iesit un pic mai bine, deh, eram clientul lor si le-am mai adus si alti clienti!

Evident, dupa aceasta am intrat in febra pregatirilor. Am mai pus ceva intrebari pe site, m-am mai documentat si chiar mi-am schitat si un program, doar eram acum si pe post de ghid (prietenii nostri nu calcasera vreodata in Grecia si mi-era teama ca prima impresie sa nu fie una negative). Dragii mei, va pot spune cu mandrie ca, si datorita sfaturilor si review-urilor voastre (multumiri in special lui @ionescunic pe care l-am sunat inclusiv din Afithos sa-l intreb de o taverna pe care o descrisese anterior), aceasta minivacanta a fost o reusita totala, votata in unanimitate de absolut toti membrii grupului nostru (sapte la numar, inclusiv subsemnatul).

Cum nu mai aveam rabdare, cu cateva zile mai inainte, m-am hotarat sa plecam cu o zi mai devreme (joi) si sa facem o escala la Bansko (nu stiu daca am sca scriu ceva, nu prea am fost impresionat de localitate, ma rog, fiecare cu gustul lui, insa prea era pustiu…). Am urmat binecunoscutul traseu: Giurgiu (taxa de pod 27RON-deci aproape 6EUR, la intoarcere bulgarii mi-au luat numai 2 EUR) - Byala – Pleven – Sofia – (escala de o noapte la Bansko) – Sandanski – Salonic – Kallithea. Drumul in Bulgaria destul de lejer, insa cu restrictiile binecunoscute (politia vegheaza, insa parca nu mai vaneaza asa mult pe romani), bulgarii circula regulamentar, doar cativa romanasi mai bengosi ce se mai oatarau la caii putere…... Bineinteles, plinul facut la OMV-ul din Sandanski (am realimentat de-abia la intoarcere, desi prin Halkidiki am mai facut inca 400 km suplimentari), iar apoi …. am intrat cu adevarat in vacanta. Pe drumul spre Salonic am oprit la un frappe pe marginea soselei, iar o batranica de vreo 80 de ani care ne-a servit ma tot intreba daca si in Romania sunt atatea probleme ca si la ei…. Sincer, au nu am vazut ce mari probleme ar putea avea, mai repede cred ca unii se mai si vaicaresc doar asa…. de fatada. Sunt convins ca acolo este totusi un nivel de trai destul de ridicat si…pe placul meu asa ca orice comentariu suplimentar cred ca este de prisos.

Am ajuns in Kallithea vineri ,,in jurul orei 12. Am intrebat o grecoaica de la un mic magazin de locatia noastra de cazare (aveam ca punct de reper biserica Agios Panteleimonas), si cam in zece minute eram la biserica. La cativa metri erau studiourile insa intrarea se facea numai cu... cheie (iar biroul de jos era inchis). Inspirat cum am fost, aveam si numarul de telefon al lui Mavromatis (pe care-l anuntasem si pe mail de ora estimata la care am sa ajung). Am sunat, mi-au raspuns veo doua fetiscane, pana am dat de una care intelegea engleza (Mavromatis, am aflat ulterior, nu stia boaba, probabil ca mailurile mi le scria tot una dintre fete), in doua minute au venit in fata cladirii si ne-au primit (de fapt, ei locuiau undeva intr-o curte interioara in spatele studiourilor).

Camera: curatenie luna, un pat dublu si unul simplu, un frigider micut (dar frigider, nu racitor), aer conditionat, Tv, o minichicineta, vase, plita electrica, baia micuta insa curata, asternuturi si prosoape curate, ma rog, strictul necesar sa te simt bine. Si, am lasat la urma, balconul era super (cu vedere catre biserica si la straduta pavata, superfrumoasa), cu doua fotolii si o canapéa, plus copertina in cazul ca te bate soarele. Parcarea am facut-o chiar langa studiouri (sunt mai multe acolo, ca si ofertele de cazare generoase) si desi zilnic ne-am tot plimbat, nu mi-a ocupat nimeni locul.

Ne-am felicitat pentru inspiratie, locatia este centrala, in cinci minute esti pe plaja si in zona tavernelor (sincer, acesta a fost primul criteriu dupa care am ales locatia!), a magazinelor, ma rog, foarte bine. Nu sunt servicii de masa, este self catering, dar daca vrei, ai de unde sa faci aprovizionarea (chiar la intrare dinspre Afythos, pe dreapta, este un supermarket foarte bine aprovizionat si cu preturi ok)

Sa nu uit inca un lucru important: zona e linistita (mai putin cand bate clopotul la biserica), te simti intr-adevar ca la odihna. Nu stiu cum este in plin sezon, insa nu cred sa fie surprize de genul cluburilor din Mamaia ….

Ca si concluzie, o varianta de cazare de luat in seama (in full sezon am vazut ca pretul oficial, scris in camera-tripla era de 75 EUR/noapte, probabil ca mai poti negocia din timp daca discuti direct cu ei) pentru oricine. Noi ne-am simtit excelent ca AmFostAcolo ceea ce va doresc tuturor. Vacante placate!

PS .Atasat foto.Rog webmaster sa ataseze melodia To Paleopaido lui Dimitros Mitropanos

Trimis de johnnyredlabel † in 07.05.12 15:44:07
Validat / Publicat: 07.05.12 18:28:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu, Salonic

VIZUALIZĂRI: 5003 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (johnnyredlabel †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Relaxare pe terasa

Alex_Macedo
[08.05.12 08:01:56]

johnny, prietene... toate OK si chiar arata curat... mobila noua... "coloratura" camerei, linistitoare, fara design din ala de-ti bagi degetele-n priza de nervi... aspect elen, placut.

Problema ramane cu... clopotaru' ala care-ti băngăne in fiece dimineata si casele prea aproape una de cealalta, fara spatiul intim... aproape ca iti bate vecinu-n geam sa-i arunci ceva zahar de imprumut la cafe-ul din zori!

Imi imaginez ce se intampla in plin sezon cand, toata lumea iese in balcoane sa-si puna la uscat bulendrele...

[08.05.12 08:15:23]

@Alex_Macedo: E adevarat ca apartamentele sunt foarte apropiate, insa, pe de alta parte, cand mergi in sejur doar n-o sa stai numai in camera. O viata avem, si p-aia o dormim? Iar cu banganitul ne-am descurcat, chiar nu ne-a deranjat foarte mult, cu toate ca era sarbataorea Pastelui. Probabil ca si clopotarul era bugetar si... deh... criza nene

[08.05.12 11:45:37]

salut, ma bucur ca ti-a placut Kallithea! iti spun eu cum e la sfarsit de iunie... Kallithea e animata, tonica, plina de turisti pana spre dimineata, muzica peste tot, veselie multa, lume multa la taverne, animatie si in magazine... dar mai ales... nu ai sa dai de "fitosii" prezenti la Mamaia... grecii sunt amabili, zambitori, saritori si stiu "sa-ti ia banii"astfel incat sa te simti si bine!

[08.05.12 17:14:29]

@sandu. 53: Asa de mult mi-a placut incat cred ca de Rusalii s-ar putea sa mai fac o escapada pe acolo! Este inimaginabil cat de bine te poti simti printre oamenii astia (chiar crizati cum i-i cred unii . Pot spune ca m-am imbolnavit iremediabil de aceste meleaguri. Iubesc oamenii astia mai ales prin faptul ca sunt absolut naturali, fara fite, cum spui si tu. De abia astept sa ma mai intalnesc cu ei si sa le spun: yassas palikari ori kalimera!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[09.05.12 06:52:54]

Bine ai revenit, si multumesc pentru review, este pentru mine o gura de aer binemeritata.

Cazaraea pare foarte buna, pozele arata un loc curat cu mobila noua aleasa cu gust, iar asezarea in spatele bisericii e chiar centrala.

In sezon e posibil sa fie ceva zgomot pe aici insa acum sezon inseamna 15 iulie-18 august, in rest turisti sunt mai putini.

Eu nu am fost in zona decat in extrasezon si linistea dar si frumusetea locurilor m-au cucerit pe loc de fiecare data.

Plaja asta imi place mult de tot, este cu nisip extrafin fara nici o impuritate sau pietricica si apa este albastra si extraclara si curata, insa are si o parte negativa, dupa 17 soarele se ascunde dupa hoteluri si deal si nu se mai poate face plaja.

Sper sa reveniti aici in viitor si sa scrii curand despre ce locuri ati vizitat prin Halkidiki.

PS. Preturile de cazare expuse acolo sunt discutabile si cred ca nu mai sunt valabile acum , oricum ei sunt obligati sa puna pe usa camerelor un tabel cu preturi si clasificarea , insa deseori acestea nu au legatura cu realitatea

[09.05.12 07:38:39]

@johnnyredlabel: suntem amandoi total de acord asa ca nu pot sa-ti urez dacat sa te reintorci cat mai repede acolo... bea un Mythos si pentru mine te rog!

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[09.05.12 09:56:11]

@johnnyredlabel: ar fi interesant de stiut cum ai gasit aceste studiouri?

[09.05.12 13:43:09]

@ionescunic: Pur si simplu am cautat pe net. Stiam ca pe siteurile grecesti gasesti oferte bune si... am reusit. Dealtfel, deja am mai gasit o cazare excelenta la Neos Marmaras pentru Rusalii, studio nou cu vedere la mare, dubla este 30EUR/noapte. Si vom merge iarasi!

In alta ordine de idei, am mai postat un review, asteapta sa fie validat.

@sandu53 esi nu sunt un mare bautor de bere,promit ca de Rusalii o bere va fi bauta in cinstea ta.Iar vinul acela sec si alb il voi bea pentru toti iubitorii Greciei

[09.05.12 14:21:08]

@johnnyredlabel: multumesc frumos si drum bun cu o vacanta de neuitat!

[02.07.12 18:18:29]

Buna ziua, in urma acestui review am facut o rezervare la Phaethon Apartments, dar as vrea sa stiu daca sunt taverne in imediata apropiere (eventual chiar pe drumul dintre plaja si locatie) si ce taverne mi-ati recomanda. Intreb pentru ca vom merge cu un copil de 5 ani si nu as vrea sa ne plimbam prea mult prin soare, la pranz, sa cautam taverne bune. Multumesc.

[03.07.12 09:50:27]

@AlinaB: Ai o taverna chiar pe plaja, se numeste Corrali, acolo sunt si vreo doi romani care lucreaza. Pe unul din ei il cheama George, e de undeva de langa Iasi si e in Grecia de vreo 13 ani. In mod sigur il veti cunoaste. Se

mananca bine acolo. De asemenea, si in statiune sunt cateva taverne unde se mananca foarte bine (noi cel mai mult am fost la o taverna spre Afithos, cam la 200 metri pe dreapta, nu stiu cum se numeste, insa, daca te uiti pe fotografiile postate de mine ai sa o recunosti. Se mananca de asemenea excelent. Iar chiar in centru, se afla o mica taverna (e pe partea cu marea), unde se serveste un gyros excelent si destul de bun ca pret. Nu va faceti probleme, oferta de masa este destul de generoasa. iar de la Phaeton pana la plaja faceti foarte putin, e aproape. Vacanta placuta!

[03.07.12 10:57:23]

@johnnyredlabel: Multumesc mult pentru raspunsul prompt. Mergand cu copil mic, sunt tentata sa aleg resorturi cu stele multe, dar de data asta am zis "risc" un pic, deoarece asta e genul de vacanta care imi place mie personal. Sper sa fie bine. Plaja am inteles ca e cu nisip, nu?

[03.07.12 10:58:46]

@AlinaB: Este super! Si, ca sa te conving si mai mult, am sa-ti spun ca peste o luna am sa revin si eu in Kallithea.

[03.07.12 17:40:04]

Super! Atunci, vacanta placuta! Intr-o luna ma voi fi intors din Grecia (stam 6 nopti pe Kassandra, 6 nopti pe Sithonia) si voi reusi sa contribui cu un review personal.

[04.07.12 08:42:48]

@AlinaB: Vacanta placuta! Daca mergeti cu auto propriu (si banuiesc ca asa veti face), nu ezitati sa descoperiti frumoasele plaje ale Sithoniei (Karridi beach, Portokali, Paradissos, etc- vezi ca sunt postate ecouri pe acest site), vizitati Neos Marmaras, obligatoriu sa mergeti la Taverna Panorama Kalamitsi sau la Cap Possidi! O sa vedeti ce repede va trece timpul! Inca o data, vacanta placuta!

Alex_Macedo, AlinaB, johnnyredlabel, sandu.53