ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.05.2012
DIN: Targu Frumos
ÎNSCRIS: 18.07.11
APR-2012
16 AD. + 3 COPII

Zona localitatii Nechit - locul ideal pentru un gratar intr-un mediu curat si linistit

Nechit este un sat situat intre piatra neamt si bacau. Mai concret, venind dinspre bacau, trecem prin orasul buhusi, apoi spre localitatea zanesti, unde viram la stanga si dupa vreo 30-40 de km de mers, zona devine treptat de munte, un munte mai degraba de joasa altitudine. Un fel de podis la baza muntelui unde aerul este tare, si te imbie de sanatate. Odata parcursi cei 40 km in lateral stanga de la soseaua principala, drumul se ingusteaza si incep sa rasara peisajele specifice zonei muntoase. Pe langa sosea curge lin paraul nechit cu apa limpede, iar pe langa el zona parca te cheama la ea, sa opresti la un popas, sa asculti vuietul apei dar si vantul alergand copacii. Locul mi-a ramas intiparit pentru linistea si oaza de libertate care ti-o ofera... esti departe de orasele aglomerate, nu ai stres, nu ai probleme, localnicii sunt primitori, sociabili, nu de putine ori s-a nimerit sa ii cinstim cu cate un mic, o bere iar ei s-au deranjat sa ne povesteasca de-ale locului.

Parca nici nu iti vine sa crezi ca exista un loc atat de potrivit pentru relaxare la o distanta atat de mica fata de un drum care nu spune mai nimic: bacau - piatra. E unul dintre cele mai frumoase locuri destinate mesei in aer liber in care am fost, pot sa il compar cu zona secu, sihastrie ca locatie, asezamant, orientare si elemente aducatoare de liniste cum sunt apele care iti curg pe langa tine cand infuleci pofticios bucatele de pe gratar.

Tot aici, dar un pic mai sus mergand pe sosea intalnim si manastirea nechit, ce poarta hramul sfantului nicolae, o asezare veche tocmai din 1400, dar refacuta in zilele noastre. Ca o placere pentru noi, chiar atunci cand am urcat la manastire tocmai avea loc botezul unui copilas si era plin de lume si de masini incat ne-a fost destul de greu sa gasim un loc de parcare. Am reusit totusi sa intram in manastire prin bunavointa celor de acolo.

Cam atat in cuvinte despre aceasta locatie, dupa parerea mea buna de ales pentru cei din zona atunci cand vor sa mearga la un gratar, o baie cu picioarele in apa rece de munte sau o miuta in aer liber, pe iarba. Voi lasa pozele sa vorbeasca mai mult.

Trimis de alex_iasi in 01.05.12 11:23:26
Validat / Publicat: 01.05.12 12:31:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în PIATRA NEAMȚ.

VIZUALIZĂRI: 4516 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alex_iasi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 drumul spre manastirea nechit

webmaster [01.05.12 12:34:16] »

Având în vedere că a intrat în vigoare "Legea 'pick-nick-ului'", e cumva aici un loc amenajat, sau unul unde se vor da amenzi?

alex_iasi [01.05.12 12:55:21] »

@webmaster: E amenajat doar cu lazi pentru gunoi (containere). Banuiesc ca incet, dupa cum stim ca merg treburile la noi in tara, vor aparea si toalete publice, gratare amenajate de primarie, bariere pentru autovehicule si alte lucruri stipulate in lege. Dar pana atunci o sa mai treaca vreo 20 de ani. Oricum nu am vazut nici pe traseu nici acolo cat am stat (cam 15-18 ore) urma de politie. Ar fi in contrast cu farmecul peisajului.

alex_iasi
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Piatra Neamț: