ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.05.2012
    ÎNSCRIS: 02.05.12
    MAY-2012

Extrem de nemulțumit

Cotetul Haiducului

Am fost de 1 mai la Cabana Haiducului, care nu este chiar cum se povesteste in anunt. Cabana scartaie din toate incheieturile si nu te poti odihni deloc, liniste nu prea gasesti fiind amplasata intre gospodarii pline cu animale, iar mirosul greu te inconjoara de pretutindeni, latratul cainilor si cotcodacitul gainilor este necontenit atat ziua cat si noaptea. Nu este indicata pentru copii mici si familii care vor sa se odihneasca, caci nu este posibil.

Cabana este din barne de lemn, iar din unele camere se vede afara printre ele, afara, deci izolare "ioc". Nu vreau sa stiu cum ar fi pe vreme rea, am avut noroc de vreme frumoasa si nu s-a simtit curent.

Vesela nu este suficienta pentru trei familii cu trei copii. Mobilierul este invechit, canapelele rupte, reparate cu tot felul de improvizatii, la geamuri nu sunt plase de tantari, iar daca lasi geamul deschis pe timpul zilei te trezesti cu camera plina de viespii.

Avantajul este ca nu stai cu proprietarul si ai lemne la discretie pentru foc.

P.S.: Imaginile de pe site nu arata realitatea in totalitate.

Noroc bun la cazari.

Trimis de mimilus* in 02.05.12 09:34:53
    Validat / Publicat: 02.05.12 10:47:35

VIZUALIZĂRI: 2528 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mimilus*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[02.05.12 10:05:55]

@mimilus: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

neimportant
    [02.05.12 12:08:03]

Așa cum i-o spune și numele, locația este destinată haiducilor, celor deprinși cu viața austeră, in permanență aflați în stand-by, așteptând un semnal din depărtări, cum că sosește potera… Scârțâitul podelelor și al bârnelor din care este construit întreg edificiul constituie un avantaj pentru locatar, astfel el este pus în gardă, putând s-o șteargă în condiții de siguranța atunci când aude pașii. Mirosul specific de animale domestice, completat cu măiestrie de „concertul” patrupedelor, acompaniate de corul galinaceelor, fac parte din zestrea regizorală a proprietarilor cabanei, mânați de sentimente înălțătoare de satisfacere a clienților și pe plan artistico-tradițional. Spatiile dintre bîrne provin de la uscarea lemnului după construirea cabanei, aceasta fiind ridicată cu lemn verde, gras, care după cum se știe, în timp, lucrează. Bine ca nu a fost vreo vijelie, senzațiile tari v-ar fi fost aproape …

Plasele de țânțari (tifonul dublu) lipseau ”motivate”, erau ”trimise in delegație„ la stână pe post de sedile de scurs brânza, cei veniți cu copiii mici trebuind sa aibă in bagaje, in mod obligatoriu 2-3 mp de tifon de pus la geamuri, mai ales ca așa cum remarcați, viespile pătrundeau fără jenă, simțindu-se ca acasă în camere.

Îmi pare nespus de rău ca nu ați petrecut cu liniște si desfătare aceste zile călduroase de mai. De supărare, nici prețul plătit pentru contra-prestațiile serviciilor turistice nu ni l-ați oferit.

Cu stimă,

Z.

mimilus*AUTOR REVIEW
    [04.05.12 15:22:53]

@zapacitu: Nu ar trebui sa vad raspund pentru ca nu stiu cine sunteti defapt, dar daca proprietarul nu a primit banii inseamna ca este o problema cu femeia care are grija de casa cu toate ca mi s-a parut o femeie serioasa si sincera cum sunt femeile de la tara, pentru dansa toata stima, bine ar fi fost sa vina chiar proprietarul sa vada cum ne-am simtit, dar ca drept dovada nu prea-l intereseaza de cum s-au simtit turistii. Cat despre plata, s-a facut integral asa cum ne-am inteles de la inceput, dar la ce conditii ni s-au oferit ar fi trebuit sa dam pe jumatate sau chiar sa plecam de a doua zi cum am si vrut sa facem si n-am mai fi dat nimic.

O zi buna,

Cami28
    [20.05.12 02:32:11]

Draga Mimilus,

Nu pot sa cred cele mentionate de tine pt ca si eu am fost acolo, dar am ramas placut impresionata de cabana si imprejurimile ei. Eu credeam despre mine ca sunt pretentioasa dar se pare ca nu am acest defect. Din punctul meu de vedere farmecul cabanei este ca e foarte naturala (doar piatra si lemn) si intradevar cabana este bine aerisita dar exagerarile tale cu vazutul printre barne ma face sa cred ca aveai ochelari cu infrarosu, cat despre miros este acel miros care il intalnim pe autostrazile din germania si austria de ingrasamint natural provenit de la vacile care dau lapte natural eco si codcodocitul gainilor nu poluiaza fonic doar produc oua eco. Mobilierul ai dreptate invechit, dar cei care cunosc este invechit intentionat pentru a creea un aer rustic.

P. S Nu cred ca fotografiile au fost modificate in photoshop.

commandorsteel*
    [20.05.12 09:22:00]

la 150 lei/zi TOATA cabana, in timpul saptamanii, mi se pare pomana.

la pretul de 50 lei/zi camera, consider ca ai conditii muuult mai bune chiar decat intr-un camping, asa cum lasi tu sa se inteleaga ca ar fi chiar un cotet

Michaell
    [20.05.12 10:53:32]

@mimilus

mi-a placut remarca cu cotcodaitul gainiilor - NOAPTEA. inca n-am auzit asta. sa ne ajute cei de la tara... ati auzit vreodata sa cotcodaiasca gainile noaptea? pe vremea mea cu siguranta NU ca n-a fost cazul... poate acuma, mai nou... -

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [20.05.12 11:51:51]

@Michaell: găinile - nu; dar cocoşii... Ei, cu ăştia e cu totul altă poveste... că au vreo trei reprize de cântat pe noapte, şi fac fix la fel cu potăile - începe unul din capul satului şi încet-încet se trezesc toţi şi-i răspund.

Bine, dacă dă vulpea prin coteţe, s-ar putea să fie şi concert de găini, da' asta e mai rar.

Michaell
    [20.05.12 14:16:07]

@Dragos:

buna,

Dragos prietene, te salut (daca imi permiti aceasta adresare)

sa-mi fie cu iertare, dar nici pe dom cocos nu-mi amintesc sa-l fi auzit vreodata in miezul noptii, doar asa cum corect spui, daca da cumatra vulpe (am scris corect?) prin cotet.

in schimb in ceea ce priveste linistea - un punct de care s-a plins si autoarea review-ului... nici in aceasta privinta nu te/o pot aproba. sunt de parere ca, atunci cand mergi in vacanta intr-o zona de tara/sat, trebuie sa fi pregatit la asemenea ,,deranjuri ,,

hai sa-ti povestec cum gandesc concetatenii mei (nemtii) in cazuri asemanatoare - recunosc, exemplele sunt nitel exagerate, dar reale, deci nu sunt inventate.

au fost cazuri ca, neamtul sa intors dintr-un concediu din spania... s-a dus la agentie si mai incolo chiar si la tribunal, si s-a plins de faptul ca in tara und facuse concediu, lumea nu-i intelegea limba lui teotona fiindca toti vorbeau spaniola... si culmea: la fel il deranja faptul ca, erau prea multi straini, deci prea multi spanioli. cum iti place asta? buna, nu?

Cami28, commandorsteel*, Michaell, mimilus*, neimportant
    Alte impresii din această RUBRICĂCabana Haiducului: