ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.05.2012
MAY-2012
2 AD. + 2 COPII

Gura Teghii va asteapta

Golden Pan Flute - Land

Am ajuns in Gura Teghii in 2005 cand cautam o casa de vacanta. Dupa cautari nereusite in nordul judetului Arges un tanar prieten ma orientat catre aceasta zona si m-a asigurat ca voi gasi un rau de munte, multa stanca si brazi amestecati cu foioase. Am cumparat mica cabana in 2006.

Gura Teghii este o comuna de munte situata in nordul judetului Buzau, pe valea raului Basca, la poalele Penteleului. Accesul se face din DN 10, Buzau -Brasov, la iesirea din orasul Nehoiul. Distanta din Bucuresti este de 175km prin Valenii de Munte sau 205 Km prin Buzau iar timpul mediu pe ambele trasee este de aprox. 3 ore. Ca amplasare zona o recomand pentru cei din Bucuresti, Galati, Braila, Constanta, Slobozia, etc. de unde sunt majoritatea propietarilor de case de vacanta.

Relieful este asemanator cu Valea Doftanei sau Bradet-Arges doar ca Basca este un rau adevarat de munte iar zona este mai rustica si mai putin poluata. Mai exista niste impresii despre Gura Teghii-Varlaam postate pe Periplu prin Buzau, am ales special fotografii diferite fata de cele postate de colega. Impresiile sunt foarte bine scrise iar eu poate voi fi mai riguros in descriere fiind de profesie inginer mecanic. Am considerat ca Gura Teghii-Varlaam merita o rubrica separata.

Punctul forte il reprezinta raul Basca format prin unirea a doua rauri Basca Mare si Basca Mica in satul Varlaam, sper ca fotografiile vorbesc de la sine. Pe toate cele trei rauri se poate practica pescuitul. Drumul este practicabil cu autoturismul pe atat pe Basca Mare cat si pe Basca Mica. Ambele vai sunt salbatice si cu poluare foarte redusa.

Al doilea obiectiv il reprezinta Varful Penteleu de unde se poate vedea Transilvania si unde puteti culege zmeura, afine si mure. Drumul este accesibil doar cu autoturisme de teren sau partial cu autoturisme de oras (nu pana in varf).

Un alt punct de atractie il reprezinta Focurile Vii din Lopatari care este accesibil tot cu autoturism de teren sau pe jos (ca si Penteleu).

Deasemenea in apropiere se afla Barajul si lacul de acumulare de la Siriu. Din Varlaam pe Basca Mica se poate ajunge in Covasna cu autoturismul de oras iar peisajul este spectaculos.

In zona sunt cateva pensiuni cu preturi normale, dintre care eu recomand Pensiunea Montana pentru ca este mai noua. Le gasiti pe internet. Noi nu inchiriem.

In luna mai au loc doua serbari campenesti: Incarcatul mieilor organizata in Varlaam de catre pensiunile agroturistice la jumatatea lunii mai si Gheorghilasul (un fost haiduc din zona) organizata in Gura Teghii de catre Primarie in ultima duminica din mai (spectacol mai mare). De fapt cel mai frumos este in mai-iunie si apoi toamna. Nu uitati sa incercati carnati de Plescoi pe care ii gasiti la magazinele din zona (noi ii cumparam de la magazinul din centru cu 23 ron) si diversele sortimente de paine (nu merita sa veniti cu ea de acasa)

Oameni locului sunt respectosi si prietenosi, in comuna nu se fura (cand suntem in zona noi nu incuiem cabana)

Cine doreste sa descopere Gura Teghii imi poate adresa intrebari la care voi raspunde cu placere. Poate am sa mai postez cateva fotografii mai vechi.

Recomand zona pentru turisti iubitori de liniste care nu cauta ceva spectaculos. Merita sa il intalniti pe Parintele Iordache din Gura Teghii care pare desprins din paginile lui Rebreanu. Este inegalabil la slujba din 1 ianuarie.

Trimis de olteanul2010 in 02.05.12 18:40:17
Validat / Publicat: 02.05.12 20:06:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GURA TEGHII [BZ]. A mai fost în/la: Aproape toate zonele turistice mai putin Muntii Apuseni

VIZUALIZĂRI: 22897 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (olteanul2010); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P49 Punte suspendata peste Basca,zona Fulgeris

[02.05.12 20:06:22]

Mutat, la reorganizare, in rubrica "Periplu prin frumusetile Buzaului" (deja existenta pe site)

[02.05.12 20:19:35]

@webmaster: Daca puteti va rog sa imi mutati si fotografiile postate de mine (olteanul2010)

[02.05.12 20:22:06]

Datorita unor probleme tehnice, setul de foto incarcat de autor (anterior review-ului - pe viitor te rog sa incarci prima data review-ul si pe urma pozele la review), fotografiile au ramas ratacite aici.

Vor fi aduse la review in cel mai scurt timp posibil de administratorul saitului (cand va fi acesta disponibil), doar el fiind in masura sa faca o astfel de operatiune.

Scuze, promit sa nu se mai repete

[02.05.12 20:26:44]

@webmaster15: Va multumesc foarte mult, caci asa cum scrie pe site o fotografie face cat o mie de cuvinte.

[02.05.12 21:25:43]

Noroc ca am avut rabdare sa citesc pina la sfirist, deoarece nu vedeam unde sint pozele cu care va tot laudati.

Intr-adevar zona e foarte frumoasa, am fost si eu ieri pe acolo, nu stiu daca chiar pina la Gura Teghii. E acelasi drum spre Cascada Pruncea? Am recunoscut puntea din prima poza.

[02.05.12 23:29:39]

Pana sosesc pozele, sa ascultam putina muzica!

Melodia postata se poate sterge/schimba!

[03.05.12 08:27:23]

@olteanul2010: Noi suntem o familie din Ardeal care dorim să vizităm zona vulcanilor noroioși și alte obiective turistice cam la sfârșitul lunii iunie și am dori să știm care ar fi zona cea mai potrivită de cazare pt 2 nopți

[03.05.12 12:04:19]

Vulcani noroiosi sunt accesibili din Dn10 din Comuna Berca, sat Satuc si cred ca sunt la 40-50 Km de Nehoiu. Va recomand sa veniti pe Dn 10 dispre Brasov pentru a vedea lacul de acumulare Siriu si Monumentul eroilor din 1916 iar soseaua este foarte buna si peisajul mirific. Cazare poate fi in Siriu sau in Gura Teghii-Varlam. In Siriu pe o valea (Casoca) exista o pensiune numita 14 scaune pe care am vizitat-o dar mie nu mi-a placut. Parca arata mai bine Pensiunea Montana din Gura Teghii. Dupa cate imi amintesc exista o pensiune si linga Vulcani Noroiosi dar zona este arida si nu cred ca este o solutie sa inoptati acolo. Cred ca mai mult de 30-40 minute nu aveti de ce sa stati la Vulcani Noroiosi. Deasemenea aproape de Vulcani Noroiosi este o manastire ortodoxa (imi scapa numele) dar nu are nimic deosebit. Mai jos la intrarea in Magura pe partea dreapta venind dispre Brasov este un drum prin padure catre tabara de sculptura si Manastirea Ciolanu care deasemenea mi s-a parut o manastire comuna. Din Patarlagele tot pe laterala se poate vizita Muzeul Chihlimbarului din Colti, care este destul de micut dar mai sus exista o bisericuta si niste pesteri lupestre (uni spun ca sunt urme de extrateresti). Drumul dupa muzeu este destul de greu si se poate ajunge chiar in Gura Teghii dar mai ales dupa bisericuta nu este pentru autoturisme si va recomand cu toata convingerea sa reveniti in DN10. Niste prieteni au incercat dar s-au intors inapoi cu un Opel Astra.

Revenind la intrebare ori gasiti o pensiune pe langa lacul de acumulare Siriu ori veniti la o pensiune in Gura Teghii Varlam. In orasul Nehoiu exista un hotel si o pensiune dar mie ca pozitie nu imi plac.

[03.05.12 12:14:28]

@olteanul2010: Mulțumesc mult, nu cunosc deloc zona dumneavoastră. Ce părere aveți sa înnoptăm doar o noapte oricum pe urmă mergem la litoral. Eventual cunoașteți prin împrejurimi altceva de văzut decât cele mai sus menționate?

[03.05.12 12:18:35]

@olteanul2010: La pensiunea Montana din Gura Teghii se poate ajunge cu un autoturism cu garda joasa?

[03.05.12 12:53:28]

Drumul din Dn 10 pana in Gura Teghii este asfaltat are doar 2 portiuni neasfaltate de maxim 1 km dar in buna stare. Sunt portiuni pe asfalt cu cateva gropi. Distanta pana la cabana mea din Dn 10 este de 14 Km iar pana la Montana cred de 15Km. Eu am acum un Ford Mondeo 1,8 TDCI (model din 2008), masina buna dar cu garda joasa. Timpul pentru cei 14 Km este de 20 min. Eu merg cu Fordul pe ambele vai, inclusiv am trecut Carpati pe Basca Mica in Covasna. Pentru ca vin alegerile locale sunt convins ca gropile din asfalt se vor acoperi in curand.

[03.05.12 13:00:32]

@olteanul2010: Merci mult şi eu am tot un Ford Focus de 1,8 aşa ca e ok.

[03.05.12 13:10:50]

@sorindezmi: Avem si un Focus din 2006 cu care acum merge fiul meu. Dar Focusul are garda mai mare ca Mondeo pentru ca a fost intai masina mea. O parte din drumul pe Basca Mare este recent asfaltat deci puteti merge fara probleme. Voi posta acum niste poze mai vechi din Gura Teghii iar daca administratorul nu gaseste pozele recente de pe cele doua vai le voi pune peste cateva zile din nou.

[03.05.12 18:22:02]

Pentru Webmaster am adaugat aproape toate fotografiile postate initial, asa ca nu mai este nevoie sa le cautati si transferati.

Pentru ceilalti membri AFA, pana la vara voi reveni cu poze de pe Penteleu.

Cu multumiri pentru intelegere.

[03.05.12 18:25:24]

@sorindezmi:

V-as recomanda Complexul Magura pentru cazarea voastra in drum spre litoral. Veti avea parte de conditii foarte bune atit pentru cazare cit si pentru masa. De la acest complex se poate pleca in toate directiile mai sus mentionate de catre domnul Olteanu. Peisajul locurilor este de vis.

[03.05.12 19:36:18]

Complexul Magura este curat si bine amplasat dar nu este o garantie a calitati servicilor. Am sa povestesc o intamplare adevarata ca sa ne amuzam daca ne vom intalni. Pentru o masa rapida si la preturi foarte bune (mai mici ca in Gura Teghii si Magura) recomand un motel la iesirea din Cislau dinspre Brasov, pe partea stanga. Poarta numele patronului (Dobrica) sau parca 2D sau 3D. Am mancat la ei de multe ori si nu am fost dezamagiti niciodata. Nu cunosc conditiile de cazare de la Cislau, dar amplasarea este mai buna la Complexul Magura.

[03.05.12 19:44:54]

@olteanul2010:

Va spun ca am vizitat deseori aceasta locatie si nu am fost dezamagita nici macar odata in cei 4-5 ani de cind am descoperit-o.

Am vazut zilele trecute si Motelul 2D -in drum spre Siriu. Era foarte curat pe afara, insa nu am oprit ca sa vad cum e inauntru. Probabil ca dumneavoastra aveti dreptate daca l-ati vizitat.

[03.05.12 23:43:42]

@olteanul2010:

Ok., le-am validat aici si o sa le sterg de dincolo. Multumesc pentru colaborare.

[04.05.12 10:18:01]

@olteanul2010: sigur pe 13 mai venim la sarbatoare la varlaam, poate reusesc sa vorbesc la telefon cu cei de la pensiunea Montana, dar nu ne-ai spus nimic despre cazarea de la pensiunea Varlaam[se face multa publicitate pe net si as fi vrut sa iti spui si tu parerea], poate bem si o bere pe 12 mai, inainte de sarbatoare.

Salutari din Calarasi

[04.05.12 11:47:12]

@ninel: Pensiunea Varlaam este mai veche. Propietarul pensiuni este domnul Blidaru care spune ca este membru fondator ANTRACT (nota webmaster: cred ca e vorba de ANTREC, nu?) si este principalul organizator al sarbatori din 13.05.2012. Curtea este foarte mica iar pensiunea imita Palatul Peles. Eu am citit cateva impresii amestecate despre camere dar nu am vazut pensiunea pe interior. Se pare ca are o clientela stabila. Am mancat odata cu sotia si ni s-a parut preturi maricele, la fel ca la Magura si portii cam mici. Dar mancare proaspata si curatenie. El are multa clientela si a cumparat cred acum 2 ani o cabana forestiera, renovata peste Basca (aproape de pensiune) care are o priveliste superba si multa liniste. Am observat cazati mai mult grupuri de tineri. Daca aveam bani sau un asociat gasisem un teren mare in apropiere de aceasta cabana. Pensiunea Varlaam este amplasata in locul unde se bifurca cele doua drumuri pe Basca Mare si pe Basca Mica, foarte aproape de locul de unire a raurilor unde este stanca din fotografie ca urmare este putin zgomot. Are si un mic Camping acolo unde se organizeaza Incarcatul Mieilor. Dupa cate stiu sarbatoarea aceasta are loc sambata asa ca putem bea berea. Nu m-am interesat cand este anul acesta. Formatia forte care participa este Nemuritori din Buzau. Mie anul trecut mi-a placut. Dar nu stiu daca vin pentru ca s-ar putea sa vina fiica mea cu prieteni. Dupa cate stiu ambii practicau preturi de 100-120 Ron/camera cu mic dejun.

Montana este amplasata mai jos, la intrarea in satul Varlaam si are o curte mare, frumos amenajata si cu doua terenuri sintetice de sport si leagane. Propieterul este Cristea Titel pasionat de off-road si are un IMS foarte bine intretinut. Am niste vecini care au construit o vila si stau la el cand inspecteaza constructia si s-au declarat multumiti de conditii.

Mai exista cateva mici pensiuni care practica preturi mai mici.

-Casa George amplasata la iesirea din Gura Teghii, poate o pensiune adevarata pentru ca propietari locuiesc in aceeasi curte. Am observat grupuri de prieteni, de regula 2 masini care se simteau ca in vizita la prieteni.

-Pensiunea GelVis amplasata peste Basca Mica, o constructie de lemn dar cred ca este de 2 margarete. Propietarul Visan se lauda cu o turma de capre si serveste preparate din lapte de capra. Totusi nu prea are clienti si nu cunosc cauza.

-Casa Florenta este asezata mai jos, in satul Paltinis, vila noua dar foarte aproape de sosea si departe de Varlaam.

-Pensiunea Rodica din Varlaam despre care am auzit dar nu stiu unde este si cum arata.

Mai este o casa de vacanta in centru satului Varlaam peste Basca se pare propietatea unui doctor care se pare ca are 3 camere si o inchiriaza la grupuri.. Toti acestia practicau anul trecut preturi de 60ron/camera fara mic dejun.

Sper ca nu te-am plictisit prea mult si poti sa mai pui intrebari. Dar repet, eu am propria mica dar frumoasa cabana si nu cunosc prin traire directa conditile din pensiuni chiar daca ii cunosc pe unii propietari.

[06.05.12 09:08:29]

@olteanul2010: Multumesc mult pentru informatii care sunt foarte utile. O zi excelenta

[08.05.12 14:35:28]

@olteanul2010: poate reusesti sa pui o vorba buna la pensiunea montana, eu i-am sunat mai aveau 4 camere dar cand au auzit ca stam doar o seara, nu au mai vrut sa le mai inchirieze. Tare urat din partea lor ar trebui sa puna pe saitu-l pensiunii cazare doar pentru minim 2 nopti, si cand ma gandesc ca initial eram 2 familii, am sunat si ne-am unit sa venim 4 familii fara copii, la intarcatul oilor si acum cautam inebuniti cazare in zona

pfc28b
[13.03.15 13:08:02]

@olteanul2010 - Buna ziua, As vrea sa ajung in iunie prin zona pentru 2-3 nopti, mai aveti vre o lista actualizata cu pensiunile din zona? Am vazut casa florenta, george, montana, varlaam si nu sunt ceeea ce caut. Va multumesc pentru amabilitate, Mihai

[13.03.15 19:23:55]

Ma bucur mult ca va intereseaza zona dar prea multe nu sau schimbat in domeniul pensiunilor.

Eu va recomand in continuare Montana. Casa Florenta este in Paltinis, primul sat din Gura Teghi, deci mai jos si dupa cate stiu au o baie comuna pentru mai multe camere. De Anul Nou am auzit ca propietari care sunt din Constanta vor sa vanda ca nu prea merge afacerea. Casa George are o pozitie buna dar nu are baie pentru fiecare camera si nici restaurant. Are avantajul unui pret mic. Varlaam este mai veche, propietarul (Blidaru) se lauda ca este membru fondator al ANTREC iar restaurantul este cam scump si cu portii mici (verificat de mine).

Am auzit ca domnul Neagu a transformat casa din Varlaam in pensiune. Este cel care avea si o pensiune (deschisa in 2014) in centru comunei care a luat foc prin ianuarie. De Pasti ma interesez de nivelul preturilor si de un numar de contact. Casa din Varlaam este foarte bine pozitionata si foarte frumoasa.

Nu stiu precis dar dupa calculul meu pe 1 iunie are loc festivalul Pe urme de balada (Gheorghilas) care merita sa il vedeti odata. Acum este fiica mea in Gura Teghii si cred ca maine vor merge pe la primar si vor aduce vesti despre festival. Cei drept cu ocazia festivalului propietari mai pun putin la pret si nu inchiriaza pentru o noapte.

Fara sa imi dau seama am repetat unele informatii.

Daca va hotarati mai dati un mesaj mai aproape sa va dau cateva sfaturi despre trasee turistice

[19.02.16 19:16:12]

Mutat în rubrica "Dscoperă zona Gura Teghii - Valea Bâscăi, SIRIU-NEHOIU [BZ]" (nou-creată pe sait)

adri-nico, ninel*, olteanul2010, pfc28b, sorindezmi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Gura Teghii - Valea Bâscăi: