ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.05.2012
ÎNSCRIS: 01.04.12
APR-2012

Un minunat loc de odihna si relaxare

Am avut ocazia fericita, cred eu, sa ne rupem pentru cateva zile de forfota si tumultul Bucurestiului in luna Aprilie chiar inainte de Florii si sa vizitam cetatea Sighisoarei. Pentru cei ce iubesc linistea, urmele timpului pe caldaram si pe zidurile unui oras vechi, cred ca acest loc nu ar trebui ratat macar" o data in viata"

. Oras medieval, recent renovat prin sponsorizari (mi s-a spus ca sumele sunt in mare parte germane), acest oras incearca sa atraga destul de timid, zic eu, inca, turisti romani si straini prin sarmul unor mici cafenele, buticuri cu souveniruri si alei inguste pavate de istorie.

Hotelul isi merita toate stelele, au si piscina dar nu foarte mare si noi am avut ghinionul sa o gasim inchisa. Nu prea era vreme de balaceala oricum si am profitat sa bantuim printre zidurile cetatii in timpul scurs intre orele de masa si odihna. Camera invita la lenevire, patul alb, cu lenjerie imaculata, fereastra din plafon de deasupra patului cu vedere intima chiar pe bolta cerului, tapetul si mocheta lila in contrast cu mobila alb-crem toate te faceau sa uiti de altceva inafara de a te simti bine, evident in compania cuiva sau a unui pahar de vin rosu,

Masa a fost delicioasa, desi improvizata pentru ca nu se asteptau sa comandam de post, iar serviciile si personalul ireprosabile.

Va recomand celor ce nu ati incercat inca, painea pe vatra de la Sighisoara, eu sunt de origine brasoveanca deci painea cu cartof imi este cunoscuta, cea de Sighisoara insa este diferita si foatre gustoasa.

Despre igiena baii si a camerei nu cred ca trebuie sa mai mentionez dar fac totusi o precizare daca exista indoieli ca totul era igienizat si curatat zilnic si pana si femeile de serviciu erau cu zambetul pe buze cand ne dadeau buna ziua.

Camerele sunt construite foatre diferit, unele au scara interioara cum a fost cea a noastra, prietenii nostri au avut-o foarte moderna si imi pare rau ca nu am avut decat telefonul la noi pentru a le fotografia si a va arata un nou concept de baie cu perete despartitor de geam inspre camera, jumatate transparent (patrea superioara) si jumatate mat (partea inferioara), Baile pot avea dus sau cada si sincer ai de unde alege pentru toate ocaziile si dispozitiile.

Despre obiectivele turistice ar trebui povestit destul de mult pentru ca daca esti un adevarat traitor al vietii cu tot ce iti ofera la tot pasul, vezi si simti ca mereu ar mai fi ceva de cuprins, de vazut, de descris.

Am vizitat nu foarte mult dar am cuprins punctele chie de atractie, Turnul cu ceas, portile inconjuratoare, Piata Sfatului (in care se desfasoara de obicei Festivalul Medieval anual iar in extrasezon cateva garzi si cantareti intampina turistii zilnic si ii indruma urandu-le bun venit), vestitele trepte ce duc la vechea biserica evanghelista de pe dealul cel mai inalt, Turnul Pantofarilor, Turnul Croitorilor, bisericile greco-catolica, romano-catolica, cafenele, baruri, magazine de souveniruri. Ca si turist pentru doar cateva zile nu mi-am dorit sa merg in cluburi dar am inteles ca ar fi cateva nu prea mari se se gasesc pentru amatori. Noi am avut o seara de dans organizata la hotel si o cina festiva care ne-a binedispus si o excursie cu gratar (de post-legume si ciuperci) la un restaurant la care au servit tot angajatii hotelului construit sub padure pe o colina vis-a-vis de locatia hotelului.

In turnul cu ceas este un muzeu de istorie foarte interesant care are o macheta a vechii cetati si am incercat sa localizez amplasamentul actualului hotel pe vechea cetate. Daca nu ma isel parea sa fi fost o veche moara acolo, dar si mai interesanta mi s-a parut colectia de truse vechi medicale cu instrumente la care nu m-as fi gandit vreodata prin comparatie cu dotarile actuale. Este foarte indicat din timp in timp sa ne cautam originile si sa privim istoria tocmai pentru un pic de optimism si respect, in cazul in care ni l-am atenuat cu atatea griji zilnice.

Doresc tuturor excursii plcute in acest loc si sper ca o data pe an sa am ocazia sa poposesc in cate un loc frumos din Romania.

Trimis de livioarel in 06.05.12 20:14:11
Validat / Publicat: 06.05.12 21:23:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIGHIȘOARA [MS]. A mai fost în/la: cu exceptia Devei,Zalaului am fost in toata tara in delegatii.Imi este greu sa imi amintesc toate hotelurile si pensiunile dar au fost bine cotate ca stele.La noi in Romania mai rar sunt "trase de par" stelele acordate. Am fost in Targu Jiu la Hotel Ana, la Caransebes la Pensiunea Castel, la Craiova la Green House, in Hunedoara la Rusca. Am sa icerc sa imi amintesc unde m-am cazat in ultimii 7 ani si voi mentiona intr-un alt review

VIZUALIZĂRI: 2016 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (livioarel); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Turnul Pantofarilor este primul care apare la intrarea dinspre hotel. Calitatea pozei mai slaba pe seara tarziu.

Larissa
[06.05.12 21:54:59]

Prețul ce semnifică, mai exact? Mulțumesc anticipat pentru răspuns!

livioarelAUTOR REVIEW
[07.05.12 12:05:11]

@larissa2012: Pretul a inclus cazarea cu trei mese si o cina festiva plus o mica deplasare la padure la gratar. Exista firme care negociaza pentru grupuri mai mari astfel de excursii. Se poate suna la hotel si cere numarul de telefon al persoanei care se ocupa de promovare. Cei de la receptie au spus ca de anul acesta hotelul va intra in lantul de hoteluri Lido, nu stiu care le va fi politica in continuare.

livioarelAUTOR REVIEW
[07.05.12 22:36:17]

Te rog sa ma scuzi desi poate nu este important pentru tine, lantul hotelier care se pare ca il va prelua este Hilton. Am scris in graba intr-o pauza la servici.

livioarel
Alte impresii din această RUBRICĂDouble Tree by Hilton Cavaler Hotel: