ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.05.2012
ÎNSCRIS: 12.07.11
AUG-2011

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător

As mai merge si a doua oara...

Giorgos Mazonakis - IUBIRE

Salutare tuturor!

Chiar daca am fost anul trecut in Corfu si sincer ar fi fost frumos din partea mea sa scriu review-ul asta mai devreme, sper ca totusi sa fie util celor care vor sa mearga la Tasos in Acharavi. Din review-urile care le-am citit pe alte site-uri, inclusiv straine, am ajuns la concluzia ca nu ar merita deloc banii platiti, dar nu ne-am descurajat si pana la urma ne-am hotarat sa mergem. Noi am fost prin intermediul agentiei de turism iar cazarea ne-a costat 85 de euro de persoana, dar as fi platit si mai mult pentru conditiile oferite. Sincer sa fiu, baia arata mai bine decat a mea de acasa. In rest, camera curata, lenjeria si prosoapele la fel, bucataria utilata cu frigider si cuptor cu plita, am gasit pana si desfacator pentru sticlele de bere (extrem de folositor). Noi am fost cazati la etaj, camerele sunt de doua tipuri, un tip precum cel prezentat pe siteul agentiei de unde am luat noi sejurul, iar al doilea putin diferit, dar la fel de spatios.

Foarte bine ne-a prins si piscina, mai ales la pranz cand nu se putea sta la plaja.

Plaja din Acharavi nu e cine stie ce, mai ales ca am avut ca baza de comparatie plajele din Palaiokastritsa si Glyfada, dar e mai ok decat cea din Sidari. Plaja e plina de pietre, iar dupa ce intri in mare, cam vreo doi metri iti rupi picioarele pana ajungi la nisip. Noi ne-am luat papuci care sa ne protejeze de eventualii arici de mare, dar care ne-au protejat si de piatre. Sunt geniali, recomand tuturor, mai ales ca au costa 5 euro perechea (la noi in Selgros erau vreo 30 de lei).

Pe parte de mancare sau bautura noi nu am avut nimic inclus in pretul sejurului deci a trebui sa ne descurcam. Din tara am plecat cu ideea ca o sa mancam mai mult in camera, dar dupa ce am vazut preturile din supermarketul Sconto, care era langa noi, ne-am lasat la mana noastra si am mancat exclusiv in oras. Ca si preturi, la Neraida, Sofrito si Mousaka era ~8 euro, platou de carne pentru doua persoane ~13 euro, iar la un fast food de prin centrul statiunii am mancat Gyros cu 2 euro (de obicei asta era cina noastra). Am mai fost la Lemon Garden, terasa arata foarte bine dar e foarte scumpa. Nu ne-am apropiat de mancare pentru ca doar pe doua Corfu Beer, un fresh si un suc de lamaie am dat vreo 15 euro. Cel mai bine si mai ieftin am mancat in Sidari. La Memories, Sofrito era 5 euro (la noi in tara atata dau pe o shawarma la farfurie sau pe o pizza, care nu se compara cu Sofrito), Pastitsada tot undeva pe la 5 euro, full english breakfast 4 euro. Bauturile incep de la 1,50 - 2 euro berea sau freppe-ul. Intr-una din zile am fost la Aqua Land, deci a trebuit sa mancam acolo. 7 euro un meniu Gyros sau un meniu Club Sandwich.

Pentru a ne deplasa pe insula am inchiriat doua masini. Initial vorbisem de un Fiat Panda si un Hyundai Getz, 40 de euro pe zi (asigurare completa inclusa) + benzina consumata, dar cand am mers sa le luam am aflat ca Hyundai-ul suferise intre timp mici avarii. Asa ca ne-au oferit in schimb un Fiat Grande Punto, la acelasi pret. In total ne-a ajuns 360 de euro pentru 3 zile (am facut ~450 de km, iar benzina pe insula era 1,70 - 1,75 euro/L - preturile la zi cred ca se pot afla cu un search pe Google).

Un singur lucru ne-a deranjat foarte mult si asta a fost reprezentanta agentiei pe insula. Inca o data mi se confirma ca oriunde te-ai duce in lumea asta si oricat de dusmanoasa ar fi ea, intotdeauna o sa fie un român care sa vrea sa te fure. Au mai spus-o si altii, o mai spun si eu, madam Oana vinde excursii, majoritatea la 38 de euro, care la Castaway Travel in Acharavi le-am gasit mai ieftine (de exemplu pe Aqualand noi am dat 29 de euro, iar in Sidari era la 19 euro, in conditiile in care la casa de bilete de la Aqualand intrarea pentru toata ziua este 25 de euro, fara transport din statiunea in care esti cazat).

In Acharavi, cele mai bune preturi la excursii le-am gasit la NSK Travel (26 euro pentru Aqualand), care au agentii in Sidari si Roda, dar pentru ca nu eu in Acharavi, este o doamna, romanca, care vine pe plaja si va prezinta oferta. Daca mergeti in Corfu cu aceeasi agentie prin intermediul careia am mers noi, "respectata" doamna Oanava va vorbi ca la usa cortului despre doamna de la NSK, cu fel si fel de povesti, care mai de care mai interesante. Dar care sunt doar povesti, iar altfel nu stie sa-si vanda marfa. Sincer sa fiu, dupa ce am vazut preturile la agentiile de pe insula si conditiile de transport oferite de cei de la NSK, ne venea sa o dam cu capul de toti peretii.

In concluzie, am fost placut surprinsi de conditiile de cazare, mai ales pentru banii pe care i-am platit, iar masinile inchiriate au meritat fiecare banut. Cu 60 de euro de persoana cumparam maxim 3 excursii. Asa noi am vazut tot ce-am vrut, cand am vrut.

Preturile insirate de mine mai sus sunt de anul trecut, dar nu cred ca difera prea mult anul acesta. Iar cei care vand excursii nu cred ca au renuntat la business, deci probabil ca ii veti gasi si pe ei. Sper ca intr-un viitor cat de apropiat sa pun si poze.

Daca mai pot fi de ajutor cuiva, raspund la orice intrebare, cu cea mai mare placere.

Trimis de andreiani in 03.05.12 14:19:26
Validat / Publicat: 03.05.12 16:32:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Kerkyra, Corfu

VIZUALIZĂRI: 3586 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreiani); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Dormitorul
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 14 voturi)

[03.05.12 14:50:55]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

Cris
[04.05.12 05:49:00]

@andreiani, ai prezentat frumos vacanta petrecuta in Corfu, pacat ca nu ai pus si niste poze de acolo.

Sper ca in curand sa scrii un review si despre insula in general, sa ne spui pe unde te-ai plimbat in zilele in care ai avut masina inchiriata, sa ne povestesti mai pe larg si despre excursiile optionale facute. Cu siguranta cei care merg anul asta in Corfu, abia asteapta aceste informatii.

Oricum, felicitari pentru acest prim review, cuprinde multe informatii utile.

andreianiAUTOR REVIEW
[15.05.12 09:24:36]

@pacurarcris, ai dreptate, am omis detaliile despre insula. Chiar daca ne-a costat cam 120 de euro de familie, masina + carburant, parerea mea e ca a meritat din plin pentru ca insula e mult prea frumoasa ca sa stai intr-un singur loc.

De exemplu am fost in Sidari pentru viata de noapte (e ca la nebuni, plin de englezoi alcoolizati la maxim, ne-am distrat maxim), am fost in Palaiokastritsa, Pelekas si Glyfada pentru plajele superbe, la Angelo Kastro si la manastirea de langa Palaiokastritsa (privelistea e super), am mai fost si la Aqualand (merita sa stai o zi intreaga) si nu in ultimul rand am fost de cateva ori pana in Corfu Town, care, parerea mea, deosebeste insula Corfu de toate celalalte, care nu ofera nimic altceva decat plaje si statiuni ca oricare altele.

Oricum, eu am fost de doua ori pana acum, dar ar trebui sa mai merg de mult mai multe ori ca sa ma satur. Recomand cu toata increderea si insula si vila la care am stat (daca nu s-a schimbat nimic de anul trecut).

justme_maia
[08.07.12 17:21:51]

ce ne poti spune despre supermarketuri, si ceva preturi la excursiile optionale la agentiile locale

andreianiAUTOR REVIEW
[09.11.12 15:13:00]

@justme_maia: Sunt vreo 3-4 supermarketuri, dar noi nu prea ne-am folosit de serviciile lor pentru ca dimineata mancam pe la restaurante (cativa euro pe o masa nu mi s-a parut asa de mult), la pranz eram intotdeauna prin alta statiune, deci automat luam masa la restaurant sau vreun fast-food, iar seara ori nu ne era prea foame si saream direct in frigiderul cu bere (achizitionata de la un magazin "de cartier" de langa hotel, pentru ca era foarte ieftina), ori mergeam la restaurant si ne "respectam" si noi Despre excursiile optionale nu-ti pot spune prea multe pentru ca noi am mers peste tot cu masina si singura excursie care am cumparat-o a fost pentru Aqualand, care a fost mult mai ieftina decat la "omul de legatura" de la agentia din Bucuresti. Dar, din cate stiu eu, excursiile sunt mai ieftine la agentiile locale decat la "speculanti" (despre care vorbeam si in review). Vacanta placuta tuturor!

andreiani, justme_maia
Alte impresii din această RUBRICĂVilla Tasos: