ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.05.2012
DIN: CRAIOVA
ÎNSCRIS: 09.07.11
APR-2012

Belgrad sau mananca, plimba-te, mananca!

Poate va va dezorienta putin titlul, pentru ca nu se refera la hotelul respectiv, dar nu am putut sa ma abtin sa nu povestesc putin si despre minunata mea prima intalnire cu Belgradul.

Trebuia sa merg la Belgrad pentru a-mi insoti jumatatea intr-o calatorie in interesul serviciului care nu a mai avut loc. Asa ca simtindu-mi dezamagirea, sotul meu mi-a facut cadou de ziua mea aceasta calatorie si pot sa va spun ca a fost cel mai frumos cadou primit pana acum.

Cazarea a ales-o de pe internet si nu as putea spune ce l-a determinat sa aleaga Hotelul Palace, in afara faptului ca era foarte aproape de pietonala care este unul dintre punctele de atractie ale Belgradului.

Am avut ceva emotii, dar pana la urma nu a fost chiar rau. Spun asta pentru ca hotelul este pozitionat pe o straduta a centrului vechi si este o cladire destul de veche, aratand putin cam ponosit din exterior. Nu este foarte greu de gasit, noi am avut noroc, pentru ca avem un prieten acolo care ne-a condus de la intrare si pana la hotel. Am mers impreuna cu nasii nostri si am parcat masina chiar in fata hotelului pe straduta cam ingusta. Aveau parcare, undeva mai in spatele cladirii, dar ni s-a recomandat de la receptie, fiind o masina mai scumpa sa o lasam in fata hotelului. Sincer, receptia nu mi-a facut o impresie prea buna, avea aerul acela de hotel comunist de pe la noi, liftul era vechi, dar foarte rapid si totul avea acelasi aer ponosit de afara. Am primit cheile, camera noastra era la etajul 5, apartamentul nasilor la etajul 2. Holurile erau acoperite cu acea mocheta groasa, parea noua, mobilierul era amestecat ,in unele locuri nou, in altele mai pastrasera piese de prin anii 80.

Acum sa va descriu camera. Aveam alte asteptari, obisnuita fiind cu ce inseamna 4 stele la noi. Camera este inalta, cu mobila masiva, cred ca mai din timpuri trecute, dar foarte bine intretinuta, dulap enorm in care am gasit doua perne, suport pentru bagaje, doua scaune, pat matrimonial mare, dar cu o saltea foarte ciudata care facea valuri la fiecare miscare, lenjerie curata, dar nu foarte noua, perne rele (eu am o mare problema cu pernele), televizor mare cu posturi sarbesti si straine. Aspectul general: curat, dar cam ponosit. Baia este spatioasa cu faianta si gresie de tip vechi, cada, bideu, uscator de par si aparat de ras, toate cele necesare pentru spalat, prosopel pentru iesirea din dus, prosopel la bideu, prosoape pentru baie, pe care nu le -am folosit ca le aveam pe ale mele. Aspect general: curat si igienizat.

Una peste alta, nu a fost chiar ce ma asteptam, dar avand in vedere ca am folosit camera doar ca sa dormim si sa ne facem dus, a mers.

Promit sa nu mai fac mofturi la trei stele in Romania, unde am stat in locatii mult peste ceea ce am gasit aici. Am inteles de la nasii mei, mai umblati ca mine, ca situatia cam asa sta si prin alte capitale ale lumii, asa ca incep sa cred ca la noi oamenii chiar se preocupa sa aiba un anumit standard.

S-a facut curatenie, ni s-a schimbat prosopul folosit la iesirea de la dus, ni s-a facut patul. A, si era sa uit, nu aveau papuci.

Daca ar fi sa concluzionez, camera nu arata grozav, dar pozitia hotelului este excelenta si micul dejun delicios.

Nu vreu sa inchei, fara sa spun in cateva cuvinte cat de frumos Belgradul si cat de buna este mancarea.

Am experimentat prima masa sarbeasca la un mic restaurant de cartier, unde am facut cunostinta cu celebra pleskavita si cu micii sarbesti, dar si cu un desert delicios. Am mers pe jos de acolo pana in centru si am admirat Noul Belgrad cu bulevardele lui largi, spatiile verzi generoase, terenurile de fotbal si baschet cu care te intalneai la tot pasul si la un moment dat am avut impresia ca sunt in Bucuresti, atat de mult semanau blocurile si unele cladiri cu cele de la noi. Am trecut podul peste Sava si am urcat in centrul vechi. Ne-am oprit si am mai mancat ceva la o terasa cocheta de pe pietonala. Sunt atat de multe terase, incat nu stii la care sa te opresti. Am incheiat prima zi la un barulet cu terasa de langa hotel, unde a doua zi dimineata ne-am baut cafeaua.

Sa va mai povestesc si despre plimbarea pe Dunare cu yachtul si cat de minunat este sa vezi locul unde Sava se varsa in Dunare ,de sus ,de pe cetatea care este unul din locurile reprezentative pentru Belgrad. Si despre a doua zi, cand am luat-o de la capat cu degustarea delicioaselor feluri de mancare sarbesti.

Mi-am sarbatorit ziua ,seara, in Skandarlija, o straduta pietruita plina de mici restaurante cu terase, unde se intrec in cantat tarafurile locale. Sunt atat de multe de povestit, dar nu vreau decat sa va starnesc curiozitatea de merge si de a vizita un oras superb, aflat atat de aproape de noi (4 -5 ore de la Craiova), incarcat de istorie, cu oameni civilizati si amabili si cu o bucatarie delicioasa.

Timpul petrecut acolo a fost scurt, dar sunt convinsa ca voi reveni, deoarece nu am descoperit nici jumatate din cate are de oferit Belgradul, iar lucrul care m-a impresionat cel mai mult este acela ca, desi au fost greu incercati de un razboi, sarbii au stiut sa pastreze frumusetea tarii lor si sa faca din ea o destinatie demna de vizitat.

Trimis de georgito in 07.05.12 00:00:36
Validat / Publicat: 07.05.12 07:07:38
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SERBIA

VIZUALIZĂRI: 3240 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (georgito); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Urmele razboiului...
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 42.75 EUR pe cameră

sunflower
    [07.05.12 08:46:34]

La multi ani si din partea mea! Tralalalala!

Ce frumoasa e P15! Toata admiratia pentru sarbi, a caror traiectorie ca popor e uluitoare!

Frumos ai parafrazat tittlul romanului Elizabethei Gilbert, dar eu as fi pastrat si irezistibilul "iubeste"!

georgiana
    [07.05.12 11:31:58]

Si eu ador pliejkavita sarbeasca. La noi de gaseste la fast-food, locuind in apropiere de granita cu Serbia, adica aproximativ la 2 ore de Beograd.

Este facuta dintr-o pasta obtinuta prin mixarea carnii tocate de vita, cu diferite condimente, care se frige pe plita electrica sau la gratar si se aseaza, de obicei, intre doua felii de chifla, cu mustar, keceap si salata de varza sau, la cerere, cartofi prajiti. Dar se poate servi si la farfurie, acolo unde spatiul permite, ca un cazul de fata!

Sarbii au mancare foarte buna, ieftina si portii mari, comparativ cu ale noastre.

Ma bucur ca ti-a placut Beogradul si ca ti-au ramas amintiri deosebite de la ziua ta, sarbatorita ''sarbeste''! Se merita si-o iesire mai spre vest,nu doar in Bulgaria!

La multi ani!

[07.05.12 13:00:20]

@sunflower: L-as fi pastrat si eu, dar atata mancare si plimbare ne-au cam epuizat. Oricum faptul ca am fost cu iubitul meu sot si fara nazdravanul de acasa a facut cat toata partea de " iubeste" din frumoasa carte.

Multumesc pentru urare!

[07.05.12 13:03:54]

@georgiana: Multumesc pentru urare, tizo!

andrei44*
    [07.05.12 18:35:13]

@georgito:

Este o descriere foarte buna care ma incita sa ajung si eu pe acolo.

Ma mira ceva. Am fost pe la citeva hoteluri mai mult sau mai putin 'stelate'.

Chiar aveau si aparat de ras acolo?

De multe ori nu mi-am putut rezolva problema barbieritului pentru ca uitam aparatul de ras dar nicaieri nu am gasit in 'dotarea camerei' si respectiva ustensila.

Asta inseamna ca cei de acolo sint foarte grijulii cu aspectele considerate minore dar care insumate creeaza o impresie in conformitate cu grija fata de acele aspecte.

[07.05.12 20:43:00]

@andrei44: Da, era o chestie acolo, chiar langa oglinda, care se pare ca era aparat de ras electric, dar nu am avut curiozitatea sa vad exact despre ce este vorba. Am sa-mi intreb sotul, poate stie el mai bine.

vlado2
    [07.05.12 23:17:19]

La multi ani!!!

Belgrad este un oras foarte frumos... timp sa ai sa ii iei pulsul. Am petrecut clipe minunate acolo. Oameni care stiu sa se relaxeze, sa se distreze! Si va recomand sa ascultati Ceca sau Vlado Georgiev (da, da, da... de acolo si nick-ul meu))). Asta daca nu prindeti un concert live pe acolo...

[08.05.12 17:17:55]

@vlado2: Multumesc!

[17.01.15 11:24:51]

@georgito - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

[17.01.15 15:26:07]

@webmaster26: Da, este in regula.

andrei44*, georgiana, georgito, sunflower